3 druhy bankovních účtů, který je ten váš?

,

Bez bankovního účtu si dnes dokáže představit život málokdo. Víte, s jakými druhy bankovních účtů se můžeme setkat? Čtěte dále.

Běžný účet

Týká se zřejmě každého z nás. Běžný účet denně využívají lidé všech věkových kategorií. Skutečnost, že se běžný účet naučil využívat celý národ, je skvělá. Placení nesmyslných poplatků je však již méně radostné.

Realita je taková. Za posledních 15 let spousta Čechů věnovalo bankám ohromné peníze. Nenechme se okrádat. Pokračujte ve čtení našeho článku jak vybrat účet →

Kontokorentní účet

Běžný účet se změní na kontokorentní účet ve chvíli, kdy nám banka dovolí čerpat prostředky tzv. do minusu.

Běžně se s kontokorentem setkáme pod názvy „kontokorent“ či „povolený debet“. Kontokorent je jeden z mnoha druhů úvěrů. Shrňme si jeho výhody a nevýhody:

  • Jakmile banka kontokorent jednou schválí, máme k dispozici flexibilní rezervu, a nemusíme si půjčovat např. u nebankovních společností.
  • Kontokorent můžeme kdykoliv splatit (obvykle do jednoho roku).
  • Vysoký úrok (obvykle okolo 20 % p.a.).
  • Poplatky za vedení (i když zrovna nejsme v minusu).
  • Je snadné opomenout, že neutrácíme své vlastní peníze – podobně jako u kreditní karty.

Devizový účet

Devizový účet je další brácha běžného účtu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že devizový účet banka vede v jiné měně než českých korunách. Nejčastěji se setkáme s eury, americkými dolary a britskými librami.

Devizové účty nejčastěji zakládají firmy, které obchodují se zahraničními partnery, a lidé pracující v zahraničí.

Spořicí účet

Pro mnoho konzervativních občanů je spořicí účet stále jediný způsob zhodnocování úspor.

Bohužel spořicí účty už pěkných pár let nabízejí směšné úrokové sazby. Navíc banky rády stanovují podmínky, které když nedodržíte, úrok klesne ještě níž. (Mrkněte na naše srovnání spořicích účtů.)

Spořicí účty mohou dobře posloužit pro krátkodobé odkládání peněz třeba na dovolenou. „Tady tyhle prachy mám na dovču, nesahám na to.“

Od spořicího účtu nemůžeme očekávat zázraky. V nejlepším případě nám vydělá okolo 2 500 Kč. Při vkladu 300 000 Kč a úroku 1 %. Vyšší úrok dnes neseženeme a na vyšší vklady se vztahuje nižší úrok.?

Pokud chcete zakládat spořicí účet, mrkněte na článek jak vybrat spořicí účet.

Podnikatelský účet

Podnikatelský účet nám banka dovolí založit pouze v případě, že jsme živnostníci nebo obchodní korporace.

Svými parametry se v podstatě neliší od běžného účtu pro občany. Jen se od něj očekává, že peníze a transakce – které se zde objeví – přímo souvisí s naším podnikáním.

Trend účtů „bez poplatku“ už zavál i mezi podnikatelské účty. Podnikatelský účet bez poplatku najdete například ve Fio bance. Ale pozor – bez poplatku za vedení neznamená zcela bez poplatků.

Na základě historie podnikatelského účtu se rovněž banka může rozhodnout, zda schválí žádost o podnikatelský úvěr.

Pokud vás zajímá víc, mrkněte na srovnání účtů pro drobné podnikatele na Peníze.cz.

Závěr

V tomto článku jsme si objasnili, jaké účty nalezneme v nabídkách bank a jak se od sebe liší. Máte nějaký dotaz nebo zkušenost, o kterou se chcete podělit? Napište do komentářů.

Srovnání účtů 2020
3 druhy bankovních účtů, který je ten váš? 4.5 5 1 2 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání účtů 2020