Náhledový obrázek článku

Kde si založit multiměnový účet?

Veronika Cvejnová

Pokud využíváte více měn, budete pravděpodobně potřebovat multiměnový účet. V České republice jsou zatím pouze tři instituce, které tuto funkci umožňují. Co to multiměnový účet je a kde je možné si jej zřídit? My to víme!

Co je to multiměnový účet

Multiměnový účet je speciální účet vhodný pro klienty, kteří provádějí transakce ve více světových měnách, a správa několika běžných účtů by pro ně byla příliš komplikovaná. Místo toho je možné si založit právě multiměnový účet, který funguje stejně jako běžný účet, ale zahrnuje v sobě více měnových podsložek.

Klient disponuje pouze jedním číslem účtu a finanční prostředky, které jsou na účet zaslány, se automaticky zařadí k měnové podsložce, do které patří.

Výhodou multiměnového účtu je to, že se jedná o jedno běžné konto, které vám poslouží ve více měnách. Počet měn záleží na dané instituci, která vám tento typ účtu sjedná.

Je mnohem lepší alternativou nežli vedení více samostatných účtů v cizí měně, které je zbytečně komplikované, a navíc to není vůbec levná záležitost.

Kdo vám multiměnový účet založí?

V České republice je pouze jedna banka a dvě finanční instituce, které vám sjednají multiměnový účet. Jedná se o Raiffeisenbank, Citfin a MoneyPolo.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank poskytuje tzv. víceměnový účet s názvem AKTIVNÍ účet. Jedná se o klasický běžný účet, který nabízí:

 • Neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů všech bank v ČR a v zahraničí.
 • První příchozí nebo odchozí platba mimo EHP, nebo v rámci EHP v jiné měně než EUR v kalendářním měsíci.
 • Kreditní kartu s dvěma debetními kartami Mastercard GOLD BASE nebo STANDARD dle vašeho výběru.

Součástí aktivního účtu je až 18 měn pod jedním číslem účtu – CZK, EUR, USD, GBP, CHF, JPY, CAD, PLN, HUF…

Účet navíc nabízí neomezený počet zahraničních plateb v rámci EHP v měně EUR, zvýhodněný úrok na spořicím účtu XL, slevu 1 % z úrokové sazby při sjednání nové hypotéky a aktivním využívání účtu, bezúročnou rezervu ve výši 1 000 Kč a okamžité platby v řádu vteřin.

Vše lze přehledně ovládat přes Internetové a mobilní bankovnictví Raiffeisenbank. Peníze v dané měně se vám automaticky zařadí do určité měnové podsložky. Pro multiměnový účet u této banky nemusíte být podnikatel.

Platební karta

K víceměnovému účtu nabízí Raiffeisenbank i mezinárodní debetní kartu a kreditní kartu, které vám zajistí bezpečné platby u obchodníků. Je vedena ke korunovému účtu, ale propojí se i s měnami, které si v něm otevřete. Nevýhodou je, že si při platbě v zahraničí nemůžete vybrat, jakou měnu vám strhnou. To stejné platí i při výběrech z bankomatů.

Kolik to stojí?

Vedení aktivního účtu stojí 49 Kč měsíčně. V ceně jsou dvě platební karty a vedení každé vedlejší měnové složky.

Hotovostní operace

Raiffeisenbank umožňuje vkládat i vybírat všechny měny, které je možné na účtu otevřít.

Jaké měny podporuje?

 • AUD, CAD, CNY, DKK, EUR, GBP, HRK, HUF, CHF, JPY, NOK, NZD, PLN, RON, SEK, TRY, USD, CZK

Multiměnový účet od Raiffeisenbank je ideální pro toho, kdo nepodniká či nevlastní firmu. Tato banka vám vystaví platební kartu a nabídne komplexní bankovní služby.

Přečtěte si více o Raiffeisenbank v naší recenzi.

Citfin (Spořitelní družstvo)

Citfin nabízí Firemní multiměnový účet EASY, který si můžete sjednat pouze, pokud jste podnikatel. Účet EASY zahrnuje až 27 zahraničních měn, které lze snadno obsluhovat prostřednictvím internetového bankovnictví, jež lze propojit i s firemním účetnictvím.

Vklady jsou na účtu pojištěny dle zákona, a to do výše 100 000 EUR.

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví vám umožňuje:

 • Rychle zjistit aktuální zůstatky na všech měnových účtech
 • Nákup a prodej cizích měn za výhodný kurz
 • Zadání tuzemské či zahraniční platby
 • K dispozici máte i výpisy z účtu či konfirmace

Platební karta

Citfin bohužel přestal vydávat platební karty k 31. 8. 2013. Jediným řešením je tedy převod peněz na jiné účty či bezhotovostní platba.

Kolik to stojí?

Odchozí platby z multiměnového účtu spořitelního družstva jsou standardně zpoplatněny, platební transakce v CZK v rámci ČR stojí 2 Kč, odchozí Europlatba stejně tak a příplatek za provedení odchozí platební transakce rychlostí Urgent činí 600 Kč.

Poplatek je vždy účtován dle typu transakce nikoliv na základě výše odesílané částky. Příchozí platby (tuzemské i zahraniční) jsou zdarma. Pouze příchozí platební transakce cizí měny s poplatky typu SHA může stát maximálně 200 Kč. K účtu navíc získáte výhodné kurzy. Směna deviz přes kurzovní lístek je zdarma.

Hotovostní operace

Hotovostní operace jsou u Citfin výrazně omezené. Vkládat lze pouze eura, dolary a české koruny, a to prostřednictvím sběrného účtu Komerční banky. Výběry nelze provádět vůbec.

MoneyPolo

MoneyPolo umožňuje zřízení multiměnového účtu online. Ten nabízí mezinárodní převody peněz ve více než sto měnách. Lze jej používat jako běžný bankovní účet s internetovým bankovnictvím a elektronickými výpisy.

MoneyPolo nabízí spolehlivé zahraniční převody v hotovosti na Ukrajinu, do Ruska, Polska, Německa nebo na Slovensko. Převody jsou k vyzvednutí do 15 minut.

Kolik to stojí?

Poplatky začínají od 2,4 % a nenaleznete zde žádné skryté poplatky. MoneyPolo navíc nabízí výhodné kurzy.

Převod peněz je možný prostřednictvím poboček. MoneyPolo zastává filozofii PAY-AS-YOU-GO = platíte pouze za to, co skutečně využíváte. Díky tomu se vyhnete skrytým poplatkům.

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví umožňuje:

 • Kontrolovat historii a platební operace
 • Elektronické výpisy z účtu
 • Nabití účtu hotovostí nebo bankovním převodem
 • Realizaci SWIFT plateb ve stejný den
 • Vhodné pro různé výše částek i pravidelné a jednorázové mezinárodní převody

Platební karty

MoneyPolo nenabízí pouze řadu služeb, ale také předplacené debetní karty.

Výhodou MoneyPolo je jednoznačně rychlé zpracování plateb, jednoduchá administrativa a ušetření zbytečných poplatků. U plateb není potřeba vyplňovat ani IBAN či SWIFT kód a kódy bank. Základní zobrazení webových stránek lze prohlížet v českém jazyce, další kroky u převodů jsou již v angličtině.

Srovnání běžných účtů 2024

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2024