Jak zrušit bankovní účet – jde to bez zbytečných průtahů?

,

Zrušit účet dnes už není u drtivé většiny bank žádný problém. Zejména v případě, kdy využijete tzv. Kodex mobility. Jak zrušit bankovní účet u českých bank a na co si dát pozor?

Jak zrušit účet u banky?

Zrušit účet u banky není dnes už vůbec složité. Naprostá většina bank nabízí takzvaný Kodex mobility. Jeho velkou výhodou je jednodušší a rychlejší vyřízení všech formalit. Dosavadní banka by přitom neměla klientovi odchod komplikovat, účtovat si poplatky nebo stanovovat zbytečné překážky. Konkrétní postup se ale může u jednotlivých bank lišit.

Zrušení účtu probíhá většinou na pobočce banky a potřebujete k němu platný doklad totožnosti. Možností je určitě i písemná výpověď, kterou ale doplňte o úředně ověřený podpis. To vám udělají na kterékoliv poště za úplatu. Existují i banky, které umožňují zrušení účtu přes internetové bankovnictví nebo dokonce telefonní linku.

Výpovědní doba by neměla být delší než jeden měsíc. Tohle zákonné pravidlo ale platí jen tehdy, když jste u banky měli účet déle než 12 měsíců. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Banky někdy účtují poplatky třeba za zrušení platební karty, zrušení inkasa apod. Proto tyto služby zrušte raději předem.

Zrušíte účet zdarma nebo za poplatek?

Podle zákona o platebním styku nesmí účtovat banky u drobných klientů žádné poplatky za předpokladu, že účet není veden kratší dobu než jeden rok. Některé banky ale situaci často komplikovaly tím, že nejdříve chtěly zrušit jednotlivé příkazy apod. za poplatky, jak jsme již zmiňovali výše.

Takový postup je ale obcházení zákona, protože společně s (bezplatným) zrušením celého účtu zanikají i příkazy či inkasa.

Ne každý také ví, že bez poplatku lze odstoupit od smlouvy a vypovědět účet i tehdy, když zvyšuje banka ceny, a to dva měsíce od oznámení nového sazebníku do začátku jeho účinnosti. Zrušení účtu musí být v takovém případě vždy bezplatné, i když ho vlastníte dobu kratší než jeden rok.

Kodex mobility klienta

Kodex mobility klienta původně přijímaly banky dobrovolně, ale od 1. března 2017 už je pro banky povinný. Díky kodexu je změna banky a bankovního účtu naprosto jednoduchá. Stačí, když přijdete do banky a ta za vás už vyřídí vše potřebné. Vše by mělo být hotové do 15 pracovních dnů.

Podmínkou je bezdlužnost vůči vaší stávající bance. Ke změně pak stačí už jen občanský průkaz a pár minut jednání na pobočce nové banky. Ta vám i sama zruší dosavadní účet u konkurence, převede všechny trvalé příkazy či inkasa. Klient si jen zvolí datum, ke kterému chce příkazy změnit.

Změna je ale jednoduchá i v případě, že klient kodexu nevyužije. Jen ho čeká jedna návštěva navíc, protože musí do staré i nové banky a samostatně nastavit trvalé příkazy

Změna bankovního účtu je o něco komplikovanější ve chvíli, kdy využíváte u dosavadní banky mimo běžného účtu ještě třeba internetbanking či platební karty, hypotéku apod. Některé banky podmiňují půjčku právě současným vedením běžného účtu nebo máte s jeho vlastnictvím výhodnější úrokovou sazbu.

I hypotéku lze převést k jiné bance, jen to už nemusí být vždy úplně výhodné a bez vysokého poplatku tak lze většinou učinit při konci fixačního období.

Zůstane vám číslo bankovního účtu?

Některé banky vám zachování stávajícího čísla účtu skutečně přislíbí, ale minimálně část za lomítkem se změnit musí. Je to totiž kód banky a ten logicky stejný zůstat nemůže.

Jak zrušit bankovní účet u jednotlivých bank?

Jednotlivé banky mohou mít odlišné podmínky a postupy pro rušení běžných účtů. Proto vám přinášíme stručný přehled, abyste nemuseli zbytečně tápat, pokud se rozhodnete zrušit účet ve své stávající bance. S výběrem nového bankovního účtu a nové banky by vám pak mohlo pomoci naše Srovnání bankovních účtů 2020.

mBank

  • Přihlaste se do svého internetového bankovnictví
  • Najděte si Žádost o zrušení účtu a tu vyplňte
  • Žádost musíte odnést na pobočku nebo poslat poštou. Ve druhém případě banka požaduje ověřený podpis
  • mBank se s vámi zkontaktuje a informuje vás o zrušení bankovního účtu, případně s vámi ještě dořeší nějaké detaily

Equa bank

Equa bank máte hned tři možnosti, jak zrušit svůj účet.

Air Bank

Air Bank umožňuje zrušení účtu následujícími způsoby.

Česká spořitelna

Česká spořitelna neuvádí na svých stránkách přesný postup zrušení účtu. Pro provedení změn se klienti mají obrátit na informační linku na čísle 800 207 207 nebo si zajít na některou z poboček.

Komerční banka

Komerční banka umožňuje zrušení bankovního účtu pouze na pobočce.

ČSOB

ČSOB nelze zrušit běžný účet online. Musíte zajít na pobočku nebo poslat žádost s ověřeným podpisem poštou.

UniCredit Bank

Pokud chcete zrušit běžný účet u UniCredit Bank, musíte si zajít na pobočku a svou žádost vyřídit tam.

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank umožňuje zrušení běžného účtu pouze na pobočce banky. Pokud si chcete ještě před její návštěvnou raději ověřit všechny informace, zavolejte si na infolinku 224 443 636, která je dostupná 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank také nezrušíte svůj účet jinde než na pobočce.

Fio banka

Fio banka umožňuje zrušit účet dvěma způsoby. Buď osobně na pobočce nebo korespondenčně poštou. Podpisy musí být ověřené.

Sberbank

Sberbank umožňuje zrušení účtu osobně na pobočce nebo korespondenčně s ověřeným podpisem v žádosti.

Hello bank

Hello bank umožňuje zrušit bankovní účet klasicky na pobočce v Praze, Brně nebo Ostravě, poštou nebo e-mailem. Stačí odeslat nebo oskenovat vyplněnou a podepsanou žádost (podpis musí být ověřený). Dostačující je i oskenovaný občanský průkaz vlastníka účtu.

Srovnání běžných účtů 2020
Jak zrušit bankovní účet – jde to bez zbytečných průtahů? 4 5 1 2 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (3)

Marci

kde najdu deaktivovat ucet(KB) Rozhodne to v mem bankovnictvi nevidim..)a na pobocku to mam sakra daleko...

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, možnost deaktivace účtu již komerční banka nenabízí. Chybu v článku jsme odstranili.

Pokud si přejete účet zrušit, nezbude vam bohužel nic jiného, než si udělat čas na návštěvu pobočky.

Přeji vám pěkný den

vladimír vejmelka

dobrý den, chci ukončit účet u m benk, jelikož mi neoprávněně zadržují přes 20 000 kč a dali mi na vědomí že musím dát jiné číslo účtu jinak to prý nejde, jak to mám udělat, když už nechci mít účet u žádné banky

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, účet nemusíte hned rušit. Pokud za jeho vedení neplatíte žádné poplatky, stačí ho jen nepoužívat a nic se nestane :)

Přeji pěkný den

DavidR

Fio snad odjakživa umožňuje zrušení účtu online, sám jsem toho už využil...

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020