Do Čech přišla platba hodinkami, jak to funguje?

, Veronika Cvejnová

Češi si oblíbili bezkontaktní placení kartou i telefonem. Teď ale přichází na trh další novinka, placení hodinkami. V září k nám totiž dorazila služba Garmin Pay a FitBit Pay. A ačkoliv jsme předtím již měli možnost hodinkami zaplatit se službou Google Pay, nyní to bude zase o něco pokročilejší. Jak taková platba funguje a přináší nějaké výhody?

Pokud máte hodinky se systémem Android Wear, které podporují NFC, můžete jimi platit již delší dobu právě prostřednictvím Google Pay. Málokdo však doposud placení hodinkami využíval, protože služba nebyla zatím příliš rozšířená.

Také pomocí telefonu se službou NFC je možné bezkontaktně zaplatit. Tomu jsme se důkladně věnovali v článku "Jaké banky umožňují platby pomocí NFC".

Jak funguje platba hodinkami?

Ráno si jen tak vyběhnout pro kávu a nechat doma telefon i peněženku? Ještě nedávno by to bylo nereálné, ale s hodinkami s NFC na ruce už je to obraz blízké budoucnosti – nebo spíš přítomnosti. V hodinkách totiž stačí pouze zadat čtyřmístný kód, přiložit je k terminálu a máte zaplaceno!

Platbu pomocí Garmin Pay nebo FitBit Pay u nás podporuje zatím pouze jedna banka, Moneta Money Bank. Je nutné u ní mít aktivovanou platební kartu. K platbě hodinkami potřebujete hodinky Garmin nebo FitBit, které podporují NFC Garmin.

Vybírat zatím můžete z následujících typů hodinek

FitBit

 • FitBit Ionic
 • FitBit Versa
 • Chytrý náramek FitBit Charge 3 Special Edition

Garmin

 • Garmin D2 Delta
 • Garmin Vívoactive 3
 • Garmin Forerunner 645
 • Garmin Fenix 5 Plus

Jak postupovat při instalaci

Do mobilního telefonu si uživatel stáhne a nainstaluje aplikaci Garmin Connect nebo FitBit (dle značky hodinek). V aplikaci vybere typ hodinek a zvolí čtyřmístné heslo pro placení. Poté si pouze určí ověřovací metodu pro přidání karty a na zákaznickém čísle sdělí operátorovi požadavek na přidání karty do hodinek. Tím je vše připravené k použití. Hodinkami je možné platit na místech označených logem bezkontaktních plateb.

Platba hodinkami

Samotná platba probíhá jednoduše, ale není to stejné jako s kartou či telefonem. Uživatel musí nejprve zvolit ikonku Garmin Payzadat čtyřmístný kód. Zobrazí se ikona karty a začne odpočítávání 1 minuty. Do konce časové míry je nutné stihnout přiložit hodinky k platebnímu terminálu a zaplatit. Poté stačí počkat na potvrzení platby na displeji hodinek i na terminálu.

Bezpečnost placení hodinkami

Platba hodinkami prostřednictvím služeb Garmin Pay a FitBit Pay je maximálně zabezpečená a to díky tzv. tokenizaci, která nahrazuje citlivé údaje z platební karty jedinečným identifikátorem – tokenem. Platba je odesílána pod tímto speciálním ID a díky tomu nemá nikdo přístup k citlivým informacím, jako je číslo účtu, datum platnosti a bezpečnostní kód.

Další bezpečnostní výhodou je aktivita peněženky pouze na vaší ruce. Sundáte-li hodinky z ruky nebo je pouze lehce nadzvednete od zápěstí, dojde k uzamčení a kód musíte zadávat znovu. V případě odcizení, ztráty či zneužití je toto bezpečnostní opatření jednoznačnou předností.

Výhody a nevýhody

Platba hodinkami je sice velmi vychvalována, ale stejně jako ostatní novinky, i ona má nějaké mouchy, které je potřeba ještě vychytat.

Výhody

 • Ideální na sport, hodinky máte stále při sobě
 • Platba je snadná a pohodlná
 • Bezpečný způsob placení
 • Při odcizení je nelze zneužít

Nevýhody

 • Zdlouhavější provedení platby nežli telefonem či kartou nutnost odemknout, vyhledat aplikaci, zadat PIN a pak do 1 minuty zaplatit?

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank zatím jako jediná banka představila podporu služeb Garmin Pay a FitBit Pay v České republice. Banka nabízí aktivaci těchto služeb společně se službou Google Pay zcela zdarma. Lze je mít všechny současně.

Ulehčí nám hodinky život?

Ačkoliv platbu hodinkami podporují prozatím pouze jedna banka a dvě služby, již brzy je budou určitě následovat další společnosti. Cokoliv, co nám pomůže usnadnit život, vítáme s otevřenou náručí. Češi jsou dokonce druhý národ, který nejvíc používá bezkontaktní karty.

Hodinky tak pravděpodobně budou další v řadě, jenž v Čechách zažijí obrovský boom. Svoje využítí naleznou při sportu, výletování nebo jakékoliv akci na "poslední chvíli", při níž vyrazíme z domu často bez peněženky a někdy i bez telefonu.

Srovnání běžných účtů 2020

Komentáře (1)

Ilona Klaškovánapsal(a)…

Dobrý den,

měla bych jeden dotaz a to ohledně vratky. Host zaplatí hodinkami nebo mobilem. Jak probíhá vratka za nepřítomnosti hosta a i za přítomnosti hosta. Používám číslo karty na papírovém ústřižku?

Děkuji za informaci

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020