Náhledový obrázek článku

Vyznejte se jednou provždy v platebních kartách

Veronika Cvejnová

Platební karty jsou nedílnou součástí našeho života. Právě, a nejen kvůli tomu jsme se rozhodli věnovat jim více než jeden článek a vytvořit třídílný seriál o platebních kartách. V předchozím díle jsme se zaměřili na jejich fungování. Nyní přišel čas na to, udělat si pořádek v druzích karet a jejich poskytovatelích.

V prvním díle našeho seriálu o platebních kartách jsme se dozvěděli jak fungují platební karty. Dnes se podíváme do historie platebních karet a také vám ukážeme jejich druhy a rozdělení podle vydávající asociace a způsobu použití.

Historie platebních karet

Trochu té historie nikdy neuškodí. Pojďme se podívat, kdy a kde se zrodily tolik oblíbené platební karty.

Píše se rok 1914 a společnost Western Union Telegraph Company vydala první úvěrovou kartu. Cílem bylo udržet si své zákazníky a umožnit jim telefonovat bez placení. K uhrazení účtu docházelo až po vystavení faktury.

V roce 1950 vznikla známá společnost Diners Club, kterou založil Američan Frank Mc Namara. Myšlenka vytvořit společnost, která bude vydávat karty pro bezhotovostní placení v restauracích a hotelech ho napadla v momentě, kdy sám zapomněl peněženku a obsluha restaurace mu platbu odložila na konec měsíce.

První plastovou platební kartu, jak ji známe dnes, vydala Bank of America v roce 1958. V Československu jsme se plastových karet dočkali až v roce 1988, kdy je k tuzexovému účtu vydala Živnostenská banka.

Na podrobnější historii platebních karet se můžete podívat na Wikipedii.

Druhy platebních karet

Jak se vyznat v jednotlivých platebních kartách? Co nám mohou nabídnout? A jaké skýtají výhody a nevýhody?

Platební karty rozlišujeme podle způsobu zúčtování, provedení a vydávající asociace (autorizační středisko).

Podle způsobu zúčtování

Podle způsobu zúčtování dělíme platební karty na debetní, kreditní, charge a nákupní úvěrové.

Debetní karta

Debetní karty náleží k běžnému účtu a peníze z nich čerpané jsou vlastními penězi majitele účtu. Po provedené transakci kartou tedy odečítá banka částku přímo z klientova bankovního účtu. Většina bank povoluje na debetních kartách kontokorent neboli povolené přečerpání účtu.

Debetní karta je v České republice nejvíce rozšířená, rozšířila se u nás totiž dříve než karta kreditní. Ve Spojených státech je to opačně, kreditní karty se tam začaly rozšiřovat hned po druhé světové válce a debetky přišly později, až v 70. letech.

Výhody

  • S debetní kartou máte vždy přehled o svých financích a disponujete se svými vlastními penězi

Nevýhody

  • V případě ztráty či krádeže můžete přijít o své penízeu kreditní karty přichází o peníze banka

Kreditní karta

Kreditní karta je platební kartou, prostřednictvím které je možné čerpat peníze půjčené od banky. Vždy záleží na limitu, který je od počátku stanoven. Může se jednat například o částku 20 000 korun. Tuto částku lze po splacení opět čerpat.

Každá banka si stanovuje vlastní podmínky, jako je bezúročné období, které je obvykle 40 až 60 dnů a také výši úroku, který se počítá při nedodržení termínu splatnosti.

Výhody

  • Bezúročné obdobíPokud peníze vrátíte včas, tedy do konce bezúročného období
  • Slevy z nákupu a procenta z nákupu zpět
  • Vhodné na cesty do zahraničíPlatba kreditkou v zahraničí je výhodnější než výměna valut (POZOR na výběry, ty vás mohou přijít draho)

Nevýhody

  • Vysoké úroky po skončení bezúročného období

Charge platební karta

Charge karta funguje na podobný způsob jako kreditka s tím rozdílem, že vám banka na konci měsíce vystaví vyúčtování za všechny transakce kartou, které musíte v domluveném termínu splatit. U těchto karet není čerpán žádný úrok, ale v případě nedodržení splátky ve stanoveném termínu si klient zaplatí vysoké sankční poplatky.

Tato karta je vydávána výjimečně především klientům s dobrou bonitou nebo ji používají zaměstnanci firem na služebních cestách.

Výhody

  • Bezúročná půjčka
  • Lze ji využít i v zahraničí
  • Finanční rezerva vždy po ruce

Nevýhody

  • Peníze je nutné ve stanoveném termínu bezodkladně splatit

Nákupní úvěrová karta

Úvěrová karta je vydávána nebankovními institucemi a je používána především k nákupním účelům. Tato karta již není tak častá, protože ji překonala kreditka, která funguje na podobný způsob. Patří sem Aura karta, MoneyCard Gratis, Premia karta a další.

Výhody

  • V tomto druhu platební karty nevidíme žádné výhody, funguje na stejný princip jako kreditní karta

Nevýhody

  • Vyšší úročení
  • Omezená použitelnost

Podle způsobu provedení

Dle způsobu provedení dělíme platební karty na elektronickouembosovanou.

Elektronická karta

Elektronická karta je u nás nejčastěji používaná. Používá se k výběrům z bankomatů, ale i k placení u obchodníků s platebním terminálem.

Výhody

  • Nízká cena a nízké poplatky za blokaci při ztrátě či odcizení

Nevýhody

  • Omezená použitelnostavšak obchodníci s elektronickým platebním terminálem neustále přibývají a nalezneme je již téměř všude

Embosovaná karta

Embosovaná karta má všechny údaje vyraženy plastickým písmem, díky tomu ji lze použít u obchodníků, kteří nemají elektronický terminál, ale disponují tzv. žehličkou. Obchodník sejme údaje vyražené na kartě a zákazník mu tyto údaje podepíše.

Embosovanou kartu je možné použít na více místech než elektronickou, i když obchodníků s elektronickým platebním terminálem neustále přibývá a nalezneme je již téměř všude.

Výhody

  • Použitelnost u více obchodníků

Nevýhody

  • Vydání, vedení i blokace jsou drahé
  • Kartu lze zneužít i po nahlášení odcizení a následné blokaci

Vydávající asociace

Mezi nejznámější vydavatelské asociace v České republice patří především Visa Int. či Mastercard Int. Kromě značky se karty rozlišují podle třídy a modelu. Lepší model karty je určen pro klientelu s vyššími limity.

  • U VISA se můžete setkat s VISA Electron, embosovanou VISA Classic, VISA Gold, VISA Platinum a VISA Infinite.
  • U Mastercard pak s Maestro, Mastercard Electronic, Mastercard Unembossed, Mastercard Standard. Pro vyšší třídu pak slouží Mastercard Gold, Platinum, Word Signia či Business card.

Také se můžete setkat se značkami Diners Club, JBC nebo AMEX.

Na území České republiky nezáleží na značce neboli vydavateli platební karty. Visa i Mastercard mají stejný počet obchodních míst a bankomatů.

Použitelnost karet

Platební karty lze také rozdělit podle použitelnosti na domácímezinárodní.

V České republice je naprostá většina karet mezinárodní použitelnosti. Lze z nich vybírat v bankomatech a platit u obchodníků jak na našem území, tak i v zahraničí.

Použitá technologie

Karty jsou vydávány s magnetickým proužkem, s čipovou technologií nebo také existují karty hybridní. Mezi nejoblíbenější však patří karta bezkontaktní, která zažívá v poslední době obrovský boom.

Magnetický proužek naleznete na zadní straně karty. Obsahuje údaje o kartě a jejím držiteli. Není tak bezpečný jako čip, proto na něm není uložen PIN.

V čipové kartě je zabudován mikroprocesor s pamětí, který zajišťuje lepší zabezpečení. Transakce prováděné těmito kartami se neověřují v centru a jedná se o tzv. off-line transakce.

Hybridní karty kombinují obě předchozí technologie a obsahují tak magnetický proužek i čip.

Bezkontaktní platební karty jsou u nás čím dál tím oblíbenější. Kartu není nutné při placení strkat do platebního terminálu, ale pouze ji stačí ke čtečce přiložit. U drobných plateb do 500 korun nezadáváte PIN.
Visa svou bezkontaktní technologii používá pod názvem PayWaveMastercard používá název PayPass.

Podívejte se na video "Jak platit bezkontaktní platební kartou" vytvořené Českou spořitelnou.

V příštím díle se dozvíte

V dnešním díle jsme si ujasnili rozdíly mezi jednotlivými druhy platebních karet. Teď už víte, že karta, kterou běžně platíte a máte na ní pouze své finanční prostředky, nemusí být nutně kreditka, ale nazývá se debetní karta.

V příštím díle se můžete těšit na jednotlivé banky a jejich platební karty – podmínky, poplatky, výhody a nevýhody.

Bankovní účty srovnání
76 100 0

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Bankovní účty srovnání