Náhledový obrázek článku

Nosíme ji stále u sebe, co je to?

Veronika Cvejnová

Život bez platební karty si pravděpodobně nikdo z nás nedokáže představit. Karta, kterou nosíme stále u sebe, je takovou naší elektronickou peněženkou. Platíme s ní nákupy, ale také nám umožňuje šetřit peníze nebo se s ní můžeme nechat pojistit na cesty. Co vše nám platební karty umožňují a jak fungují?

Debetní karta

Debetní karta náleží k běžnému účtu, který je poskytován bankou. Pomocí této karty může majitel bankovního účtu provádět finanční operace – platit v obchodech za zboží a služby, vybírat v bankomatech a provádět platby na internetu.

Držitel debetní karty operuje pouze s takovou částkou, kterou má na svém účtu k dispozici, pouze tedy se svými penězi.

K debetní kartě si klient může sjednat kontokorent (pokud jej banka nabízí). Poté lze čerpat do mínusu částku, kterou má smluvenou s bankou.

Kreditní karta

Kreditní karta je nejen platební kartou, ale také kartou, na které je možné čerpat úvěr (kredit) poskytnutý bankou. Úvěrový limit je předem stanovený na danou částku a majitel karty tuto částku může kdykoliv čerpat a kreditní kartou platit.

Tyto vyčerpané peníze je nutné do stanoveného data vrátit (bezúročné období). Pokud tak klient banky učiní, neplatí za ně žádný úrok. Pokud se s navrácením finančních prostředků opozdí, platí poměrně vysoký úrok.

Vyplatí se kreditka?

Kreditní karta se vyplatí těm klientům, kteří často a rádi platí kartou. Pokud vyčerpané peníze včas na kartu vrátí, jedná se vlastně o bezúrokovou půjčku.

Další výhodou karty je, že u mnoha obchodníků dostanete slevu při platbě kreditní kartou. Při cestování v zahraničí je ve většině hotelů požadována platba právě kreditní kartou, která je pro klienta zároveň bezpečnější. V případě její ztráty či krádeže přichází o peníze banka, ne klient.

Na co lze platební kartu využít?

platební kartou lze vybírat hotovost v bankomatech či na pobočkách bank. Dokonce je možné vybírat i v obchodech (cashback). Platební karta je však především určená na bezhotovostní placení.

Bezhotovostního placení se účastní klient (držitel karty), banka (vydavatelská banka), banka obchodníka (zpracovatelská banka), kde zboží nakupujeme, samotný obchodník (příjemce platby) a autorizační středisko (Visa, Mastercard).

Jak probíhá bezhotovostní placení platební kartou?

Je to jako na fotbalovém hřišti…

Celý proces probíhá mezi dvěma týmy. První tým se skládá ze zákazníka a jeho vydavatelské banky. Rozhodčím je karetní společnost. Za druhý tým kope obchodník a jeho zpracovatelská banka.

  1. Zákazník nakoupí zboží či službu u obchodníka.
  2. Rozhodne-li se platit platební kartou, dojde na terminálu obchodníka k ověření platby.
  3. Systém zachytí informace o účtu zákazníka a odesílá je ke zpracovatelské bance.
  4. Ta požádá karetní společnost (Visa, Mastercard) o ověření z vydavatelské banky (zákazníkovy).
  5. Karetní společnost předloží transakci vydavatelské bance, ta ji ověří a odesílá odpověď zpět k obchodníkovi.
  6. Zároveň vydavatelská banka odesílá platbu zpracovatelské bance obchodníka.
  7. Tato platba se uloží na obchodníkův účet.

Vše probíhá online během několika vteřin. Platba se připíše na účet obchodníka většinou nejpozději do 10 dní.

K platební kartě si také můžete sjednat cestovní pojištění jako doplněk. Výhodou je, že pojistka platí po celý rok. Nevýhodou jsou naopak nízké pojistné limity.

Výběr v bankomatu

Výběr v bankomatu je hotovostní operace a zajišťuje přístup klienta k penězům uloženým na účtu. Potřebujete-li hotovost, jednoduše si najdete nejbližší bankomat a jdete si vybrat. Vždy je po vás požadován PIN, díky kterému vás bankomat identifikuje a pustí k vašemu účtu.

Za výběr v bankomatu si většina bank účtuje poplatky, případně je má zahrnuté v ceně účtu. U některých bank jsou výběry z bankomatu zdarma.

Výběr na pobočce banky

Vybrat peníze je možné také na pobočce banky. Při takovém výběru je nutné prokázat se i dokladem totožnosti. Tento způsob může klient využít, když nefunguje bankomat či pokud chce vybrat nadlimitní částku, kterou bankomat již nevydá.

Nevýhody

Výběr hotovosti na pobočce banky je většinou zatížen vysokým poplatkem.

Výběr hotovosti v obchodech (cashback)

Nedávná změna ve službě cashback umožňuje vybrat v obchodě částku až 3 000 korun. Limit nákupu klesl na pouhou korunu. To znamená, že pokud si půjdete koupit do obchodu jeden rohlík, můžete si při platbě kartou na pokladně zároveň vybrat až tři tisíce korun ze svého účtu. Tato služba je bez poplatku.

Bezpečná manipulace s kartou

Platební karty jsou opatřeny PINem, který je zadáván vždy při výběru v bankomatu. Při bezhotovostních platbách v obchodě je PIN většinou požadován při částce nad 500 korun.

PIN nikomu nesdělujte a ani si jej nezapisujte do peněženky či k platební kartě. Nejlepší je si jej zapamatovat, případně zapsat na místo, kde ho naleznete jenom vy, a toto místo nebude mít spojitost s platební kartou.

Držte se následujícího desatera, které vydalo Sdružení pro bankovní karty.

Používání platebních karet není regulováno zákonem, banky se řídí pravidly mezinárodních asociací. Ochrana spotřebitele je zajištěna v dílčí úpravě zákona 124/2002 Sb., který upravuje vydávání a používání platebních karet a platební styk.

Závěr

"Platební karta je dobrý sluha, ale špatný pán."

Platební karta je bezpečný nástroj, jak se dostat ke svým finančním prostředkům, avšak je nutné dbát bezpečnému zacházení s kartou.

Také se vždy informujte o poplatcích za výběry a používání karty, které má vaše banka stanovené. Díky tomu nebudete nikdy překvapeni při pohledu na svůj účet a užívání platební karty pro vás bude pouze příjemným ulehčením.

Srovnání běžných účtů 2024

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2024