Jaké jsou základní druhy úvěrů a půjček?

, Ondřej Pokorný

Půjčka. Toto slovo zná každý. Úvěrů a půjček však existuje obrovské množství. Pojďme se podívat na ty nejzákladnější.

Spotřebitelské úvěry

Jde o hotovostní, nebo bezhotovostní úvěr poskytovaný bankou. Slouží na řešení nenadálých potřeb. Zažádat o něj může každý člověk splňující jistá kritéria. Mezi ty patří čisté záznamy v registrech dlužníků a hlavně výše příjmů. Tyto úvěry můžeme rozdělit na účelové a neúčelové.

Účelové

U těchto úvěrů chce banka přesně vědět, kde jsou peníze použity. Také se často vyplácí peníze ne nám, nýbrž přímo poskytovateli produktu, či služeb. Pro banku jsou méně rizikové. Toto zapříčiňuje nižší úrokové sazby. Do těchto úvěrů nezačleňujeme hypotéky.

Neúčelové

Jak je již zřejmé, neúčelové půjčky jsou opakem. Setkáme se zde s vyšším úrokem, avšak čerpání peněz je jen na nás.

Kontokorentní úvěry

Dostáváme se ke specifičtějším typům úvěrů. Zde nám banka nabízí čerpání do mínusu. Co to znamená? Možnost použití peněz banky do výše stanoveného limitu. Vše se odehrává na našem běžném, či podnikatelském účtu. Částka, po kterou jsme v mínusu, je úročena vypočítaným úrokem. Tento úrok se pohybuje okolo 18 % ročně.

Kreditní karty

Slyšeli jste někdy o bezúročném období? Je pravděpodobné, že ve spojitosti s kreditní kartou. Princip, lze jednoduše vysvětlit na následujícím příkladu. Banka vám nejčastěji na měsíc poskytuje sumu peněz. (např. 30.000)

Ve chvíli, kdy začínáme čerpat tyto peníze, se nám spouští bezúročné období. V tomto období můžeme našich 30.000 využívat dle libosti. Musíme si však hlídat datum, kdy je třeba peníze splatit. Pokud stihneme peníze řádně vrátit před koncem bezúročného období, je vše v pořádku. Neplatíme úroky a další měsíc můžeme službu opět využívat. Pokud však peníze vrátit nestihneme, platíme velké úroky. Proto pozor.

Leasing

Tento typ úvěru se nejčastěji používá u financování automobilů, avšak setkáme se i u řady dalších produktů poskytovaných na leasing. Základní typy leasingů:

Finanční leasing

Můžeme považovat za jakýsi základní typ leasingů. Fungování můžeme vysvětlit naprosto jednoduše. Představme si koupi automobilu. Automobilky velmi často spolupracují se společnostmi poskytujícími leasingy.

Nicméně kupujeme vůz. Za tento vůz neplatíme plnou částku. Je nám vypočítána splátka a doba splácení. Po tuto dobu vůz můžeme využívat, avšak právně nám nepatří. Po splacení celkové sumy automobil přechází do našeho vlastnictví.

Operativní leasing

Opět velmi jednoduše. U tohoto typu nám vůz nikdy patřit nebude. Jedná se totiž a formu zapůjčení na určitou dobu. Po tuto dobu platíme opotřebování vozu v měsíčních splátkách. Splátka opět závisí na několika faktorech.

Zpětný leasing

Zřejmě nejspecifičtější typ leasingu. Opět vysvětlíme na příkladu. Vlastníme vůz a hodila by se nám hotovost. Proto „prodáme“ náš vůz leasingové společnosti. Ta nám poskytne peníze. I když nám vůz již nepatří, můžeme ho využívat. Následně ho postupně splácíme, do chvíle, kdy vrátíme celou hodnotu. Automobil poté opět přechází do našeho vlastnictví. Toto se dá i chytře využít před hrozící exekucí.

Nebankovní úvěry

Na českém trhu se setkáme s množstvím nebankovních institucí. Zde ovšem pozor. Nejčastěji se o ně lidé zajímají, pokud nedostanou úvěr v bance. Je-li to tak, má to své důvody. Zvážili jste vše pro a proti?

Nákup na splátky

Přesně jak název napovídá. Jedná se o službu nejčastěji poskytovanou přímo prodejci. Samozřejmě ve spolupráci s bankou, či nebankovní institucí. Jediné co je zde třeba zmínit. Pro mnoho lidí je to způsob, jak si kupovat nové a nové věci. Uvědomme si však jedno. Obejdeme se bez nové televize, když na ni nemáme?

Na závěr

Zde jsou jen základní principy fungování úvěrů. Můžeme říci, že jde o ty nejvyužívanější. Dále se pak na trhu setkáme se spoustou marketingových akcí. To způsobuje pocit, že úvěrů jsou na trhu stovky. Zajímalo by vás k jakémukoliv typu úvěru něco více? Napište nám do komentářů.

Srovnání půjček

Komentáře

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání půjček