Náhledový obrázek článku

mBank účet pro děti a studenty (kompletní informace)

Tým DuoFinance.cz

mBank má ve své nabídce dva typy účtů pro mladé, účet pro děti od narození do 15 let a studentský účet mKonto #navlastnitriko od 15 do 18 let. Oba nabízí možnost sjednání online a vedení zdarma bez podmínek. Co mohou mladým ještě nabídnout?

O mBank

mBank je původem ze sousedního Polska a dnes ji z velké části vlastní německá Commerzbank. Na českém trhu působí od roku 2007 s licencí ČNB a za celou dobu získala více než 700 tisíc klientů.

Byla to právě mBank, kdo v ČR odstartoval revoluci běžných účtů bez poplatků, které v posledních letech zažily obrovský rozmach.

Kromě toho umí také spořicí účty, hypotéky, kreditní karty a další služby pro lidi, podnikatele i firmy. V její nabídce naleznete právě i studentské účty a účty pro děti od narození se zvýhodněnou sazbou na spoření. Pro větší pohodlí jsou požadavky klientů sále častěji vyřizovány přes internet a po telefonu.

Pokud vás zajímá víc, mrkněte na naši recenzi mBank.

Jaké účty pro mladé mBank nabízí?

Účet pro studenty 15+

Účet mBank pro studenty mKonto #NaVlastniTriko je vhodný pro všechny od 15 do 18 let. Rodiče na něj mohou posílat peníze na nutné výdaje související se školou, ale i kapesné.

Samotní studenti pak mohou od 15 let věku chodit na brigádu, takže účet od mBank poslouží zároveň k zasílání mzdy. Současně jim začíná nová éra společenského života, kdy mnozí studenti odjíždí na internát, a spoustu nákupů si zajišťují sami.

K založení studentského účtu mBank není třeba rodičů ani rodného listu, postačí občanský průkaz studenta (žadatele). Účet je bez poplatků a nabízí všechny vlastnosti "dospěláckého" produktu, včetně možnosti platit kartou online.

Na druhou stranu má několik "ale" v podobě omezeného počtu výběrů z bankomatů zdarma (3 výběry měsíčně v ČR i v zahraničí) nebo limitované částky pro udržení úrokové sazby na spořicím účtu.

K účtu si lze sjednat také virtuální eKartu, se kterou lze bezpečně nakupovat na internetu. Karta je dobíjecí, proto je možné si na ni poslat jen tolik, kolik potřebuješ. Díky tomu, že je oddělená od tvého účtu, nikdo nemůže zneužít tvé finance. Navíc je ekologická, zdarma, a lze si ji sjednat jednoduše v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví.

Účet pro děti od narození do 15 let

Dětský účet mBank mohou dnes využívat i nejmenší, má to ale smysl? Pro děti v útlém věku zřejmě ne, hodnotu peněz opravdu vnímají nejdříve v předškolním věku, kdy je začínají používat.

Dřívější zřízení se nabízí třeba v případě, kdy chcete svému potomkovi odkládat nějaké peníze stranou. Za několik let se mohou zúročit třeba na spořicím účtu nebo ve stavebním spoření.

Využití najde naopak u dětí, které chodí do školy. Už od první třídy jsou přitom mnohé do jisté míry zodpovědné a přístup k penězům může vyřešit různé situace. Pokud třeba ztratí hotovost na autobus, mohou si jednoduše vybrat nižší obnos z bankomatu, aniž by situaci řešili rodiče.

Hodí se i v případě, kdy potřebujete něco malého dokoupit a vaše dítě míjí obchod cestou domů. Vedení účtu je zdarma, a lze si k němu od 8 let sjednat platební kartu též zdarma.

V ceně jsou 3 výběry měsíčně z bankomatů v České republice nebo v zahraničí. Účet mají pod dohledem rodiče, kteří mohou nastavovat limity plateb a mít nad ním plnou kontrolu prostřednictvím aplikace.

Poplatky na účtech mBank

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč :)
Vydání a vedení platební karty Mastercard 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
3 výběry z bankomatů po celém světě 0 Kč :)
4. a každý další výběr z bankomatu 29 Kč :(

Výhody a nevýhody oproti konkurenci

Výhody

  • Účet je možné využívat zdarma bez podmínek
  • Možnost sjednat až 4 spořicí účty
  • Účet lze sjednat online i na pobočce
  • 3 výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma
  • Domácí i zahraniční SEPA platby v EUR jsou bez poplatků

Nevýhody

  • Vedení pouze do 18 let, jinde i do 26
  • 4. a každý další výběr z bankomatu je zpoplatněn
  • Nelze využívat studentský kontokorent

Další produkty

Spořicí účet

Děti a studenti mohou v rámci účtu založit až 4 spořicí účty eMax Plus. Na každém přitom získají zvýhodněnou sazbu 4 % p.a. s limitem do 500 00 Kč, mohou tak spořit celkem až do výše 2 000 000 Kč.

Sjednat si lze také mSpoření s úrokem 5,5 % p.a. až na 8 cílů do limitu 100 000 Kč. U mSpoření si můžeš vybrat ze tří typů spoření (odkládat si pevnou částku, procento nebo zaokrouhlení z částky). Rodiče spořicí účet sjednaný k dětskému účtu využívat nemohou.

Platební karty

  • Děti od 8 do 15 let mohou získat platební kartu Mastercard Debit. Omezeny jsou limity a karta podléhá rodičovskému dohledu.
  • Studenti mají na výběr z mKarta a mKarta Svět. Mastercard má navíc věrnostní program pro své držitele.

Vydání i vedení karet je zdarma a lze je použít také pro Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay a Garmin Pay.

Kontokorent

mBank prozatím neumožňuje držitelům studentského účtu využívat kontokorent, který tak zůstává dostupný pouze pro mKonto. Pokud hledáte banku se studentským kontokorentem – třeba na zaplacení nájmu nebo učebnic – zkuste studentský účet od České spořitelny nebo od ČSOB.

Jak založit dětský a studentský účet mBank

Oba dva účty je možné založit jednoduše online. Stačí kliknout na zelené tlačítko (napravo/pod článkem) nebo přejít na stránky mBank a vyplnit formulář. Ušetříte tím spoustu času bez nutnosti chození na pobočku. Dokumenty k podpisu vám pak doveze kurýr nebo můžete smlouvu podepsat také na pobočce.

mKonto pro děti může dítěti založit zákonný zástupce starší 18 let, ke sjednání potřebuje svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte. mKonto #navlastnitriko lze sjednat také online a potřeba je pouze doklad totožnosti studenta, případně potvrzení o studiu.

Často kladené otázky (FAQ)

Chceme vám ušetřit čas, připravili jsme proto odpovědi na otázky, které vás zajímají nejčastěji.

Dětský účet

Jaké jsou podmínky pro založení?

Nezbytné je předložit rodný list dítěte a podepsat dokumenty s kurýrem nebo na kterékoliv pobočce v ČR.

Kde mohu dětský účet mBank založit?

Nejrychlejší je kliknout na zelené tlačítko vpravo nebo dole pod článkem a vyplnit vše online. Smlouvu vám přiveze k podpisu kurýr, nebo ji podepíšete a vyzvednete na pobočce bez čekání.

Jak funguje rodičovský dohled?

Dětský účet mBank je přímo propojen s vaším účtem, takže vidíte výběry z bankomatů a přesouvání peněz z běžného účtu na spořicí a naopak. V rámci bezpečnosti mu můžete nastavit denní limity pro výběry.

Co může dítě s účtem provádět?

Možnosti jsou kvůli bezpečnosti zúžené na výběry z bankomatu (od 8 do 15 let věku) a přesouvání peněz mezi běžným a spořicím účtem. Peníze ale nelze poslat na jiný účet, tedy ani zaplatit kartou online.

Dostane dítě ke svému účtu platební kartu?

mBank dává bezkontaktní platební (debetní) kartu Mastercard od 8 let věku dítěte – mladší děti ji získat nemohou.

Mohou o založení žádat i cizinci?

Bohužel ne. Dětský účet mBank je určen pouze českým občanům a veden jedině v českých korunách.

Nabízí mBank k účtu pro děti další produkty?

V obou případech je možné zřídit až 4 spořicí účty. Žádné další produkty nabízeny nejsou – pojištění, spoření, investice apod. vyžadují věk minimálně 18 let.

Lze dítěti otevřít více účtů?

Na každé rodné číslo je možné otevřít pouze jeden dětský účet.

Studentský účet

Co potřebuji k založení studentského účtu mBank?

Podmínkou je věková hranice od 15 do 18 let a občanský průkaz.

Jakým způsobem mohu účet založit?

Pohodlně z počítače nebo telefonu kliknutím na zelené tlačítko na konci článku, případně na pravé straně. Dokumenty vám k podpisu zaveze kurýr, nebo se pro ně stavíte na pobočce a ušetříte si zdlouhavé čekání.

Jsou na účtu nějaká omezení?

Vůbec žádná. Ze studentského účtu můžete peníze posílat i přijímat, platit online, nastavit trvalé příkazy a mnoho dalšího.

Dostanu platební kartu?

Ano, kartu získáváte automaticky po uzavření. V nabídce je bezkontaktní karta Mastercard nebo Visa. Její výroba trvá zhruba 7 – 14 dní a bude pro vás připravena na pobočce, nebo vám dorazí poštou.

Funguje tu rodičovský dohled?

Účet má vlastnosti běžného účtu "pro dospělé", takže žádný rodičovský dohled neumožňuje.

Mohu si založit studentský účet jako cizinec?

mBank nabízí studentský účet s popsanými výhodami pouze českým občanům a vede ho jedině v korunách.

Je možnost pořízení dalších produktů?

Ke studentskému účtu lze aktivovat až 4 spořicí účty se zvýhodněnou sazbou. Všechny ostatní produkty (pojištění, investice atd.) jsou dostupné až od 18 let.

Kolik účtů si mohu jako student otevřít?

Otevření je podmíněno rodným číslem, na něž lze získat pouze jeden účet.

Zajímavosti z průzkumu

Když se v mBank rozhodovalo, jestli účty pro děti a studenty spustí, oslovila banka nejdříve stovky rodičů. Ti si nejvíce přáli možnost dohledu, nastavování limitů a zvýhodněné spoření. Evidentně tak v nejednom případě slouží spořicí účty k odkládání peněz na studium nebo pro nenadálé výdaje (třeba nákup hokejové výstroje, notebooku, kola apod.).

Velkou výhodou zůstává vysoká likvidita, tedy možnost peníze kdykoliv vybrat a využít. Z komentářů a diskuzí pak vyplývá, že by řada rodičů uvítala platební kartu pro své dítě mnohem dříve, včetně možnosti platit s ní online. To prozatím zůstává nevyslyšeno.

Alternativy k účtu u mBank

Na českém trhu patří jak dětský, tak studentský účet mBank k nejlepším. Přesvědčit se můžete ve srovnání studentských účtů 2024. Konkurentem mu může být například Aktivní účet od Raiffeisenbank, který je možné sjednat od narození až do 26 let věku.

Možností je také UniCredit Bank s jejím dětským účtem od narození do 15 let nebo Start účtem od 15 let, přičemž oba nabízí vedení zdarma a výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí též zdarma.

Závěr k účtům mBank

Účet pro děti určitě uvítají rodiče, kteří chtějí svým dětem odkládat finance a postupně je učit s nimi zacházet. Kromě povědomí o penězích získají i jistou míru zodpovědnosti, když budou řešit nahodilé situace jako je půjčka na autobus kamarádovi nebo malý nákup cestou domů.

Studentský účet #navlastnitriko je vhodný pro každého od 15 let, kdo chce mít své finance bezpečně uloženy. Rodičům umožní snadné zasílání peněz na studium, firmám zase výplaty za brigádu. Účet poslouží jako vstup do "dospělého života" a dá studentům nové možnosti.

Založení účtu mladým dnes ušetří řadu starostí a dá jim nejenom velkou svobodu, ale také možnosti. Dětem dává smysl založit účet zhruba od 7 – 8 let, kdy již trochu znají hodnotu peněz a mohou používat platební kartu. Aby jich neutratily moc, máte nad nimi jako rodič 100% dohled a možnost nastavit denní limity pro výběr.

Založit mKonto pro děti
86 100 0
Založit mKonto pro děti