mBank účet pro děti a studenty (kompletní informace)

Redakce DuoFinance.cz

mBank rozšiřuje nabídku svých běžných účtů. Od roku 2020 rodiče mohou založit svým dětem dětský účet od narození do 15 let. Stejně tak studenti si mohou založit studentský účet od 15 do 18 let. V obou případech jsou účty zdarma a bez nutnosti splnit podmínky příjmu nebo platby kartou. Děti se naučí s penězi hospodařit již odmala a budou je mít bezpečně uloženy. Vy jako rodič máte nad účtem mBank 100% kontrolu, teenageři od 15 let si ho však mohou založit sami.

O mBank

mBank je původem ze sousedního Polska a dnes ji z velké části vlastní německá Commerzbank. Na českém trhu působí od roku 2007 s licencí ČNB a za celou dobu získala více než 700 tisíc klientů. Byla to právě mBank, kdo v ČR odstartoval revoluci běžných účtů bez poplatků, které v posledních letech zažily obrovský rozmach.

Kromě toho umí také spořicí účty, hypotéky, kreditní karty a další služby pro lidi, podnikatele i firmy. Novinkou jsou studentské účty a účty pro děti od narození se zvýhodněnou sazbou na spoření. Pro větší pohodlí jsou požadavky klientů sále častěji vyřizovány přes internet a po telefonu.

Pokud vás zajímá víc, mrkněte na naši recenzi mBank.

Jaké účty pro mladé mBank nabízí?

Účet pro studenty 15+

Účet mBank pro studenty #NaVlastniTriko je vhodný pro všechny od 15 do 18 let. Rodiče na něj mohou posílat peníze na nutné výdaje související se školou, ale i kapesné.

Samotní studenti pak mohou od 15 let věku chodit na brigádu, takže účet od mBank poslouží zároveň k zasílání mzdy. Současně jim začíná nová éra společenského života, kdy mnozí studenti odjíždí na internát, a spoustu nákupů si zajišťují sami.

K založení studentského účtu mBank není třeba rodičů ani rodného listu, postačí občanský průkaz studenta (žadatele). Účet je bez poplatků a nabízí všechny vlastnosti "dospěláckého" produktu, včetně možnosti platit kartou on-line.

Na druhou stranu má několik "ale" v podobě omezeného počtu výběrů z bankomatů nebo limitované částky pro udržení úrokové sazby na spořicím účtu.

Účet pro děti od narození

Dětský účet mBank mohou dnes využívat i nejmenší, má to ale smysl? Pro děti v útlém věku zřejmě ne, hodnotu peněz opravdu vnímají nejdříve v předškolním věku, kdy je začínají používat.

Dřívější zřízení se nabízí třeba v případě, kdy chcete svému potomkovi odkládat nějaké peníze stranou. Za několik let se mohou zúročit třeba na spořicím účtu nebo ve stavebním spoření.

Využití najde naopak u dětí, které chodí do školy. Už od první třídy jsou přitom mnohé do jisté míry zodpovědné a přístup k penězům může vyřešit různé situace. Pokud třeba ztratí hotovost na autobus, mohou si jednoduše vybrat nižší obnos z bankomatu, aniž by situaci řešili rodiče.

Hodí se i v případě, kdy potřebujete něco malého dokoupit a vaše dítě míjí obchod cestou domů. Jeho vedení je bez poplatků, stejně jako výběry a převody.

Poplatky na účtech mBank

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč :)
Vydání a vedení platební karty MasterCard 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
3 výběry z bankomatů po celém světě 0 Kč :)
4. a každý další výběr z bankomatu 29 Kč :(

Výhody oproti konkurenci

  • Účet je možné využívat zcela zdarma bez nutnosti plnit podmínky
  • Zvýhodněný úrok na spořicí účet k dětskému i studentskému účtu
  • Peníze na účtu až v 19 měnách (CZK, EUR, USD, GBP atd.)

Slabé stránky účtů pro mladé

  • Vedení pouze do 18 let, jinde i do 26
  • 4. a každý další výběr z bankomatu je zpoplatněn
  • Nelze využívat studentský kontokorent

Další produkty

Spořicí účet

Děti a studenti mohou v rámci účtu založit až 4 spořicí účty eMax Plus. Na každém přitom získají zvýhodněnou sazbu 2 % p.a. s limitem do 10 000 Kč, poté 0,3 % p.a. do 100 000 Kč.

Ve věku 15 – 18 let využije člověk spořicí účet lépe než dítě, třeba odkládáním peněz na počítač, mobil, dovolenou nebo vzdělávací kurzy. Rodiče ho v souvislosti se svým potomkem využít nemohou.

Platební karty

  • Děti od 8 do 15 let mohou získat platební kartu MasterCard Debit. Omezeny jsou limity a podléhá rodičovskému dohledu.
  • Studenti mají na výběr z mKarta Svět Mastercard a mKarta Svět VISA. Obě nabízí stejné výše popsané výhody, pouze MasterCard má navíc věrnostní program pro své držitele.

Vydání i vedení karet je zdarma a lze je použít také pro Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay a Garmin Pay.

Kontokorent

mBank prozatím neumožňuje držitelům studentského účtu využívat kontokorent, který tak zůstává dostupný pouze pro mKonto. Pokud hledáte banku se studentským kontokorentem – třeba na zaplacení nájmu nebo učebnic – zkuste studentský účet od České spořitelny nebo od ČSOB, která nabízí až 20 000 Kč.

Jak založit dětský a studentský účet mBank

Oba dva účty je možné založit jednoduše přes internet. Stačí kliknout na zelené tlačítko (napravo/pod článkem) nebo přejít na stránky mBank a vyplnit formulář. Ušetříte tím spoustu času bez nutnosti chození na pobočku. Dokumenty k podpisu vám pak doveze kurýr.

Často kladené otázky (FAQ)

Chceme vám ušetřit čas, připravili jsme proto odpovědi na otázky, které vás zajímají nejčastěji.

Dětský účet

Jaké jsou podmínky pro založení?

Nezbytné je předložit rodný list dítěte a osobně podepsat dokumenty na kterékoliv pobočce v ČR.

Kde mohu dětský účet mBank založit?

Nejrychlejší je kliknout na zelené tlačítko vpravo nebo dole pod článkem a vyplnit vše on-line. Smlouvu vám zaveze kurýr, nebo ji podepíšete a vyzvednete na pobočce bez čekání.

Jak funguje rodičovský dohled?

Dětský účet mBank je přímo propojen s vaším účtem, takže vidíte výběry z bankomatů a přesouvání peněz z běžného účtu na spořicí a naopak. V rámci bezpečnosti mu můžete nastavit denní limity pro výběry.

Co může dítě s účtem provádět?

Možnosti jsou kvůli bezpečnosti zúžené na výběry z bankomatu (od 8 do 15 let věku) a přesouvání peněz mezi běžným a spořicím účtem. Peníze ale nelze poslat na jiný účet, tedy ani zaplatit kartou on-line.

Dostane dítě ke svému účtu platební kartu?

mBank dává bezkontaktní platební (debetní) kartu MasterCard od 8 let věku dítěte – menší ji získat nemohou.

Mohou o založení žádat i cizinci?

Bohužel ne. Dětský účet mBank je určen pouze českým občanům a veden jedině v českých korunách.

Nabízí mBank k účtu pro děti další produkty?

V obou případech je možné zřídit až 4 spořicí účty. Žádné další produkty nabízeny nejsou – pojištění, spoření, investice apod. vyžadují věk 18 let.

Lze dítěti otevřít více účtů?

Na každé rodné číslo je možné otevřít pouze jeden dětský účet.

Studentský účet

Co potřebuji k založení studentského účtu mBank?

Věková hranice od 15 do 18 let a občanský průkaz.

Jakým způsobem mohu účet založit?

Pohodlně z počítače nebo telefonu kliknutím na zelené tlačítko na konci článku, případně na pravé straně. Dokumenty vám k podpisu zaveze kurýr, nebo se pro ně stavíte na pobočce a ušetříte si zdlouhavé čekání.

Jsou na účtu nějaká omezení?

Vůbec žádná. Ze studentského účtu můžete peníze posílat i přijímat, platit on-line, nastavit trvalé příkazy a mnoho dalšího.

Dostanu platební kartu?

Ano, kartu získáváte automaticky po uzavření. V nabídce je bezkontaktní karta MasterCard nebo Visa. Její výroba trvá zhruba 7 – 14 dní a bude pro vás připravena na pobočce, nebo vám dorazí poštou.

Funguje tu rodičovský dohled?

Účet má vlastnosti běžného účtu "pro dospělé", takže žádný rodičovský dohled neumožňuje.

Mohu si založit studentský účet jako cizinec?

mBank nabízí studentský účet s popsanými výhodami pouze českým občanům a vede ho jedině v korunách.

Je možnost pořízení dalších produktů?

Ke studentskému účtu lze aktivovat až 4 spořicí účty se zvýhodněnou sazbou. Všechny ostatní produkty (pojištění, investice atd.) jsou dostupné až od 18 let.

Kolik účtů si mohu jako student otevřít?

Otevření je podmíněno rodným číslem, na něž lze získat pouze jeden účet.

Zajímavosti z průzkumu

Když se v mBank rozhodovalo, jestli účty pro děti a studenty spustí, oslovila banka nejdříve stovky rodičů. Ti si nejvíce přáli možnost dohledu, nastavování limitů a zvýhodněné spoření. Evidentně tak v nejednom případě slouží spořicí účty k odkládání peněz na studium nebo pro nenadálé výdaje (třeba nákup hokejové výstroje, notebooku, kola apod.).

Velkou výhodou zůstává vysoká likvidita, tedy možnost peníze kdykoliv vybrat a využít. Z komentářů a diskuzí pak vyplývá, že by řada rodičů uvítala platební kartu pro své dítě mnohem dříve, včetně možnosti platit s ní on-line. To prozatím zůstává nevyslyšeno.

Alternativy k účtu u mBank

Na českém trhu patří jak dětský, tak studentský účet mBank k nejlepším. Přesvědčit se můžete ve srovnání studentských účtů 2022. Konkurentem mu může být například U konto od UniCredit Bank, které si také mohou založit děti i studenti, nabízí však nižší úročení na spořicím účtu.

U studentů nad 18 je konkurence větší a dobře vychází účet u Equa bank, nebo Tom účet Plus. Ty už ale řadíme spíše mezi běžné účty.

Komu dětský a studentský účet mBank doporučujeme

Účet pro děti doporučujeme rodičům, kteří chtějí svým dětem odkládat finance a postupně je učit s nimi zacházet. Kromě povědomí o penězích získají i jistou míru zodpovědnosti, když budou řešit nahodilé situace jako je půjčka na autobus kamarádovi nebo malý nákup cestou domů.

Studentský účet #navlastnitriko je vhodný pro každého od 15 let, kdo chce mít své finance bezpečně uloženy. Rodičům umožní snadné zasílání peněz na studium, firmám zase výplaty za brigádu. Účet poslouží jako vstup do "dospělého života" a dá studentům nové možnosti.

Závěrem k účtům mBank

Založení účtu studentům dnes ušetří řadu starostí a dá teenagerovi nejenom velkou svobodu, ale také možnosti. Dětem dává smysl založit účet zhruba od 7 – 8 let, kdy už trochu znají hodnotu peněz. Aby jich neutratily moc, máte nad nimi jako rodič 100% dohled a možnost nastavit denní limity pro výběr.

Založit mKonto pro děti
86 100 0
Založit mKonto pro děti