Náhledový obrázek článku

Dětský a studentský účet od České spořitelny. Vyplatí se?

Tým DuoFinance.cz

Česká spořitelna nezapomíná ani na mladé! Ve své nabídce osobních účtů věnovala prostor studentskému Standard účtu, u kterého není třeba dokládat potvrzení o studiu. Své čestné místo si u spořky našel také dětský účet bez poplatků, s nímž se děti naučí hospodařit s penězi. Má smysl zakládat účet pro mladé u této tradiční české banky? Mrkněte na náš článek!

O České spořitelně

Českou spořitelnu mohou zejména mladí považovat za "zkostnatělou" českou banku, která je vhodná spíš pro starší generaci. S tím ale spořka notně nesouhlasí a chce se vyrovnat mladým dynamickým bankám.

To se jí docela daří, vezmeme-li v potaz, že její kořeny sahají do roku 1819 a stále se na bankovním trhu drží. Není divu, jedná se o největší českou banku, a tak přece musí být schopna ustát konkurenci a uspokojit náročné požadavky i těch nejmladších klientů.

Nikdo jí už neodpáře několik hlavních výhod, kterými boduje u svých více než 4,60 mil. klientů. Jedná se o tradiční a stabilní banku, která má v rukávu širokou nabídku finančních produktů a služeb.

Za ta léta působení na trhu se jí navíc podařilo vybudovat velké množství pobočekbankomatů. A když už, tak už – orientuje se na všechny typy klientů, od jedinců, až po firmy a korporace.

Více o největší české bance s nejdelší tradicí si můžete přečíst na Wikipedii.

Jaké účty pro mladé spořka nabízí?

Studentský Standard účet 18+

Česká spořitelna si pro studenty připravila Standard účet bez dokládání potvrzení o studiu. Vedení účtu, platby v korunách i eurech a výběry hotovosti z bankomatů ČS získáš zdarma. A to ať studuješ nebo ne.

Nejedná se tedy přímo o studentský účet, ale spíše o účet pro mladé od 18 let do neomezeného věku. Účet můžeš snadno spravovat v internetovém nebo mobilním bankovnictví George. Součástí je debetní karta zdarma a samozřejmostí jsou pak platby mobilem s Google Pay a Apple Pay nebo hodinkami Garmin Pay a FitBit Pay.

Dětský účet do 18 let

Svým dětem můžete u České spořitelny založit Dětský účet, který jim poslouží až do dospělosti. Za založení a vedení účtu nic neplatíte, od 8 let může dítě mít navíc debetní kartu (také bez poplatků). Sami nastavíte limity karty a v mobilní aplikaci budete upozorňováni na každou platbu.

Má smysl dětem zakládat účet? V dnešní době ano! Vy získáte přehled o výdajích dítěte, děti se naopak naučí porozumět financím a hospodařit s nimi. Zjistí, že nic není zadarmo, a že peníze na účtu mohou i ubývat. Například pokud vyberou z bankomatu jiné banky, zaplatí rovnou 40 Kč, a to už by bylo na pořádnou čokoládu!

Na kolik tě to vyjde?

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Příchozí a odchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Vydání a vedení debetní karty 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
Výběry z bankomatů ČS v České republice 0 Kč :)
Výběr z bankomatu Erste v zahraničí 5 Kč :(
Výpis z účtu poštou (černé na bílém) 20 Kč :(
Výběry z cizích bankomatů v ČR a EU 40 Kč :(
Výběry z bankomatů jiné banky v jiné měně 125 Kč :(

Výhody oproti konkurenci

  • Stabilní a tradiční česká banka
  • Založení a vedení účtu zdarma bez podmínek
  • Široká nabídka produktů
  • Velké množství poboček a bankomatů
  • Platby mobilem nebo hodinkami

Slabé stránky

  • Zpoplatněné výběry z cizích bankomatů jiné banky v ČR a EU
  • Drahé výběry v jiné měně než v CZK či EUR
  • Problematické internetové bankovnictví GeorgeNegativní recenze klientů

Co dalšího si můžeš založit?

Spoření ČS

Spoření od ČS si můžeš založit až od 18 let, a našetřit si tak třeba na vylétnutí z hnízda. Za zřízení a vedení spořicího účtu nic neplatíš a zdarma máš i všechny tuzemské příchozí úhrady a zasílání výpisů ze spořicího účtu.

Peníze máš navíc k dispozici kdykoliv potřebuješ. Úročení sice není nic moc, ale aspoň získáš jistotu peněz uložených bokem a nebudeš tolik utrácet.

  • Částka do zůstatku 200 000 Kč se úročí 0,2 % ročně

Stavební spoření

Další možností spoření peněz je stavební spoření s Buřinkou. Vklady budou bezpečně uložené se zákonným pojištěním až na 2,7 mil. korun.

Stavebko u České spořitelny se řadí k dlouhodobě nejvýnosnějším stavebním spořením na trhu. Navíc lze čerpat velkorysou státní podporu 2 000 Kč ročně (pokud do spoření za rok vložíš alespoň 20 000 Kč).

Více o stavebním spoření se dozvíš v našem článku Jak funguje stavební spoření?

Platební karta

Platební kartu k účtu je možné vydat pro dítě od 8 let. Česká spořitelna poskytuje k účtu zdarma klasickou debetní kartu Visa, která zajistí rychlé, pohodlné a bezpečné platby na internetu.

U karty lze nastavit limity pro platby v obchodech, online i pro výběry v hotovosti. Ve vybraných bankomatech (vkladomatech) můžeš také vkládat hotovost na účet jednoduše a zdarma.

Kontokorent od 18 let

Založení kontokorentu je stejně jako u ostatních úvěrových produktů možné až od 18 let. Výše kontokorentu může být od 1 000 Kč do 100 000 Kč. Úroky se platí pouze z vyčerpané částky. Vedení kontokorentu je zdarma.

Jak účty založit

Standard účet u České spořitelny si můžeš založit od 18 let online, na pobočce nebo telefonicky. Pro založení dětského účtu do 15 let věku dítěte stačí platný doklad totožnosti (třeba "dětská občanka" nebo rodný list dítěte). Od 15 let je navíc zapotřebí i občanský průkaz dítěte.

V případě zájmu o platební kartu je potřeba předložit doklad totožnosti dítěte (cestovní pas nebo občanský průkaz). Ve všech případech je nutné, aby se dítě dostavilo se svým zákonným zástupcem osobně na pobočku.

Online sjednání studentského účtu probíhá na webových stránkách České spořitelny.

Často kladené otázky (FAQ)

Ještě něčemu nerozumíš? Vysvětlení možná najdeš v odpovědích na často kladené otázky.

Dětský účet

Jaké jsou podmínky pro založení?

Pro založení dětského účtu je podmínkou, aby se dítě dostavilo se svým zákonným zástupcem na pobočku. Pro založení dětského účtu do 15 let je potřeba doklad totožnosti, od 15 let je navíc zapotřebí i občanský průkaz dítěte.

Kde mohu dětský účet ČS založit?

Dětský účet lze založit pouze na pobočce. Abyste se vyhnuli frontám, můžete se online objednat.

Jak získám přehled o transakcích na dětském účtu?

Elektronický výpis transakcí můžete zdarma získat v aplikaci George. Pokud byste raději papírovou verzi, zaplatíte 20 Kč za poštovné a výpis vám přijde do schránky.

Dostane dítě k účtu platební kartu?

Ano, k dětskému účtu dítě může získat vlastní debetní kartu, ale až od 8 let.

Studentský účet

Co potřebuji k založení Standard účtu?

Standard účet si snadno sjednáš online, telefonicky nebo na pobočce. Přes internet ti to zabere 15 minut a potřebuješ pouze občanku, druhý doklad totožnosti, funkční kameru v počítači nebo ideálně v telefonu, české mobilní číslo a email.

Dostanu platební kartu?

Ano, samozřejmě, k účtu dostaneš debetní kartu Visa zdarma.

Funguje tu rodičovský dohled?

Ne ne, nemusíš se bát. Účet je od 18 let, takže si s penězi můžeš dělat co chceš. Ale to neznamená, že budeš utrácet!

Je možnost pořízení dalších produktů?

Ano, od 18 let si už můžeš sjednat jakýkoliv produkt od České spořitelny. Od spoření, až po kontokorent, úvěr, pojištění nebo klidně investování.

Kolik Standard účtů si mohu otevřít?

Počet účtů na jedno rodné číslo není nijak omezen.

Kdy dostanu k účtu platební kartu?

Platební kartu obdržíš do 7 pracovních dnů.

Alternativy k účtu od České spořitelny

Možná ti účet od České spořitelny prostě nesedí a chceš se ještě poohlídnout po něčem jiném. V tom případě ti můžeme doporučit mnohokrát oceňovaný účetEqua bank s nulovými poplatky nebo Tom účet Plus, který umožňuje pracovat s účtem jenom pomocí telefonu. Pozor, oba jsou také až od 18 let. Fajn je i Studentský účet G2 od Komerčky.

Nabídka je opravdu široká, například U konto od UniCredit Bank nabízí výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma. A pro děti má zajímavou nabídku mladá Air Bank, která snížila věkovou hranici pro založení disponenta již od 10 let. Děti tak mohou využívat běžný účet nebo platit kartou jako disponenti.

Všechny studentské účty pohromadě nalezneš ve srovnání studentských účtů 2024.

Komu účet doporučujeme

Účet Standard a účet pro děti od České spořitelny nás vcelku příjemně překvapily. Nabízí základní operace bez poplatků, a při zakládání se nemusíš obávat zbytečných složitostí.

Díky tomu, že spořka tu působí pár řádek let, nečeká tě zdlouhavé hledání bankomatů nebo poboček. Za to s internetovým bankovnictvím George to asi bude dle recenzí velké dobrodružství! Výsledné rozhodnutí je na tobě, ale rozhodně máš s čím porovnávat.

Srovnání studentských účtů
Srovnání studentských účtů