Tom účet – vyplatí se vsadit na kocoura?

,

Tom účet od Moneta Money Bank je poměrně mladý produkt a už získal cenu Finparády 2017 nebo několik ocenění za mobilní aplikaci Smart banka v soutěži Zlatá koruna 2019. Má být modernější, jednodušší a levnější. Jak je na tom ve skutečnosti?

Ve zkratce o Monetě

V roce 1990 koupila část, tehdy krachující, Agrobanky nadnárodní společnost General Electric. V tu dobu banka existovala pod názvem GE Capital Bank, a.s. Později se přejmenovala na GE Money Bank, a.s., kterou máme ještě všichni v živé paměti. General Electric se rozhodl, že český bankovní trh už není nic pro něj a svou část divizí prodal. Proto 1. května 2016 vznikla dnešní Moneta Money Bank.

Touto změnou se z Monety stala naprosto samostatná banka a v současnosti je považována za českou banku se silnou základnou a dobrými předpoklady k úspěchu. Obchoduje se svými akciemi na Burze cenných papírů v Praze, má takřka milión klientů a je čtvrtou největší bankou v České republice. Současným generálním ředitelem banky je Tomáš Spurný, který získal ocenění Bankéř roku 2017. Historii Monety se věnuje i wikipedie.

Získaná ocenění

Hlavní znaky Tom účtu

 • Založení účtu je velmi jednoduché. Stačí mít nainstalovanou aplikaci Smart banka
 • Výběry z bankomatů Moneta Money Bank zdarma
 • Výběry v zahraničí zdarma
 • Můžete vybírat hotovost ze všech bankomatů Za poplatek 50 Kč/měsíc?

Poplatky

Ze sazebníku Tom účtu jsem pro vás vycucla poplatky za nejčastější služby.

Založení účtu 0 Kč
Vedení účtu (za měsíc) 0 Kč
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Vydání a vedení platební karty Standard 0 Kč
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč
Výběry z bankomatů MONETA 0 Kč
Výběry z bankomatů jiných bank v ČR 20 Kč
Výběry z bankomatů v zahraničí 0 Kč

Výběry z bankomatů ostatních bank

Majitelé Tom účtu platí za každý „nemonetovský“ výběr 20 Kč. Pokud byste rádi vybírali z bankomatů jiných bank, můžete si za 50 korun měsíčně předplatit neomezený počet výběrů.

Vybíráte z cizích bankomatů často? Mrkněte na běžný účet Equa bank – ten nabízí neomezený počet tuzemských výběrů bez poplatku.

Výhody oproti konkurenci

 • Oceněná mobilní aplikace Smart banka
 • Možnost otevření běžného účtu Tom ve Smart Bance
 • Výběry z bankomatů v zahraničí zdarma
 • Výběry z vlastních bankomatů zdarma
 • Žádné poplatky za vedení účtu a bez podmínek
 • Široká síť poboček a bankomatů
 • Možnost čerpat Flexikredit neomezeně dlouho

Slabé stránky

Nutno podotknout, že Tom účet nemá příliš slabých stránek. Díky silnému zázemí banky můžete snadno s jakýmkoliv problémem dojít na pobočku.

Za výběr z cizích bankomatů zaplatíte

Banka sice nabízí výběr ze svých bankomatů zdarma, za výběr z konkurenčních už ale zaplatíte. Částka není vysoká a činní 20 Kč. Můžete také využít službu Neomezené výběry z bankomatů ostatních bank v ČR za měsíční poplatek 50 Kč.

Platební karty

K běžnému účtu Tom získáte debetní kartu STANDARD. Můžete s ní platit v obchodech nebo na internetu a samozřejmě vybírat hotovost. Jednu kartu dostanete k účtu zdarma. Za každou další budete platit 59 Kč měsíčně.

Debetní karta Gold

Debetní zlatá karta je určena náročným klientům. Zaplatíte za ní 169 Kč měsíčně. S jejím držením jsou spojené stejné služby jako se stříbrnou kartou a k tomu něco navíc. Stanete se členem Program Priority Pass, který vám umožní vstup do VIP letištních salonků a restaurací.

Cizoměnová debetní karta

Cizoměnové debetní karty jsou vydávány zdarma k účtům vedených v měnách EUR nebo USD. Jejich výhodou je skutečnost, že neplatíte kurzové rozdíly a můžete vybírat v zahraničí zdarma.

Kreditní karta

V případě potřeby můžete k Tom účtu získat i kreditní kartu MoneyCard ve verzi Smart nebo Gold. Úvěrový rámec činní max. 50 000 Kč, resp. 300 000 v případě verze Gold. Radost vám udělá bezúročné období dlouhé až 50 dní. Při útratě nad 3000 Kč neplatíte poplatek za vedení kreditního účtu (běžně 49 Kč) nebo za výběr z bankomatu Monety (běžně 39 Kč).

Kontokorent Flexikredit

K běžnému Tom účtu si můžete sjednat také kontokorent Flexikredit. Založit si ho můžete na pobočce banky. Jedná se o povolené přečerpání účtu do smluvené částky tzv. do mínusu. S kontokorentem máte k dispozici částku od 2000 Kč do 100 000 Kč. Za jeho čerpání zaplatíte 29 Kč. Sjednání a vedení je zdarma. Na rozdíl od jiných bank Moneta nepožaduje jednou za čas kontokorent splatit, můžete jej tedy čerpat neomezenou dobu.

Internetové bankovnictví

Google Pay a Apple Pay

Moneta jako jedna z prvních bank spustila placení chytrými mobilními telefony se službami Google PayApple Pay, které dnes můžete naplno využívat. Placení mobilem je nutné nejprve nastavit v aplikaci Smart banka.

Dále existuje možnost placení hodinkami Garmin a náramky Fitbit.

Možnosti založení

Tom účet si můžete online, v mobilní aplikaci nebo na obchodním místě banky. Do chytrého telefonu s Android nebo iOS si stáhnete aplikaci Smart Banka a účet si přes aplikaci jednoduše otevřete. Stojí vás to jen pár minut času a účet můžete využívat. Pokud si nevíte rady, zajděte jednoduše na pobočku a nechte si účet otevřít tam.

Jak založit účet přes Smart Banku?

 1. Stáhněte si aplikaci Smart Banka.
 2. Vyfoťte občanský průkaz a další doklad totožnosti.
 3. Je nutné zaplatit ověřovací platbu ze stávajícího účtu.
 4. Jakmile je vše ověřeno, můžete začít účet naplno využívat.

Alternativy k Tom účtu

Zajímavou alternativou je běžný účet Equa Bank, který je také zdarma a může se chlubit propracovaným mobilním bankovnictvím. Banka ovšem nemá takové množství poboček, a navíc v nich chybí pokladna. Bez poplatků můžete mít i účet u mBank, mrkněte na něj.

Pro koho se Tom účet hodí?

Tom účet má jistě dobře našlápnuto k tomu, aby se stal velmi oblíbeným účtem. Hodí se především pro mladší generaci, která uvítá možnost pracovat s účtem jen pomocí chytrého telefonu.

Srovnání běžných účtů 2019
Tom účet – vyplatí se vsadit na kocoura? 4.0 5 1

Komentáře (6)

Pavel Kej

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli dostanu po splnění podmínek bonus 1000Kč pokud si Moneta Tom účet založím přes odkaz od přítele, který za doporučení obdrží 300Kč. Děkuji za info.

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, i v tomto případě bonus obdržíte :)

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Daniela Růžičková

Dobrý den,

je možné založit účet Tom i dětem do 15 let?

Děkuji za informaci

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, Tom účet si mohou založit pouze osoby starší 18 let :(

Děkuji za dotaz a přeji vám krásný den

uživatel běžného účtu MONETA

Přátelé, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti s jednáním zákaznického servisu společnosti MONETA Money Bank, a.s.. Na to abych se v této bance dopracoval vůbec k nějaké informaci jsem musel podat hned několik stížností. Teprve v posledním vyjádření Lucie Kováčová, oddělení péče o zákazníky, rezignovala a přiznala pochybení banky, za které se však neomluvila a namísto toho si řekla o peníze za informaci jakou bych očekával, že obdržím automaticky v písemné podobě poté co podepíši doplňující informace ke smlouvě "Dispozice ke smlouvě o bankovních produktech a službách". Zde je oficiální vyjádření Lucie Kováčová z oddělení péče o zákazníky akciové společnosti MONETA Money Bank: „...děkujeme za zprávu. Máte pravdu, v Dispozicích ke smlouvě opravdu specifický den výpisu není uveden, omlouváme se. Pokud budete chtít oficiální potvrzení o tom, které datum máte nastaveno, můžeme Vám jej vydat na základě bankovní informace. Toto potvrzení je vydáno do 3 pracovních dnů, zaslat Vá

Antonín

Dobrý den jak je to s těmi kartami teď jsem slyšel že už je jenom ta gold karta a k ní tam jsou nějaké podmínky. A ta silver už je zadarmo a nejsou k ní žádné bonusy.

Martin Procházka

Od 1.4.2019 zavádějí poplatek 15Kč pro vklad na pobočce a jejich vkladové bankomaty rychle mizí.

Tomáš - DuoFinance.cz

Co přesně si máme představit pod tím, že jejich vkladové bankomaty rychle mizí?

evuša

poplatek za výběr nebude, ptala jsem se na to přímo bankovního poradce Monety před založením účtu. Nebudou ho zavádět kvůli tomu, že se klientům poplatek nelíbí, což je pochopitelné.

Martin Schwarz

Účet užívám zatím jen chvíli. Zatím funguje vše bez problémů. Mobilní aplikace je výborná. Internetové bankovnictví není úplně super. Zdá se mi trochu zmatené, ale není to žádná hrůza. Zvykám si. U ERY bylo internetové bankovnictví na lepší úrovni.

Ale jinak všechno skvěle funguje na skvělé úrovni. Přechod byl bezbolestný :-) Karta byla zaslána do 7 pracovních dní. Celková aktivace účtu jednoduchá. Zakládal jsem přes mobilní aplikaci, nemusel jsem nikam chodit. Vše proběhlo rychle a bez problémů.

Bankomaty jsou velmi dobře dostupné. Určitě doporučuji. Je to, co jsem hledal.

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2019