Náhledový obrázek článku

Platba na kontakt – jak funguje a které banky ji umí?

David LínAutor článku

Několik bank v Česku spustilo novou funkci Platba na kontakt. Jak Platbu na kontakt nastavit a jaké má omezení a výhody? Známe odpověď a máme pro vás přesný postup, jak ji odeslat.

Co je to Platba na kontakt?

Platba na kontakt je nová služba, díky které už nemusíte složitě opisovat číslo účtu příjemce, ale stačí vám znát jeho telefonní číslo. Dojde tak k rychlejšímu zadávání plateb a také se sníží šance, že peníze odešlete na špatný účet.

Výhody Platby na kontakt

Výhodou Platby na kontakt je především jednodušší a rychlejší zadávání údajů o účtu příjemce, protože už nepotřebujete znát dlouhé a těžce zapamatovatelné číslo účtu.

Stačí vám zadat telefonní číslo příjemce nebo ho dokonce jen vybrat ze seznamu vašich kontaktů. Tím se můžete vyhnout možným překlepům při zadávání čísla účtu.

Které banky umožňují Platbu na kontakt?

 • Air Bank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Fio banka
 • Komerční banka
 • Raiffeisenbank

Výhledově umožní Platbu na kontakt i Moneta a UniCredit Bank, která teprve plánuje zavedení okamžitých plateb v posledním kvartále roku 2024.

Omezení Plateb na kontakt

Platbou na kontakt lze odeslat maximálně 5 000 Kč v jedné platbě, přičemž příjemce i odesílatel platby musí mít účet založený u některé z českých bank, které podporují platbu na kontakt.

K jednomu účtu může být přiřazeno více telefonních čísel, naopak každé telefonní číslo může být spárováno pouze s jedním bankovním účtem. Příjemce musí mít funkci Platba na kontakt aktivovanou.

Jak aktivovat funkci Plateb na kontakt?

Většina bank nabízí zapnutí funkce Platba na kontakt ve svém mobilním bankovnictví. Aplikace vám nabídne spárování vašeho telefonního čísla s vaším číslem účtu. Po potvrzení se číslo zapíše do registru, který vede Česká národní banka pro tento účel, a můžete tak příjímat Platby na kontakt.Pokud vám aktivaci nenabídne aplikace sama, můžete ji většinou najít v menu nebo nastavení.

Jak poslat Platbu na kontakt?

Ukážeme si příklad, jak poslat Platbu na kontakt u ČSOB. Postup se může u různých bank lišit, nicméně bude velmi podobný.

 1. Otevřeme si mobilní bankovnictví a klikneme na tlačíto "Platba".
 2. Z nabídky nahoře uprostřed klikneme na "Platba na kontakt".
 3. Vyplníme telefonní číslo příjemce nebo klikneme na ikonku osoby, která zobrazí seznam kontaktů uložených v mobilu.Objeví se hláška, že je potřeba povolit přístup aplikace ke kontaktům.
 4. Po vyplnění telefonní čísla nebo vybrání čísla z kontaktů se zobrazí jméno příjemce nebo hláška, že příjemce platby není v registru uveden.Tak poznáte, zda půjde na tento kontakt odeslat platba.
 5. Pokud telefonní číslo není uvedené v registru, můžete kliknout na "Poslat pozvánku" a pozvat příjemce k zapnutí funkce Platba na kontakt.Pozvánku můžete poslat např. přes Messenger, e-mail nebo SMS.
 6. Pokud je telefonní číslo uvedené v registru, stačí vyplnit částku, případně zprávu pro příjemce a kliknout na pokračovat a platbu potvrdit.

Závěrem

Konečně jsme se dočkali zajímavé funkce, hodné 21. století, která nás zbaví nutnosti pamatovat si a přepisovat řadu často nahodilých čísel a umožní nám snadněji posílat a přijímat peníze třeba mezi rodinou a přáteli. Doufáme, že i ostatním bankám brzy dojde, v jakém století se nacházíme, a zavedou Platby na kontakt také.

Srovnání bankovních účtů
86 100 0
Srovnání bankovních účtů