Vkladomaty – víte, jak fungují a kdo je provozuje?

,

Nosit u sebe balík peněz může být docela riziko. Proto je lepší poslat peníze na účet do banky. Můžete dojít na pobočku a doufat, že tam zrovna nebude fronta nebo využít modernější způsob a využít tzv. vkladomaty. Jak fungují, a které banky je provozují?

Co je to vkladomat a k čemu slouží

Vkladomaty jsou takovou moderní obdobou bankomatů. Umožňují přijímat hotové peníze. Přes vkladomat mohou klienti banky uložit své peníze kdykoliv na účet. Ušetří poplatky, které by jim banka účtovala za převzetí hotovosti na pobočce.

Aby mohly být peníze uložené prostřednictvím vkladomatu, je nutné mít u sebe platební kartu, díky které prokážete vlastnictví účtu. Minimální vklad není limitován, ten maximální bývá nastaven na 300 000 Kč. Přístroje jsou vybavené mnoha bezpečnostními prvky. Důkladně prověří pravost a počet bankovek i oprávnění k účtu. Po provedení transakce vydají potvrzení o vkladu.

Banky ve většině případů povolují vklad hotovosti jen svým klientům. Výjimkou je jen Česká spořitelna, která za poplatek umožňuje přijetí prostředků i klientům jiných bank. To se hodí hlavně ve chvíli, když už mají banky zavřeno a vy potřebujete peníze na účet vložit.

Jak poznáte vkladomat?

Vkladomat poznáte podle dvou základních znaků. První je velmi prostý, na zařízení bývá nápis „Vkládání hotovosti“. Druhým poznávacím znamením jsou velká dvířka, kam se vkládá hotovost. Ta mají mnohem větší velikost než klasické bankomaty určené jen pro výdej peněz.

Jak vkladomaty fungují

Fungují stejně jako ty na výběr jen s tím rozdílem, že peníze do automatu vložíte, neberete si je. Velkou výhodou je to, že peníze vkládáte najednou. Ne každou bankovku zvlášť. Nezapomeňte sundat všechny gumičky, spínky a vyndat je z obálky.

Vkladomat přijme peníze a každou bankovku zvlášť naskenuje z obou stran. Nemůže se tedy stát, že by se bankovky slepily a automat některou nenačetl. Pokud by se přesto stalo, že budou bankovky slepené, přístroj je nerozpozná a vrátí vám je.

Když bude vše v pořádku, vkladomat je sečte a částku připíše na váš účet. Při vkládání peněz si vždy nechte vytisknout stvrzenku o transakci, kdyby došlo k nějakému pochybení, máte v ruce doklad, že transakce skutečně proběhla.

Dají se vkladomaty ošidit?

Vkladomaty jsou velmi dobře zabezpečené a vybavené systémy pro rozpoznání falešných nebo poškozených bankovek. Pokud by se vám mezi peníze přimotal třeba papírek, automat ho vrátí s tím, že bankovka nebyla rozeznána. Kdyby v balíčku byla nějaká bankovka neplatná, zfalšovaná apod. bude označena za podezřelou a na účet se připíše jen suma bez této bankovky.

Vyřazenou bankovku prohlédnou pracovníci banky. Když ji vyhodnotí jako neplatnou, odešlou ji do České národní banky a tam už postupují dál podle platných zákonů a vyhlášek.

Do vladomatů se nedávají bankovky cizí měny. Ty vám přístroj také vrátí s tím, že je nerozeznal.

Jak obsluhovat vkladový bankomat – video

Výhody a nevýhody vkladomatů

Existuje mnoho výhod a nevýhod jen velmi málo. Možná proto se vkladomaty stávají stále oblíbenějšími a lidé jejich prostřednictvím ukládají peníze čím dál častěji. Také jejich síť se stále rozšiřuje, aby byly dostupné každému.

Výhody

  • Nepřetržitý provoz 24 hodin denně
  • Vklady bývají většinou zdarma
  • Nemusíte stát žádnou frontu na pobočce v bance
  • Můžete vložit celý paklík bankovek najednou (bankovky mohou být různě pomíchané a různých hodnot, vkladomat si je rozezná a zaúčtuje sám)
  • Vkladomaty fungují online, takže peníze se připíšou prakticky ihned

Nevýhody

  • Omezený počet bankovek nebo výše částky, kterou můžete najednou vložit
  • Musíte mít u sebe platební kartu
  • Vkladomaty jsou velmi citlivé na poškození peněz, stačí ohnutý roh a bankovku vám vrátí, protože ji nerozpoznal
  • V ČR je jich zatím stále málo

Které banky vkladomaty provozují?

Ne každá banka v České republice provozuje vlastní vkladomaty. Zatím je nemá Fio banka, Equa bank, Hello bank nebo banka Creditas.

Komerční banka

Komerční banka provozuje ze všech bank vkladomatů nejvíce. Z celkového počtu 762 bankomatů přijímá vklady 252. Peníze můžete uložit jen na vlastní účet u KB. Za vklad neplatíte žádný poplatek. Vkládaná částka je maximálně 300 tisíc korun nebo 200 kusů bankovek na jednu transakci. Ty ale můžete opakovat. Vkládat lze jen české koruny. Banka plánuje rozšiřovat svou síť a na konci roku 2018 chce provozovat celkem 770 bankomatů a z toho 330 vkladových.

Air Bank

Air Bank má přes 300 bankomatu a 74 vkladomatů. Ty jsou přítomné na všech pobočkách a nahrazují klasické pokladny. Výrazné rozšíření se zatím nechystá. Ukládání peněz je možné jen na vlastní účet. Na jednu transakci je možné vložit maximálně 600 tisíc korun nebo 200 kusů bankovek. Vklad není zpoplatněn.

Česká spořitelna

Česká spořitelna má bankomaty takřka na každém rohu. S funkcí vkladomatů je jich 140 a k tomu ještě dalších 55, které umí jen ukládat peníze. Každý rok ale jejich počet roste. Jsou umístěné pouze na pobočkách, aby se ulevilo hotovostním přepážkám.

Vklad na vlastní účet je zdarma. Česká spořitelna umožňuje ukládání peněz i na účty konkurence nebo na účty jiných vlastníků. Za to ale už zaplatíte poplatek. Na cizí účet ale u České spořitelny činí poplatek 5 Kč a na účet v jiné banky pak 80 Kč. Při jednom vkladu lze vložit maximálně 350 tisíc korun.

ČSOB

ČSOB má v zemi 182 bankomatů s vkladovou funkcí. Patří mezi ně bankomaty ČSOB i ty patřící Poštovní spořitelně, která pod banku spadá. Přes vkladomaty je možné vložit peníze na vlastní účet u banky, ale také na cizí účty. Vždy to musí být v rámci ČSOB. V obou případech nic neplatíte. Částka na jednu transakci se může vyšplhat maximálně na 350 tisíc korun nebo na 200 kusů bankovek. Vkládat lze jen české peníze.

mBank

mBank sice nemá vlastní bankomaty, ale má dohodu se společností Euronet. Vybírat tak můžete zhruba na 300 bankomatech této společnosti, kde je logo banky. Vkladomaty mají klienti k dispozici na prémiových obchodních místech OK Point. Peníze lze jejich prostřednictvím vložit na vlastní účet a zadarmo. V jeden den smí dosáhnout vložená částka maximálně 350 tisíc korun. Bankovek může být jen 150.

MONETA Money Bank

Moneta Money Bank provozuje nyní 43 vkladomatů. Přes ně lze uložit peníze jen na vlastní účet a bez poplatku. V dohledné době se má síť rozšířit na asi 100 bankomatů, přes které bude možné ukládat peníze.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank provozuje 152 bankomatů a 71 vkladomatů. Přes ně může klient ukládat peníze na vlastní účet bez poplatku. Lze vložit maximálně 200 kusů bankovek v celkové hodnotě 350 tisíc korun. Přístroj akceptuje pouze české koruny. Banka v letošním roce plánuje rozšířit síť bankomatů i vkladomatů. Ty se nachází především na pobočkách.

Sberbank

Sberbank provozuje svých 31 bankomatů ve spolupráci s ČSOB. Má jediný vkladomat, který je umístěný na pobočce v Praze na Příkopě. Přes něj je možné uložit peníze na vlastní účet. Služba není zpoplatněná. Počet vkladomatů v současné době banka neplánuje rozšiřovat, protože se zaměřuje spíše na rozvoj online produktů.

UniCredit Bank

UniCredit Bank provozuje 252 bankomatů a 136 vkladomatů. Přes ně lze vložit peníze na vlastní účet nebo na cizí účet vedený u UniCredit Bank. Oboje je zdarma. Na jednu transakci můžete vložit maximálně 300 tisíc korun a 200 bankovek. Vkladomaty přijímají jen české peníze.

Kdo vkladomaty využívá?

V České republice zájem o vkladomaty roste. Nejčastěji je využívají lidé pracující s větší hotovostí, kteří takto ukládají tržby. Je to rozhodně bezpečnější než nechávat peníze u sebe nebo v kanceláři v trezoru. Na chuť jim ale pomalu začínají přicházet i běžní uživatelé.

Srovnání běžných účtů 2020
Vkladomaty – víte, jak fungují a kdo je provozuje? 4 5 1 3 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (2)

Nikola B.

Dobrý den. Pokud moje banka nemá vkladomat, mohu použít vkladomat banky jiné?

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, většinou to bohužel nelze.

Jiri Novotny

Dobry den, nikde jsem nenasel, jake bankovky lze do vkladomatu vlozit; i stokoruny? A co bankovka 2.000,- Kc? Dekuji za odpoved

Jiri Novotny

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, vkladomaty by měly zpravidla přijímat všechny korunové bankovky. Pokud by některý vkladomat určité bankovky nepřijímal, ihned by je vydal zpět. Můžete tedy s klidem vkládat všechna papírová platidla, třeba i v hodnotě 5 000,-

Děkujeme za dotaz

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020