Jak vlastně funguje populární stavební spoření?

, Tým DuoFinance

Bezpečný spořící produkt, nejčastěji navazující na úvěrovou část. Velmi jednoduché vysvětlení stavebního spoření. Založení smlouvy, státní podpora a úvěr. Na svou dobu bylo stavební spoření velmi sofistikovaným produktem. To se musí nechat. Pakliže nevíte, jak přesně ono stavební spoření funguje, tento článek vám jistě poradí. Vezměme to tedy hezky od začátku.

Uzavření smlouvy o stavebním spoření

Pro začátek uvedeme jeden z největších kladů stavebního spoření (dále jen ss). Tím je naprosto jasný výklad podmínek pro celou dobu spořicí, i úvěrové části. Ve smlouvě o ss nalezneme hodnoty úroku na spoření, i pro případný úvěr.

S tím spojený spořící, či úvěrový tarif. Dále také všechny podmínky pro získání řádného úvěru, či výběru financí. Samozřejmě také výši cílové částky.

Na druhou stranu již ne tak pozitivní vázací lhůtu, která je již 6 let. Jde o lhůtu po, kterou nemůžeme naspořené peníze beztrestně vybrat.

Co podpis tedy obnáší?

  • Zvolení cílové částky.
  • Rozhodnutí budeme-li ss využívat čistě ke spoření, či plánujeme čerpat úvěr.

Po uzavření smlouvy, ss dále rozdělíme na část spořící a úvěrovou.

Spořící část

Na účet našeho ss posíláme pravidelně námi zvolenou částku. To v intervalech měsíčních, čtvrtletních, půlročních, nebo ročních. Ideální je posílat 1 700 Kč měsíčně.

Ta je zhodnocována úrokovou sazbou a maximální státní podporou. Dále se zde může projevit spořící tarif. (Zvolen v případě, kdy nebudeme požadovat úvěr.) Velmi důležité je mít na paměti vázací lhůtu.

Úroková sazba

Její výše je stanovena již při podpisu smlouvy. Dnes se úrokové sazby nejčastěji pohybují okolo 1%. V ojedinělých případech lehce nad.

Státní podpora

Největší lákadlo tohoto produktu. Dříve, kdy státní podpora byla vyšší, to byla příčina velkého úspěchu ss. Dnes se jedná o jednu z mála věcí, která ss spoření ještě drží nad vodou. Velmi důležité je, že peníze musíme spořit nejméně 6 let, nebo o státní podporu přijdeme.

Pošleme-li na své stavební spoření částku 20 000 Kč. Což je maximální částka pro zisk státní podpory. Dostaneme 2000 Kč od našeho státu zpět. Odpovídá to měsíční částce 1700 Kč. Posílat více se již tolik nevyplatí.

Spořící tarif

Při volbě spořícího tarifu může klient využít úrokové zvýhodnění. Jak toto zvýhodnění vypadá, záleží na každé instituci zprostředkovávající stavební spoření.

Vázací lhůta

Toto je věc, kterou by měl každý, kdo se rozhodne stavební spoření řádně promyslet. Dnes je vázací lhůta 6 let. Co to znamená? Po 6 let nemůžete své prostředky beztrestně ze stavebního spoření vybrat. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč jsou dnes ke spoření daleko výhodnější produkty.

Trest nejvyšší. Vybereme-li prostředky před uplynutím této lhůty, automaticky přicházíme o státní podporu. Další sankce jsou různé u každé stavební spořitelny.

O 6 let později…

Budete-li se blížit do cílové rovinky oněch šesti let, čekají vás příjemné chvíle. Již byste se měli beztrestně rozhodnout, co s penězi budete dělat dál. Máte na výběr ze tří možností:

  • vybrat naspořené prostředky
  • uzavřít novou smlouvu s novými podmínkami
  • pokračovat ve stejné smlouvě

Poplatky spojené se ss

  • poplatek 1% z cílové částky při založení
  • poplatek za vedení účtu (300–400 Kč)

Úvěr ze stavebního spoření

Druhá a velmi žádaná část stavebního spoření. Pojďme zjisti jak to s úvěry je. Přejděme na článek Jak vlastně funguje onen úvěr ze stavebního spoření.

Má tedy cenu si ss uzavírat?

Stavební spoření může být stále pro klienty zajímavým produktem v případě rekonstrukcí, avšak časy slávy jsou již pryč.

Dnes na trhu máme jak lepší investiční (spořící) produkty, tak úvěrové produkty (hypotéky). Ostatně více si o tom můžete přečíst ve článku stavební spoření, aneb potápějící se loď.

Pokud máte jakékoliv dotazy ke stavebnímu spoření, napište do formuláře pod textem.

Stavební spořitelny v ČR

Srovnání půjček 2020

Komentáře

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání půjček 2020