Jak funguje úvěr ze stavebního spoření?

, Tým DuoFinance

Tato část je samozřejmě pro lidi, kteří zvažují čerpání úvěru. To tedy znamená, že při rozhodování mezi tarify jsme zvolili ten úvěrový. Ten nám přislíbil zvýhodněné úrokové sazby při čerpání úvěru. Dále je také velmi důležité, jaký úvěr vlastně budeme čerpat. Máte-li v plánu využít úvěr překlenovací, či možnost druhou. Tou je získání úvěru řádného.

Zajímá-li vás vše již od uzavření smlouvy, doporučuji číst již od článku jak funguje stavební spoření. Tento článek pak plynule navazuje.

Řádný úvěr

Pro získání je třeba splnit několik podmínek:

  • spořit minimálně 2 roky
  • mít naspořeno předem domluvené % z cílové částky (30, 40, 50, 60)
  • klient musí prokázat bonitu
  • musí doložit účel úvěru
  • nižší úvěry požadují ručitele
  • vyšší úvěry požadují nemovitost do zástavy
  • individuální podmínky dané instituce poskytující ss

Splníte-li všechny tyto podmínky, vysloužíte si právo na poskytnutí řádného úvěru. Výše úrokových sazeb se pohybují okolo 3–4%. Ve srovnání s dnešními hypotékami jsou stavební spořitelny znatelně pozadu.

Překlenovací úvěr

Kdy přichází řada na překlenovací úvěr? Zkrátka ve chvíli, kdy klient nesplní jakoukoliv z již zmíněných podmínek pro úvěr řádný. Dále to probíhá následovně.

Poskytnutí úvěru

Klientovi je poskytnut úvěr na přechodné období. Jedná se o období, ve kterém zatím nesplňujeme všechny podmínky pro získání úvěru řádného. Nejčastěji to bývá právě doba spoření 2 roky. Na toto období bývají poskytnuty úvěry s nezanedbatelně vyššími úrokovými sazbami.

Splácení spoření

Zde se nacházíme v situaci, kdy nesplácíme úvěr. Dále pokračujeme ve standardním spoření. To znamená, že nám je připisována státní podpora. Zároveň však platíme úroky úvěru. V konečném důsledku můžeme říci, že čerpáme úvěr, platíme za to náležité úroky, avšak úvěr nesplácíme.

Přeměna v řádný úvěr

Ve chvíli, kdy splníme všechny potřebné podmínky, se náš úvěr ze SS transformuje v úvěr řádný. To je chvíle radostná, avšak stále se nejedná o to nejlepší, co dnes můžeme dostat.

Vyplatí se vůbec stavební spoření?

Přemýšlíte-li o úvěru ze stavebního spoření doporučuji to velice zvážit. Dny slávy již pominuly. Zajímá-li vás proč, čtěte článek stavební spoření, aneb potápějící se loď.

I přes všechny zápory, však stavební spoření může být i dnes výhodným produktem. To zejména v případech rekonstrukcí.

Stavební spořitelny v ČR

Srovnání půjček

Komentáře

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání půjček