Účet pro mladé Raiffeisenbank. Zdarma, ale bez spoření

Raiffeisenbank rozšiřuje nabídku o dětský a studentský účet, který je zcela zdarma a bez nutnosti plnit jakékoliv podmínky. Jelikož přebírá vlastnosti Aktivního konta, získají uživatelé spoustu až nadstandardních funkcí. Založení je možné od narození a v již brzkém věku se děti mohou naučit s penězi hospodařit. U studentů je pak běžný účet prakticky nezbytný a pro rodiče velmi pohodlné řešení.

O Raiffeisenbank

Na českém trhu působí od roku 1993 a někteří ji znají jako nejpřívětivější banku roku, která nabízí svým klientům nadčasové služby. K roku 2020 jich má kolem 700 tisíc a patří tak ke středně velkým. Své působiště zásadně rozšířila v roce 2006, když převzala eBanku a s ní také produkt eKonto, první běžný účet vedený zdarma.

Její služby mnohdy vychází z podstaty, jíž prezentuje znak dvou překřížených koňských hlav (německý Giebelkreuz). Jedná se o symbol ochrany rodin před zlem, který v dávných dobách zdobil štíty budov. Tradice Raiffeisenbank ostatně sahá až do 19. století – za tu dobu provozuje vedle banky také segment pro prémiovou klientelu a stavební spořitelnu.

Více informací se dočtete v našem článku o Raiffeisenbank.

Charakteristika účtu pro mladé

Rajfka je charakteristická svými nadstandardními službami a můžeme se u ní setkat s několika poplatky. V případě účtu pro mladé však udělala výjimku. Připravila si pro ně totiž Aktivní účet, který je pro studenty a pro děti zdarma.

Jedná se o klasický běžný účet, tedy až dosáhneš 26 let, s nulovým poplatkem se můžeš rozloučit a rovnou si připravit 49 Kč měsíčně. Na druhou stranu, do té doby získáš vedení účtu zdarma (do 26 let), neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí a snadné ovládání účtu pomocí mobilní aplikace eKonto.

Součástí účtu zdarma jsou také dvě mězinárodní bezkontaktní karty či peníze na účtu až v 19 různých měnách současně.

Poplatky na Aktivním účtu

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč
Vydání a vedení platební karty 0 Kč
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč
Výběry z vlastních bankomatů v ČR 0 Kč
Výběry z cizích bankomatů v ČR 0 Kč
Výběry z bankomatů v zahraničí 0 Kč

Výhody oproti konkurenci

  • Vedení od narození do 26 let věku
  • K účtu hned dvě mezinárodní karty
  • Výběry z bankomatů jsou všude zdarma
  • Vedení až v 19 různých měnách
  • Možnost založení on-line
  • Zdarma příchozí a odchozí platby z a do slovenské Tatrabanky v CZK

Slabé stránky

  • Chybí možnost spořicího účtu i bonusové úrokové sazby (u jiných bank standard)

Další produkty

Platební karty

Raiffeisenbank nabízí zdarma dvě platební karty. Dětem od 8 let je určena MasterCard BASIC, jíž lze vybírat, platit v obchodech, sjednat k ní cestovní pojištění, a od 15 let také platit on-line. Pro studenty a mladé jsou k dispozici také karty MasterCard STANDARD, MasterCARD GoldBase a MasterCard Gold.

Zlaté karty mají oproti Basic a Standard vyšší limity pro výběry, karta Gold pak umožňuje vstup do letištních salónků a výhody programu MasterCard ELITE. K účtu pro mladé nabízí RB také kreditní kartu EASY s vedením zdarma, bezúročným obdobím 55 dní a limitem 100 000 Kč.

  • Upozornění: Výběry jsou zdarma z bankomatů, které provozují banky. U těch nebankovních zaplatíte.

Karty je možné přidat přes NFC do mobilu nebo hodinek pomocí Apple Pay a RaiPay.

Kontokorent

V tomto směru je Raiffeisenbank nejspíše nedůvěřivá, a tak kontokorent neposkytne ani studentům od 18 let. Stejný přístup má i řada jiných bank, například UniCredit Bank nebo Moneta však kontokorent nabízí v přiměřené výši i studentům.

Jak účet založit

Ať už zakládáte malému dítěti nebo studentovi, lze to provést jednoduše on-line. Stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkemotevřít si účet na stránkách Raiffeisenbank. Totéž platí v případě, kdy jste plnoletí, ale stále studujete. Potřebné dokumenty k podpisu vám pak doveze kurýr.

Získejte bonus 555 Kč za založení

Pokud zvažujete založení běžného účtu od Raiffeisenbank pro dítě nebo studenta, dostanete až do 30. 09. 2020 bonus ve výši 555 Kč. K jeho získání stačí účet pouze založit, nic dalšího není třeba.

Často kladené otázky (FAQ)

Ať nemusíte odpovědi zdlouhavě hledat, sepsali jsme ty na nejčastější otázky k účtu pro mladé od Raiffeisenbank.

Co musím splnit pro zřízení účtu?

Vyžadován je věk 0 – 26 let, rodný list dítěte nebo jeho OP (od 15 let), a doklady rodiče. Po dovršení 19 let bude nutné také potvrzení o studiu, ISIC nebo EYCA Student. Cizinci musí navíc doložit povolení k pobytu.

Kde je možné účet založit?

Jednoduše on-line z pohodlí domova. Stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkem a vyplnit údaje na stránkách Raiffeisenbank. Případně se stavte na jakoukoliv pobočku banky.

Co je ten rodičovský dohled?

Děti do 15 let mají pravomoci velmi omezené. Nemohou platit on-line, převádět peníze, vybírat vyšší obnosy. Vy jako rodič vidíte veškerou aktivitu na účtu a jste jeho správcem, upravujete limity pro výběry apod.

Má omezení i studentský účet?

Už od 15 let můžete využívat účet naplno, do 18 ho však smí stále spravovat rodiče. Po překročení této hranice přechází kompletní obsluha na vás bez možnosti rodičů jakkoliv zasahovat.

Jaké pravomoci má dítě?

Do 8 let může prakticky pouze kontrolovat stav účtu, ale peníze z něj nijak "nedostane". Od 8 let získává platební kartu, jíž může platit v obchodech nebo vybírat z bankomatů. Nemůže naopak platit on-line ani peníze převést jinam, nepožádá o půjčku apod.

Může dítě k účtu získat kartu?

Ano, Raiffeisenbank nabízí MasterCard Basic pro děti od 8 let. Má omezení v podobě limitů pro výběry i platby.

Jakou kartu dostanu jako student?

Studenti dostanou MasterCard Standard, případně si mohou připlatit za zlaté karty s řadou výhod.

Lze si účet založit jako cizinec?

U Raiffeisenbank to možné je, při žádosti stačí doložit povolení k pobytu a případně také potvrzení o studiu.

Nabízí Raiffeisenbank k účtu i další produkty?

K platebním kartám je možné sjednat cestovní pojištění a pojištění proti zneužití karty. Další produkty bohužel Raiffeisenbank nenabízí, dokonce ani spoření.

Komu účet doporučujeme

Jelikož se jedná o jediný produkt, který Raiffeisenbank prezentuje jako Aktivní účet, nemusí se zájemci složitě orientovat v odlišných nabídkách pro děti a studenty. Spousta funkcí je bezplatná až do 26 let věku (do 19 bez potřeby dokládat potvrzení o studiu), výběry z bankomatů jsou zdarma doma i v zahraničí, chybí však spořicí účet i zvýhodněná sazba.

U dětí dává smysl založení zhruba ve školním věku, resp. v 8 letech, kdy může používat i platební kartu. Do té doby však poslouží třeba k odkládání peněz. Studenti se bez BÚ téměř neobejdou, zejména když chodí na brigádu nebo studují ve městě. Využívání účtu přitom není nemají omezené.

Alternativy k účtu Raiffeisenbank

V českém prostředí je Aktivní účet pro děti a studenty od Raiffeisenbank jednoznačně jeden z nejlepších, velmi tu však chybí možnost spořicího účtu. Například mBank nebo ČSOB nabízí spoření se zvýhodněnou sazbou 0,5 %. Velkou výhodou je přehlednost jediného produktu, který vychází z Aktivního účtu, a opravdu vše zdarma včetně neomezeného počtu výběru z bankomatů v ČR i zahraničí.

Závěrem k účtu pro mladé

Opravdu hodě chválíme jednoduchost a přehlednost produktu, který je v podstatě Aktivní účet, akorát zdarma. Jeho založení má u dětí smysl někdy od 8 let, když alespoň trochu znají hodnotu peněz. Studenti ve městě se bez něj téměř neobejdou a částečně je připraví na vstup do dospělého života.

Srovnání studentských účtů
68.8 100 0
Srovnání studentských účtů