Náhledový obrázek článku

AKTIVNÍ účet pro děti a studenty od Raiffeisenbank

Tým DuoFinance.cz

Raiffeisenbank má ve své nabídce účet pro studenty a děti, jehož vedení je zdarma bez podmínek. Účet si lze sjednat již od narození dítěte a používat ho může až do 26 let. U Raiffky jsou samozřejmostí výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.

O Raiffeisenbank

Na českém trhu působí od roku 1993 a nabízí svým klientům nadčasové služby. Své působiště zásadně rozšířila v roce 2006, když převzala eBanku a s ní také produkt eKonto, první běžný účet vedený zdarma.

Banka vykazuje více než 1,7 miliónu klientů (zahrnuje Raiffeisenbank, Raiffeisen stavební spořitelnu a převzatou Equa bank), což ji řadí na čtvrté místo v žebříčku největších bank dle počtu klientů.

Její služby vychází z podstaty, jíž prezentuje znak dvou překřížených koňských hlav (německý Giebelkreuz). Jedná se o symbol ochrany rodin před zlem, který v dávných dobách zdobil štíty budov. Tradice Raiffeisenbank ostatně sahá až do 19. století – za tu dobu provozuje vedle banky také segment pro prémiovou klientelu a stavební spořitelnu.

Více informací se dočtete v našem článku o Raiffeisenbank.

Charakteristika účtu pro mladé

Raiffeisenbank je charakteristická svými nadstandardními službami, ale můžeme se u ní setkat také s mnoha poplatky. V případě účtu pro mladé však udělala výjimku. Připravila si pro ně totiž AKTIVNÍ účet, který je pro studenty i pro děti zdarma, a to bez podmínek.

Jedná se o klasický běžný účet, tedy až dosáhneš 26 let, s nulovým poplatkem se můžeš rozloučit a rovnou si připravit 49 Kč měsíčně za vedení Aktivního účtu pro dospělé (případně můžeš požádat o sjednání Chytrého účtu, jehož vedení je zdarma).

Se studentským účtem získáš vedení účtu zdarma (do 26 let), neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí a snadné ovládání účtu pomocí mobilní aplikace eKonto.

Součástí účtu zdarma jsou také dvě mezinárodní bezkontaktní karty či peníze na účtu nejen v českých korunách, ale i dalších 17 měnách současně. Platební karty jsou poskytovány až od 8 let věku dítěte.

Poplatky na AKTIVNÍM účtu

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč :)
Vydání a vedení 2 platebních karet 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
Výběry z vlastních bankomatů v ČR 0 Kč :)
Výběry z cizích bankomatů v ČR 0 Kč :)
Výběry z bankomatů v zahraničí 0 Kč :)

Výhody a nevýhody oproti konkurenci

Výhody

 • Vedení od narození do 26 let věku
 • K účtu hned dvě mezinárodní karty (od 8 let)
 • Výběry z bankomatů jsou všude zdarma
 • Vedení až v 18 různých měnách
 • Možnost založení online, telefonicky nebo na pobočce
 • Neomezený počet zahraničních plateb v rámci Eurozóny v měně EUR
 • Zdarma příchozí a odchozí platby z a do slovenské Tatrabanky v CZK

Nevýhody

 • Zpoplatněný poštovní výpis (40 Kč)
 • Poplatek za mobilní klíč do internetového bankovnictví (19 Kč / uživatel a účet)
 • Po dosažení věku 26 let účet přejde na zpoplatněný Aktivní účet

Platební karty

V Raiffeisenbank si můžete vybrat ze široké nabídky platebních karet. K AKTIVNÍMU účtu dostanete zdarma dvě jakékoliv debetní karty kromě Zlaté karty Premium (Debit Mastercard Gold), kterou můžete získat pouze za tučný poplatek 350 Kč měsíčně.

Pokud tedy vlastníte AKTIVNÍ účet a nechcete za vedení karty platit, vybírat můžete z této nabídky: Debit Mastercard Standard, Visa Classic, Mastercard Basic nebo Mastercard Gold Base (Zlatá karta). V ceně účtu jsou dvě z těchto platebních karet zdarma. Každá další vás pak vyjde na 65 Kč.

Standardní karta

 • Poplatek: Zdarma
 • Typ: Mastercard/VisaLze si vybrat.
 • Bezkontaktní: Ano
 • Embosovaná: AnoÚdaje na těchto kartách (číslo karty, majitel apod.) jsou plasticky vyraženy. Narozdíl od tzv. elektronických karet máte jistotu, že vždy zaplatíte i v exotických zemích.
 • Design: Standardní
 • Pojištění zneužití karty: NeLze dodatečně sjednat od 15 Kč měsíčně.
 • Cestovní pojištění: NeLze dodatečně sjednat za 89 Kč měsíčně.

Zlatá karta

 • Poplatek: Zdarma
 • Typ: Mastercard Gold Base
 • Bezkontaktní: Ano
 • Embosovaná: AnoÚdaje na těchto kartách (číslo karty, majitel apod.) jsou plasticky vyraženy. Narozdíl od tzv. elektronických karet máte jistotu, že vždy zaplatíte i v exotických zemích.
 • Design: Prémiový
 • Pojištění zneužití karty: NeLze dodatečně sjednat od 15 Kč měsíčně.
 • Cestovní pojištění: NeLze dodatečně sjednat za 89 Kč měsíčně.

Zlatá karta Premium

 • Poplatek: 350 Kč měsíčně
 • Typ: Mastercard Gold
 • Bezkontaktní: Ano
 • Embosovaná: AnoÚdaje na těchto kartách (číslo karty, majitel apod.) jsou plasticky vyraženy. Narozdíl od tzv. elektronických karet máte jistotu, že vždy zaplatíte i v exotických zemích.
 • Design: Prémiový
 • Pojištění zneužití karty: AnoJedná se pouze o základní variantu pojištění.
 • Cestovní pojištění: AnoLimit pojistného plnění v případě léčebných výloh činí 2 milióny Kč. Pojištění se vztahuje také na členy vaší rodiny, se kterými cestujete.
 • Další výhody: Program Mastercard EliteZahrnuje např. zvýhodněné vstupy do letištních salónků na letišti v Praze, Vídni a v Bratislavě.

Se Zlatou kartou Premium můžete navíc získat zdarma 4 vstupy do letištního salonku Raiffeisen Lounge na Letišti Václava Havla v Praze. Dále s touto kartou získáte členství ve slevovém programu VIP Premium RB Club.

Karty si můžete přidat do služby Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay či RaiPay.

Kontokorent

Pro získání kontokorentu je nutné zajít na pobočku a předložit doklady totožnosti. Banka individuálně posoudí, zda má student nárok na kontokorentní úvěr či ne. Úroková sazba se aktuálně pohybuje okolo 21,90 % p.a. Pamatujte ale, že o kontokorent lze žádat až po dosažení 18 let.

Jak účet založit

Sjednání Aktivního účtu pro děti a studenty můžete provést online, telefonicky nebo na pobočce. Při žádosti online stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkem nebo na pravé straně a otevřít si účet na stránkách Raiffeisenbank.

O účet můžete žádat pro dítě nebo studenta ve věku 0 – 26 let. Podmínkou je doložení dokladu totožnosti a u studentů nebo dětí mladších 18 let je nutné ještě doložení rodného listu dítěte a předložení dokladu totožnosti zákonného zástupce. U studentů od 19 let je podmínkou doložit potvrzení o studiu (ISIC karta apod.).

Často kladené otázky (FAQ)

Ať nemusíte informace zdlouhavě hledat, sepsali jsme vám odpovědi na nejčastější otázky k účtu pro mladé od Raiffeisenbank.

Co musím splnit pro zřízení účtu?

Vyžadován je věk 0 – 26 let, rodný list dítěte nebo jeho OP (od 15 let), a doklady rodiče. Po dovršení 19 let bude nutné také potvrzení o studiu, ISIC nebo EYCA Student. Cizinci musí navíc doložit povolení k pobytu.

Kde je možné účet založit?

Jednoduše online z pohodlí domova. Stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkem a vyplnit údaje na stránkách Raiffeisenbank. Případně se stavte na jakoukoliv pobočku banky.

Co je ten rodičovský dohled?

Děti do 15 let mají pravomoci velmi omezené. Vy jako rodič vidíte veškerou aktivitu na účtu a jste jeho správcem, upravujete limity pro výběry apod.

Má omezení i studentský účet?

Už od 15 let můžete využívat účet naplno, do 18 let jej však smí stále spravovat rodiče. Po překročení této hranice přechází kompletní obsluha na vás bez toho, aby rodiče mohli jakkoliv zasahovat.

Jaké pravomoci má dítě?

Do 8 let může prakticky pouze kontrolovat stav účtu, ale peníze z něj nijak "nedostane". Od 8 let získává platební kartu, se kterou může platit v obchodech, vybírat z bankomatů nebo platit na internetu. Nemůže si však např. požádat o půjčku.

Může dítě k účtu získat kartu?

Ano, Raiffeisenbank nabízí platební karty pro děti od 8 let.

Jakou kartu dostanu jako student?

Studenti mohou dostat zdarma karty Mastercard Basic, Mastercard Standard nebo Mastercard Gold Base.

Lze si účet založit jako cizinec?

U Raiffeisenbank to možné je, při žádosti stačí doložit povolení k pobytu a případně také potvrzení o studiu.

Nabízí Raiffeisenbank k účtu i další produkty?

K platebním kartám je možné sjednat cestovní pojištění a pojištění proti zneužití karty.

Závěrem k účtu pro mladé

Raiffeisenbank poskytuje dětem a studentům jeden společný účet, který je, jak již z názvu AKTIVNÍ účet vyplývá, aktivní. Nejen, že se zájemci nemusí tak složitě orientovat v odlišných nabídkách pro děti a studenty, ale účet plnohodnotně poslouží všem mladým lidem až do 26 let.

Spousta funkcí je bezplatná až do 26 let věku (do 19 let není potřeba dokládat potvrzení o studiu), výběry z bankomatů jsou zdarma doma i v zahraničí. Součástí jsou nejen tuzemské, ale i zahraniční platby v rámci EHP v měně EUR zdarma, ale také platby do a ze Slovenské Tatra banky.

U dětí dává smysl založení zhruba ve školním věku, resp. v 8 letech, kdy může používat i platební kartu. Do té doby však poslouží třeba k odkládání peněz. Studenti se bez běžného účtu téměř neobejdou, zejména když chodí na brigádu nebo studují ve městě. Využívání účtu přitom nemají omezené.

Opravdu hodně chválíme jednoduchost a přehlednost produktu, který funguje na stejném principu jako AKTIVNÍ účet pro dospělé, akorát je vedení tohoto účtu zdarma.

Založit AKTIVNÍ účet
86 100 0
Založit AKTIVNÍ účet