Náhledový obrázek článku

Dětský a studentský účet ČSOB: Jednoduše pro všechny

Tým DuoFinance.cz

Plus Konto od ČSOB je odpovědí na stoupající trend běžných účtů pro mladé. Na rozdíl od jiných bank nejsou nabízeny speciální produkty pro děti a studenty s omezenými službami; mladí do 26 let jednoduše získají Plus Konto zcela zdarma. A ČSOB k tomu navíc přihodí další benefity.

O ČSOB

ČSOB, celým názvem Československá obchodní banka, má kořeny až v roce 1964. Patří mezi nejstarší banky u nás a co do počtu klientů také mezi největší. Aktuálně jich obsluhuje zhruba 2,8 miliónu, v počtech jsou však započítáni i zákazníci Poštovní spořitelny, s níž se ČSOB spojila.

Původně se hodně zaměřovala na zahraniční obchod, po revoluci v roce 1989 se pak svezla na vlně "volného podnikání" a financovala spoustu projektů. Později rozšířila služby pro fyzické osoby a poskytuje kompletní bankovní služby od účtů přes spoření až po půjčky a korporátní finance.

Charakteristika účtů

Studentský účet 15+

Studentský účet ČSOB je vhodný pro mladé do 26 let, i když už nestudují. Je-li vám méně než 18, musí ho s vámi založit rodiče, poté už můžete sami. Od ČSOB je vedení zdarma až do 26 let věku příjemný benefit, účet přitom není jakkoliv omezen a nemusíte plnit žádné podmínky.

Jelikož není oproti "dospěláckému" nijak omezený, můžete v jeho rámci získat zvýhodněný úrok 0,5 % na spořicím účtu Platí pouze pro děti do 18 let., slevy až 48 % na pojištění, půjčku, slevu na hypotéku nebo pohonné hmoty u čerpacích stanic EuroOil.

Dětský účet od narození

Dětský účet ČSOB je možné založit od narození a spořit tak dítěti na školu nebo mu odkládat na jiné větší výdaje. Od 8 let může navíc využívat i platební kartu, což se hodí zejména ve městě. Od 15 let může platit i přes mobil pomocí Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay, případně posílat peníze převodem.

Banka vám nabídne zvýhodněný úrok na spořicím účtu, k odkládání peněz na VŠ nebo SŠ se nicméně v dlouhodobém měřítku hodí spíše stavební spoření. Důležité je, že máte nad účtem 100% kontrolu, vidíte pohyby a můžete upravovat limity pro placení v obchodech i výběry z bankomatů.

Poplatky na účtu pro mladé

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč :)
Vydání a vedení platební karty Mastercard 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
Výběry z bankomatů ČSOB 0 Kč :)
Výběry z cizích bankomatů 40 Kč :(
Výběry z bankomatů po celém světě 100 Kč :(

Více se o poplatcích na účtu Plus Konto dozvíte v sazebníku ČSOB.

Výhody oproti konkurenci

  • Vedení zdarma až do 26 let (jinde do 18)
  • Pouze jeden produkt bez omezení
  • Není nutné plnit podmínky
  • Banka nevyžaduje potvrzení o studiu

Slabé stránky

  • Drahé výběry v cizích bankomatů
  • V zahraničí jsou výběry ještě dražší

Další produkty

Platební karty

V rámci Plus Konta nabízí ČSOB pouze jedinou kartu, a tou je VISA Debit. Nároční klienti (musí být dospělí) si mohou za příplatek sjednat Zlatou kartu Mastercard, která přináší řadu výhod. Více o kartách se dozvíte přímo na stránkách ČSOB.

Karty je možné přidat do Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay, děti však až od 15 let.

Kontokorent

Jako jedna z mála bank nabízí Československá obchodní banka kontokorent i pro studenty, resp. od 18 let věku. Jeho výše může být až 250 000 Kč, řídí se však limity banky v závislosti na vašich příjmech. Studenti mají nižší úročení 17,9 % p.a.

Spořicí účet

V rámci bezplatného Plus Konta nabízí ČSOB svým klientům zvýhodněnou sazbu na spořicím účtu, a to 0,5 % p.a. až do vkladu 250 000 Kč.Platí pouze pro děti do 18 let. Za jeho vedení nic neplatíte a není nutné plnit jakékoliv podmínky. V případě potřeby si peníze jenom přetáhnete ze spořicího účtu na běžný v internetovém bankovnictví.

Jak účet u ČSOB založit?

Ať už zakládáte běžný účet Plus Konto dítěti do 15 let nebo studentovi, můžete to provést osobně na pobočce, telefonicky, nebo velmi jednoduše on-line, aniž byste někam chodili.

Odměna za založení

V rámci omezené akce nabízí ČSOB kapesné 100 Kč / měsíc po dobu půl roku všem dětem do 15 let, pokud splníte podmínky. Na studenty a mladé od 18 do 26 let věku zase čeká odměna 1 000 Kč, pokud si založí účet a jednou zaplatí kartou. Více odměn naleznete v bonusech za založení účtů.

Často kladené otázky (FAQ)

Abyste nemuseli odpovědi složitě hledat na webu ČSOB, vypsali jsme pro vás ty nejdůležitější.

Dětský účet

Co musím při založení doložit?

Potřeba bude rodný list dítětem u dětí 15+ také jeho OP.

Kde je možné účet dítěti založit?

Nejrychlejší cesta je zároveň pohodlná. Stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkem a vyplnit on-line formulář na stránkách ČSOB.

Co přesně je ten rodičovský dohled?

Děti až do 15 let mají pouze pasivní přístup, takže nemohou platit kartou on-line ani peníze převádět. Vy jako rodič účet spravujete a nastavujete limity. Máte tak jistotu, že dítě peníze neuváženě "nerozhází".

Jaké pravomoci má dítě?

Povolené je prakticky pouze kontrolování účtu, výběry z bankomatů (od 8 do 15 let) a přesouvání peněz na spořicí účet (a naopak).

Můžu dítěti pořídit platební kartu?

Ano, ČSOB nabízí debetní kartu VISA, a to dětem od 8 let. Platit s ní on-line půjde až od 15 let, stejně tak ji přidat do Apple Pay nebo Google Pay.

Založím účet i dítěti cizinci?

Tohle možné není. O účet mohou žádat pouze občané ČR, případně cizinci s trvalým pobytem na našem území.

Získá dítě k účtu i další benefity?

Ano, benefitem je spořicí účet se zvýhodněnou sazbou 0,5 % p.a.

Je možné otevřít i více účtů?

Není to možné, ČSOB otevře jeden běžný účet na jedno rodné číslo dítěte.

Studentský účet

Co je třeba k založení studentského účtu?

Vlastně stačí jenom věk 18 let a platný OP a ŘP, případně cestovní pas. Potvrzení o studiu není potřeba.

Jak mohu jako student účet založit?

Jednoduše on-line a odkudkoliv. Stačí kliknout na zelené tlačítko pod článkem a vyplnit formulář na stránkách ČSOB.

Bude účet jakkoliv omezen?

Ani trochu, jako student máte zpřístupněné všechny funkce "dospělé" verze.

Lze si sjednat i platební kartu?

Samozřejmě ano, ČSOB vám nabídne debetní kartu VISA. Její výroba zabere standardně 7 – 14 dní a k vyzvednutí bude na pobočce, nebo vám dorazí poštou.

Jak je to s rodičovským dohledem?

Jakmile dovršíte 15 let, rodičovský dohled zcela odpadá.

Lze založit studentský účet i cizinci?

Ano, možné to je. Při žádosti bude třeba doložit povolené k pobytu, pracovní povolení, případně povolení ke studiu.

Získám jako student nějaké benefity?

Od 18 let věku můžete využívat slevy na pojištění až 48 %, žádat o půjčku, ušetříte za tankování ve stanicích EuroOil, a samozřejmě máte i zvýhodněný úrok 0,5 % p.a. na spořicím účtu.

Jaký počet účtu mi ČSOB otevře?

Každému pouze jeden účet, v případě žádosti ho lze vést v cizí měně.

Komu účty doporučujeme

Účet pro děti ČSOB můžeme doporučit všem rodičům, kteří chtějí učit své děti hospodařit s penězi a rozumět jejich hodnotě. Zároveň poslouží k odkládání peněz, klidně i menších částek. Třeba na studia, nový telefon nebo sportovní vybavení. Dítě zvládne také vyřešit malý nákup nebo výběr z bankomatu, například na zaplacení kroužku ve škole.

Studentský účet je vlastně pro všechny mladé od 18 do 26 let, aniž byste museli potvrzení o studiu dokládat. Může sloužit jako "úložiště peněz", k posílání kapesného nebo výplaty za brigádu, a zároveň k jednoduchému placení v obchodech a on-line. Už od střední školy je běžný účet téměř nezbytný k "normálnímu" fungování.

Alternativy k účtu u ČSOB

ČSOB uvedla na trh zajímavý produkt, který má spoustu výhod a benefitů, velkým záporem jsou však drahé výběry z cizích bankomatů a v zahraničí. Za velkého konkurenta pro děti lze označit účet mBankUniCredit Bank, u studentských pak účet od Equa bankMonety, i když už se jedná spíše o standardní běžné účty.

Závěrem k účtům ČSOB

Chválíme jednoduché provedení, protože ČSOB uvedla jediný běžný účet, který dává mladým i dětem zdarma bez nutnosti plnit podmínky. Studentům BÚ usnadní život, v dospělém životě už je v podstatě nepostradatelný. U dětí dává smysl založení až od 8 let věku, kdy trochu znají hodnotu peněz a mohou využívat platební kartu (do 8 let slouží spíše jako odkladiště financí).

A pokud se vám Plus Konto ČSOB zalíbilo, můžete si ho založit i jako dospělí. K získání výše uvedených vlastností stačí, když vám na něj každý měsíc dorazí alespoň 10 000 Kč, třeba výplata ze zaměstnání.

Založit Plus Konto ČSOB
74 100 0
Založit Plus Konto ČSOB