Oceňovací tabulky – jak vypočítat pojistné plnění?

,

Stal se vám úraz a rádi byste zjistili kolik pojišťovna zaplatí? V tomto článku se dočtete, jak výši plnění odhadnout u připojištění trvalých následků, denního odškodného a pracovní neschopnosti. V posledním odstavci naleznete seznam oceňovacích tabulek všech pojišťoven.

K čemu slouží oceňovací tabulky?

Oceňovací tabulky jsou seznam všech úrazů, či onemocnění krytých životním pojištěním. U každého úrazu a onemocnění je vypsána délka léčby. Proto podle nich můžeme dopředu zjistit přibližnou částku, kterou nám pojišťovna zaplatí.

Částka, kterou si lze vypočítat nemusí být zcela přesná. Pojišťovna má právo plnění zvýšit i snížit.

Výpočet pojistného plnění

Jak vypočítat pojistné plnění

Plnění si můžete spočítat u připojištění, u kterých máte stanovenou částku na den – denní odškodné, nebo pracovní neschopnost. Poté například u trvalých následků. Ty se plní procenty ze stanovené částky.

Denní odškodné/pracovní neschopnost

Příklad:

Pan Novák se jako každou neděli vydal na svou oblíbenou projížďku na kole. Došlo k havárce, při níž si pan Novák zlomil stehenní kost. Po ošetření se ke svému štěstí dozvěděl, že zlomenina nebyla úplná. Byl ošetřen a poslán domů.

Diagnóza zní: Neúplná zlomenina těla kosti stehenní. Věděl, že si ve svém pojištění stanovil částku 500 Kč na denní odškodné a 300 Kč na pracovní neschopnost za úraz. Otevřel oceňovací tabulky své pojišťovny. V nich vyhledal diagnózu dle lékařské zprávy. V tabulkách je napsáno: 150 dní léčby.

150 × 500 + počet dnů pracovní neschopnosti × 300 = přibližné plnění

Trvalé následky

Zanechal váš úraz trvalé následky? Nejprve si tyto úrazy rozdělíme do dvou skupin.

Prokazatelné hned

Takovým to úrazem může být například ztráta článku prstu. V horších případech ruky apod. Tyto ztrátové úrazy se plní ihned.

Neprokazatelné hned

Zde pak patří úrazy, jako jsou zlomenina loketního kloubu. Tento úraz může zapříčinit omezenou hybnost kloubu. Ta se však s dobou může zlepšit. Proto jsou tyto úrazy plněny po nějaké době. Např. 2 roky.

Výpočet plnění

V naší smlouvě jsme si sjednali například: 1 000 000 Kč trvalých následků s 6 násobnou progresí. Plnění se pak vypočítá jednoduše. V oceňovacích tabulkách si najdeme diagnózu, stejně jako u předchozího příkladu. U té je napsáno, že bude plněno např. 30%.

30 % z 1 000 000 Kč = 300 000 Kč

A co progrese?

Nyní se tato částka ještě násobí progresí, zde záleží na nastavení pojišťovny. Dejme tomu, že dvojnásobná progrese vychází na úrazy do 15%. Tří násobná progrese vychází na úrazy do 45%. Čtyřnásobná na úrazy do 60%. A tak dále.

Z toho vyplývá, že v našem příkladu bude částka 300 000 Kč násobena 3×.

300 000 Kč × 3 = přibližné plnění

Seznam všech oceňovacích tabulek

Chcete si vyhledat své přibližné plnění? Připravili jsme pro vás seznam oceňovacích tabulek všech pojišťoven.

Více o životním pojištění
Oceňovací tabulky – jak vypočítat pojistné plnění? 4.6 5 1 5 hlasů, přidejte svůj!
Více o životním pojištění