Oceňovací tabulky – kolik nám pojišťovna zaplatí?

,

Několik měsíců, či let si platíme svou pojistku, když v tom se stane se úraz. Je načase zjistit, zda smlouva opravdu funguje. Peníze však přijdou až po ukončení léčby. A kolik, že nám to ta pojišťovna vlastně zaplatí? Pojďme si ukázat, jak to jednoduše zjistit. K tomu níže naleznete seznam oceňovacích tabulek všech pojišťoven.

K čemu slouží?

Oceňovací tabulky jsou seznam všech úrazů, či onemocnění. U každého úrazu a onemocnění je vypsána délka léčby. Proto podle nich můžeme již dopředu zjistit přibližnou částku, kterou nám pojišťovna zaplatí.

Částka, kterou si lze vypočítat nemusí být přesná. Pojišťovna má právo plnění zvýšit, i snížit. Ovšem částky jsou téměř vždy odpovídající.

Jak vypočítat plnění

Plnění si můžete spočítat u připojištění, u kterých máte stanovenou částku na den – denní odškodné, nebo pracovní neschopnost. Poté například u trvalých následků. Ty se plní procenty ze stanovené částky.

Denní odškodné/pracovní neschopnost

Příklad:

Pan Novák se jako každou neděli vydal na svou oblíbenou projížďku na kole. Došlo k havárce, při níž si pan Novák zlomil stehenní kost. Po ošetření se ke svému štěstí dozvěděl, že zlomenina nebyla úplná. Byl ošetřen a poslán domů.

Diagnóza zní: Neúplná zlomenina těla kosti stehenní. Věděl, že si ve svém pojištění stanovil částku 500 Kč na denní odškodné a 300 Kč na pracovní neschopnost za úraz. Otevřel oceňovací tabulky své pojišťovny. V nich vyhledal diagnózu dle lékařské zprávy. V tabulkách je napsáno: 150 dní léčby.

150 × 500 + počet dnů pracovní neschopnosti × 300 = přibližné plnění

Trvalé následky

Zanechal váš úraz trvalé následky? Nejprve si tyto úrazy rozdělíme do dvou skupin.

Prokazatelné hned

Takovým to úrazem může být například ztráta článku prstu. V horších ruky apod. Tyto ztrátové úrazy se plní ihned.

Neprokazatelné hned

Zde pak patří úrazy, jako jsou zlomenina loketního kloubu. Tento úraz může zapříčinit omezenou hybnost kloubu. Ta se však s dobou může zlepšit. Proto jsou tyto úrazy plněny po nějaké době. Např. 2 roky.

Výpočet plnění

V naší smlouvě jsme si sjednali například: 1 000 000 Kč trvalých následků s 6 násobnou progresí. Plnění se pak vypočítá jednoduše. V oceňovacích tabulkách si najdeme diagnózu, stejně jako u předchozího příkladu. U té je napsáno, že bude plněno např. 30%.

30 % z 1 000 000 Kč = 300 000 Kč

A co progrese?

Nyní se tato částka ještě násobí progresí, zde záleží na nastavení pojišťovny. Dejme tomu, že dvojnásobná progrese vychází na úrazy do 15%. Tří násobná progrese vychází na úrazy do 45%. Čtyřnásobná na úrazy do 60%. A tak dále.

Z toho vyplývá, že v našem příkladu bude částka 300 000 Kč násobena 3×.

300 000 Kč × 3 = přibližné plnění

Seznam všech oceňovacích tabulek

Chcete si vyhledat své přibližné plnění? Připravili jsme pro vás seznam oceňovacích tabulek všech pojišťoven.

Oceňovací tabulky – kolik nám pojišťovna zaplatí? 4.5 5 1 4 hlasy, přidejte svůj!