Pojištění pracovní neschopnosti

,

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se dělo v případě, že by vás ze zaměstnání nebo podnikání dočasně vyřadila pracovní neschopnost? Jsem rád, že jste se nad touto otázkou pozastavili a čtete tento článek.

Co to je a k čemu slouží?

Pojištění pracovní neschopnosti se obvykle sjednává jako připojištění v rámci úrazového či životního pojištění. Slouží jako náhrada příjmu ve chvíli, kdy se vám přihodí úraz nebo onemocníte. Obvyklá karenční doba (doba, po kterou již jste na pracovní neschopence, ale pojišťovna vám ještě neplatí) je 14 dní. Maximální počet dní, po který vám bude téměř každá pojišťovna proplácet pracovní neschopnost, je 365.

Jiná pojišťovna, jiná pravidla

Ačkoliv se všechny pojišťovny shodnou v tom, že to je nejdražší připojištění, jsou mezi jejich cenovou politikou poměrně zajímavé rozdíly. Pro demonstraci jsem si v tomto článku náhodně vybral 3 z 11 partnerských pojišťoven, a to úrazovky Nová edice od Uniqa, Mercury mini od Allianz a La Vita od Generali.

Správné nastavení rozhoduje

Pro účely ilustrace jsem použil následující fiktivní osobu: Jan Novák, 30 let, zaměstnán jako administrativní pracovník, požadované denní odškodné 500 Kč od 14. / 28. dne pracovní neschopnosti.

  • Nová Edice 492 Kč / 220 Kč
  • Mercury Mini 430 Kč / 246 Kč
  • La Vita 545 Kč / 182 Kč

Z výše uvedených čísel vyplývá, že pokud nechcete přeplácet, je velmi důležité mít pojištění vytvořené na míru. Protože právě toto pojištění nejvíce rozhoduje o konečné ceně pojištění.

Achillova pata

Pojišťovny si dávají obzvlášť pozor na příčiny pracovní neschopnosti. Pokud jste například byli před 2 lety na operaci kolene, nově vzniklá pracovní neschopnost související s tímto kolenem nebude obvykle proplacena. Taktéž je standardem, že v případě pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem pojišťovna nebude plnit.

Na nic nečekejte

Vznik pracovní neschopnosti hlaste okamžitě na svou pojišťovnu. To nejhorší, co vás může napadnout, je hlásit pracovní neschopnost až po jejím skončení. To pak většinou od pojišťovny neuvidíte ani korunu…A pokud ano, bude vaše plnění podstatně kráceno. Zajímá vás důvod? Je prostý. Nejvíce pojistných podvodů se týká právě pojištění pracovní neschopnosti. I z toho důvodu má většina pojišťoven tzv. čekací dobu na první pracovní neschopnost 3 měsíce.

Chcete správně nastavit pracovní neschopnost?

Pokud chcete uzavřít úrazovou pojistku s připojištěním pracovní neschopnosti a nevíte si rady – zavolejte nám. S touto zdánlivě složitou záležitostí jsme pomohli již mnoho klientům po celé České republice.

Také by vám mohl pomoci článek: Jak správně nastavit úrazové pojištění.

Pojistit pracovní neschopnost
Pojištění pracovní neschopnosti 3.8 5 1 5 hlasů, přidejte svůj!
Peněžní bonusy

Srovnání půjček

Recenze půjček

Chcete pojistit pracovní neschopnost?
Vyplňte prosím všechna pole.