Náhledový obrázek článku

Pojištění trvalých následků

Veronika Cvejnová

Název hovoří za vše. Potká-li nás úraz, který zanechá trvalé následky, dostaneme peníze. Jakou výši připojištění zvolit? Co jsou to ty procenta, od kterých se úrazy plní? Co je to ta progrese? Ano i toto připojištění skýtá několik proměnných. Pojďme si je tedy postupně všechny vyjasnit.

Funkce trvalých následků

V našich životech se občas přihodí úraz, který se zcela nezhojí. Často proto používáme přirovnání. Život v nás zanechává jizvy. Stejně tak je to s trvalými následky. Zanechá-li nám úraz „jizvu“, která se nikdy nezhojí, přichází na řadu právě toto připojištění.

Trvalé následky od…

Při sestavování úrazových smluv se setkáme s touto formulací: „Trvalé následky od X % poškození těla.“ Co že se to skrývá pod X? Nejčastěji pod ním najdeme čísla jako 0,1, 0,5, 10,1 apod. Stejně jako u všech připojištění, i zde má pojišťovna své tabulky. V těch je napsáno, jaký úraz, a jaký trvalý následek odpovídá jakému procentu. Toto procento je pak klíčové při pojistném plnění.

Nastavíme-li trvalé následky např. od 10,1%, úrazy oceněné méně než 10,1% nebudou plněny!

Plnění trvalých následků + progrese

Plnění si ukážeme na modelovém příkladu:

Pan Novotný má nastaveny trvalé následky na 1 000 000 Kč. Stane se mu úraz, který má pojišťovna ohodnocena 30%. Při vzniku úrazu může být plněno z ostatních připojištění. Ovšem až při uznání trvalých následků (může trvat např. 2 roky) je plněno 30% z 1 000 000 Kč.

To ovšem není vše. Na řadu zde přichází ještě progrese. Opět platí – jiná pojišťovna, jiná progrese. Ale princip je stejný. Pojišťovny mají zaškatulkované, jaké procenta úrazu spadají pod jaké progrese.

Příklad:

     – 15% bez progrese
  • 16 – 30% dvojnásobná progrese
  • 31 – 45% trojnásobná progrese
  • … atd.

Pojistné plnění pana Novotného by tedy bylo ještě vynásobeno progresí. Tudíž 30% z 1 000 000 Kč x 2. Na trvalých následcích by mu tedy bylo vyplaceno 600 000 Kč.

Úrazy, které se plní okamžitě

V životě se také často setkáme s úrazy, u kterých je trvalý následek zřejmý okamžitě. Například ztráta prstu. V takovýchto případech nemusíme na trvalé následky čekat a můžeme o ně zažádat ihned.

Optimální částka

Velice individuální. Opět však přicházím se statistikami pojišťoven. Proto doporučuji, aby lidé středního a staršího věku měli nastavené trvalé následky mezi 500 000 až 1 miliónem. U mladých lidí a dětí doporučuji částky nad 1 milión.

Závěr

Nejsložitější na tomto připojištění je opět správná kombinace a nastavení. Také je třeba klást důraz na výběr pojišťovny. Jiní lidé, jiné nároky. Pojišťovny se svými podmínkami značně liší.

Máte dotaz? Rád jej zodpovím na telefoním čísle 777 205 170.

Také by vám mohl pomoci článek: Jak správně nastavit úrazové pojištění.

Chci kvalitní úrazovou smlouvu

Komentáře (1)

Doležalová

Co v pojistné smlouvě životního pojištění znamená položka pojistného "trvalé následky a dožití'?

Nemám pojištění úrazu ani připojištění, ale z tohoto slovního spojení bych chtěla čerpat plnění při letitých opakovaných a zhoršujících potížích ischiasu omezujících při chůzi, práci vstoje aj.

S kýmkoli z lékařů a pracovníků pojišťovny hovořím, každý má jiný názor. Při likvidaci mé žádosti o čerpání půjde o náhodu anebo jsou jednotné předpisy?

Ing. Marek Tesař

Dobrý den, položka dožití bývá nejčastěji sjednána u životního pojištění jako finanční pomoc při dovršení důchodu. Vyplácena je při ukončení pojistné smlouvy.

Ve Vašem případě je důležitější položka trvalých následků. Ta musí být sjednána jako samostatné připojištění v životním nebo úrazovém pojištění.

Následný postup je obdobný. Lékař vystaví zprávu. Pojišťovna na základě diagnózy ohodnotí závažnost trvalých následků a poté plní. Výši plnění lze odhadnou, pokud naleznete svou diagnózu v oceňovacích tabulkách, a propočítáte se sjednanou částkou trvalých následků ve Vaší smlouvě.

Zde naleznete seznam oceňovacích tabulek u jednotlivých pojišťoven: https://www.duofinance.cz/nejnovejsi-ocenovaci-tabulky-kooperativa-allianz-ceska-pojistovna-flexi-cpp

Děkuji za dotaz a doufám, že vám naše odpověď pomohla.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email