Nezapomínejme na pojištění invalidity

,

Je skvělé být pojištěný proti důsledkům pracovní neschopnosti nebo trvalým následkům úrazu. Velká část z nás však zapomíná na pojištění invalidity. Pojďme si říct hlavní důvody, proč je dobré si pojištění invalidity přidat do svého úrazového nebo životního pojištění.

Pomozme si malým příběhem

Zedníku Tondovi je 35 let. Zrovna jede domů z práce. Domů se samozřejmě těší, protože ho už z okna vyhlíží manželka a dvě malé dcerky. Kousek od domova zavolá Tondovi šéf. Protože mají dobré vztahy, Tonda telefon za jízdy zvedne. Bác. Narazí do stromu. Přihodí se osudná nehoda. Po ní mohou následovat 3 scénáře:

  • Tonda se dá v nemocnici do pořádku, všichni si oddychnou a uvědomí si, jak křehké je lidské zdraví.
  • Tonda následkům nehody podlehne.
  • Tonda se stane invalidou.

Jak bude vypadat Tondova budoucnost?

Když zemře, nebude se o něj nikdo dál starat. Náklady na pohřeb, hypotéku a zajištění pozůstalých na dobu alespoň dvou let budou pokryty z Tondových úspor a z životního nebo úrazového pojištění. V ideálním případě pak na manželku a děti nepřipadne žádná další finanční zátěž.

Když bude Tonda invalidní

Nejdříve si pojďme ujasnit, co to znamená být invalida konkrétního stupně. Stupeň invalidity se posuzuje dle poklesu pracovní schopnosti.

  • 1. stupeň – pokles o 35 % – 49 %
  • 2. stupeň – pokles o 50 % – 69 %
  • 3. stupeň – pokles o 70 % a výše

Invalidní důchod Tondu nespasí

Možná si říkáte: „Vždyť od toho tu je invalidní důchod!“ Ano, v tomto s vámi naprosto souhlasím. Je však potřeba si uvědomit jeho výši. Tondova hrubá mzda je 20 000 Kč (čistá lehce přes 15 000 Kč). Dle kalkulačky bude jeho invalidní důchod vypadat takto:

  • Invalidita 1. stupně: 4 606 Kč = 29% příjmu
  • Invalidita 2. stupně: 5 739 Kč = 36% příjmu
  • Invalidita 3. stupně: 9 138 Kč = 58% příjmu

Když vezmeme v úvahu, že Tonda splácí hypotéku (7 000 Kč měsíčně), zjistíme, že průměrný člověk si s invalidním důchodem jednoduše nevystačí. Zkuste si vypočítat svou výši důchodu v kalkulačce.

Nízkým důchodem to nekončí

Dále je třeba myslet na náklady spojené se změnou životního stylu. Pokud se Tonda ocitne na vozíčku, bude muset investovat do bytových úprav, vozíčku samotného, případně pečovatelské služby. Zde vám mohou ohromně pomoci vlastní úspory, rodina a přátelé. Fakt je ten, že tyto nečekané výdaje se z běžného invalidního důchodu pokrýt v podstatě nedají.

Co na to pojišťovny?

Téměř každá pojišťovna vám umožní vybrat si, proti jakým stupňům invalidity se chcete pojistit. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena. Ceny jsou vesměs všude stejné a jsou ovlivněny především vaší rizikovou skupinou. Standardní karenční doba je 2 roky.

Doporučení na závěr

Pokud chcete být komplexně zajištěni, rozhodně pojištění invalidity začleňte do svého úrazového nebo životního pojištění. Jeho cena není nijak závratná a za usnadnění možných budoucích komplikací to dle mého názoru rozhodně stojí.

Také by vám mohl pomoci článek: Jak správně nastavit úrazové pojištění.

Chci pojištění invalidity
Nezapomínejme na pojištění invalidity 4 5 1 3 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Peněžní bonusy

Srovnání půjček

Recenze půjček

Máte zájem o pojištění invalidity?
Vyplňte prosím všechna pole.