Osobní bankrot vás dostane z dluhů. My víme jak!

,

Trápí vás dluhy, které nejste schopni splácet a začínáte se ocitat v dluhové pasti? Řešením v této bezvýchodné situaci může být osobní bankrot neboli oddlužení či insolvence. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů. Co je to osobní bankrot a jaké změny nás čekají v roce 2019? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

V dluhové pasti se v České republice ocitá až 800 000 lidí. Někteří z nich mají více než dva dluhy a někteří třeba i deset. Právě v těchto situacích může být jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu.

Pro zajímavost se podívejte na mapu exekucí, ve které uvidíte počet lidí, kteří jsou v exekuci v České republice, ale i ve vašem kraji.

Máte exekuci a nevíte co s ní? Zkoukněte náš článek Jak na exekuci v roce 2019!

Co je to osobní bankrot

Krajním způsobem, jak se zbavit dluhů, je osobní bankrot (oddlužení, insolvence). Této možnosti mohou využít dlužníci, kteří se nacházejí v dluhové pasti. Osobní bankrot jim pak ukládá zbavit se minimálně třetiny dluhů během pěti let, přičemž zbylé dluhy pak budou prominuty. Podmínky osobního bankrotu jsou přesně stanoveny v insolvenčním zákoně.

Kdo o něj může zažádat?

O osobní bankrot může požádat dlužník, který se ocitl v dluhové pasti a nezvládá své dluhy splácet. Dlužníkem je zpravidla spotřebitel, ale od roku 2014, kdy došlo ke změně v zákoně, mohou o oddlužení požádat manželé společně. V tom případě se jedná o "Společné oddlužení manželů".

Mít dluhy a nezvládat je splácet není však jedinou podmínkou, abyste dosáhli insolvence. Musíte splnit tři stanovené podmínky.


Podmínky k dosažení osobního bankrotu:

 • Dlužit u dvou a více věřitelů
 • Prokázat, že nejste schopni své dluhy splatit a jsou minimálně měsíc po splatnosti, nebo jste s některým dluhem již v exekuci
 • Být schopen splatit alespoň 30 % svých dluhů v období pěti let

Pokud splníte všechny tyto podmínky, čeká vás osobní bankrot. Podívejme se, jak podat žádost.

Jak podat žádost o oddlužení

Prvním krokem je vyplnění formuláře s žádostí a návrhem na oddlužení. S tím dlužníkovi pomůže akreditovaný odborník. Může to být:

 • Advokát
 • Notář
 • Správce
 • Exekutor
 • Neziskové organizace s akreditací

Dlužník poté formulář podá (opět s odborníkem) na příslušném krajském soudu v místě trvalého bydliště. Aby mohl soud oddlužení odsouhlasit, musí být splněny tři stanovené podmínky, které jsme uváděli výše.

Co musí žádost obsahovat

Žádost o oddlužení musí obsahovat následující náležitosti:

 • Přesné osobní údaje dlužníka (jméno, příjmení, adresa, kontaktní údaje)
 • Informace o všech dluzích
 • Příjmy dlužníka za poslední období (3 roky)
 • Očekávané příjmy v následujících 5 letech
 • Pokud probíhají jiná insolvenční řízení, je nutné je uvést
 • Návrh na způsob oddlužení (splátkový kalendář, prodej majetku…)

Vyhodnocení žádosti

Po podání žádosti ji soud vyhodnotí, a pokud dlužník splňuje podmínky, soud vydá vyhlášku o insolvenčním řízení. Ta je uveřejněna na úřední desce soudu. Než dojde k závěrečnému schválení, dochází ke schůzi věřitelů a insolvenčního správce, na které se jedná o způsobu oddlužení. Poté je zahájen osobní bankrot a na dlužníka se již nevztahuje exekuce.

V případě, že dojde k zamítnutí žádosti, dlužník se opět ocitá v dluhové pasti. Pokud však bude žádost správně vyplněna a dojde ke splnění stanovených podmínek, soud se většinou snaží dlužníkovi vyhovět.

Kolik stojí zpracování a podání žádosti?

Částka, kterou dlužník zaplatí odborníkovi za zpracování a podání žádosti je stanovena na čtyři tisíce korun. U společného oddlužení manželů se jedná o šest tisíc korun. Tyto ceny jsou stanoveny zákonem. Neziskové organizace nemají na odměnu nárok.

Odměna je získána až z měsíčních splátek po zahájení oddlužení, nikoliv předem.

Osobní bankrot a výše srážek

V případě, že se dlužník s věřiteli domluví na splátkovém kalendáři, soud spočítá výši srážek a rozhodne, jakou část splátky jednotliví věřitelé obdrží. To závisí na výši dluhu. Dlužníkovi pak zůstává pouze nezabavitelné minimum.

Nezabavitelné minimum je tvořeno základní nezabavitelnou částkou, která se dále navýší o třetinu zbytku mzdy. V roce 2019 je toto navýšení maximálně 3 112 korun. Konkrétní částku si můžete spočítat v kalkulačce.

Výše měsíčních srážek je počítána z hodnot životního minima, výše příjmů i výdajů a počtu vyživovaných osob.

Do výpočtu se zahrnují také:

 • Výplata či příjmy z živnosti
 • Starobní a invalidní důchod
 • Nemocenská
 • Mateřská a rodičovská dovolená
 • Stipendia a příspěvky na bydlení
 • Jednorázový finanční dar nebo dědictví

V průběhu osobního bankrotu je nutné výši příjmů dokládat každých šest měsíců insolvenčnímu správci.

Celý proces insolvence trvá pět let, a pokud se dlužníkovi podaří uhradit 30 % svých závazků, 70 % je mu prominuto, smazáno a tím je oddlužen. Když však daných 30 % nesplatí, upadne do konkursu.

Konkurs

Způsob řešení insolvence, při kterém je majetek dlužníka převeden na insolvenčního správce, zpeněžen a rozdělen mezi věřitele, se nazývá konkurs (úpadkové řešení). Zbylé neuspokojené závazky nezanikají, dlužník je po skončení konkursu stále povinen je uhradit.

Kde zjistit, zda dlužíte

Může se stát, že o svém dluhu ani nevíte a dozvíte se o něm, když je na vás již uvalena exekuce. Proto si raději občas zkontrolujte evidence dlužníků.

Jsou to zejména tyto:

Změny v osobním bankrotu roce 2019

V minulém roce poslanci schválili změny v pravidlech osobního bankrotu. K těm dojde nejspíš v letošním roce. Jedná se zejména o zmírnění podmínek a zpřístupnění insolvence těm, kdo na ni nedosáhnou.

Zákonodárci si od této novely slibují snížení počtu lidí, kteří se nacházejí v exekuci a dluhových pastích. Podstatné je také zapojení dlužníků do řádného ekonomického procesu. Většina dlužníků se totiž nachází v tzv. šedé ekonomické zóně, protože pracují načerno, aby nemuseli dokládat příjmy. Tomu by se podle politiků mělo po chystaných změnách zamezit.

Jaké jsou chystané změny v osobním bankrotu?

 • Dlužníci již pravděpodobně nebudou muset dokazovat, že požadovanou třetinu dluhů během 5 let splatí – jejich povinností bude vynaložit veškeré úsilí, aby uspokojili pohledávky u věřitelů
 • Přibude také nová tříletá varianta. Zde však dlužníci musí prokázat, že během tříletého období splatí 60 % dluhů
 • Změnou je také úprava délky procesu oddlužení u důchodců a invalidů. V tomto případě bude trvat pouze tři roky, ale zůstává povinnost vyvinout maximální úsilí k umoření svých závazků
 • Též v pořadí pohledávek se zamíchaly karty. Jedná se o úroky z prodlení, které se budou nově splácet až po úplném zaplacení všech pohledávek v insolvenčím řízení

Pokud výše uvedené změny podpoří senátoři a prezident, začnou platit od druhého čtvrtletí roku 2019.

Musíte si půjčit?

Pokud jste v situaci, že si půjčit prostě musíte a půjčka je ve vašem případě nezbytná, půjčte si chytře a u někoho spolehlivého. Pro začátek se podívejte na naše Srovnání půjček a pročtěte si jednotlivé recenze o půjčkách. Vytvoříte si tak jasnou představu o tom, kde vám půjčí nejvýhodněji a na míru vašim přáním.

Srovnání půjček
Osobní bankrot vás dostane z dluhů. My víme jak! 4 5 1 1 hlas, přidejte svůj!

Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání půjček