Jak vložit EUR a USD na účet?

,

Zůstaly vám po zahraniční dovolené valuty a rádi byste je vložili na běžný účet? U většiny bank vás v tom případě čekají celkem vysoké poplatky. Jaké možnosti se nabízejí, aby vás to stálo co nejméně?

Vrátili jste se z dovolené, nebo máte k dispozici velkou částku peněz v cizí měně a to co vám zůstalo v ruce, chcete bezpečně ukrýt na svůj účet? Pravděpodobně narazíte na celkem velký problém. Některé banky si totiž za vklad valut na cizoměnový účet účtují vysoké poplatky. Proto se mrkneme, jak na to vyzrát a naložit s penězi co nejlépe!

Jak získat výhodné cizoměnové převody? Mrkněte také na naši recenzi Revolut.

Co jsou to valuty?

Slovo valuta pochází z italského valere – platit. Jedná se o peněžní prostředek zahraničních měn v hotovosti. Mohou to být mince i bankovky.

Jak tedy naložit s hotovostí v cizí měně?

Nabízí se několik možností. Vložit ji na svůj běžný účet za vysokého poplatku, založit si účet u jiné banky a vložit cizí měnu za výhodnějších podmínek tam nebo také využít výhodnějších podmínek u jiné banky a valuty si nechat přeposlat na účet u své banky. Další možností, pokud vám zbylo větší množství eur či dolarů, jsou termínované vklady.

Pojďme mrknout na jednotlivé banky, jak u nich vklady cizích měn probíhají a kolik stojí.

Air Bank

Tato banka sice disponuje vkladomaty, ale není možné pomocí nich vkládat cizí měnu. Vkladomaty přijímají pouze české bankovky. Bohužel k dispozici nejsou ani hotovostní přepážky, tudíž není možné cizí měnu vložit na pokladně.

Řešením je proto založit si účet u jiné banky, peníze si na něj vložit a přeposlat do Air Bank na účet v cizí měně. Zkuste například Fio banku.

Je nutné dodat, že účet v cizí měně není u Air Bank úročen bonusovou sazbou. Další řešení je také využít možnosti některých bank, které nabízejí vklad peněz na účet vedený jinou bankou. Patří k nim například Raiffeisenbank.

Banka Creditas

Banka nemá k dispozici vlastní vkladomaty, ale do částky 375 000 Kč, nebo včetně ekvivalentu uvedené částky v cizí měně, je možné provést vklad na pobočce zdarma.

Podívejte se také na Měšec.cz, jak vložit hotovost v české měně na účet do jiné banky.

Česká spořitelna

Ačkoliv má Česká spořitelna nejširší síť bankomatů i vkladomatů v České republice a vkládat lze jak na účet u ní, tak i na účty u konkurenčních bank, vklady lze provádět pouze v korunách.

Vklad cizí měny lze provést na hotovostní přepážce – pokladně. Budete-li vkládat valuty na svůj cizoměnový účet u České spořitelny, do půl miliónu (v přepočtu na české koruny) je tento vklad zdarma.

Také se nabízí možnost založit si účet Erste Premier.

Erste Premier

Jedná se o prémiový účet, který vám nabízí hned několik výhod. Mezi nimi právě vklad EUR, USD nebo GBP zdarma, výběry v zahraničí i platba kartou také zdarma. U Erste Premier můžete mít až 3 běžné účty Premier v cizí měně – v EUR, USD a GBP zdarma.

ČSOB

Stejně jako Česká spořitelna, i ČSOB se pyšní vkladovými bankomaty, ale lze prostřednictvím nich vkládat pouze korunovou hotovost. Vklad cizí měny lze provádět na pobočkách ČSOB a za poplatek 2 % z dané částky.

ČSOB také nabízí termínované vklady, které umožňují vkládat peníze v cizích měnách a dále je zhodnocují po celou dobu pevně daným úrokem. Peníze lze mít na účtu uložené od 1 měsíce do 36 měsíců. V den splatnosti pak lze zúročenou částku převést na běžný účet.

Equa bank

U Equa bank na bankomaty ani vkladomaty nenarazíte a hotovost banka nepřijímá ani na pobočkách. Jednou za měsíc můžete hotovost vložit na svůj Equa účet přes Českou poštu. Banka tento vklad proplácí.

Jak si tedy poradit s cizí měnou v hotovosti?

Equa bank nabízí termínované vklady v EUR a USD, nyní s úrokovou sazbou až 2 % v případě úročení 5 let. Za termínované vklady nic neplatíte a peníze se vám úročí podle toho, jak dlouho je na účtu ponecháte.

Nebo můžete provést vklad na pobočce jiné banky, vyzkoušejte například Raiffeseinbank.

Fio banka

Fio banka patří k bankám, která nedisponuje žádnými vkladomaty, ale vklady EUR a USD na účet lze provádět na pobočce. Vklad nebo výběr v hotovosti v cizí měně na pokladně činí poplatek 0,5 % podle výše vkládané částky, minimálně však 75 Kč a maximálně 250 Kč.

Fio banka dokonce nabízí cizoměnové vkladové účty pro zhodnocení EUR a USD.

 • Spořicí účet Fio konto v EUR
 • Termínovaný vklad s obnovou v EUR
 • Termínovaný vklad s obnovou v USD

Vklad cizí měny provedete na pokladně banky, nejmenší přípustná hodnota je 5 EUR.

Hello bank

Ani Hello bank nedisponuje vkladomaty a hotovost lze vkládat pouze draze přes poštovní poukázku nebo prostřednictvím pokladny jiné konkurenční banky. U této banky nelze bohužel ani vést účet v cizí měně. Možností je pouze korunový běžný a spořicí účet.

Komerční banka

Komerční banka má nejvíce vkladomatů ze vše bank v České republice. Vklady prostřednictvím vkladomatů však probíhají pouze v korunách, nikoliv v cizí měně a to i na cizoměnový účet.

Avšak, cizí měnu je možné vkládat přímo na pokladně banky. Vklad EUR či USD v hotovosti a bankovkách na účet v cizí měně na přepážce je zdarma.

mBank

mBank spolupracuje na základě franšízy s Broker Consulting, její klienti tak mohou používat vkladomaty označené OK Point, prostřednictvím kterých však lze opět vkládat pouze české koruny. Na pobočkách mBank navíc nelze pracovat s hotovostí, tudíž ani tam není možné vložit EUR či USD na svůj účet.

Jedinou možností je peníze přeposlat z jiného účtu u jiné konkurenční banky, která by vám peníze na účet u mBank vložila. Vyzkoušet můžete třeba Raiffeseinbank. Také se nabízí založit si účet u jiné banky, u které jsou vklady cizí měny možné, a peníze z něj jednoduše přeposlat. Tady se nabízí například Fio banka.

Moneta Money Bank

Tato banka také operuje s vkladomaty, přes které však nelze vkládat cizí měnu. Lze ale provést vklad cizí měny na svůj účet u Monety přímo na pobočce zdarma.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank opět disponuje vkladomaty, prostřednictvím kterých lze vkládat pouze korunovou měnu. Vklady v cizích měnách na cizoměnový účet vedený u Raiffeisenbank lze provádět na pobočkách. První vklad hotovosti je v ceně účtu, druhý a další vklad stojí 29 Kč (eKonto KOMPLET).

Vklad v prospěch účtu u jiné banky činí poplatek 3 % z vkládané částky, minimálně však 100 Kč.

UniCredit bank

Banka umožňuje vklad hotovosti v cizí měně za poplatek 1 % z vkládané částky, minimálně však 100 Kč. Vklady v cizí měně na spořicí účet či vkladní knížku v měně knížky je zdarma.

Jaké banky jsou podle portálu Finaparada.cz nejvýhodnější pro výběr či vklad cizí měny na korunový účet? Mrkněte na jejich článek.

Termínované vklady

Další z možností jsou již zmíněné termínované vklady. Pokud máte v hotovosti vyšší částku v EUR či USD, nic vám nebrání tyto valuty vložit do termínovaných vkladů a zhodnotit je. Tedy v případě, že jste peníze neplánovali z účtu co nejdříve utratit.

Jak termínované vklady fungují a jak postupovat?

Termínované vklady v korunách nejsou zas až tolik výhodné, ale cizoměnové vklady jsou na tom již o mnoho lépe. Úroková sazba se pohybuje od 1 % až po 3 % p.a. A takové zhodnocení se při vyšších částkách již celkem vyplatí.

 • Pozor, výnosy z termínovaných vkladů jsou kráceny 15% srážkovou daní.

Nevýhodou je, že s termínovanými vklady si nemůžete zacházet, jak se vám zlíbí. Každá banka si stanovuje svá pravidla hry, ale u většiny z nich musíte peníze na účtu ponechat minimálně 1 týden. Také je stanovena minimální částka, kterou můžete na termínovaný vklad vložit.

Peníze jsou úročeny pevnou úrokovou sazbou po určitý stanovený čas. Lepší zhodnocení pak získáte, když peníze na termínovaných vkladech necháte co nejdéle – nejlépe pak maximální dobu.

Více o termínovaných vkladech píší na serveru www.finance.cz.

Termínované vklady nabízí tyto banky

 • Banka CREDITAS
 • Česká spořitelna
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Moneta Money Bank
 • mBank
 • ČSOB
 • UniCredit bank
 • Komerční banka
 • Raiffeisenbank

Jak probíhá vklad hotovosti u mBank, Air Bank a Equa bank? Koukněte na náš článek.

Závěr

Přemýšlíte, jak tedy naložit s cizí měnou, která vám zatím zabírá místo v peněžence nebo doma v kasičce? Nejlepším řešením bude pravděpodobně využít služeb banky, která vám tuto měnu vloží na účet za minimální poplatek.

Dle naší recenze jsou nejvýhodnější tyto banky: Banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Moneta Money bank, Raiffeseinbank, UniCredit bank. Fio banka navíc nabízí cizoměnové vkladové účty pro zhodnocení EUR a USD, proto není od věci zauvažovat o založení účtu zde a přeposílání vložených peněz na váš stávající účet. Raiffeseinbank je naopak schopná vložit vám cizí měnu na účet u jiné banky za popatek 3 %, minimálně pak 100 Kč.

Srovnání spořicích účtů 2020
Jak vložit EUR a USD na účet? 4 5 1 1 hlas, přidejte svůj!

Komentáře (1)

Klienti

Jakou formou nejlevnější či zdarma vložit Euro hotovost na účet který je v Airbank euro účet .

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, můžete si založit eurový účet v Komerční bance, vložit hotovost na pokladně zdarma a následně si eura přeposlat na účet v Air Bank.

Děkujeme za dotaz

Napište komentář

Srovnání spořicích účtů 2020