Běžný účet Fio banky – naláká vás nebo odradí?

V roce 2010 spatřila světlo světa nová a ryze česká banka. Dali jí jméno Fio. Kdo v té době mohl tušit, že právě Fio přinese do bankovního světa tak svěží vítr a v následujících letech sesbírá jedno ocenění za druhým. V únoru 2019 Fio banka překročila hranici 900 tisíc klientů. Má běžný účet ve Fio i nevýhody? Nejen to si řekneme v dnešním článku.

Něco málo o Fio bance

V roce 1993 uchvátil skupinu „matfyzáků“ svět financí, především investic. Ještě v témže roce se skupina rozhodla založit firmu zaměřenou na obchodování s cennými papíry. Pojmenovali ji jak jinak než Fio.

V roce 1996 rozšířilo Fio své služby o družstevní záložnu. Během následujících let Fio rostlo a rostlo. Až v roce 2010 přišla další velká výzva. Zrušení služeb družstevní záložny a založení banky.

Ryze český kapitál

Po celou dobu od založení je Fio v rukou českých majitelů. Tím pádem je zbaveno břemena, které je obvykle spojeno se zapojením „nenasytných“ zahraničních investorů.

Mají účty zdarma, jak vydělávají?

Fio dle svých slov razí cestu dlouhodobého přiměřeného zisku. Hlavním zdrojem výnosů Fio nejsou bankovní poplatky, nýbrž úroky z hypoték, úvěrů a zprostředkování obchodů na burzách.

Nasbíraná ocenění

O tom, že se jedná o jeden z nejlepších účtů v České republice, svědčí posbíraná ocenění v různých soutěžích finančních produktů. Uveďme si některá z nich.

Reklamní video

Hlavní znaky běžného účtu od Fio banky

  • Založíte jednoduše online nebo na pobočce
  • Zřízení, vedení i zrušení účtu je zdarma
  • Neomezený počet příchozích i odchozích plateb v ČR
  • Neomezený počet příchozích i odchozích plateb mezi ČR a SR v EUR
  • Přehledné internetové bankovnictví
  • Bezkontaktní platební karta MasterCard Debit Contactless
  • Bezkontaktní platební karta pro někoho dalšího
  • Při aktivním využívání karty až 5 výběrů z cizích bankomatů zdarma
  • Číslo účtu na přání

Poplatky

Z aktuálního sazebníku jsem vytáhla poplatky za nejčastější služby. Odchozí platby zahrnují jednorázové i trvalé příkazy, inkasa a SIPO.

Založení a vedení účtu 0 Kč
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Vydání a vedení platební karty 0 Kč
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč
Výběry z bankomatů v ČR 0 Kč / 25 Kč
Výběry z bankomatů v zahraničí 25 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu 0 Kč / 9 Kč

Výběry z bankomatů v Česku

Sazebník nám říká, že za výběry z bankomatů Fio banky neplatíme.

Za výběr z bankomatu jiné banky v ČR si Fio naúčtuje 25 Kč. Pofoukáním této bolístky budiž jeden výběr zdarma za každé 4000 Kč zaplacené kartou v jednom měsíci. Maximální počet takto získaných výběrů je 5 v rámci jednoho měsíce. První a druhý výběr v měsíci je vždy zdarma bez nutnosti placení kartou.

Výhody oproti konkurenci

Pojďme si říci, proč by o přechodu do Fio banky měl uvažovat téměř každý klient opožděné konkurence.

Pro většinu klientů je bez poplatku

Právě Fio je jedním z hlavních protagonistů běžných účtů, za které se neplatí. Založení, vedení, tuzemské platby, vklady na pobočce, výběry z bankomatů Fio, dva výběry z bankomatu cizí banky v ČR nebo z bankomatu v zahraničí máte zdarma. A to mnoha lidem zkrátka stačí. Proč bychom měli jinde za to samé platit?

Moderní a přehledné internetové bankovnictví

Fio bance se internetové bankovnictví zkrátka povedlo. Přestože (nebo protože) nenásleduje nejnovější grafické trendy, zachovává si jednoduchost a přehlednost. Vítanou možností pro váhavé je možnost založit si demoverzi internet bankovnictví.

Google Pay a Apple Pay

Pokud vlastníte mobilní telefon se systémem Android nebo iOS, můžete již nyní ve Fio platit rychle a pohodlně se službami Google PayApple Pay.

Přiměřený počet poboček

Všeobecně známým nešvarem mladých bank je malý počet poboček. Zástupci mladé generace s tím obvykle problém nemají. Vše jde vyřešit přes internet, nebo telefon – včetně založení účtu.

Někteří z nás potřebují mít jistotu v podobě pobočky se snadnou dostupností. To v případě polské mBank či populární Air Bank nemusí být vždy možné.

Fio banka má pobočky v mnoha středních městech. V srpnu 2019 čítala síť poboček v rámci celé České republiky celkem 85 poboček.

Internetové bankovnictví

Úvodní stránka, internetové bankovnictví Fio banky

Jednorázová platba, internetové bankovnictví Fio banky

Detail platební karty, internetové bankovnictví Fio banky

Nastavení účtu, internetové bankovnictví Fio banky

Naše videorecenze

Slabé stránky

Po všech krásných vlastnostech se dostáváme i k negativům. Z mého pohledu se týkají jen bankomatů, resp. výběrů. Někomu se mohou tato negativa zdát banální, jiného zas mohou ve výběru banky ovlivnit.

25 Kč za výběr z cizích bankomatů

Není to moc. A pokud se obvykle pohybujete na místech, která znáte, tomuto poplatku se vyhnete.

Ale pokud často cestujete a nechce se vám pátrat po stopě Fio bankomatů, může se z 25 korun vyklubat několik stovek ročně. Veškeré výběry zdarma (bez podmínek) nabízí běžný účet Equa bank.

Ještě malý dodatek – při založení účtu dostanete 2 výběry z cizích bankomatů zdarma. Každý měsíc získáte další dva výběry z cizího bankomatu zdarma. A za každé 4 tisíce zaplacené kartou v jednom měsíci získáte jeden výběr v dalším měsíci zdarma.

Výběry v násobcích 500 Kč

Z bankomatů Fio banky zkrátka dvě stovky nevybereme. Alespoň prozatím. Toto může vadit především „chudým“ studentům. A situace, kdy na účtu máme čtyři stokoruny a z nich chceme vybrat dvě, se studentů už jednou provždy týkají. Nejlepší studentský účet hledejte jinde.

Možnosti založení

Běžný účet od Fio banky si můžete založit velmi rychle a jednoduše online nebo zajít na kteroukoliv jejich pobočku. Tam podepíšete nutné dokumenty a na účet vložíte minimální zůstatek. Ten činí 100 Kč. K podpisu smlouvy si vezměte doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Alternativy k běžnému účtu od Fio banky

Fio účet je velmi lákavý a výhodný, takže není vůbec lehké najít stejně dobrou nebo dokonce lepší alternativu. Jedinou nevýhodou jsou zpoplatněné výběry z cizích bankomatů a protože těch vlastních Fio banka zase tolik nemá, budete nuceni je používat poměrně často. Pokud chcete vybírat bez poplatků ze všech bankomatů napříč celou ČR, mrkněte na osobní účet Equa bank.

Chcete-li, aby vám váš běžný účet i vydělával, zkuste se podívat na běžný účet Air Bank, kde dostanete úrok ve výši 1 % na vklady při splnění jednoduché podmínky.

Komu Fio banku doporučujeme?

Účet od Fio banky můžeme doporučit v podstatě každému. Zaradují se všichni, kdo dlouhá léta platili nesmyslné poplatky bance za služby, které jsou již dnes běžně dostupné zdarma. Klienti, kteří ale potřebují mít bankomat nebo pobočku na každém rohu, příliš spokojeni nebudou a měli by se poohlédnout po bance, která je o něco dostupnější.

Srovnání běžných účtů 2020
80 100 0

Komentáře (35)

Petra Urbanovanapsal(a)…

Já nedoporučuji!Platnost karty vypršela a jiná nedorazila....... 27dní bez platební karty.Odeslána prý dvakrát,bohužel nepřišla. Mít banku a nemít kartu je smutné.

Jiřínapsal(a)…

FIO Banka dovolila bez autorizace provést vícenásobnou platbu jednoho nákupu benzínu tak, že můj účet dostala do mínusu který nemám dohodnutý. Drze hned poslala upomínku s hrozbou pokut. Na dotaz jak je to možné mi bylo sděleno, že se vlastně nic nestalo, že je to možné. Na dotaz jak tomu hodlá FIO do budoucna zabránit už neodpověděli. Takže, až Vám FIO účet spadne neautorizovaně třeba na -100.000,- vězte, že je to v pořádku Účet zruším a doporučím to každému koho potkám

Ivanapsal(a)…

Nedoporučuji, vykradli mi u FIO účet a banka nic neudělala, reklamaci neschválila. Peníze už neuvidím.

jiri novaknapsal(a)…

není dobré pro společnosti, velmi špatný zákaznický servis a chování

Dusannapsal(a)…

Negativum - nie je mozne mat zaroven ucet vo fio v CR a SR. Ak chcete zalozit ucet v druhej krajine, je potrebne ten prvy zrusit. Nikto mi nepovedal preco je tam taky limit.

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020