Běžný účet Fio banky – co nám Kohák neřekne?

,

V roce 2010 spatřila světlo světa nová a ryze česká banka. Dali jí jméno Fio. Kdo v té době mohl tušit, že právě Fio přinese do bankovního světa tak svěží vítr? V současné době účty Fio banky sbírají jedno ocenění za druhým a v únoru 2018 Fio banka překročila hranici 800 tisíc klientů. Má běžný účet ve Fio i nevýhody? Nejen to si řekneme v dnešním článku.

Video s Jakubem Kohákem na úvod

Něco málo o Fio

V roce 1993 uchvátil skupinu „matfyzáků“ svět financí, především investic. Ještě v témže roce se skupina rozhodla založit firmu zaměřenou na obchodování s cennými papíry. Pojmenovali ji jak jinak než Fio.

V roce 1996 rozšířilo Fio své služby o družstevní záložnu. Během následujících let Fio rostlo a rostlo. Až v roce 2010 přišla další velká výzva. Zrušení služeb družstevní záložny a založení banky.

Ryze český kapitál

Po celou dobu od založení je Fio v rukou českých majitelů. Tím pádem je zbaveno břemena, které je obvykle spojeno se zapojením „nenasytných“ zahraničních investorů.

Mají účty zdarma, jak vydělávají?

Fio dle svých slov razí cestu dlouhodobého přiměřeného zisku. Hlavním zdrojem výnosů Fio nejsou bankovní poplatky, nýbrž to jsou úroky z hypoték a úvěrů a zprostředkování obchodů na burzách.

Poplatky

Z aktuálního sazebníku jsem vytáhnul poplatky za nejčastější služby. Odchozí platby zahrnují jednorázové i trvalé příkazy, inkasa a SIPO.

Založení a vedení účtu 0 Kč
Odchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Příchozí platby v rámci ČR 0 Kč
Vydání a vedení platební karty 0 Kč
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč
Výběry z bankomatů v ČR 0 Kč / 30 Kč
Výběry z bankomatů v zahraničí 0,5 % + 80 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu 0 Kč / 9 Kč

Výběry z bankomatů v Česku

Sazebník nám říká, že za výběry z bankomatů Fio banky neplatíme. Přesněji řečeno – neplatíme za prvních 10 výběrů v měsíci, každý další nás bude stát 9 Kč.

Za výběr z bankomatu jiné banky v ČR si Fio naúčtuje 30 Kč. Pofoukáním této bolístky budiž jeden výběr zdarma za každé 4 tisíce zaplacené kartou v jednom měsíci. Maximální počet takto získaných výběrů je 5 v rámci jednoho měsíce. ?

Pokud chcete vybírat bez poplatků ze všech bankomatů napříč celou ČR, mrkněte na osobní účet Equa bank.

Výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí

Poplatek „0,5 % + 80 Kč“ znamená, že zaplatíme 0,5 % z vybírané částky a jako bonus ještě 80 korun navrch.

Výběr 100 € při kurzu 25,5 Kč za euro vyjde na 92,75 Kč.

Tento poplatek může být vůbec tím nejhorším, co na dovolené zažijeme.

Co je na účtu ve Fio skvělé

Pojďme si říci, proč by o přechodu do Fio banky měl uvažovat téměř každý klient opožděné konkurence.

Pro většinu klientů je bez poplatku

Právě Fio je jedním z hlavních protagonistů běžných účtů, za které se neplatí. Založení, vedení, tuzemské platby, vklady na pobočce a výběry z bankomatů Fio máte zdarma. A to mnoha lidem zkrátka stačí. Proč bychom měli jinde za to samé platit?

Moderní a přehledné internetové bankovnictví

Fio bance se internetové bankovnictví zkrátka povedlo. Přestože (nebo protože) nenásleduje nejnovější grafické trendy, zachovává si jednoduchost a přehlednost. Vítanou možností pro váhavé je možnost založit si demoverzi internet bankovnictví.

Přiměřený počet poboček

Všeobecně známým nešvarem mladých bank je malý počet poboček. Zástupci mladé generace s tím obvykle problém nemají. Vše jde vyřešit přes internet, nebo telefon – včetně založení účtu.

Někteří z nás potřebují mít jistotu v podobě pobočky se snadnou dostupností. To v případě polské mBank či populární Air Bank nemusí být vždy možné.

Fio banka má pobočky v mnoha středních městech. V září 2016 čítala síť poboček v rámci celé České republiky celkem 78 poboček.

Nasbíraná ocenění

O tom, že se jedná o jeden z nejlepších účtů v České republice, svědčí posbíraná ocenění v různých soutěžích finančních produktů. Uveďme si některá z nich.

 • 4× první místo v soutěži Zlatá koruna 2016 za:
  • osobní účet
  • podnikatelský účet
  • podnikatelský úvěr
  • zprostředkování obchodu s cennými papíry
 • 5× první místo v soutěži Nejvstřícnější banka roku (v letech 2011, 2012, 2013, 2014 a 2015)
 • 6× první místo a 3× druhé místo v soutěži Zlatá koruna 2015

Internetové bankovnictví

Klienti se mohou přihlásit na stránkách Fio banky po kliknutí na Internetbanking v levém sloupečku.

Úvodní stránka

Úvodní stránka, internetové bankovnictví Fio banky

Zadání jednorázové platby

Jednorázová platba, internetové bankovnictví Fio banky

Nastavení platební karty

Detail platební karty, internetové bankovnictví Fio banky

Obecná nastavení účtu

Nastavení účtu, internetové bankovnictví Fio banky

Naše videorecenze

Zvolte si číslo účtu podle sebe

Nikdy jste si nepamatovali číslo svého účtu? Já také ne. Fio zapomnětlivým nabízí možnost si číslo účtu zvolit. Jen musí splňovat tyto podmínky:

 • nesmí být obsazeno jiným klientem,
 • musí obsahovat 8–10 číslic,
 • desetimístné číslo účtu nesmí začínat čísly 1, 2 nebo 9.

Kód banky 2010 je pak pro všechny účty stejný a povinný.

Nevýhody – kosmetické či zásadní?

Po všech krásných vlastnostech se dostáváme i k negativům. Z mého pohledu se týkají jen bankomatů, resp. výběrů. Někomu se mohou tato negativa zdát banální, jiného zas mohou ve výběru banky ovlivnit.

30 Kč za výběr z cizích bankomatů

Není to moc. A pokud se obvykle pohybujete na místech, která znáte, tomuto poplatku se vyhnete.

Ale pokud často cestujete a nechce se vám pátrat po stopě Fio bankomatů, může se z 30 korun vyklubat několik stovek ročně. Veškeré výběry zdarma (bez podmínek) nabízí běžný účet Equa bank.

Ještě malý dodatek – při založení účtu dostanete 2 výběry z cizích bankomatů zdarma. A za každé 4 tisíce zaplacené kartou v jednom měsíci získáte jeden výběr v dalším měsíci zdarma.

Výběry v násobcích 500 Kč

Z bankomatů Fio banky zkrátka dvě stovky nevybereme. Alespoň prozatím. Toto může vadit především „chudým“ studentům. A situace, kdy na účtu máme čtyři stokoruny a z nich chceme vybrat dvě, se studentů už jednou provždy týkají. Nejlepší studentský účet hledejte jinde.

Srovnání běžných účtů 2018
Běžný účet Fio banky – co nám Kohák neřekne? 4.0 5 1

Komentáře (14)

Kateřina V.

Účet u Fio banky mám už víc jak rok a až dosud jsem si jej nemohla vynachválit. Co ale začali předvádět teď je naprostá tragédie. Každou odchozí platbu schvaluje "zúčtovací centrum", na potvrzení čekám skoro celý den! Bez tohoto schválení není možné vygenerovat potvrzení o platbě. Posílala jsem stížnost bance a prý s tím někteří zákazníci podváděli - jak proboha?? a prý má kontaktovat svoji pobočku a oni mi řeknou, za jakých PODMÍNEK můžu toto potvrzení o platbě získat. Nevím, jestli si to představují tak, že pošlu 10 plateb a 10x je poprosím, aby mi laskavě poslali potvrzení. Za mě je momentálně Fio banka naprosté zoufalství a rozhodně je nikomu nedoporučím dál.

Franta

Fio účet jsem byl založit na narozeniny asi před třemi lety. Příjem, který mi tam chodí, vybírám ale jinou kartou, protože se mi nechce k Fio bankomatu, který je daleko. Dosud mě účet nestál ani korunu, proto bych jej doporučil i někomu jinému, pokud ale umí na počítači přihlásit se pomocí hesla, které je možno zapamatovat pro příště bez nutnosti pamatování.

Mirek.B.

souhlasím s negativními komentáři,odešel jsem kvůli nechutnému jednání zaměstnanců Fio,karta bezdůvodně přestala fungovat.Přešel jsem k equa,kde je vše zdarma,akorát zanedbatelný detail(9 Kč za výběr v zahraničí),směšný poplatek.

Milan Srba

Pozor na prevod valut z ciziny do Fio banky na konto v czk. Nehorazne nakupni kurzy jinych valut. Lepe nechat zahranicni banku prepocitat kurz do czk a pak prevez czk z ciziny do Fio banky. Muze byt rozdil az 2.5% na kazde transakci.

L.

Minulý týden jsem nutně potřebovala vybrat peníze na svatbu.Bankovní terminál v Rousínově mi kartu nevrátil a tak jsem volala na infolinku,kde mi bylo sděleno,že proběhne restart a technika posílají okamžitě,že máme počkat.Za pár hodin jsme měli obřad.Stalo se.Čekali jsme hodinu a půl ve velkém horku a nic.Volala jsem tedy znovu a bylo mi řečeno,že technika v žádném případě neposílají a že karta je blokovaná.Nevidím důvod proč,ale budiž.Policie mi řekla,že u terminálu banku zrušili,proto asi nefunguje,nicméně tam nebyla žádná cedule o nefunkčnosti a lidé si normálně peníze vybírali.Opět jsem volala a bylo mi sděleno,že si mám požádat o novou kartu s tím,že když popíšu situaci,dojde mi dřív a zdarma (přednostně).Nestalo se.Popsala jsem vše a čekala.Svatbu jsme odložili.Navíc mi byla strhnuta platba 99,- za novou kartu.Proč!!

Martin Čujan

Promiňte, ale váš komentář nemá hlavu ani patu. Rozumím tomu správně, že kvůli zaseknuté kartě v bankomatu jste museli odložit svatbu? :))))) A ostatní klienti vybírali na místě, které bylo a nebo nebylo zrušeno? :)))))

Vlk

Chci Vás varovat před zřízením účtu u Fio banky. Naletěl jsem na líbivou reklamu i čísla ve srovnáních bankovních účtů. Pobočka v Ostravě vypadá, jako by ji ten den vykradli, no nevadí, ale i služby jsou otřesné (slečna na pobočce zapomněla vyplnit a nastavit pár věcí, takže jsme museli na pobočku ještě 2krát! Zbytečně, nemuseli bychom, kdyby vše udělala jak měla napoprvé. Velmi humpolácký internet banking, naprosto tragická mobilní aplikace (nelze odemykat otiskem prstu! a nastavit v telefonu skoro nic!).

Od Fio odcházím k jiné bance. Air bank je dražší, ale vše aspoň finguje skvěle, ještě zvažuji eqvu, nicméně s fio jsem skončil.

Tomáš - DuoFinance.cz

Díky moc že jste se podělili o své zkušenosti s Fio bankou. Jen mě překvapilo, že zatím všechny komentáře jsou v kritickém duchu. Podělí se někdo i o pozitivní zkušenosti s účtem u Fio banky? :)

Helena

Potřebovala jsem kvůli platbám v zahraničí kreditku. Přestože mám na účtu částku blížící se 1/4M, kreditku mi nevydají, pokud si nepřevedu důchod k nim. S Fio končím, jdu jinam

Radek

Vse funguje pokud nic po bance nechcete. Jakmile se vyskytne nejaky problem jedina moznost je napsat pres Fio servis. Dovolat se nekam na pobocku nulova sance, hned po zazvoneni to zacne presmerovavat na jinou pobocku a tam se to obvykle nezvedne takze smula. V tuto chvili neumi posilat a ani prijmat dolary. Diky tomu jsme ztratili 3 tydny nemoznosti zaplatit zbozi. Tyden se nemohlo kvuli prechodu na jinou korespondencni banku a po ujisteni, ze je vse v poradku jsme odeslali platby a po 12 dnech jsem zacali urgovat kde jsou penize. Zase nemoznost se kamkoliv dovolat. Po trech dennich urgenci pres obecnou linku prisla zprava, ze to neumi poslat. Nastesti druhy den vratili dolary na ucet vcetne poplatku, ale s nemoznosti poslat penize na jiny ucet byt i v CR. Kdo pouze pouziva ucet a kartu tak ok, ale kdo obchoduje a potrebuje obcas neco resit (kdyz se jim to pokazi) tak tragedie a nedoporucuji. Lepsi si priplatit a mit zazemi silne banky, ktera ma lidi a zkusenosti.

Jakub 2020

Mě už došla trpělivost. Když dodavateli tvrdím, že moje banka neumí 3 týdny poslat peníze, tak se mu ani nelze divit, že mi takovou koninu nevěří, byť je to pravda. Dnes jsem účet zrušil, ani mě neštve to penále co budu platit dodavateli, ale to jak Fio komunikuje s klienty, USD platby neměli být funkční první květnový týden a až 17tého května přiznali, že mají problém je obnovit. Chlap na helpdesku mi 15.5 tvrdil, že USD platby jsou již obnoveny a buď lhal nebo si blbě tipnul, tak jak tak jsem měl ostudu, když jsem dodavateli volal, že platbu už můžu odeslat a pak znova, že to pořád nejde. Opravdu bych nevěřil, že nějaká banka může takhle komunikovat s klienty. Ostuda!

Jakub 2020

Tragicka banka! Ucet jsem si u nich otevrel kvuli dolarovemu uctu, ale nijak mi neoznamili, ze delaji nejake zmeny a k mym penezum se 2 az 3 tydny nedostanu. Jestli dolar klesne jeste trochu tak je snad budu zalovat. Smejdi neprofesionalni.

Pedro

jedna z jejich velkých nevýhod je bezpečnost, nemá mimo hesla, žádný další prvek k přihlášení do banky např přes SMS klíč to ji pak řadí bohužel o kategorii níže je asi dnes už jediná - škoda

Simon

nedoporučuji na firemní účet-nepřehlednost-poplatky

petr kupka

Mám u Fio banky účet, vše vypadalo ok, až do doby, když jsem chtěl pro svůj eshop platební bránu. Platební brána nešla nainstalovat na můj eshop a pracovnice banky se mi pouze vysmály a řekly smůla, ted budete muset platit 600kč měsičně po dobu 1 roku. Přišel jsem o 7200kč. Fio banka bez poplatků????

Matěj273

Tato banka se mi líbila, do doby než se mi rozbilo auto a potřeboval jsem půjčit nějaký obnost. Ten ale neposkytujeme. Celkem smutný

Tomáš - DuoFinance.cz

Máte pravdu, Fio skutečně nenabízí spotřebitelské půjčky. Můžete si půjčit buď prostřednictvím kreditní karty nebo využít kontokorent (povolené přečerpání do mínusu). Díky za komentář.

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2018
Peněžní bonusy

Srovnání půjček

Recenze půjček