Náhledový obrázek článku

Jaký je nejlepší účet pro seniory? Vybrali jsme pro vás dva!

Veronika Cvejnová

V posledních letech se zvyšuje počet seniorů, kteří namísto vyplácení penze v hotovosti raději používají běžný bankovní účet. Některé banky mají i speciální účty, které nabízí seniorům výhodnější poplatky a další užitečné služby. Jaké možnosti má český důchodce a jak si zvolit co nejvýhodnější bankovní účet? Vybrali jsme pro vás dva, které považujeme za nejlepší účty pro důchodce.

Co rozhoduje při výběru účtu pro seniory?

Mnoho dnešních seniorů je technicky zdatných a s počítačem to velká část z nich umí. Navíc, téměř všude je již možné platit kartou – a ještě je to rychlé a nemusíme s sebou nosit velké částky peněz. To vše si senioři moc dobře uvědomují, a proto není divu, že touží po vlastním bankovním účtu.

Některé speciální účty pro důchodce jsou však bohužel předražené a z důvodu poměrně nízkých penzí důchodci raději ušetří na poplatcích a bankovní konto oželí.

Naštěstí existují banky, které nabízí seniorům různé výhody i širokou nabídku služeb, které jim používání bankovního účtu ještě více zpříjemní.

Podle čeho takové konto pro seniora vybírat? Zodpovězte si následující otázky, než začnete hledat ten nejvhodnější účet:

  • Chcete, aby vám důchod raději přišel hotově nebo na účet?
  • Chcete si účet založit osobně či online?
  • Chcete účet ovládat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo docházet na pobočku?
  • Jaké bankomaty máte poblíž? Budete moci u vaší banky provádět výběry zdarma?
  • Co u účtu preferujete: nízké poplatky nebo služby navíc?
  • Chcete si na účtu spořit či odkládat peníze bokem?

Vyplatí se vám bankovní účet?

Při zakládání bankovního účtu je potřeba myslet na to, zda jej opravdu využijete. Chcete mít raději peníze v hotovosti, nemusíte provádět žádné platební příkazy a nejste si jistí, že byste zvládli bankovní účet ovládat? Pak pro vás možná bude lepší zůstat u hotovosti.

Pokud ale víte, že konto potřebujete, ať už z důvodu pravidelných platebních příkazů, cestování i snazších plateb kartou, určitě se vám v dnešní době vyplatí poohlédnout po nějaké bance, která vám nabídne základní účet za rozumné peníze – nebo lépe, bez poplatků!

Zvládnete účet spravovat online nebo budete navštěvovat pobočku?

Pokud si věříte v technických záležitostech na počítači – tedy zvládnete konto založit a obsluhovat online, s klidem můžete hledat ve vodách moderních bank, které vám umožní téměř vše spravovat prostřednictvím internetového bankovnictví. Tyto banky sice nemají mnoho poboček, ale zase vám ušetří čas. Vše u nich totiž zvládnete zařídit online.

Máte bankomaty na dosah?

Před založením účtu se také vyplatí udělat si malý průzkum a zjistit si, jaké bankomaty máte poblíž. V důchodu se vám určitě nebude chtít jezdit každou chvíli do vedlejšího města a hledat vhodný bankomat. Stejně tak si zjistěte, jak to má banka s poplatky a jaké služby vám s účtem nabídne. Promyslete si, co vlastně k účtu potřebujete, tak aby vám sedl, jako víte co.

K čemu je spořicí účet?

Mnoho bank navíc k běžnému účtu nabízí spořicí účet nebo můžete spořit přímo na běžném účtu. To z vás sice miliónáře neudělá, ale jedná se o poměrně účinnou zbraň proti inflaci. Úroková sazba je sice nízká (okolo 0,5 % p. a. maximálně), ale peníze tak máte v bezpečí banky. Určitě lepší, nežli je mít schované pod polštářem. Za spořicí účet většinou nemusíte nic platit, bývá propojený s tím běžným.

Na co si dát pozor?

Ačkoliv banky nabízí seniorům různé balíčky, díky kterým mají vedení účtu zdarma, bohužel často zapomínají zlevnit služby, které by senioři rozhodně ocenili. Jedná se zejména o zasílání výpisu z účtu poštou nebo podávání platebních příkazů na pobočce – tyto služby jsou většinou poměrně drahé. A v důchodu je každá koruna navíc na poplatcích znát.

Proto se určitě vyplatí zainvestovat v důchodovém věku do vzdělání a osvojit si dovednosti na počítači. Můžete poprosit vnuka nebo vnučku, aby vás naučili spravovat svůj účet online. Není to nic složitého, uvidíte, že s internetovým bankovnictvím se naučíte pracovat poměrně rychle.

Mnoho bank navíc provedlo revitalizaci bankovnictví tak, aby bylo intuitivní a snadno se ovládalo. Důležité a často používané funkce naleznete hned na hlavní stránce, díky tomu nemusíte nikde složitě klikat a hledat.

Pokud vás zajímá, jak na tom jsou jednotlivé banky se svým online bankovnictvím, podívejte se na náš článek Srovnání internetového bankovnictví jednotlivých bank.

K čemu slouží platební karty?

Placení v obchodech platební kartou je často mnohem jednodušší a hlavně bezpečnější než platba hotovostí. Pokud se naučíte správně kartu používat a dodržovat jednu hlavní zásadu, nemáte se rozhodně čeho obávat!

Jak platit platební kartou?

Pokud máte bezkontaktní platební kartu, stačí ji pouze přiložit k platebnímu terminálu (k displeji čtečky) a počkat na pípnutí nebo potvrzení platby na obrazovce. Při částkách nad 500 Kč po vás bude terminál chtít zadat PIN.

Nemáte-li bezkontaktní kartu, platbu provedete jednoduše zasunutím karty do terminálu a zadáním PIN kódu. Poté pouze stisknete zelené tlačítko a je hotovo. V případě potíží se nebojte poradit s prodavačem.

Pozor, nikdy si PIN nepoznamenávejte na platební kartu nebo do peněženky. Pokud si ho nemůžete zapamatovat, zašifrujte si jej například do telefonního čísla, ale nenoste toto číslo v peněžence.

Pokud by došlo ke ztrátě nebo krádeži vaší karty, zloděj by se velmi snadno dostal k vašim penězům. Než si ztrátu uvědomíte a kartu zablokujete, mohou být vaše peníze pryč.

Dva nejlepší účty pro seniory

Na závěr jsme vybrali dva nejlepší účty, které by mohly seniorům vyhovovat. Protože v dnešní době můžeme rozlišovat dva typy bank:

  • První typ vyžaduje po seniorech technickou zdatnost – vše je u této banky možné ovládat prostřednictvím internetu, banka má méně poboček i bankomatů a zpravidla o něco slabší osobní přístup. Ale – a to se počítá, tento typ banky vás nezatíží vysokými poplatky, právě naopak většinou má vedení účtu i klasické platby zdarma.
  • Naopak druhý typ sice důchodcům nabídne speciální služby, kamenné pobočky, více bankomatů a osobní přístup, ale na úkor toho je zatížen vyššími poplatky.

Proto jsme pro vás vybrali od každé ze dvou typů jednu banku a záleží pouze na vás, zda zvolíte banku s nějakým tím poplatkem nebo raději ušetříte za poplatky a naučíte se svůj účet ovládat online.

Běžný účet od Equa bank

Equa bank nabízí běžný účet s vedením zdarma, pro všechny bez podmínek. Tato banka každým rokem vítězí v soutěži Zlatá koruna a několikrát za sebou byla také oceněna titulem Banka roku. A to zcela zaslouženě! Nejen, že poplatky byste u ní pohledali, ale je potřeba na ní také ocenit přehledné mobilní a internetové bankovnictví, jednoduchost i vstřícnost.

Výhody účtu u Equa

  • Založení a vedení účtu zdarma
  • Odchozí i příchozí platby v rámci ČR zdarma
  • Vydání i vedení platební karty zdarma
  • Výběry ze všech bankomatů v ČR zdarmanemusíte hledat vhodný bankomat
  • Výběry ze všech bankomatů v zahraničí zdarma
  • Internetové i mobilní bankovnictví zdarma
  • Přehledné internetové bankovnictví

Nevýhody účtu

  • Dotaz na zůstatek v cizím bankomatu – 9 Kč
  • Nepohodlné vklady hotovostitento problém je částečně již vyřešen, Equa spustila bankomaty s možností vkladů

Vklady hotovosti můžete provést dvěma způsoby:

  • Na pobočce České pošty – složenkou typu A
  • Prostřednictvím Equa bank bankomatu s možností vkladů
  • Vložit peníze na účet u jiné banky a přeposlat si je na účet u Equa bank

Spořicí účet

U Equa bank si navíc můžete zřídit i spořicí účet s vedením zdarma. Úrok na spořicím účtu dosahuje u částek do 200 000 Kč zhodnocení až 0,4 % p. a. V tom je ale již započítán bonus 0,3 % p. a., který získáte za minimálně 3 platby kartou v měsíci nebo při minimální hodnotě investice 50 000 Kč.

O spořicím účtu od Equa bank jsme pro vás také napsali recenzi. Přečtěte si ji – Spořicí účet HIT od Equa bank.

Náš názor na banku

Equa bank se díky téměř nulovým poplatkům a intuitivnímu bankovnictví stala v našem článku číslem 1. Seniorům bychom ji rozhodně doporučili. Její nevýhodou donedávna byly komplikovanější vklady hotovosti, které jste museli provádět na poště. Nyní zprovoznila vlastní síť bankomatů s možností vkladů, která se bude doufejme rozrůstat.

Účet u Equa bank se nejvíc vyplatí, je-li ovládán prostřednictvím internetu. Pokud si s počítačem nerozumíte, pobočku má Equa bank v každém krajském městě a rozšiřuje se již i do okresů. Nebo vyzkoušejte účet u Komerční banky, o kterém se dozvíte víc níže.

O Běžném účtu u Equa bank si můžete přečíst v naší recenzi.

Můj účet od Komerční banky

Komerční banka má pro všechny připravený běžný účet s názvem "Můj účet". Za vedení toho účtu nezaplatíte ani korunu. Dále získáte zdarma výběry z bankomatů Komerční banky, jednu platební kartu nebo příchozí platbykromě příchozích inkasních plateb.

Za co si naopak připlatíte jsou výběry z cizích bankomatů v ČR nebo odchozí platby. Je potřeba zmínit, že Komerční banka si poplatek za odchozí platbu účtuje jako jediná banka v ČR a mohla by se tudíž zařadit do soutěže o nejabsurdnější poplatek roku.

Výhody účtu u Komerční banky

  • Příchozí platby zdarma
  • Vedení platební karty zdarma
  • Výběry z bankomatů Komerční banky zdarma
  • Internetové a mobilní bankovnictví zdarma
  • Mnoho pobočet a bankomatů

Nevýhody

  • Za měsíční výpis zasílaný poštou se platí 60 Kč
  • Výběry z bankomatů jiné banky stojí 39 Kč
  • Odchozí platba stojí 6 Kč

Účet od Komerční banky jsme zvolili proto, že tato banka disponuje velkým počtem poboček a bankomatů, které často naleznete i v malých městech. Pro seniora, který nechce ovládat své konto přes internet, je tento účet ideální.

Nevýhodou je především nestandardní poplatek za každou odchozí platbu. Výpis z účtu zaslaný poštou stojí nekřesťanských 60 Kč.

Pro více informací o Běžném účtu od Komerční banky se podívejte na naši recenzi.

Jak vybrat nejlepší účet pro důchodce?

Při výběru vhodného účtu pro seniora se soustřeďte nejen na poplatky, které by neměly být příliš vysoké, ale také zejména na služby, jež vám banka nabízí. Promyslete si, co budete k účtu potřebovat a zda kladete důraz na kamennou pobočku nebo bankomat poblíž vašeho bydliště. Pokud vám nečiní problém spravovat svůj účet online, není důvod se bát mladých bank, u kterých na vás nečíhají žádné zbytečné a skryté poplatky.

Spořicí účty srovnání 2024
82 100 0

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Spořicí účty srovnání 2024