Recenze účtů Monety. Genius Free&Flexi, nebo Tom účet?

,

Moneta posiluje řady a k známému účtu Genius Free&Flexi přidává běžný účet, který pojmenovala nanejvýš prostě – Tom účet. Ten je bezpochyby reakcí na osvětu, která české banky provází. Nezbývá než si účty porovnat.

Něco málo o Monetě

Dříve než se necháme vtáhnout poutavou grafikou, řekněme si pár slov o Monetě. Ta má kořeny v krachující Agrobance. Finančně zajímavé příležitosti se roku 1998 chopil světový gigant General Electric, který přivedl na svět GE Capital Bank. Později všem dobře známou jako GE Money Bank.

Účast GE na českém bankovním trhu trvala necelých 20 let. V roce 2015 definitivně oznamuje odchod a prodej bankovní divize. Banka mění celkovou prezentaci a namísto GE sesílá římskou bohyni peněz – Monetu.

Dnes je Moneta, jak sama prezentuje na svém oficiálním webu, ryze českou. Její akcie jsou volně obchodovatelné na Pražské burze. To mírně vyvrací ryzost, ale zároveň to znamená, že se jejím spolumajitelem může stát každý z nás.

Pro více informací o českých bankách čtěte článek: Historie a majitelé českých bank

Poplatky účtu Genius Free&Flexi

Naše srovnání začneme účtem Genius Free&Flexi. Měsíční poplatek za vedení tohoto účtu činí 149 Kč. Jako jiné banky i Moneta nabízí odpuštění poplatku. Stačí, aby vám na účet v každém měsíci přišlo alespoň 7 000 Kč. V porovnání s ostatními peněžními ústavy má Moneta Money Bank nízké nároky na měsíční příjem. Na druhou stranu vysoký poplatek při nesplnění.

Za těchto podmínek získáte k účtu zdarma:

 • Příchozí a odchozí tuzemské platby
 • Zadání a zrušení trvalého příkazu a SIPA
 • Elektronický výpis z účtu (1x v měsíci)
 • Internetové bankovnictví
 • Bezkontaktní platební kartu a nálepku

Dnes už si Moneta neúčtuje ani za využívání vlastních bankomatů. Ještě před nedávnem klienti platili 15 Kč za pátý a každý další výběr v jednom měsíci. Tlak konkurenčních bank naštěstí přinutil Monetu, aby tuto absurdnost odstranila. Zbývá tedy poplatek za výběr z bankomatu jiné banky. Ten činí 49 Kč.

Kartám a bonusovým programům se budeme věnovat níže. Nyní si pojďme pro pořádek porovnat tento základ s nově dostupným Tom účtem.

Poplatky Tom účtu

Tom účet spatřil světlo světa zhruba v polovině roku 2017. Není pochyb, že se jednalo o promyšlený tah, protože ve stejné době byla zpřístupněna mobilní aplikace Smart banka. Ta vzniká s jasným cílem:

„Naším strategickým záměrem je být digitálním šampionem českého bankovního trhu. Věnujeme proto velkou pozornost důkladnému vývoji a neustálému zdokonalování našich digitálních produktů v čele se Smart Bankou. Ocenění jsou pro nás povzbuzením do budoucna,“ uvedl Dalibor Šajar, vedoucí digitálních projektů v MONETA Money Bank. (převzato z článku zveřejněném na webu FinExpert.cz)

Obdobný je i důvod vzniku Tom účtu. Ten má být v porovnání se svým starším předchůdcem modernější, jednodušší a levnější.

Největší plusy Tom účtu v porovnání s účtem Genius:

 • Odstranění měsíčního poplatku 149 KčOdstraněna je samozřejmě i podmínka 7 000 Kč.?
 • Výběry v zahraničí zdarma
 • Snížení poplatku, za výběr z cizích bankomatů na 20 Kč
 • Možnost založení přímo z aplikace Smart banka

Ostatní parametry zůstávají nezměněné. Každý klient má zdarma jednu debetní kartu, tuzemské platby atd.

Existuje důvod, proč zakládat účet Genius?

Ano, jeden by se našel. Snížení úrokové sazby u hypotéky o 0,5 % ročně při měsíčním pravidelném příjmu 15 000 Kč. Tuto výhodu však zužitkuje pouze nízký počet klientů.

Televizní reklama a líný kocour

Výhody Tom účtu oproti konkurenci

 • Výběry v zahraničí zdarma
 • Revoluční mobilní aplikace – Smart banka
 • Široká síť poboček a bankomatů
 • Bez podmínek a poplatků za vedení

Platební karty

Ať už si založíte účet Genius Free&Flexi, nebo Tom účet, dostanete jednu debetní kartu STANDARD zdarma. S tou můžete vybírat hotovost, platit u obchodníka, nebo na internetu. Karta je platná celosvětově a nabídne vám nezbytný základ pro využívání běžného účtu.

Za druhou a každou další kartu STANDARD zaplatíte 59 Kč měsíčně.

Stříbrná debetní karta

Zde se dostáváme mezi nadstandardní, placené služby. Ty samozřejmě nemusíte využívat. Pokud se však rozhodnete stříbrnou kartu sjednat, získáte, k již zmíněnému základu cestovní pojištění Komfortpojištění debetní karty a osobních věcí. Za kartu zaplatíte 99 Kč měsíčně.

Zlatá debetní karta

Za zlatou kartu si připlatíte ještě kapánek více. Přesně 169 Kč měsíčně. K výhodám stříbrné karty získáte členství v programu Priority Pass. Ve zkratce se díky této kartě můžete promenádovat po VIP salóncích letišť na celém světě.

Kreditní karta

V nabídce Monety samozřejmě nechybí ani karta kreditní. Za její vedení zaplatíte měsíčně 49 Kč. Tento a další poplatky vám budou odpuštěny pokaždé, kdy v jednom měsíci vyčerpáte alespoň 3 000 Kč.

Bezúročné období (až 50 dní) je stanoveno individuálně podle zaměstnání, výše příjmu apod. Obdobně je stanovena i výše úvěrového rámce, který může dosáhnout až 300 000 Kč. Kreditní karta má však i své stinné stránky. Proto doporučuji důkladně pročíst celý výčet poplatkůproduktové podmínky.

Zabezpečení 3D Secure

O zabezpečení všech karet pro platby na internetu se stará systém 3D Secure. Díky němu můžete platit bezpečně a doslova lusknutím prstu. Tento systém spravuje také karty konkurenčních bank. Více o 3D Secure napsal web ShopCentrik.

Věrnostní program Bene+

Nakupujete rádi a často? Pokud ano můžete využít věrnostního programu Monety. Ten je pro každého klienta, tedy držitele debetní, nebo kreditní karty. Za nákup u obchodníka, který je v této síti, vám bude vrácen určitý obnos peněz.

Partneři nabízí slevy až do výše 30 %, ale nejčastěji se setkáte se slevami ve výši 3–10 %. Celková výše slev vám bude vrácena Monetou na konci měsíce. Zde si můžete projít seznam všech obchodníků, u kterých lze slevu využít.

Více o programu naleznete na oficiální stránce Bene+, nebo v podmínkách.

Expres půjčka

Další z řady produktů Monety je Expres půjčka. S ní můžete získat 20 000 – 800 000 Kč s úrokem od 6,9 %. V tomto článku se však věnujeme účtům, a proto nebudeme zabředávat do detailů.

Slabé stránky účtů u Monety

Začněme účtem Genius Free&Flexi. Ten patří ještě ke staré škole, která nás otravovala svými podmínkami a nesmysly kolem. Je však třeba zdůraznit, že v posledních letech byl osekán o největší absurdnosti a zbyl poměrně férový účet. Co si budeme povídat, osekávalo se tak dlouho, až si zřejmě v Monetě řekli: "Nebude lepší udělat rovnou nový účet?" Tak se také stalo.

Tom účet v budoucnu bezpochyby zcela vymaže "Géniuse" z nabídky Monety. Není se čemu divit. Daleko lépe zapadá do kontextu dnešního bankovního dění. Poslední, co mu snad lze vytknout je poplatek 20 Kč za výběr z cizího bankomatu. I nad ním se však dá mávnout rukou, zohledníme-li relativně vysoký počet vlastních bankomatů.

Alternativy k Monetě

Rovnocennou náhradou by mohl být účet u Fio banky. Ta však nedisponuje takovým počtem vlastních bankomatů a za využívání cizích si připlatíte ještě více než u Monety.

Pokud se chcete tomuto problému úplně vyhnout a nepotřebujete k využívání účtu pobočky, mohl by se vám líbit účet u Equa bank.

Srovnání běžných účtů 2019
Recenze účtů Monety. Genius Free&Flexi, nebo Tom účet? 3 5 1

Komentáře (4)

Masoun

Franto, koukni na účet, na zprávy od Monety. Píšou, že od 1.4.2019 budou zavádět poplatky, které se týkají i účtů Genius Gratis. Tenhle účet mám také (sehnal jsem jim za něj pět nových klientů) nyní to vypadá, že asi budu muset posílat své peníze jinam, kde mě nebudou chtít odrbat na poplatcích.

Franta

Účet mám u Monety od doby, kdy se ještě jmenovala GE a byl jsem tzv. přivedený osobou, která už účet měla a pak bylo nutno sehnat ještě jednoho člověka, aby všichni tři na jednu poukázku měli účet Genius Gratis. Zatím jsem spokojený.

Jirka Faltus

Dávejte pozor, kam si ukládáte své peníze. Třeba já: Prachy jsou na účtu u Moneta banky. Jdu si vybrat hotovost na pokladnu. Pokladní zjistí, že mám dva týdny novou občanku. Chce si zapsat její nové číslo. Souhlasím, je to údaj, který zpracovávají ze zákona, tedy i bez souhlasu. Ona ale vytiskne lejstro, kde musím souhlasit se zpracováním osobních údajů nejen bankou, ale i dalšími firmami - výslovně jsou zmíněny Moneta auto a Moneta leasing, další jsou schovány pod výrazem členové finanční skupiny Moneta. Odmítnul jsem, souhhlas chci dát jen bance, dalším firmám odmítám. Výsledek? Banka mně odmítla vydat peníze. Bez souhlasu s předáváním mých osobních údajů třetím firmám své peníze dostat nemohu. Strávil jsem tam hodinu, potvrzeno několika nadřízenými a právním oddělením banky.

Pokud chcete, aby o Vašich penězích rozhodoval jiný, aby výplatu vašich peněz z běžného účtu podmiňoval jakýmkoliv souhlasem (dnes osobní údaje, zitra ?), pak je tato banka jasná volba. Jinak se jí vyhněte.

Jaromír Kolouch

Podle mne je ještě jeden absurdní rys účtů v Monetě, a to skutečnost, že pouze 3 převody ze spořicího účtu na běžný v kalendářním měsíci jsou bezplatné, všechny další jsou zpoplatněny. Proto raději používám účty u jiných bank.

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2019