Náhledový obrázek článku

ING podílové fondy, nejsnazší způsob investování

Tomáš Korábečný

ING podílové fondy vznikly za jasným účelem – nabídnout vlastníkům spořicích účtů možnost snadno převést úspory do podílových fondů. Je investování s ING cestou, jak úspory nechat růst?

Jak fungují podílové fondy?

Vysvětleme si to lidsky. Podílový fond sdružuje investice jednotlivých účastníků fondu. Honza a Láďa a spousta dalších lidí investuje "malé" částky. Jednorázově nebo pravidelně. Honza už rok v kuse každý měsíc investuje 300 korun. Láďovi se daří v podnikání, a tak zainvestoval jednorázově 200 000 korun.

Nashromážděné peníze poté fond investuje do dluhopisů, akcií aj. Záleží na typu fondu. Jaké jsou nejběžnější typy fondů, si můžete přečíst v našem článku.

Rozdělení zisku či ztráty

Zisk (ale též případnou ztrátu) fond rozdělí mezi investory podle výše jejich investice. Je jasné, že když Láďa má zainvestováno 200 000 korun a Honza "jen" 3 600, bude odpovídající část zisku náležet Láďovi. Samozřejmě si z případného zisku část ponechá samotný fond. Tento poplatek se nazývá poplatek za správu fondu.

Největší výhoda fondů

Největší výhoda podílových fondů oproti investování na vlastní pěst je zřejmá – nemusíte nic řešit. Tedy skoro nic. Jen si na začátku zvolíte, jaký typ fondu vám vyhovuje.

Češi a investování

Oproti USA a německy mluvícím zemím jsme dost pozadu. A to nejen v investování. V Německu má svého finančního či investičního poradce téměř každá domácnost. Nedivme se tedy, že mají lepší životní úroveň.

Češi jsou národ konzervativní. Mám za to, že to je jeden z následků ještě nedávno vládnoucího komunismu. Mnoho lidí se nedokázalo, nebo nechtělo, přizpůsobit změnám, které přinesl volný trh. Doufejme, že přístup dospívající generace bude dobovější.

3 důvody proč zvolit ING podílové fondy

Netvrdím, že investování s ING je nejlepší možnost na trhu. Každý přeci ví, že nejlepší znamená pro každého něco jiného.

Investice od 100 Kč

Chcete si investování jen vyzkoušet? Nebo posílat pravidelně malé částky, třeba 100 Kč? Přesně toto vám investování s ING umožní.

Bez vstupních a výstupních poplatků

Jedna z největších výhod oproti konkurenci. Dobrá, bez vstupních poplatků jsou jen 4 fondy z 30. Z každé třídy rizikovosti jeden – opatrný, vyrovnaný, odvážný a dravý.

Namátkou jsem prošel 10 fondů a bez výstupních poplatků byly všechny z nich. Myslím, že vyzkoušet jeden z fondů bez vstupních poplatků může být skvělou branou do světa investic pro investicemi zatím nepolíbené.

Peníze do 6 dnů na účtu

Rozhodnete-li se svou investici zrušit, ING slibuje dostupnost prostředků do 6 pracovních dnů od zadání pokynu v internetovém bankovnictví. Nezáleží na tom, jestli chcete vybrat investici celou, nebo jen její část.

Jak vybrat vhodný fond

S výběrem fondu vám pomůže vyplnění 3 údajů v investičním profilu na stránkách ING. Tento pomocník vám vybere 1 ze 4 již zmíněných fondů bez vstupního poplatku, který bude nejvíce odpovídat vašim očekáváním.

Prohlédněte si také 26 dalších ING fondů.

Poplatky – opravdu zdarma?

Jak jsem již zmínil výše:

  • Do 4 z 30 fondů můžete začít investovat zdarma.
  • 26 zbývajících má vstupní poplatek 1 % z hodnoty investice.
  • Všechny fondy mají nulový výstupní poplatek.

Poplatek za správu fondu

Ani kuře zadarmo nehrabe. Výši tohoto poplatku naleznete v detailu každého fondu. Poplatek se odečítá průběžně z hodnoty vaší investice.

Jdete do toho?

ING investice vnímám jako skvělý produkt, který má potenciál rozšířit investování do podílových fondů mezi širokou veřejnost.

Já sám posílám každý měsíc 300 Kč do fondu s názvem "ING Aria Lion Dynamic". Banka ING mě k tomu vlastně sama dovedla – aby mi peníze nehnily na ING kontu a zkusily něco opravdu vydělat.

Za mne? Vyzkoušejte to taky. A až budete zkušenější, můžete si najít jiný investiční produkt, který vám bude vyhovovat.

70 100 0

Komentáře (5)

Cedrik Haškovec

Tak to já měl štěstí. Mluvil jsem s paní, která mi poradila, kam investovat.

Jan Šrámek

Info pro nové začínající investory ING, dejte si pozor na fondy vedené v eurech či dolarech. Při volbě doby investování je třeba vzít potaz aktuální kurz vůči koruně. Dále když investujete do fondu v cizí měně, tak vám je při nákupu počítán kurz prodej (vyšší). Když naopak peníze z fondu vybíráte dostanete převod s kurzem nákupu (nižším). Takže počítejte s tím, že z investice 10.000 Kč okamžitě přijdete o cca 500 Kč. Ale je pravdou, že fondy v dolarech a eurech jsou mnohem zajímavější než v KČ. A na ING linku vůbec nevolejte, zkusil jsem to 2x, vždy to byl nějaký pracovník mluvící špatnou češtinou a vůbec neporadili, naopak nic o investicích, poplatcích a tomu jak to funguje nevěděli a říkali mi úplné nesmysly, takže jsem si musel vše zjistit až praxí a načtením podmínek. Za mě ING super příležitost pro lidi, kteří chtějí investovat, mají jen minimální zkušenosti a nechtějí vyhazovat peníze za investiční produkty ostatních bank, kde jsou poplatky mnohem vyšší a výnosy nižší.

Martin288

Musím nechat investici na podílových fondech dokud mi nepřijde bonus, nebo to můžu hned druhý den vybrat?

Tomáš Korábečný

Doporučuji investici ponechat až do doby, kdy obdržíte bonus.

Martin28

Zdravím,

jak je to s tím bonusem u podílových fondů. Když zainvestuju 1000 Kč, tak dostanu bonus 300 Kč a když zainvestuju 5000Kč, tak dostanu bonus 500 Kč? Lze toto nějak kumulovat?

Tomáš Korábečný

Dobrý den, aktuální pravidla akce "500 Kč k investici" naleznete přímo na stránkách ING http://www.ingbank.cz/akce/

Mimo jiné se v nich dočteme, že tuto akci nelze kombinovat s dalšími bonusovými akcemi.

PS: Abyste získal bonus 5000 Kč, musíte nově zainvestovat alespoň 10 000 Kč.

Martas

Zdravím, prý jsou některé fondy zdarma, ale když potom projíždím ten seznam, tak u každého je uvedená nějaká cena a u toho je zelené pole "koupit". Což tedy znamená, že musím za ten fond napřed zaplatit a až potom mohu začít investovat?

Tomáš Korábečný

Dobrý den, ING nabízí bez vstupních a výstupních poplatků jeden fond od každé rizikové skupiny (ING Aria Lion Moderate = opatrný, ING Aria Lion Balanced = vyrovnaný, ING Aria Lion Dynamic = odvážný, ING Aria Lion Aggressive = dravý/rizikový).

Ostatní fondy jsou zpoplatněny 1 % z investované částky. Tedy investice 10 000 Kč podléhá poplatku 100 Kč. Pravdou je, že text tlačítka "Koupit" je lehce matoucí. Vstupní poplatek si ING účtuje tím způsobem, že hodnotu investice sníží právě o 1 %.

Výstupní poplatky si ING neúčtuje.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email