Náhledový obrázek článku

Portu – lepší místo pro vaše peníze?

Tým duofinance.czAutor článku

Chcete začít investovat? Pravděpodobně ano, jelikož čtete tento článek. Stejně tak si nejspíše nejste jistí, zdali je investování přes Portu vhodné právě pro vás. Nezoufejte. Čtěte dále naši Portu recenzi a dozvíte se všechno potřebné o investování s Portu.

Co je to Portu?

V dnešní době plné zdražování chce většina lidí své těžce vydělané peníze nějak zhodnotit. V ideálním případě alespoň tak, aby zhodnocení překonalo momentální míru inflace. Spořicí účty, terminované vklady, stavební spoření, penzijní připojištění či obdobné bezrizikové produkty vám sice nějakou tu korunu přinesou, ale to je asi tak vše.

Pro ty, kteří chtějí více, je tu investování. Právě Portu je jednou z online investičních platforem, které by vám to měly umožnit. Obecně jsou takové investiční platformy určeny pro lidi, kteří sice chtějí získat vyšší zhodnocení finančních prostředků oproti klasickým bankovním produktům, ale v oblasti investování se zas tak dobře nevyznají.

A proč právě Portu?

Portu vzniklo v roce 2017, a v současnosti jej využívá okolo 150 000 lidí. Dohromady Portu spravuje částku přesahující 12 miliard korun. Za projektem stojí významná investiční společnosti WOOD & Company s více než 30letou historií, která je pod dohledem České národní banky.

Portu ocení především ti lidé, kteří nechtějí s investováním trávit spoustu času, ale přesto by rádi dosáhli na zajímavé zhodnocení vložených peněz. Jednoduše řečeno si stačí založit účet, vybrat investiční strategii a vložit peníze. O vše ostatní by se již Portu měla postarat sama.

Při správě vašich financí údajně využívá spojení pokročilé automatizace, vlastního unikátního softwaru a zkušeností portfolio manažerů. No nezní to skvěle?

Investiční strategie

Základní ekonomická teorie tvrdí, že s růstem očekávaného výnosu roste i riziko. Jinak řečeno, pokud investujete do potencionálně výnosnějších aktiv, tak existuje vyšší riziko, že o svou investici nebo alespoň o její část naopak přijdete. Např. pokud nakupujete akcie, tak podstupujete vyšší riziko, než kdybyste investovali do dluhopisů. Potencionální výnos akcií je však obecně výrazně vyšší.

Přesně podle tohoto principu se v Portu inspirovali a vytvořili 10 různých investičních portfolií. Portu portfolia 1 až 10 jsou řazena od relativně nízkého rizika a výnosu (1) až po relativně vyšší riziko a výnos (10). Základními složkami všech těchto deseti portfolií jsou zmíněné akcie a dluhopisy.

Rizikový profil každého portfolia je dán různým poměrem akcií a dluhopisů. Např. nejrizikovější a potencionálně nejvýnosnější portfolio s číslem 10 je složeno téměr výhradně z akcií. Konzervativnější portfolia navíc zahrnují menší část nemovitostní a komoditní složky.např. zlato

Tematické investování

Vedle investování do základních portfolií vám Portu umožňuje i tzv. tématické investování. To znamená, že můžete investovat do oblastí, které jsou vám blízké nebo kterým věříte.

Můžete tak např. investovat do firem, které se zabývají technologickým pokrokem, udržitelností, zdravím apod. Nebo věříte v ekonomickou sílu USA? V tom případě máte možnost investovat do portfolia složeného výhradně z akcií amerických firem.

Investiční rezerva

Pod názvem investiční rezerva se skrývá relativně konzervativní produkt, který je určen pro ty, kteří nechtějí podstupovat velké riziko. Toto portfolio se skládá z větší části z hotovosti, která je úročená, a z menší části z tradičních investičních instrumentů.dluhopisy, akcie, komodity

Investování do kryptoměn

V rámci investování do kryptoměn si můžete vybrat již poskládané portfolio složené z několika kryptoměn. Stejně tak si můžete kupovat jednotlivé kryptoměny jako je Bitcoin, Ethereum, Solana a další.

Pozor na to, že investování do kryptoměn je vysoce rizikové!

Portu pro děti

Děti samozřejmě samy investovat nemohou. Tato varianta je určena pro rodiče, kteří chtějí investovat pro své dítě. Výhodou je nižší poplatek ve výši 0,25 % ročně z hodnoty investic. Založit účet pro své dítě však může pouze ten rodič, který již sám účet vlastní.

Poplatky

Jak jsme si ukázali, Portu nabízí hned několik různých nástrojů, strategií a možností k investování. Nic však není zdarma a v oblasti investic to platí obzvlášť. Platit budete vždy určité procento ročně z celkové hodnoty investic v Portu. Odborně se tomu říká správcovský poplatek.

Portu portfolia 1 až 10 1 % ročně
Tematické investování 0,89 – 1,89 % ročně
Kryptoměny 1 % ročně
Investiční rezerva 0,25 % ročně
Účty pro děti 0,25 % ročně
Vlastní strategie 0,89 – 1,89 % ročně

V případě tematického investování a vlastní strategie se poplatek odvíjí od toho, zda si zvolíte balíček Standard, Plus nebo Premium. Jednotlivé balíčky se od sebe příliš neliší. Balíček Premium na rozdíl od ostatních umožňuje např. neomezené změny investiční strategie či neomezený počet portfolií, do kterých můžete investovat.

Běžnému uživateli, který si zvolí určité portfolio do kterého bude pravidelně investovat, tedy postačí standardní varianta s nejnižším poplatkem.

Pozitivní je, že žádné další poplatky za standardní služby již platit nebudete. Všechny vklady a výběry jsou také zahrnuty v ceně.

Slevy na poplatky

U každého Portu portfolia můžete získat určitou slevu na roční poplatek tím, že si nastavíte tzv. fixované období, tedy časový horizont, po který neplánujete svou investici vybrat. Podle délky tohoto období získáte určitou slevu na správcovském poplatku.

5 let 20 %
7 let 25 %
10 let 30 %
15 let 40 %

Porovnání s podílovými fondy

O podílových fondech jste už určitě slyšeli. Nabízí je totiž téměř každá tuzemská banka. V pricipu se jedná o téměř identický produkt.

Hlavní rozdíl však spočívá právě v poplatcích. Správcovský poplatek bývá u podílových fondů zpravidla výrazně vyšší. Často zaplatíte i tzv. vstupní poplatek a výjimečně dokonce výstupní poplatek při odprodeji investice. Obecně jsou tedy podílové fondy výrazně nákladovější. I když se to nezdá, tak vysoké poplatky umí ukrojit podstatnou část vašich výnosů.

Očekávané zhodnocení v Portu

Garantované zhodnocení činí 15 % ročně. Zní to pěkně, že ano? Pokud však někde v souvislosti s investicemi takovou větu uslyšíte, tak rychle utíkejte, protože by to určitě nedopadlo dobře.

Na samotných webových stránkách Portu se píše, že v případě příznivé situace na finančních trzích bude vaše investice výnosově více než zajímavá. Ale co se stane v případě nepříznivé situace? Buď výnosy nepřekonají inflaci, nebo se dostanete tzv. do mínusu.

Samozřejmě záleží na vašem investičním horizontu. Čím delší dobu plánujete držet svou investici, tím se riziko, že nakonec skončíte v mínusu, snižuje. Na následujícím grafu můžete vidět historické výnosy portfolií Portu. Konkrétně se jedná o konzervativní portfolio 1, vyvážené portfolio 5 a agresivní portfolio 10.

Historická výkonnost Portu portfolií

Je však potřeba myslet na to, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Riziko

Investování se vždy pojí s určitým rizikem. Pokud si neumíte představit byť dočasný pokles hodnoty vložených financí, tak raději zůstaňte u klasických bezrizikových produktů jako jsou např. spořicí účty.

V opačném případě se můžete do investování s Portu směle pustit. Samozřejmě za předpokladu dodržování základních principů rozumného investování.jde především o rozložení investic do delšího časového období či o investování peněz, které v dohledné době nebudete potřebovat

Jak si Portu založit?

Jedno video je více než tisíc slov. Jeho shlédnutím získáte představu, co založení účtu v Portu obnáší.

Pokud jste se rozhodli, že investování s Portu zkusíte, tak vám přejeme mnoho štěstí a držíme vám palce. Pokud však jít do rizika nechcete a vystačíte si s garantovaným úrokem, tak se můžete mrknout na naše srovnání spořicích účtů, které je přehledně seřazeno podle nejvyššího úroku.

Začít investovat s Portu
82 100 0

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Začít investovat s Portu