Jak funguje internetová peněženka PayPal?

Veronika Cvejnová

PayPal je celosvětově známá platební metoda, díky které můžete bezpečně platit na internetu. Pomocí PayPalu je možné provádět bezhotovostní převody, což je v dnešní době velmi oblíbené. Pojďte se dozvědět vše o internetové peněžence PayPal.

Co je to PayPal

PayPal.com je internetový platební systém, jinak také internetová peněženka, který se řadí k nejznámějším a nejoblíbenějším platebním metodám na světě. Oblíbenost PayPalu je velmi často dána právě díky komfortnosti a bezpečnosti platby. Můžete jím platit v internetových obchodech a u společností obchodujících na internetu. Důležité je, aby daná společnost platbu pomocí PayPal akceptovala.

PayPal tvoří prostředníka mezi kupcem, daným e-shopem a bankou, kde právě nakupujete. Každý uživatel má na PayPalu svůj účet, do kterého se přihlašuje stejně jako do internetového bankovnictví. Platbu v e-shopu pak potvrzujete přihlašovacími údaji.

PayPal umožňuje uživatelům posílat a přijímat online platby v mnoha světových měnách. K těmto měnám se řadí například česká koruna, euro, americký a kanadský dolar, argentinské peso, izraelský šekel a mnoho dalších.

Na internetu můžeme v dnešní době platit mnoha způsoby. Zajímavým startupem je určitě služba Revolut, která umožňuje platby debetní kartou v zahraničí zcela bez poplatků. Výhodou je, že lze mít na účtu až 26 různých měn, které lze mezi sebou směňovat za mezibankovní kurzy a posílat peníze na kterýkoliv účet na světě zadarmo. Pokud vás zajímá více o Revolut, určitě si přečtěte naši recenzi Revolut – pohádkový startup?

Peníze na PayPal

Na účet PayPal si peníze můžete poslat sami nebo vám je pošle někdo z jiného účtu PayPal. Také jej lze propojit s vaší klasickou platební kartou (lze i s více kartami) a peníze tak snadno obousměrně převádět.

Výhodou propojení s platební kartou je také to, že si na účet nemusíte posílat peníze předem, a i přesto lze PayPal účtem platit. Ke stržení peněz dochází přímo z vašeho bankovního účtu prostřednictvím propojené platební karty.

Ačkoliv PayPal podporuje českou korunu, i přesto je lepší provádět zahraniční platby v originální měně – a to kvůli výhodnějšímu kurzu.

V roce 2018 představil PayPal také novinku, PayPal debetní platební kartu přímo napojenou na PayPal účet. Díky této kartě lze platit nejen u obchodníků, ale také vybírat hotovost z bankomatů označených štítkem MasterCard, Cirrus nebo PULSE. Zde jsou však již také poplatky.

Za vydání nové karty se neplatí žádný poplatek. Zpoplatněné jsou však výběry z bankomatu, výběr hotovosti na pobočce libovolné banky, mezinárodní transakce a vklad hotovosti na účet.

Poplatky a limity

Založení internetové peněženky je zdarma, stejně tak jako převody peněz. Zpoplatněné pak jsou platby kartou, kde je poplatek 4,9 % z převáděné částky. Pokud jste prodávající, také se vás již poplatky týkají.

 • Založení PayPal: zdarma
 • Vedení PayPal: zdarma
 • Převody peněz: zdarma
 • Nákup zboží: zdarma
 • Platby kartou: 4,9 % z převáděné částky

Více o poplatcích naleznete na oficiální stránce Paypal.com.

Trocha historie PayPal

Společnost PayPal byla založena v roce 1998 jako malá firma Confinity. V roce 2002 učinila veřejnou nabídku a zakoupila ji firma eBay. V roce 2015 se stala nezávislou společností. Sídlo firmy je v Kalifornii, v San José. Zajímavostí je, že jedním ze spoluvlastníků byl Elson Musk, který šéfuje v automobilovém závodě Tesla.

Jak PayPal funguje

PayPal je prostředníkem mezi internetovým obchodem a bankou. Skýtá tedy oboustrannou bezpečnostní výhodu. Pro to, abyste mohli PayPalem zaplatit, je nutné mít dostatečný obnos na účtu nebo mít propojenou funkční platební kartu. Díky tomu může následně PayPal zaručit obchodníkovi, že budete mít na zaplacení.

Hlavní výhodou této platební metody je bezpečnostní prvek. Při placení prostřednictvím PayPal se k obchodníkovi vůbec nedostanou údaje z vaší platební karty. Tato metoda je tedy obzvlášť vhodná při platbách do zahraničí.

Propojení s kartou

Po založení PayPal účtu jej následně propojíte se svojí platební kartou. Ta musí mít povolené platby na internetu. Pro informace, zda vaše karta platby na internetu podporuje, kontaktujte svou banku. Kontakty na všechny banky fungující v ČR naleznete v našem článku Kontakty na banky.

Po propojení PayPal účtu s vaší platební kartou získá PayPal informace a přístup k vašim financím.

PayPal je tolik oblíbený zejména kvůli své bezpečnosti. Pokud nakoupíte v internetovém obchodě a zboží neobdržíte, můžete požádat PayPal o pomoc. PayPal peníze strhne zpět a přepošle vám je na váš účet. Je zde i druhá strana mince, a to ochrana samotného obchodníka – pokud obchodník doloží dostatečné důkazy, že vám zboží dodal, PayPal nemusí vaši stížnost uznat. Ale nemusíte se bát, zákazník je pro PayPal na prvním místě.

Peníze zpět ze spárů nepoctivého obchodníka vám pomůže získat také tzv. Chargeback, který je nástrojem platební karty. Pro více informací o zpětném zaúčtování si přečtěte náš článek Co je to Chargeback.

Výhody a nevýhody PayPal

Jasná PRO, proč se rozhodnout pro internetovou peněženku PayPal.

 • Rychlé platby a téměř okamžité připsání peněz
 • Bezpečnost vašich platebních údajůty se předávají v zašifrované podobě
 • Jednoduché placenídíky formuláři, kde vyplníte pouze e-mail druhé strany a zadáte výši částky
 • Založení PayPal účtu zdarma

Nevýhody PayPal

 • V případě nabourání se někoho jiného do vašeho účtu máte opravdu problémdoporučujeme silné heslo, které pravidelně měňte
 • Stále chybí česká lokalizace uživatelského prostředíregistrační formulář v angličtině

Jako založit účet u PayPal

Založení PayPal účtu je velmi snadné. Registrace vám potrvá 5 minut a je zdarma. PayPal funguje jako určitý prostředník mezi bankovním účtem příjemce a odesílatele.

 1. Navštivte webové stránky www.paypal.com
 2. Kliknutím na Zaregistrovat spusťte registraci
 3. Vyberte osobní nebo firemní účet
 4. Vyplňte registrační formulář a zvolte silné heslo
 5. Potvrďte obchodní podmínky
 6. Do svého nového účtu se přihlaste
 7. Propojte váš bankovní účet s PayPal
 8. Nechte PayPal ověřit vaši kartu posláním drobné částkykterou si současně nabijete účet, částka bude odečtena z prvního nákupu

Pro to, abyste mohli začít PayPal hned používat si postačíte s e-mailem a platební kartou. Službu však lze využívat i bez platební karty (nutné je však PayPal propojit s vaším bankovním účtem).

Kde lze platit PayPalem

Možností, kde platit pomocí PayPal, je v dnešní době opravdu mnoho. Jedná se o již velmi rozšířenou platební metodu, která je známá po celém světě. Platit jím můžete i na eBay. Ale například na Aliexpressu není PayPal podporován. Zde mají svůj vlastní systém Alipay. Na PayPal může i někdo jiný zaplatit vám.

Jak poslat peníze na PayPal

Peníze na PayPal můžete zaslat dvěma způsoby – prostřednictvím platební karty a bankovního účtu. Za převod platební kartou je poplatek 4,9 % z převáděné částky, vhodnějším způsobem je určitě platba přes bankovní účet.

Převod peněz z PayPal účtu provedete v záložce My Account – Withdraw. Zde klikněte na "Withdraw funds to your bank account". Transakce je zdarma a peníze budete mít na účtu do 3 pracovních dní.

Jak na směnu měn

Pokud potřebujete zadat platbu v cizí měně, je nutné koruny převést na danou měnu. Převod provedete opět v záložce My Account – v položce Profile a Currency balances. Poté již pouze vyberete měnu, na kterou chcete koruny převést. Tuto měnu však musíte mít nejprve přidanou v používaných měnách. To nastavíte v Select new currency – add currency.

Závěr

PayPal je určitě skvělá platební metoda, která má stejně jako vše své mouchy. Jeho obrovskou výhodou je to, že pomocí PayPalu je možné bezpečně a snadno platit na internetu. Hodit se vám určitě bude při platbách do zahraničí. Velmi oceňujeme, že se PayPal rozšiřuje po českých e-shopech a stává se samozřejmostí. Další výhodou je určitě to, že se jedná o téměř bezplatnou platební metodu, která je založena na drobných neskrytých poplatcích a provizích.

Založit PayPal
85 100 0

Komentáře (19)

Outfit4Events napsal(a)…

Celkem s dobrými zkušenostmi přijímáme platby na PayPal zejémna ze zemí na západ od nás. Jediné, co nám vadí, je způsob převodu cizích měn na bankovní účet. Pokud chceme peníze převést, tak vždy jen na účet v Česku a po přepočtění nevýhodným kurzem. Je jim jedno, že máme v ČR i bankovní účty vedené v EUR, prostě to není národní měna, tak bez diskuse konverze v nevýhodném kurzu. Nelze převést ani na náš německý účet. Domnívám se, že jde o nezákonný vázaný obchod. Ještě jsem ale nenašel právníka, který by si dovolil jít proti gigantu PayPal. Jinak jsme spokojení, ale toto se mi nelíbí. Všechny PayPalisty zdraví Helmut Vajc z Outfit4Events

Věra napsal(a)…

Dobrý den, zahraničí firmy mi poslali nějaké peníze na PayPal, neb jinou možnost neposkytují. Jak si mohu tyto jimi zaslané prostředky poslat/připsat na svůj běžný účet? Zatím jsem se ještě nesetkala s tím, že bych u nás mohla zboží zaplatit za zakoupené zboží na netu paypalem. Takže peníze u vás na PayPalu nemohu využívat.

Marek - DuoFinance.cz napsal(a)…

Dobrý den,

převod peněz z PayPal účtu provedete v záložce My Account – Withdraw. Zde klikněte na "Withdraw funds to your bank account". Transakce je zdarma a peníze budete mít na účtu do 3 pracovních dní.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Lucie napsal(a)…

Dobrý den, mám podobný problém jako všichni tady, akorát že já jsem vše uskutečnila. Přeposlala jsem peníze atd... Teď mi má přijít částka poměrně velká. Paypal mi do mailu napsal že peníze se do 24 hodin pripisou na účet. Můžu tomu věřit?

Marek - DuoFinance.cz napsal(a)…

Dobrý den,

jak to tedy dopadlo? Dorazily peníze do slíbených 24 hodin? Další čtenáře by to jistě mohlo zajímat.

Děkuji a přeji vám příjemný den.

Romana napsal(a)…

Dobrý den, 4 dny převod peněz z banky a stále na pay nejsou?

Pavlina napsal(a)…

Dobrý den chtelabych se zeptat jsem prodávající a kupující je ze zahraničí tvrdí že mi poslal 7440kc a mam zaplatit ze své kapse dopravu a kariéra který zboží vyzvedne v casce 4880kc.Moc se mi to nelíbí ze je to nějaký podvodník dekuji Za odpověď.

Marek - DuoFinance.cz napsal(a)…

Dobrý den,

samozřejmě žádné peníze neposílejte a na danou osobu nereagujte. Doporučuji vám počkat na serióznějšího zájemce.

Přeji vám příjemný den.

Napsat komentář

Založit PayPal