Náhledový obrázek článku

P2P půjčky – když si lidé půjčují navzájem levněji

Tým DuoFinance.czAutor článku

Slýcháte často o tzv. P2P půjčkách a nevíte, co si pod tím představit? Pojem peer-to-peer půjčky vám nic neříká? Hlavní informací je, že v těchto půjčkách nehrají roli banky, ale pouze lidé. Chcete si půjčit? Leží vám peníze ladem a chtěli byste je investovat? Získejte více informací o tomto druhu půjčování. Následující řádky vám poskytnou odpovědi na zmíněné otázky.

Co jsou to P2P půjčky?

Zkratka P2P vznikla z anglického názvu peer-to-peer, jinak také řečeno "lidé půjčují lidem" nebo "rovný s rovným". Znamená to, že z celého procesu půjčování je vynechána jedna jinak významná složka – banka.

Díky tomu je ale P2P levnější, výhodnější a mnohdy férovější. Pokud si totiž půjčíte u banky, ve splátkách hradíte mimo jiné náklady banky (kamenné pobočky, zaměstnance, služební vůz manažerů, marketing atp. …).

P2P platformy

Peer-to-peer půjčování probíhá na platformách, které celému procesu dodávají pravidla a řád. Mezi známé platformy v ČR se řadí např. Mintos, Zonky, Bondster, Bankerat a další.

Tyto společnosti spojují investory, kteří mají peníze navíc a chtějí si přivydělat jejich zapůjčením (investovat), s lidmi, jež potřebují půjčit. Může se jednat o žadatele, kterým například nechtěla půjčit banka nebo dostali nevýhodné nabídky od bank či nebankovních společností.

Každý ze zmíněných serverů má svá pravidla, princip je však stejný. Na jednu půjčku je zapotřebí více investorů, kdy každý může poskytnout jinou částku. Některé platformy navíc pomáhají půjčku dofinancovat, díky čemuž pak mají na investici také podíl.

Úroky jsou většinou výhodnější oproti bankám. V České republice jsou P2P již celkem zaběhnuté, a jejich popularita stoupá.

U nás je nejznámější P2P platformou a půjčkou Zonky. Sepsali jsme pro vás podrobnou recenzi, kde se dozvíte vše o Zonky půjčce.

Jak funguje proces žádosti

Průběh žádosti je téměř totožný, jako v případě žádosti o půjčku u banky. P2P společnost si vás nejprve prověří a vyžádá si od vás všechny důležité informace, jako je výše příjmu, výdaje, zaměstnání, dluhy, exekuce apod.

Podle toho vám je přidělen rating, který definuje, jaká je vaše schopnost půjčku splatit. Na základě ratingu se následně odvozuje úrok. Tedy čím lepší rating (na škále od nejlepší až po nejhorší), tím samozřejmě získáte nižší úrokovou sazbu.

Je-li vaše žádost schválena, na platformě je uveřejněna (anonymně) a investoři si ji mohou zvolit jako svou investici. Prakticky se vám na půjčku složí několik investorů, v různé výši částek a s různě vysokým podílem.

Chtěl bych si půjčit

Při žádosti o P2P půjčku musí žadatel obvykle uvést požadovanou částku a dobu splácení. Případně také maximální úrokovou sazbu, za kterou je ochoten si půjčit (některé servery vám tuto sazbu spočítají samy).

Investory rovněž zajímá i jak bude naloženo s jejich penězi. Žadatel může uvést, že je chce použít na plánovanou rekonstrukci, koupi vybavení do domácnosti a mnoho dalších.

Platí, že čím více informací poskytnete, tím lépe. Obvykle lze zažádat o půjčku v jakékoliv výši. U těch nevyšších je však třeba ručit majetkem.

Proč jsou P2P půjčky výhodné?

  • Žádné poplatky bance
  • Předčasné splátky jsou vítány
  • Výhodná úroková sazba
  • Rychlé vyřízení žádosti
  • Férovější podmínky než u banky

Chci se stát investorem

Pokud máte peníze a rádi byste je zhodnotili formou P2P půjček, jedná se o velmi zajímavý způsob investování. Investorem se člověk stane registrací na server poskytující P2P půjčky. Dle rizikovosti a možnosti výdělku se rozhodne, do jaké půjčky chce investovat. Jinými slovy – komu půjčí peníze.

Výnos bývá rozdílný právě v závislosti na rizikovosti investice. V každém případě se jedná o zajímavou cestu k navýšení osobního jmění.

Úroky jsou zde vyšší než na spořicích účtech a dalších konzervativních spořicích produktech. Důležité však je neopomíjet tzv. diverzifikaci a své investice rozdělit ještě jinam.

Určitě nedoporučujeme investovat pouze do rizikových půjček za účelem vysokého zisku. Můžete tak totiž o všechny investované peníze přijít.

Proč se vyplatí investovat?

  • Nenáročné na čas
  • Vlastní volba investice
  • Začít lze od pár stovek
  • Diverzifikace portfolia

Nebojte se a vyzkoušejte P2P půjčky. Například na serverech Zonky nebo Bankerat, kde také můžete zužitkovat výše získané informace.

Chci půjčku od lidí

Komentáře (1)

U Zonky jsem si půjčila poprvé a jsem maximálně spokojená. Vše se vyřídilo hladce bez zbytečených průtahů a peníze mi přišly na účet rychleji, než jsem čekala. Jsou tam velice milí lidé, kteří vždy rádi pomohou. Určitě doporučuji.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Chci půjčku od lidí