Okamžité platby jsou od roku 2019 u nás!

,

Začíná se blýskat na lepší časy, na peníze již nebudete muset čekat několik dní. Do České republiky totiž dorazily okamžité platby, zatím je však představila pouze Air Bank a Česká spořitelna. To ale neznamená, že se nebudou přidávat i další banky. Kolik ušetříte a jaké jsou vyhlídky okamžitých plateb?

Co jsou to okamžité platby?

Díky okamžité platbě mohou klienti bank posílat peníze prostřednictvím internetového bankovnictví rychleji a navíc levněji, než kdyby použili funkci expresní platba.

Znamená to tedy, že pomocí okamžité platby budou odeslané peníze na účtu v jiné tuzemské bance v rekordním čase. V případě Air Bank i České spořitelny se jedná o maximálně 10 vteřin.

Podmínkou však je, aby okamžité platby podporovala i cílová banka. Zatím to zvládají pouze dvě zmíněné, ale v průběhu roku by se měly přidávat i ty další.

Převody peněz v České republice

Pojďme si ve zkratce vysvětlit, jak to je se standardními převody peněz mezi bankami v České republice. Jak dlouho trvají?

Jaké rozlišujeme převody peněz

 • V rámci jedné banky
 • Převod mezi jinými bankami (tuzemské)
 • Převod peněz o víkendech a svátcích
 • Prioritní (expresní) převod

Převod v jedné bance

Převod v rámci jedné banky většinou probíhá ještě ten den. V tomto případě není důvod ke zdržování transakce, některé banky vám platbu převedou "mrknutím oka".

Převod peněz do ostatních bank

Převod peněz do jiné banky je ovlivněn hned několika faktory. Mezi ty hlavní patří: z jaké banky peníze odchází, do jaké banky peníze míří, v jaký čas je platba odeslána a významně se na tom podílí i den zadání platby. Transakce mezi bankami tak mohou trvat jeden den až několik dní.

Víkendové a sváteční převody

Stejně tak převody o víkendech a svátcích jsou závislé na mnoha faktorech. Většina bank o svátcích převody neprovádí, a proto záleží, jaký den a v jaký čas peníze odešlete.

Expresní platby

Posledním typem jsou prioritní platby, které nejen, že jsou tučně zpoplatněny, ale také mají své "podmínky použití". Banky je většinou přijímají ve všední dny dopoledne nebo brzy odpoledne. Jejich výhodou je odeslání peněz a jejich příjem na cílový účet ještě ten den.

Chcete vědět, co vše ovlivňuje převody peněz v rámci tuzemských bank, a kdy vám přijdou peníze odeslané třeba ve svátek? Přečtěte si náš podrobný článek Jak dlouho trvá převod peněz.

Okamžité platby Air Bank

Air Bank spustila okamžité platby v únoru 2019 a její klienti se tak konečně dočkali významného zrychlení mezibankovních transakcí. Banka tuto novinku nejprve interně testovala s Českou spořitelnou, která okamžité platby spustila jako druhá.

Jak okamžité platby u Air Bank fungují?

Pomocí funkce okamžitá platba dorazí peníze odeslané z Air Bank na účet v jiné tuzemské bance do 10 vteřin, 24 hodin denně včetně víkendů i svátků. Bohužel tato služba funguje pouze, podporuje-li okamžité platby i cílová banka.

V tomto případě se tedy zatím jedná pouze o Českou spořitelnu. Ostatní banky se mají v průběhu roku 2019 postupně přidávat. Okamžité platby jsou u Air Bank limitovány maximální částkou 400 000 Kč.

Kolik okamžité platby stojí?

V případě Air Bank je cena za okamžité platby výrazně nižší, než kolik se počítá u expresních plateb. U Malého tarifu tak klient zaplatí 1 korunu, u Velkého tarifu jsou okamžité platby zcela zdarma. Oproti ceně za expresní platbu, která se často pohybuje až v řádech stokorun, se jedná o významný posun vpřed.

O okamžitých platbách v Air Bank a České spořitelně píše také server Měšec.cz.

Okamžité platby Česká spořitelna

Česká spořitelna ukončila testovací provoz a odstartovala okamžité platby 22. února 2019, necelý měsíc po Air Bank. Banka tento typ plateb standardizovala a nově tak všechny transakce, které půjdou do banky podporující okamžité platby (zatím pouze Air Bank), budou realizovány v řádech sekund.

Pokud by ale klient chtěl i přesto zadat pozdější datum, tato možnost nezmizí, a může tak učinit v kalendáři jako doposud.

Jak sama spořitelna tvrdí, zatím je tato funkce ve fázi neustálého vývoje a je omezená. To znamená, že spořitelna zatím neumožňuje okamžité platby posílat o víkendech a limituje maximální částku do 100 000 Kč. V průběhu března však dojde k dalším inovacím a okamžité platby by měly fungovat i o víkendech.

Kolik stojí okamžité platby v České spořitelně?

Česká spořitelna umožňuje provádět okamžité platby zcela zdarma a to používáte-li službu Moje zdravé finance, Erste Premier nebo Účet pro studenty. Pokud nemáte žádnou z těchto služeb, okamžité platby vás vyjdou na 7 korun dle typu účtu.

U Air Bank i u České spořitelny jsou okamžité platby zpřístupněny pouze fyzickým osobám a v rámci tuzemského jednorázového příkazu.

Okamžitým platbám v České spořitelně se také věnuje článek na Finparada.cz.

Rozdíl mezi expresní a okamžitou platbou

Okamžitá platba je téměř ve všech hlediskách ve výhodě. Jak už její název ukazuje, na účet se připisuje okamžitě, tedy v řádech vteřin, a navíc je oproti expresním platbám mnohonásobně levnější. Lze ji také posílat o víkendech a svátcích, 24 hodin denně.

Zatímco expresní platba je připsána na účet v rámci téhož dne a k tomu je zpoplatněna poplatkem v řádech stokorun.

Výhody okamžitých plateb

 • Platby rychle na cílovém účtu
 • Významně levnější než expresní platba
 • Fungují i o víkendech a svátcích zatím pouze u Air Bank?
 • Rychlé platby 24 hodin denně do 10 vteřin na účtu

Nevýhody

 • V provozu zatím u několika bank
 • Jsou limitovány maximální částkou
 • V některých případech jsou zpoplatněny nízkou částkou?
 • Pouze pro fyzické osoby

Závěr

Okamžité platby sice zatím fungují pouze u dvou bank, ale v průběhu roku se mají přidávat další. Většina bank pak potvrdila, že do konce roku budou také disponovat systémem okamžitých plateb. Podle mluvčího Air Bank Tomáše Veselého budou mít klienti větší požitek z okamžitých plateb až tehdy, pokud se do tohoto systému přidají i ostatní banky, a transakce tak budou probíhat mnohem rychleji a úsporněji.

Srovnání běžných účtů 2020
Okamžité platby jsou od roku 2019 u nás! 4 5 1 1 hlas, přidejte svůj!

Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020