Přichází nová banka Creditas! Bude to fičák?

, Tomáš Korábečný

Po pětileté pauze přichází na české bankovní bojiště nová banka. Jmenuje se Creditas. Byť se jedná o novou banku, není Creditas žádný zelenáč. Již od roku 1996 totiž funguje jako družstevní záložna. Přeměnu na banku posvětila Česká národní banka udělením bankovní licence platné od 1. ledna 2017. Co to znamená pro nás, obyčejné lidi?

Krátká historie Creditas

Psal se rok 1996 a světlo světa spatřila nová družstevní záložna Creditas. Tehdy se ještě jmenovala 1. Třebíčská záložna, spořitelní a úvěrní družstvo. V roce 2010 se přejmenovala na svěžeji znějící Creditas.

Několik údajů o Creditas ke konci roku 2015:

  • objem vkladů: 8,867 miliardy korun,
  • počet poboček: 14,
  • zisk za rok 2015: 22 miliónů korun.

Co nám nová banka Creditas slibuje

Nováček v bankovním sektoru by měl vždy přijít s lákavou nabídkou služeb. Kdo by jinak do té banky chodil. Co na to Creditas?

Šťavnatý úrok na spořícím účtu

Když na trh v roce 2011 přišly banky ZUNO, Airbank a Equa, všechny vyrukovaly s výhodnými spořícími účty. To samé můžeme dle oficiálního vyjádření a článku na ihned.cz čekat od Creditas.

Otázkou je, jak dlouhodobá tato nabídka bude. Proč ta skepse?

ZUNO nevydělává a končí, Equa úroky na spořícím účtu již několikrát snížila a Airbank sazbu na spořících účtech dotuje a podmiňuje aktivním využíváním běžného účtu.

Obrovskou výhodou Creditas bezesporu bude plošné úročení vkladů. Jinak řečeno – stejný úrok na milión jako na 200 tisíc.

Úvěry pro firmy a podnikatele

Příjmy bank plynou především z úvěrů. Nejinak tomu bude u Creditas. Nová banka se chce soustředit především na půjčování peněz podnikatelům. "Chceme financovat místní firmy a projekty. Zaměříme se na zhodnocování úspor, financování českých malých a středních firem a platební styk v cizích měnách," nechal se slyšet předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší.

Zatím žádné spotřebitelské úvěry

Je zarážející, že v dnešní době – kdy je pro mnoho lidí samozřejmé žít na dluh – nebude Creditas při svém otevření poskytovat spotřebitelské úvěry domácnostem. Jistotou je, že se během prvních pár měsíců po spuštění i těchto úvěrů dočkáme.

Bez účtu zdarma to nepůjde

Žijeme v nové éře bankovních služeb. Pro lidi mladé a střední generace je samozřejmé, že mají běžný účet veden nízkonákladově – zdarma.

Pokud chce Creditas vůbec pomýšlet na růst v oblasti běžných účtů, bude se muset přizpůsobit trendům a zároveň přinést svou trošku do pomyslného mlýna bankovních inovací.

Má Creditas vůbec šanci prorazit?

Na bankovním trhu v Česku se před příchodem Creditas pere 14 bank. Jak se bude dařit 15. bance, to je ve hvězdách.

Troufám si tvrdit, že Creditas se připojí k dalším moderním bankám, které ukousávají z koláče klientů České spořitelny a Komerční banky. Právě o klientech těchto bank se ví, že jsou často nespokojení a mourovatě platí za služby, které jiné banky poskytují zcela zdarma.

Rovněž je pravděpodobné, že Creditas vsadí na peněžní bonus za založení účtu. Třeba taková mBank i díky bonusu za založení získala za necelých 10 let přes 600 tisíc klientů.

Srovnání běžných účtů 2020

Komentáře

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020