Náhledový obrázek článku

Kreditka – kůň, kterého málokdo udrží na uzdě

Ondřej Pokorný

Kreditní karta je naneštěstí běžná součást naší společnosti. Troufl bych si tento druh karty popsat jako trend, který se zvrhl v promyšlený zdroj příjmů bank a dalších finančních institucí. Kde je problém? Mnoho lidí si myslí, že zvládne mít vše pod kontrolou. Bohužel skutečnosti jsou odlišné. Vyplatí se vám tedy kreditka?

Funkce kreditní karty

Kreditní kartu lze popsat jako netradičně tradiční úvěrový produkt. Jak jistě všichni ví, se svým bezúročným obdobím nemá podobu běžného úvěru.

Ve zkratce jde o sumu peněz, kterou si můžeme za určitých podmínek zadarmo půjčit. Podstatou tohoto článku však není jak kreditka funguje, ale jaké jsou její výhody i nevýhody.

Proč se kreditní kartě říká kreditka?

Banka vám prostřednictví kreditní karty poskytne určitý kredit – úvěrový limit. V tomto rámci vy můžete používat peníze banky. Tedy pokud máte kreditku tzv. na 20 000 Kč, můžete čerpat peníze banky až do výše 20 000 Kč.

Jak to probíhá? Čerpáte určitou výši, finance opět na kreditku vrátíte a znovu čerpáte. Samozřejmě lze čerpat i několikrát za sebou, dokud nedosáhnete maximálního limitu. A pokud peníze nestihnete splatit do vypršení bezúročného období (obvykle 50 dnů), platíte z vyčerpané částky velmi vysoké úroky.

Výhodnost kreditních karet

Pokrok je nezastavitelný a finanční instituce přišly na další způsoby, jak přilákat lidi. Často se objevují titulky nesoucí podstatu výhodnosti kreditních karet při správném používání. Pojďme na to tedy hezky od začátku.

Proč lidé kreditku zřizují?

Karta se nejčastěji zřizuje pro využívání úvěrových možností. Již v této chvíli vám s čistým svědomím mohu říci, že je to pro vás spíš nevýhodné.

Budeme-li respektovat pravidla, tak se vždy bude jednat o půjčku na jeden až dva měsíce. Kdy tedy bude čerpání peněz od banky výhodné? Poprvé. Bohužel zde většinou platí i naposled.

Ve chvíli, kdy prvně využijeme tyto peníze, musíme je vrátit. To samozřejmě z našich příjmů. Nejčastěji se však stává, že právě v tomto momentu se člověk přesune do kolotoče, který ho už nepustí.

Je to neustálý koloběh

Splatíme-li v pořádku náš první závazek, velmi často se dostaneme pod tlak myšlenek. Tyto myšlenky nám však neradí: "Tak a už ji s klidem můžu zrušit." Ale: "Půjč si znovu." Jen velmi málo lidí dokáže odolat. Kartu máme totiž stále po ruce a dostupnost financí je více než lákavá.

Pokud se dostaneme do situace, kdy splácíme půjčené běžným příjmem, už je pozdě. Tento příjem nám zkrátka každý měsíc bude chybět. Proto si budeme stále půjčovat. A dokolečka dokola.

Úroková sazba 20–25 %

Také může nastat ta nejnepříjemnější situace. Situace, nestihneme půjčené peníze splatit v bezúročném období. Úroky 20–25 % nejsou zrovna optimistické. Pokud si myslíte, že se to nestává příliš často, tak vás možná šokuje číslo 70 %. Přibližně tolik procent lidí nestihne v bezúročném období peníze splatit.

Zároveň stále pomíjím všechny poplatky spojené s vedením, transakcemi a výběry.

K čemu slouží kreditka

Řekněme, že se vám podaří mít kartu, za kterou neplatíte poplatky. Téměř nemožné, avšak držme se tohoto předpokladu. K čemu vám tedy bude sloužit?

Výhody a bonusy

V poslední době se setkávám s názory, že kreditka může být výhodná, pokud s ní člověk zachází s rozumem. Tento pohled posilují různé výhody, které nám banky nabízí. Mezi největší patří takzvaný cashback. O co jde? Z každé platby u obchodníka je nám vráceno jisté procento z platby.

Je to opravdu výhoda?

Koukněme se na to malinko s odstupem. Proč by to dělali? Proč by vám chtěla banka vydělat? Má nás ráda? Nemyslím si. Takže za tím něco bude.

Nevýhody kreditky

Mezi první zápory bych zařadil přísloví: "S jídlem roste chuť." Pakliže lidé dělají něco, co jim přijde výhodné a příjemné, podléhají touze dělat to častěji. Ano. Oni obchodníci mají zřejmě spočítáno, že nabídnou-li lidem peníze zpět, lidé u nich budou více kupovat. Je to tedy prostý marketingový tah.

Vyplatí se vám kreditka?

V některých případech se kreditní karta může vyplatit a přináší určitá pozitiva. Například při cestách do zahraničí je téměř nutností. Většina půjčoven či hotelů požadují totiž platbu právě kreditní kartou.

Nevýhodou kreditní karty však může být určitý uzavřený kruh, do kterého se postupně každý držitel této karty dostává. I když si pohlídáte včasné splácení, stejně vám peníze budou vždy někde chybět.

Ačkoliv se totiž banka chvástá tím, že na kreditní kartě jsou peníze banky, stále ty vypůjčené musíte splatit. Důležitou roli hraje také disciplinovanost, na které závisí, kolik zaplatíte za úroky.

Srovnání půjček 2024

Komentáře (2)

Bruno

Naprosto super článek! A pravdivě napsané!

Jirka ČR

Super, jasný a výstižný článek. Díky

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání půjček 2024