Kreditka – kůň, kterého málokdo udrží na uzdě

, Ondřej Pokorný

Naneštěstí běžná součást naší společnosti. Troufl bych si tento druh karty popsat jako trend, který se zvrhl v promyšlený zdroj příjmů bank a dalších finančních institucí. Kde je problém? Mnoho lidí si myslí, že zvládne mít vše pod kontrolou. Bohužel skutečnosti jsou odlišné. Existuje tedy vesmír, v kterém se kreditka vyplatí?

Funkce

Kreditní karta by se dala popsat jako netradičně tradiční úvěrový produk. Jak jistě všichni ví, se svým bezúročným obdobím nemá podobu běžného úvěru. Ve zkratce jde o sumu peněz, kterou si můžeme za určitých podmínek zadarmo půjčit. Podstatou tohoto článku však není fungování, avšak výhodnost.

Co se tedy pokusíme rozlousknout?

Pokrok je nezastavitelný a finanční instituce přišly na další způsoby, jak přilákat lidi. Často se objevují titulky nesoucí podstatu výhodnosti kreditních karet, při správném používání. Pojďme na to tedy hezky od začátku.

Proč lidé kartu zřizují?

Karta se nejčastěji zřizuje pro využívání úvěrových možností. Již v této chvíli vám s čistým svědomím mohu říci, že je to pro vás nevýhodné.

Nevýhodné. Proč?

Budeme-li respektovat pravidla, tak se vždy bude jednat o půjčku na jeden až dva měsíce. Kdy tedy bude čerpání peněz od banky výhodné? Poprvé. Bohužel zde platí i naposled.

Ve chvíli, kdy prvně využijeme tyto peníze, musíme je vrátit. To samozřejmě z našich příjmů. Nejčastěji se však stává, že právě v tomto momentu se člověk přesune do kolotoče, který ho už nepustí.

Špatné myšlenky

Splatíme-li v pořádku náš první závazek, velmi často se dostaneme pod tlak myšlenek. Tyto myšlenky nám však neradí: "Tak a už ji s klidem můžu zrušit." Ale: "Půjč si znovu." Jen velmi málo lidí dokáže odolat.

Pokud se dostaneme do situace, kdy splácíme půjčené běžným příjmem, už je pozdě. Tento příjem nám zkrátka každý měsíc bude chybět. Proto si budeme stále půjčovat. A dokolečka dokola.

20–25 %

Také může nastat ta nejnepříjemnější situace. Situace, kdy se dostaneme mimo možnost splatit včas. Úroky 20–25 % nejsou zrovna optimistické. Pokud si myslíte, že se to nestává příliš často, tak vás možná šokuje číslo 70. Přibližně tolik procent lidí se do bezúročného lidí nevejde.

Zároveň stále pomíjím všechny poplatky spojené s vedením, transakcemi a výběry.

Druhá strana mince

Řekněme, že se vám podaří mít kartu, za kterou neplatíte poplatky. Téměř nemožné, avšak držme se tohoto předpokladu. K čemu vám tedy bude sloužit?

Výhody a bonusy

V poslední době se setkávám s názory, že kreditka může být výhodná, pokud s ní člověk zachází s rozumem. Tento pohled posilují různé výhody, které nám banky nabízí. Mezi největší patří takzvaný cashback. O co jde? Z každé platby u obchodníka je nám vráceno jisté procento z platby.

Je to opravdu výhoda?

Koukněme se na to malinko s odstupem. Proč by to dělali? Proč by vám chtěla banka vydělat? Má nás ráda? Nemyslím si. Takže za tím něco bude.

Plán

Mezi první zápory bych zařadil přísloví: „S jídlem roste chuť.“ Pakliže lidé dělají něco, co jim příjde výhodné a příjemné, podléhají touze dělat to častěji. Ano. Oni obchodníci mají zřejmě spočítáno, že nabídnou-li lidem peníze zpět, lidé u nich budou více kupovat.

Lepší plán

Co se stane, pokud vyšší množství lidí bude mít kreditní kartu?

Více lidí neodolá. Začne čerpat. Začne se dostávat do problému se splácením. Bude platit poplatky a úroky.

Vyvození

Smutná pravda. Opět nás potkala situace, kdy banky vítězí.

Výhodné × nevýhodné

Přiznávám. Existuje vesmír, ve kterém využíváme kartu a přináší nám to malá pozitiva. Už však sama zvrácená logika tohoto produktu mi říká ne. O nikom bych si netroufl tvrdit, že nedokáže být disciplinovaný, avšak drtivou pravdou je, že častěji vyhrává banka.

Doporučuji, abyste se kreditkám vyhnuli. Život vám výrazně nezlepší a můžou jen uškodit.

Srovnání půjček 2020

Komentáře (2)

Brunonapsal(a)…

Naprosto super článek! A pravdivě napsané!

Jirka ČRnapsal(a)…

Super, jasný a výstižný článek. Díky

Napište komentář

Srovnání půjček 2020