Jak bezpečně platit kartou na internetu?

,

Platby kartou přes internet jsou pro nás již běžnou činností. Nejčastěji tímto způsobem hradíme nákupy elektroniky, oblečení či kosmetiky nebo dokonce potravin. Vše probíhá jednoduše a rychle. Přesto se mnoho Čechů často ptá: "Jak bezpečně platit kartou na internetu?" V článku se zaměříme na to, jaké zásady byste měli dodržovat.

Chránit byste měli zejména své platební údaje, prostřednictvím kterých se může někdo snadno dostat k vašim penězům. Šance zneužití vašich financí je sice nízká, ale zvyšuje se při nedodržování následujících bezpečnostních zásad.

Nejprve si připomeňme, jaké údaje jsou potřebné k platbě kartou na internetu

  • Číslo karty – nachází se na přední straně karty, jedná se o 16místné číslo
  • Platnost karty – datum, do kdy karta platí
  • CVV/CVC2 kód – Najdeme jej na zadní straně karty, jedná se o 3místné číslo vedle podpisového vzoru

Bezpečnostní zásady při placení kartou on-line

Zkontrolujte adresní řádek

Při platbě on-line si vždy zkontrolujte, jestli se jedná o bezpečné webové stránky. Poznáte to podle zeleného zámku, který naleznete v levém horním rohu prohlížeče. Zelený zámek značí SSL certifikát, a když na něj kliknete, dozvíte se, komu doména e-shopu opravdu patří.

Nezapomínejte si proto adresní řádek vždy kontrolovat. Název vlastníka webu musí být shodný se jménem stránek.

Služba 3D Secure

Technologie 3D Secure je jedním z nejvýznamnějších bezpečnostních prvků, který ověřuje držitele karty. Než je samotná platba odeslána, banka zašle klientovi autorizační SMS s číselným kódem. Ten jej vepíše do daného pole v internetové platbě a potvrdí ji. Bez zadání kódu platba neproběhne.

Pokud SMS s klíčem nedorazí, může se jednat o technický problém či špatně nastavené telefonní číslo.

Je e-shop důvěryhodný?

E-shop, ve kterém se chystáte nakoupit, si důkladně prověřte. Zjistěte si o něm co nejvíce informací.

Konkrétně se soustřeďte na:

  • Firmu, která e-shop vlastní – prověřte si, zda opravdu existuje
  • Podívejte se na obchodní podmínky a reklamační řád
  • Zjistěte, jaký je způsob platby a dodání zboží
  • Nezapomínejte se také podívat na hodnocení od ostatních zákazníků – e-shopu s negativním hodnocením se vyhněte

Doporučujeme nakupovat v obchodech, které jsou označeny logem s certifikátem APEK – Asociace pro elektronickou komunikaci.

Zregulujte limity pro platby na internetu

Na své kartě si nastavte nižší limity pro platby na internetu. Ideální částka se pohybuje do 5 000 Kč, při dražších internetových nákupech si lze limit jednorázově zvýšit.

Toto nastavení pohodlně zvládnete přes internetové bankovnictví nebo na infolince. V případě odcizení karty vám zloděj utratí pouze daný limit.

Číslo své karty držte v tajnosti

Nikomu neposílejte ani nesdělujte číslo své platební karty. Nereagujte na emaily, které vypadají, že jsou poslané bankou a chtějí po vás ofotit vaši kartu.

Banka nikdy z bezpečnostních důvodů nežádá celé číslo karty.

Po zaplacení se odhlaste

Pokud jste nuceni zaplatit online, ale na cizím prohlížeči, například na firemním počítači, v kavárně či kdekoliv jinde, ihned po zaplacení se ze své karty odhlaste. Zůstanete-li přihlášeni, koledujete si o zneužití platebních údajů a odcizení peněz na kartě.

Co je to phishingový útok?

Phishing lze do češtiny volně přeložit jako "rybaření". Útočníci své oběti takzvaně chytají na návnadu. Tou jsou podvodné emaily, které se tváří jako oficiální. Prostřednictvím emailů či jiných zpráv, ať už na sociálních sítích či sms zpráv, se snaží vylákat z držitele karty citlivé platební údaje (čísla karet, PINY, hesla, rodné číslo apod.)

Na žádné z podobně podezřelých emailů či zpráv nikdy nereagujte, pamatujte, že banka ani mobilní operátoři po vás nikdy nemohou chtít zaslat citlivé údaje.

Pravidelně kontrolujte historii plateb

V transakční historii můžete pravidelně kontrolovat, zda všechny platby došly v pořádku a nenastala nějaká chyba. Výjimečně se může stát, že částku uhradíte dvakrát za sebou, i to je možné řešit. Platby lze u obchodníka reklamovat – ten by měl situaci prověřit a pomoci vám ji vyřešit. Obrátit se můžete také na banku.

Chargeback

Při online platbě kartou Visa či MasterCard můžete také uplatnit tzv. chargeback. Pokud jste si objednali a zaplatili na e-shopu zboží a obchodník jej nedodal, můžete pomocí chargeback požádat o vrácení peněz. Tato služba se stahuje na platby kartou on-line, ne platebním převodem.

Platby kartou na internetu jsou snadné

Placení kartou na internetu může být rychlým a snadným řešením, ale bezpečné je pouze tehdy, pokud dodržujete bezpečnostní zásady a pravidla. Nenechte se tedy zmást žádnými lákadly podvodníků a své nákupy on-line si užijete o to víc.

Srovnání běžných účtů 2020
Jak bezpečně platit kartou na internetu? 4 5 1 2 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (2)

banka-saje-peníze-vždy

v článku"jak se vyhnout zahraničním platbám" píšete, že "Skvělým způsobem, jak se vyhnout poplatkům za mezinárodní platby, je platba kartou. No, ale když kliknete na ten odkaz a dostanete se na tento článek, není zde ani slovo o tom, jak se vyhnete poplatkům - poplatkům se totiž nevyhnete.

Asi jste nikdy neplatili kartou, jinak byste věděli, že na zaplacení byť jen 20 usd vám nestačí mít na čtu 20 usd.

Takže tolik k těm matoucím informacím na tomto webu.

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, dovolím si s vámi nesouhlasit, že informace jsou matoucí.

Při platbě kartou totiž skutečně ušetříte, protože neplatíte poplatek za samotnou transakci, ale "pouze" proděláte na kurzovém rozdílu. Pokud tedy budete platit kartou s výhodným kurzem, ztráta bude minimální.

Jinak na zaplacení 20 USD vám opravdu bude stačit mít na účtu 20 USD, což samozřejmě platí v případě, že oněch 20 USD budete mít na účtu skutečně v dolarech.

Každopádně děkuji za zpětnou vazbu a přeji vám pěkný den.

Zdeněk Pomahač

Potřebuji odeslat sumu ze složenky kartou visa jak?Děkuji za rradu

Marek - DuoFinance.cz

Dobrý den, kartou složenku bohužel nezaplatíte. K zaplacení použijte své internetové bankovnictví.

Přeji pěkný den

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020