Náhledový obrázek článku

Spořicí účet Fio konto

(Veškeré informace o účtu)

Tým DuoFinance.cz

Fio je jednou z mála ryze českých bank. Pro své klienty si připravila několik možností pro zhodnocování financí. V této recenzi se podíváme na klasický spořicí účet od Fio banky. Jaký je úrok? Zaplatím nějaký poplatek? Musím si založit i běžný účet? Čtěte dále a dozvíte se odpovědi nejenom na tyto otázky.

Úroková sazba

Spořicí účet od Fio banky má hned několik pásem úročení. Podle vložené částky se vám budou vklady úročit následujícími úrokovými sazbami.

 • Aktuální úroková sazba do částky 200 000 Kč: 5,00 % p.a.
 • Aktuální úroková sazba nad částku 200 000 Kč: 0,10 % p.a.
 • Aktuální úroková sazba nad částku 1 milión Kč: 0,15 % p.a.
 • Aktuální úroková sazba nad částku 10 miliónů Kč: 0,20 % p.a.

Úroková sazba pro částku do 200 000 Kč platí jen pro jedno Fio konto. Druhé a každé další Fio konto se v tomto pásmu úročí sazbou 0,05 %.

Příklad úročení:

Pokud budete mít na účtu uloženo 250 000 Kč, získáte úrokovou sazbu 5,00 % ročně na zůstatek do částky 200 000 Kč. Zbývajících 50 000 Kč se zůročí sazbou 0,10 % ročně.

Co je to spořicí účet a jak funguje?

Obecně je spořicí účet jedním z typů bankovních účtů, které jsou poskytovány jako doplňkový produkt k účtu běžnému. Je zakládán za účelem shromažďování finančních prostředků, které klient poskytuje bance.

Ta mu na oplátku nabízí výhodnější úrok, kterým jej motivuje ke svědomitému odkládání peněz. Ke spořicímu účtu zpravidla nedostanete kartu, ani si na něm nenastavíte trvalý příkaz.

Reálné zhodnocení na spořicích účtech

Je důležité mít na paměti, že banky uvádějí pouze tzv. nominální úrok. O kolik své peníze reálně zhodnotíte však záleží také na inflaci. Pokud vám banka nabídne úrok např. 3 % ročně, ale inflace bude v daném roce činit 5 %, reálná kupní síla vašich uložených peněz poklesne, v tomto případě o 2 %.vzhledem k 15% dani z úroků bude situace ještě o poznání smutnější

S velkým zbohatnutím tedy nepočítejte. Pořád však lepší, než nechat přebytečné peníze odpočívat pod polštářem.

Charakteristika spořicího účtu Fio konto

Jedná se o klasický spořicí účet bez speciálních podmínek. Není nutné vlastnit běžný účet. Nemusíte si tedy hlídat podmínky pro aktivní využívaní běžného účtu, což je u mnohých bank nutná podmínka pro získání vyšší úrokové sazby. Ve Fio bance si tedy stačí založit samotný spořicí účet, poslat na něj peníze a klidně na něj zapomenout.

Na druhou stranu zde neexistují žádné chytré funkce jako je např. automatické odkládání peněz při placení kartou. Tuto funkci nabízí např. spořicí účet mSpoření.

Vklad a výběr peněz

Vkládat a vybírat peníze ze svého Fio konta můžete samozřejmě kdykoliv a zdarma. Jediná odlišnost od většiny bank je v tom, že si musíte zvolit pouze jeden účet, na který budete naspořené finance posílat. Tento účet lze kdykoliv a zdarma měnit.

Oproti klasickému běžnému účtu nelze u Fio konta využít SIPO platby nebo inkaso.

Platební karta ke spoření

Ke spořicímu účtu Fio konto si můžete zdarma sjednat standardní debetní kartu. Můžete s ní tedy platit a vybírat z bankomatů.

V tomto ohledu je Fio Konto spíše výjimkou. Většina bank totiž debetní kartu ke spořicím účtům nenabízí.

Kdy dostanu slíbený úrok?

Úrok je vypočítáván každý den na základě uložené částky. Reálně vám však bude připsán na začátku každého měsíce. Banky vždy uvádějí pouze celkovou roční úrokovou sazbu, neboli p.a.

Z připsaného úroku vám bude odečtena 15% daň, kterou za vás odvede banka. Dani podléhají pouze připsané úroky, nikoliv celá naspořená částka.

Poplatky na Fio kontu

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Příchozí a odchozí platby v ČR v CZK 0 Kč :)
Příchozí a odchozí platby mezi ČR a SR 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
Trvalé příkazy 0 Kč :)
Neomezené výběry z bankomatů Fio banky 0 Kč :)
Výběr hotovost na pobočce nad 1 000 Kč 0 Kč :)
Dotaz na zůstatek v jiných bankomatech 9 Kč :(
Výběry z bankomatů jiné banky (ČR, zahraničí) 25 Kč :(

Minimálně dva výběry měsíčně z bankomatu jiné banky v ČR nebo v zahraničí nabízí Fio banka zdarma.Platí pro platební karty Mastercard S jakoukoliv platební kartou VISA jsou zdarma všechny výběry.

Výhody a nevýhody

Výhody

 • Zřízení a vedení účtu zdarma
 • Nejsou vyžadovány žádné speciální podmínky
 • Tuzemské transakce a platby mezi ČR a SR zdarma
 • K dispozici trvalé příkazy
 • Možnost sjednání platební karty zdarma
 • Neomezené výběry z bankomatů Fio banky

Nevýhody

 • U nových klientů sjednání pouze na pobočce
 • Požadován minimální vklad 100 Kč
 • Absence jakýchkoliv chytrých funkcí

O bance

Fio banka je ryze česká banka s víc než miliónem klientů. Byla založena v roce 1993 skupinou mladých talentovaných studentů Matematicko-fyzikální fakulty UK pod názvem Finanční institut skupiny Fio.

Jako první finanční instituce v ČR v roce 1998 spustila Internetbanking. Banka o několik let později zakoupila Mimoburzovní trh RM-SYSTÉM a začala poskytovat investiční a bankovní služby po celé České republice. V roce 2010 se změnila z Finančního institutu na banku.

Nyní má více než 80 poboček a kolem 224 bankomatů, z nichž 71 má také vkladovou funkci. Vedení banky bylo a stále je stabilní a nízkonákladové.

Zajímá vás více o Fio bance? Udělejte si pohodu a přečtěte si naši recenzi.

Internetové bankovnictví

Fio banka spustila své internetové bankovnictví v ČR jako první. V roce 2015 si však již žádalo změnu. Nyní je moderní, intuitivní a přehledné. Navíc nabízí vysokou úroveň zabezpečení. K dispozici je řada užitečných funkcí.

Co vše bankovnictví Fio banky umí?

V bankovnictví Fio banky můžete využívat hned několik funkcí. Řadí se k nim přehled o pohybech na účtu, šablony a parametry účtu, filtry, nastavení aplikace či správa platebních karet.

Prostřednictvím funkce Fio servis můžete zaslat dotaz bance a poradit se. O dění na účtu vás informují tzv. hlásiče, které si nastavíte dle svých potřeb.

Jak vypadá internetové bankovnictví Fio banky? Podívejte se na naše video.

Zajímá vás více o internetovém bankovnictví Fio banky? Mrkněte na náš článek.

Mobilní aplikace

V dřívějších časech byla mobilní aplikace Fio banky jednoduše katastrofa. Dnes je s hodnocením 4,8 na Google Play v porovnání se starou verzí jako z jiného světa. Pro zařízení Apple ji seženete v App Store. V obou případech ji najdete pod názvem Fio Smartbanking CZ.

Co všechno aplikace zvládne?

 • Placenípřevody mezi vlastními účty, jednorázové platby, trvalé platby i QR platby
 • Přihlašování otiskem prstu či obličejem
 • Potvrzování karetních transakcí
 • Upozornění na pohyby na účtu
 • Zobrazení transakční historie
 • Vyhledávání bankomatů a poboček
 • Nastavení limitů či blokaci karty
 • Individualizace vzhledu aplikace
 • Založení běžného účtu v mobilní aplikaci

Jaké funkce jsou dosud nedostupné?

 • Sjednání půjčky v mobilní aplikaci
 • Sjednání cestovního pojištění

Pokud máte potíže s aktivováním mobilní aplikace, mrkněte na podrobný návod.

Jiné varianty spoření u Fio banky

Základním typem spoření je spořicí účet Fio konto. Banka však nabízí ještě další možnosti spoření. Nyní si v krátkosti ještě představíme Fio spořicí účet a Termínovaný vklad.Fio konto a Fio spořicí účet jsou dva rozdílné typy účtů

Fio spořicí účet

Jedná se o obdobný účet jako je Fio konto, přesto se však odlišuje. Úroková sazba zde platí pro celý zůstatek účtu. Úrokovou sazbu naleznete v aktuálním sazebníku úročení.

K Fio spořicímu účtu na rozdíl od Fio konta nedostanete platební kartu. Vedle SIPO plateb a inkasa si nenastavíte ani trvalé platby a peníze si můžete vybrat pouze čtyřikrát v jednom měsíci.

Termínované vklady

Termínované vklady nabízí většinou vyšší zhodnocení nežli spořicí účty, na druhou stranu jsou finance uložené ve vkladech na určitou dobu vázané. Všechny vklady u Fio mají automatickou obnovu, pokud tedy nebude vklad zrušen, dojde k jeho obnovení.

Zřízení a vedení vkladu je zdarma, vklady se úročí od minimálního zůstatku 3000 Kč a jsou ze zákona pojištěné do 100 000 EUR. Úroková sazba je závislá na výši vkladu a době uložení.

Jak účet založit?

Svůj spořicí účet Fio konto si můžete založit na některé z 80 poboček. Pokud již jste klientem Fio banka, tak si můžete Fio Konto založit ve svém internetovém nebo mobilním bankovnictví. Při založení v internetovém bankovnictví stačí kliknout v záhlaví Internetbankingu (vedle políčka pro vyhledávání) na Nový produkt / Založit Fio konto.

Co budete potřebovat?

Pro založení na pobočce vám stačí pouze občanský průkaz. Osoby s věkem do 18 let navíc potřebují doprovod zákonného zástupce.

Pokud vás spoření od Fio banky nezaujalo, tak se mrkněte i na další spořicí účty v našem srovnání spořicích účtů.

Často kladené otázky (FAQ)

Kolik účtů mohu mít ve Fio bance otevřeno?

Počet účtů u Fio není omezen. Každý klient si může otevřít i více účtů jednoho typu, a to jak na rodné číslo, tak na IČO.

Kam lze převádět finanční prostředky ze spořicího účtu?

Finanční prostředky z Fio konta lze převádět pouze na jeden externí účet, který lze zdarma elektronicky měnit.

Je k účtu k dispozici platební karta?

Ano, ke spořicímu účtu Fio konto je k dispozici zdarma bezkontaktní platební karta Mastercard Debit Contactless či Visa Classic.

Kde lze spořicí účet Fio konto spravovat?

Spoření od Fio lze spravovat v internetovém bankovnictví Internetbanking a v mobilní aplikaci Smartbanking.

Mohu si finance ze spořicího účtu kdykoliv vybrat?

Ano, peníze na spořicím účtu Fio konto máte kdykoliv k dispozici.

Srovnání spořicích účtů 2024
80 100 0
Srovnání spořicích účtů 2024