Náhledový obrázek článku

Účet pro děti a studenty Fio: Staromódní přístup s bonusy

Tým DuoFinance.cz

Fio banka rozšířila své portfolio běžných účtů o dětský pro ratolesti do 15 let a studentský pro teenagery do 18 let. Oba přináší řadu výhod a zcela bezplatné vedení bez nutnosti plnit podmínky – budete-li ovšem platit kartou, získáte další benefity. Nechybí možnost výhodné úrokové sazby na spořicím účtu, nastavování limitů, ani výběry zdarma.

O Fio bance v kostce

Fio banka je relativně mladá, bankovní licenci získala v roce 2010, ovšem její kořeny sahají až do roku 1993. Jako jedna z mála se může pochlubit ryze českým původem, nevlastní ji žádná nadnárodní skupina, a dokonce ani nepřijala zahraniční kapitál.

Na trh vstoupila s cílem změnit svět bankovnictví, což obnáší například běžné účty bez poplatků nebo nadstandardní přístup k firemním klientům. Za celou dobu působení získala přes milión klientů a dále roste, byť má méně poboček než jiné banky.

Pokud vás zajímá více, mrkněte na náš článek o Fio bance.

Charakteristika účtů

Studentský účet 15+

Studentský účet je na tříleté období mezi 15. a 18. narozeninami dítěte. Jeho vedení je bezplatné, má téměř plnohodnotnou platební kartu a nepodléhá rodičovskému dohledu. Jediný limit se vztahuje na výběry z bankomatů, a to do 15 000 Kč / týden, pro většinu lidí dostačující.

Ani při placení na internetu vás žádná omezení nečekají a transakce jsou zabezpečeny přes 3D Secure. K účtu lze založit i "spořák" se zvýhodněnou sazbou 0,5 %, který poslouží k odkládání peněz na horší časy, učebnice, cestování, nájemné atd., nebo k zasílání výplaty z brigád či příspěvku od rodičů.

Dětský účet od narození

Dětský účet je určen potomkům od narození do 15 let. Už odmala jim můžete odkládat peníze na nečekané výdaje, studia nebo plnění snů. Veden je zdarma a po dovršení 8. narozenin lze získat i debetní kartu pro placení v obchodech a vybírání z bankomatů.

Vy jako rodič máte pohyby na účtu vždy pod kontrolou a můžete nastavit různé limity. Dítě získá pouze pasivní přístup pro kontrolu pohybů bez možnosti odesílat peníze jinam. K dětskému účtu Fio lze založit také spořicí účet se zvýhodněnou úrokovou sazbou.

Poplatky na účtech Fio pro děti a studenty

Založení, správa a vedení účtu 0 Kč :)
Odchozí a příchozí platby v rámci ČR 0 Kč :)
Odchozí a příchozí SEPA platby 0 Kč :)
Vydání a vedení karty Maestro / Visa 0 Kč :)
Internetové a mobilní bankovnictví 0 Kč :)
Výběry z vlastních bankomatů 0 Kč :)
2 výběry z cizích bankomatů v ČR a v zahraničí 0 Kč :)
3. a další výběr cizího bankomatu v ČR a v zahraničí 25 Kč :(

Výhody Fio konta oproti konkurenci

  • Česká banka s 10 letou tradicí
  • Neomezený výběr z vlastních bankomatů
  • Více než 80 poboček napříč ČR
  • Bonusové úročení až 0,5 % p.a.

Slabé stránky Fio konta pro mladé

  • Vedení student. účtu max. do 18 let, jinde do 26
  • Počet výběrů z cizích bankomatů je omezen
  • Nelze sjednat studentský kontokorent
  • Založení pouze na pobočce, on-line nelze

Další produkty

Platební karty

  • Děti od 8 let získají platební kartu Mastercard. Nelze s ní platit on-line a můžete nastavit limity pro výběry i platby v obchodech.
  • Studenti získají rovněž Mastercard Debit Contactless, jediným omezením jsou výběry z bankomatu max. 15 000 Kč / týden.

Ve všech případech můžete přidat platební kartu do Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Ve všech případech zcela zdarma a přes oficiální aplikace.

Kontokorent

Kontokorent na účtech pro mladé od Fio nelze získat ani s příjmy z brigády. Půjčit si mohou až studenti od 2. ročníku VŠ do 10 000 Kč a bez doložení příjmů – tou dobou ovšem využívají běžný "dospělácký" účet. Řešením může být například studentský účet od ČSOB.

Spořicí účet

Chcete-li dětem odkládané peníze trochu zúročit, můžete využít spořicího účtu nebo termínovaného vkladu. Zřízení i vedení je v obou případech zdarma. Nevýhodou je, že ze "spořáku" můžete převádět finance pouze na jeden běžný účet. Výhodou naopak je neomezený počet příchozích i odchozích plateb v Kč v rámci ČR, a převody mezi Českou a Slovenskou republikou …obojí vždy zdarma. Dalším plusem je možnost vybrat peníze přímo ze spořicího účtu, nebo nastavení trvalého příkazu.

Jak účet založit

I v tomto směru je Fio pozadu. K založení dětského i studentského účtu musíte navštívit pobočku, a co hůř, dokonce i teenager s sebou potřebuje dospělého. Třeba u mBank lze založit obojí pohodlně on-line. Možná to časem nabídne i Fio jako novinku, kterou už léta nabízí konkurence.

Často kladené otázky (FAQ)

Chceme vám ušetřit čas, připravili jsme proto odpovědi, které vás zajímají nejčastěji.

Dětský účet

Jaké existují způsoby založení?

K pořízení účtu musíte zajít na pobočku osobně, on-line jej bohužel sjednat nelze.

Co budu k založení potřebovat?

V bance je potřeba předložit rodný list dítěte a váš občanský průkaz jakožto rodiče / zákonného zástupce, případně postačí dítě zapsané v OP.

Co je to ten rodičovský dohled?

Jedná se o chytrou pojistku, aby vaše dítě neutratilo více, než mu povolíte. Limity lze nastavit na každý den, týden i měsíc.

Jaká práva má dítě u svého účtu?

V podstatě jsou velmi omezená. Až do 15 let věku může přes internetbanking pouze sledovat pohyby na účtu, ale nepůjde mu platit on-line ani převodem. Povoleny jsou výběry z bankomatů a platby kartou v obchodech.

Jak je to s platební kartou?

K účtu je možné získat debetní kartu Mastercard Debit Contactless, ale až od 8 let věku dítěte.

Získá dítě k účtu i něco navíc?

Ano, lze založit spořicí účet se zvýhodněnou úrokovou sazbou 0,5 %, a bude-li aktivně platit kartou, vybere až 5krát z bankomatů jiných bank nebo v zahraničí zcela zdarma.

Může mít dítě otevřených více účtů?

Nikoliv, pro každé dítě je možné otevřít pouze jeden běžný účet.

Studentský účet

Jakým způsobem mohu účet založit?

I v tomto případě je Fio pozadu a bude nutné navštívit pobočku i se zákonným zástupcem.

Co je potřeba při založení doložit?

Pracovník banky si vyžádá občanský průkaz dítěte i zákonného zástupce.

Platí i tady rodičovský dohled?

I když s vámi musí studentský účet zakládat rodiče, žádný dohled nad ním nemají a nemohou nastavovat limity.

Jak je to s platební kartou?

Fio banka nabízí studentům debetní kartu Mastercard Debit Contactless, kterou lze přidat do telefonu.

Získám výhodněji i další produkty?

Ano, lze pořídit spořicí účet se zvýhodněnou úrokovou sazbou 0,5 %, na který si třeba odložíte přebytečné peníze.

Komu účty doporučujeme

Dětský účet Fio můžeme doporučit rodičům, kteří chtějí svým dětem nejenom odkládat peníze stranou, ale zároveň je učit hospodařit už odmala. Budou mít i jistou zodpovědnost a snáze vyřeší různé situace, nebo třeba koupí mléko cestou domů.

Zejména děti ve městech naskakují na moderní životní styl velmi brzy a je lepší, když mají finance bezpečně uložené na kartě. Nepotřebují tak téměř žádnou hotovost a jednoduše všude zaplatí kartou jenom tolik, kolik potřebují. Aby dítko neutratilo moc, máte jeho účet stále pod kontrolou.

Studentský účet Fio je zase takovou vstupenkou do dospělosti. Svému dítěti na něj můžete posílat kapesné nebo finance na studia, a zároveň poslouží k přijímání výplaty za brigády. Omezení téměř nemá a rovněž umožňuje zvýhodněné spoření přes spoř. účet.

Závěrem k účtům Fio

Fio účty pro mladé jsou bezplatné a umožňují neomezené výběry z vlastních bankomatů zdarma, v zahraničí nebo z cizích lze vybrat zdarma 2krát.

Největším negativem je nutnost zakládání na pobočce za asistence rodiče, což platí i pro studentský účet. Například u mBank vyřídíte vše online a od 15 let bez rodičů. Omezené jsou i možnosti platebních karet, pro většinu případů ovšem stačí i ty základní.

Srovnání studentských účtů
Srovnání studentských účtů