Náhledový obrázek článku

Česká mincovna – jak funguje tato jedinečná společnost?

Veronika Cvejnová

Česká mincovna je v České republice pouze jedna, ačkoliv mnohé firmy rády napodobují její jméno. Jedná se o akciovou společnost, která má v naší zemi své důležité místo. Zabývá se ražbou českých korun, garantuje pravost svých produktů a udržuje v povědomí české mincovnictví.

O České mincovně

Česká mincovna, a.s. je akciová společnost, která sídlí v Jablonci nad Nisou. Hlásí se k odkazu dávných mincmistrů, jejichž umělecké vyjádření obdivujeme dodnes. České mincovnictví má totiž více než tisíciletou tradici.

Mincovna razí všechny oběžné mince, české pamětní mince a vlastní pamětní, investiční a dárkové produkty z drahých kovů.

Výhradní dodavatel pro ČNB

Je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro Českou národní banku. Jako jediná tuzemská mincovna je oprávněna razit mince pro centrální banku. Také však již razila oběživo pro zahraniční centrální banky. Navíc provádí emisi vlastních pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a medailonků.

Zlatá mince ke stoletému výročí

Zlatá mince s nominální hodnotou 100 000 000 korun pro ČNB ke stoletému výročí československé koruny. Na výrobě mince o váze 130 kilogramů ryzího zlata se podílely tři firmy. Závěrečné povrchové a rytecké úpravy byly svěřeny České mincovně, kde si vyžádaly 550 hodin práce. Na snímku rytci Mária Filová a Jaroslav Hrach.

Historie České mincovny

V roce 1992 v podniku Bižuterie nejprve vznikla 13. divize ražebna – mincovna, aby se mohla účastnit tendru na dodavatele oběživa pro ČNB. Česká mincovna byla slavnostně otevřena v červenci 1993. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na našem území.

Mincovna byla pouze jednou z divizí celého podniku a divize nesla název Bižuterie Česká mincovna. Následovaly velké a opakované organizační změny a celý podnik změnil svůj název na Jablonex Group.

Krize po roce 2000

Situace společnosti se po roce 2000 pomalu zhoršovala, zejména proto, že se bižuterní výroba dostává do krize. Jednotlivé divize se po roce 2000 s hospodářským výsledkem různě propadaly a některé ukončovaly výrobu.

Jen divizi s ražbou mincí a medailí se dařilo velmi dobře. Mincovní výroba vzkvétala, a tak podnik v roce 2003 oslavil 10. výročí výroby mincí. V roce 2009 akciová společnost Jablonex Group vyčlenila dosud divizi ČM jako samostatnou akciovou společnost a nabídla ji k prodeji.

Českou mincovnu koupila společnost Monetica a mincovna je dnes stoprocentně v majetku českého vlastníka.

Současnost České mincovny

V České republice jsou v současné době v peněžním oběhu 2 miliardy kusů oběžných mincí. Celkem mincovna od roku 1993 do současnosti vyrobila přes 3 miliardy kusů mincí (včetně již neplatných a úředně zničených mincí).

Také vyrazila téměř 2,5 miliónu kusů stříbrných mincí a přes 400 tisíc kusů mincí zlatých.

Česká mincovna pracuje na vlastní výrobě, ale také rozvíjí svou obchodní činnost. Výroba je vybavena moderními lisy značky Gräbener a vlastní nástrojárnou. Roční výrobní kapacita činí 500 miliónů kusů oběžných mincí a 300 tisíc kusů mincí pamětních.

Raznice na české oběživo

Raznice na české oběživo

Získaná ocenění

Česká mincovna je stejně stará jako Česká měna. Za více než čtvrt století získala významná ocenění a certifikace. Podívejme se na ně.

Certifikace České mincovny

Od roku 2002 je držitelem certifikátu systému managementu jakosti ISO 9001:2015.

Ocenění České mincovny

  • Nejkrásnější oběžná mince světa

Česká mince s nejvyšší nominální hodnotou – padesátikoruna, získala prestižní ocenění časopisu World Coin News a nakladatelství Krause Publications pro nejkrásnější oběžnou minci na světě.

  • Nejkrásnější zlatá mince světa

Ocenění Nejkrásnější zlatá mince získala pamětní mince ČNB z roku 1999 ze čtyřdílné minisérie věnované Karlu IV. Jednalo se o minci s nominální hodnotou 10 000 Kč vydanou u příležitosti 650. výročí založení Nového Města pražského.

Majestátní dukát ČR 2020

Nabízené služby

Ražba pro centrální banku

Česká mincovna nabídla své služby jako dodavatel mincí pro potřeby centrální banky České republiky. Vyrábí pro ni jak oficiální oběživo – tedy kovová platidla České republiky v nominálních hodnotách 50, 20, 10, 5, 2 a 1 Kč, tak i stejné nominální hodnoty ve formě pamětních mincí.

Kromě toho také existují pamětní mince s nominálními hodnotami 200, 500, 5000 a 10 000 Kč, které jsou raženy ze zlata a stříbra. Česká mincovna je výhradní výrobce a současně přední prodejce těchto mincí.

Ražba investičních mincí

Součástí nabídky investičních ražeb jsou zlaté a stříbrné investiční mince Český lev, investiční mince Orel, investiční zlato, investiční stříbro a investiční platina a palladium.

Investování do mincí umožňuje uložit své finanční prostředky do drahých kovů, a zároveň vlastnit něco, co má uměleckou hodnotu, která postupně poroste.

Zlatá investiční mince Český lev 2021 o váze 1 000 gramů

Sběratelské a dárkové produkty

Česká mincovna také nabízí dárkový sortiment. V nabídce jsou medaile k narození dítěte – dukátky a tolary, medaile k narozeninám, k promoci i maturitě, pro štěstí, ale i medaile s věnováním. Mezi novinky patří zlaté a stříbrné medaile Pro maminku, Z lásky, Navždy spolu nebo originální svatební dukáty a tolary.

Unikátním dárkovým produktem jsou stříbrné mince Crystal Coin s broušeným českým křišťálem. Jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – medailérství České mincovny a sklářství společnosti Preciosa –, jaké nemá na celém světě obdoby. V nabídce jsou i různé Mandaly s křišťálem.

Vyhledávané jsou, nejen sběrateli ale velmi často i turisty, repliky dobových pohlednic se zlatou minimincí významné památky České republiky.

Česká mincovna razí sběratelské série pro děti. Na snímku manželé Němečkovi při ražbě postaviček ze Čtyřlístku.

Korporátní ražba

Korporátní ražbu vyrábí Česká mincovna na zakázku obchodním společnostem, sportovním klubům, vzdělávacím institucím či organizačním složkám státu. Určená je také soukromým osobám.

Tento typ ražby slouží k prestižní prezentaci a výborně poslouží jako dárek obchodním partnerům. Lze ji využít i jako benefit pro zaměstnance, obchodní artikl nebo upomínkový předmět při jubileu.

Ražba medailí

Česká mincovna také provádí ražbu medailí. Medaile nejsou na první pohled od mincí k rozeznání, ale nedisponují nominální hodnotou a nejsou tak legálním platidlem. Na medaile se razí pamětní, dárkové, investiční i korporátní motivy.

Marta Kubišová si v cyklu Zlatí slavíci vyrazila v Jablonci svou medaili

Charitativní ražba

V rámci charitativní ražby připravila Česká mincovna společně s Českým červeným křížem speciální projekt Děkujeme. Nákupem pamětních medailí s výjimečným příběhem tak lze přispět na dobrou věc, a zároveň tak rozšířit svou sbírku o speciální kousek.

Zlaté spoření

S Českou mincovnou můžete spořit do zlata nebo do stříbra. Investování do drahých kovů představuje vysoký jednorázový výdaj, oproti tomu spoření do zlata je postupné. Má podobu pravidelných měsíčních plateb, které se postupně mění ve zlatou minci nebo cihlu.

Zlato, které si naspoříte, existuje i fyzicky. Můžete si jej odnést domů nebo uchovat v trezoru České mincovny.

Výhody zlatého spoření

  • Zlato udržuje trvalou hodnotu
  • Je osvobozeno od zdanění
  • Odolává znehodnocení vlivem inflace
  • Uložení zdarma v trezoru

Reklamní video – Zlaté spoření

Prodejny České mincovny

Česká mincovna provozuje prodejny v Praze, v Brně, v Jablonci nad Nisou a v Bratislavě. Akciová společnost je plně v rukou českých vlastníků.

Mapu prodejen české mincovny naleznete na stránkách ceskamincovna.cz.

Rozhovor

Jak lze spolehlivě odlišit Českou mincovnu od jiných společností, které napodobují její název?

Především tak, že Česká mincovna jako jediná razí české oběživo pro Českou národní banku. To už samo o sobě hovoří o našem vysokém kreditu. Jsme partnerem centrální banky. Česká mincovna, a.s., se sídlem v Jablonci nad Nisou je jenom jedna – bez ohledu na to, že řada jiných subjektů napodobuje náš název. Pokud chcete jednoduše a spolehlivě odlišit Českou mincovnu od jiných subjektů, zeptejte se jich, zda vyrábějí oficiální oběživo, tzn. platidla České republiky v nominálních hodnotách 50, 20, 10, 5, 2 a 1 Kč. My, tj. jablonecká Česká mincovna, můžeme jako jediní hrdě odpovědět, že ano!

Pokud si vyberete náš obchod a naše produkty, máte jistotu, že obdržíte pouze to, co jste si skutečně objednali, a to za danou cenu a v požadovaném množství. Můžete si vybrat, zda objednávku uhradíte předem či dobírkou nebo zboží zakoupíte na jedné z našich prodejen.

Garantujeme ryzost našich produktů z drahých kovů. Obecně platí, že solidní firmy, které obchodují s mincemi se nemusí "vnucovat" letáky či dopisy do schránek, kde vedle mincí "podvodníci" nabízejí i další zboží. Je potřeba si zjistit aktuální cenu kovů na trhu, a pokud vám přijde nabídka na podezřele levné mince či medaile nebo jsou nabízené mince úplně zdarma, rozhodně ji neakceptovat. Nedoporučuji mince nakupovat ani na internetu či u firem, které nemají kamenné obchody. „Rozhodně je nejlepší si mince nejdříve prohlédnout a blíže se u prodejce informovat o jejich specifikaci. Poté si minci či sadu zarezervovat,“ vysvětluje mluvčí České mincovny Lenka Klimentová. V každém případě je dobré si pročíst obchodní podmínky firmy a informovat se na internetu o pověsti firmy. Je mnoho diskusních fór, kde zákazníci popisují své zážitky s "podvodníky".

Lze objednat u České mincovny zakázkovou ražbu?

Ano, máme také korporátní ražby. Mince a medaile nejsou jen výsadou numismatiků a investorů – své vlastní si může nechat vyrazit kdokoliv. Zakázkové ražby se těší velké oblibě u podniků, měst, univerzit, organizačních složek státu, sportovních klubů a dalších významných subjektů, ale také soukromých osob.

V případě zájmu o vaši vlastní zakázkovou ražbu z České mincovny kontaktujte našeho specialistu, který vám poskytne podrobné informace a připraví nezávaznou kalkulaci:

Petr Beneš – manažer korporátních ražeb

mobilní telefon: +420 733 161 731 (Po–Pá, 8:00–16:00)
e-mail: petr.benes@mint.cz

Vydává Česká mincovna také emisní plán pro sběratele?

Česká mincovna vždy ke konci roku vydává emisní plán na rok další a následně spouští rezervace nejen na e-shopu ale i na prodejnách. Elektronicky je emisní plán dostupný na https://ceskamincovna.cz/emisni-plan/ , kde najdete i emisní plán ČNB na pětileté období. Emisní plán máme samozřejmě vždy i v tištěné podobě, a to nejen na prodejnách, zasíláme jej zákazníkům, elektronicky jim jej rozesíláme na email, o nových ražbách informujeme v newsletteru, v médiích, avizujeme na sociálních sítích atd.

Mohou se klienti u České mincovny také registrovat? Jaké výhody to nabízí?

Zaregistrovaný zákazník, jak je zmíněno výše, získává v předstihu emisní plán, aby si mohl rozvrhnout své finance a při spuštění rezervací si již pohodlně objednal vybrané položky. Tím se vyhne situaci, že by se na něj produkt, o který stojí, nedostal.

Zákazníci jsou informováni o novinkách, které připravujeme mimo emisní plán, o vyobrazení některých produktů už ve fázi grafického zpracování, o akcích, jako byl například dárek k nákupu při znovuotevření prodejen, poštovné zdarma, otevření výdejových "okének" na prodejnách apod. prostřednictvím newsletterů. To jsou ty nejdůležitější výhody. Nakupovat u nás ale samozřejmě může i neregistrovaný zákazník.

Proč se na některých mincích objevují zahraniční státní symboly?

O tom, co se objeví na českých mincích, které razíme pro Českou republiku, rozhoduje komise České národní banky. Pokud chceme vyrazit jakékoli téma, které se v emisním plánu České národní banky neobjevuje, musíme tak učinit jako čistě soukromý subjekt – nikoli jako dodavatel České republiky. Pro tento účel můžeme zvolit formu medaile, která však není zákonným platidlem, nebo mince, jejíž vydání zaštítí některý z našich zahraničních licenčních partnerů. Takovým partnerem je například ostrovní stát Niue, jehož hlavou je právě královna Alžběta II.

Pod názvem "pamětní mince České mincovny" razí Česká mincovna řadu vlastních pamětních produktů v zahraniční licenci. Jsou nejen plnohodnotným platidlem, ale také sběratelským artiklem. Kombinují výhody mincí – tj. nominální hodnotu a daňový režim s nulovou sazbou DPH (v případě ražeb ze zlata) – s přednostmi pamětních medailí, které spočívají v nízkých emisních nákladech a pestrých, umělecky zpracovaných motivech. Témata, kterým jsou mince věnované, mohou být domácí i vyloženě světová.

Ražba kilovky Au Český lev

Kontakty

Více o České mincovně

Komentáře (2)

Blanka Drápelová

Na počítači jsem si přečetla že máte zájem o mince určitého roku nevím přesně kam se mám obrátit myslela jsem že na banku

Miloslav Šváb

Dobrý den.

V novém emisním plánu se píše,že sada mincí PROOf je k rezervaci v říjnu 2022.Přitom je 19.9.2022 a je již vyprodáno.Na Aukru se pak setkávám s kšeftaři co prodávají několik sad,za předraženou cenu.Toto se mi

již stává pravidelně a velice mne mrzí,že toto Česká

mincovna podporuje a na normální zájemce se nedostane.Súctou,Miloslav Šváb.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Více o České mincovně