Sleva 75 % na jízdném od září 2018. Koho se týká?

, Veronika Cvejnová

Od září 2018 platí 75% sleva na jízdné pro děti, studenty a důchodce. Tento nový systém zamíchal s kartami dopravců, ale také zamotal hlavy cestujícím. Pojďme se podívat, kdo má na slevu nárok a jak o ni požádat.

Celoplošná sleva na jízdném platí od 1. září 2018. Vláda ji však schválila již 27. března a původně měla být platná už v červnu. Nakonec došlo ke změně a cestující si museli počkat až do září. Slevu lze využít při dopravě vlakem i autobusem.

Kdo má na slevu na jízdném nárok?

Sleva 75 % je určená dětem, mládeži, studentům do věku 26 let a seniorům nad 65 let.

Děti do 6 let

Děti do 6 let mohou stále jezdit zdarma bez nutnosti dokládat věk.

Avšak u některých dopravců platí omezení na počet dětí cestujících s jednou dospělou osobou. Může se tak stát, že za jedno dítě nebudete platit nic, ale za druhé a další děti zaplatíte dětské jízdné. Na to ale již platí sleva 75 %.

Děti od 6 do 15 let

Pro získání 75% slevy na jízdném nemusí děti do 15 let dokládat věk ani žákovskou kartičku.

Původně měly nárok na zlevnění až o 62,5 %, přičemž se musely prokazovat žákovskou průkazkou. Pokud ji neměly, dočkaly se pouze 50 %. Díky zrušení žákovských karet došlo také ke změně v platnosti a trase slevy, původně totiž platila pouze mimo prázdniny a státní svátky a na trase, která byla uvedena v kartě.

Nárok na 75% slevu nově není časově ani územně omezený.

Studenti od 15 do 26 let

Studenti do 26 let měli původně nárok na slevu 25 %. Prokazovali se studentským průkazem a výhoda byla uplatňována pouze na trasu z domova do školy a zpět.

Nyní platí 75% sleva kdykoliv a kdekoliv. Není tedy omezená jednou trasou a je možné ji využít po celé republice. Zde se však studenti již musí prokazovat.

 • Studentům nad 15 let postačí identifikační karta (občanský průkaz, ISIC nebo původní žákovský průkaz vydaný dopravcem).
 • Studenti nad 18 let musí kromě prokázání věku doložit fakt, že studují. Postačí jim ISIC nebo studentský průkaz.

Karty, kterými se studenti prokazují, musí obsahovat následující informace:

 • Jméno
 • Příjmení
 • Aktuální fotografie
 • Datum narození
 • U studentů nad 18 let informace o škole

Senioři nad 65 let

Senioři nad 65 let mají nárok na 75% slevu na jízdném bez jakéhokoliv omezení. Stačí se prokázat platným identifikačním průkazem (např. občanský průkaz), na kterém je uvedeno datum narození.

Jedná se o významnou změnu, například důchodci měli nárok na slevu u ČD pouze při pořízení In Karty. Nyní se jich týká toto výrazné zlevnění, které není navíc omezeno na konkrétní trasu ani čas.

Držitelé průkazu ZTP

U cestování lidí s tělesným postižením nedochází k žádným změnám. Ti měli 75% slevu již před zavedením této novinky a budou ji moci využívat i nadále. Jejich doprovod či vodící pes pojedou zdarma jako doposud.

A co cizinci?

Novinka sice platí pouze v České republice, ale nevztahuje se jen na české občany. Využít ji může kdokoliv z EU, kdo splní daná pravidla a je schopen se případně prokázat dokladem s datem narození nebo studentským průkazem.

Kde sleva platí?

Sleva na jízdném platí po celé České republice s výjimkou městské hromadné dopravy, kde zatím zůstávají podmínky stejné. V případě cest do zahraničí platí do poslední zastávky v České republice.

RegioJet nabízí výhodnější jízdenky i při cestách do zahraničí, jedná se o vlakové spoje mířící mimo ČR. Tento dopravce vám odečte z jízdného poměrnou část kilometrů z vaší trasy. Díky tomu budete mít jízdenku levnější. Více naleznete na www.regiojet.cz.

Jak je to tedy s městkou hromadnou dopravou?

Celoplošná sleva se vztahuje pouze na dopravu meziměstskou a není možné ji uplatnit v MHD. Ve větších městech, kde existují integrované dopravní systémy, je možné ji uplatnit ve vnějším pásmu.

 • Využít ji můžete také v příměstských linkách.
 • Uplatnit ji lze i na časové kupony a předplatné jízdenky.

Některá města nebo kraje zavádí interní změny v jízdném.

 • Středočeský kraj zavedl jízdenky zcela zdarma pro žáky, studenty i seniory nad 65 let. To platí pouze pro obyvatele a na území Středočeského kraje.
 • MHD zdarma nyní funguje například v Litoměřicích, Valašském Meziříčí nebo Frýdku-Místku.
 • Brno i Praha také plánují zavést slevy na jízdném.

In Karty a slevy na vlak

Nyní se nabízí otázka, co dělat s aplikací na In Kartě, kterou vydávali České dráhy a na níž nabízely také slevu. 75 % sleva totiž převyšuje výhody aplikace a navíc je nelze mezi sebou kombinovat.

Aplikace na In Karty proto již nebudou vydávány a ty, které máte na své kartě, je možné do 30. 4. 2019 vrátit.

Jedná se o aplikace: IN 25 pro děti do 15 let, IN 50 pro mládež 15 až 26 let, IN 25 pro cestující do 26 let, IN 50 Důchodce, IN 100.

 • aplikace IN Senior vám bude částka vrácena dle data, kdy o vrácení požádáte. Aplikaci vraťte proto co nejdříve.
 • všech ostatních aplikací bude vrácena nevyužitá část k datu 1. 9. 2018.
 • In Kartu vracet nemusíte, lze ji použít na prokázání věku.

Pro další informace o slevách na vlak se podívejte na webové stránky Českých drah.

Tříčtvrtinová sleva na jízdném se již teď těší velké oblibě. Tato výhoda jde ze státního rozpočtu, dopravci proto údajně neutrpí žádné finanční ztráty. Podle Ministerstva dopravy budou předpokládané roční náklady 6 miliard korun. Uvidíme, jak dlouho zvládne stát tuto novinku dotovat.

Komentáře (3)

Petruskovánapsal(a)…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli platí studentské jízdné pro studentku, která studuje v Anglii a přicestuje domů na půl roku, a jaký by měla mít průkaz?

Marek - DuoFinance.cznapsal(a)…

Dobrý den, pokud daná osoba vlastní průkaz ISIC, může bez problémů cestovat na studentské jízdné.

Děkuji za dotaz a přeji vám krásný den.

Jiřička Michalnapsal(a)…

Dobrý den.

Studentskou průkazku nad 18let mám od 2 září 2018 do 30 září 2019 je to možné? Je to potvrzené ČD ale nyní mi to někteří dopravci nechtějí uznávat. Děkuji za odpověď.

Marek - DuoFinance.cznapsal(a)…

Dobrý den, z jakého důvodu vám nechtějí určití dopravci uznávat studentskou slevu bohužel nezjistíme. Svůj dotaz musíte směřovat přímo na ně.

Děkuji za dotaz

Jisefnapsal(a)…

Plati studentske jiznde i o prazdninach ?

Marek - DuoFinance.cznapsal(a)…

Dobrý den, studentské jízdné můžete využívat po celý rok :)

Napište komentář