Náhledový obrázek článku

Spořicí účet České spořitelny

(Veškeré informace o účtu)

Tým DuoFinance.cz

Ukládat si peníze na horší časy není nikdy od věci. Většina z nás nejprve zamíří do spořitelny, protože jak její název napovídá, spoření je její hlavní oblast. Měla by tedy přece nabízet výhodné úročení naspořených financí. Ale skutečně tomu tak je? Pojďme se podívat, co nám nabídne spořicí účet od České spořitelny.

Úroková sazba

To nejdůležitější patří samozřejmě hned na začátek. Jakou úrokovou sazbou se budou vaše odložené peníze zhodnocovat?

  • Aktuální úroková sazba do částky 200 000 Kč: 5,00 % p.a.bez běžného účtu činí úrok pouze 0,2 %
  • Aktuální úroková sazba nad částku 200 000 Kč: 0,01 % p.a.

Výše uvedené úrokové sazby získáte v tom případě, že zároveň vlastníte Plus účet, což je běžný účet od spořky, a internetové bankovnictví George. Bez Plus účtu klesají úrokové sazby téměř k nule. Tyto úroky platí pouze pro nově založené spořicí účty.

Příklad úročení:

Pokud budete mít na účtu uloženo 350 000 Kč, získáte úrokovou sazbu 5,00 % ročně pro částku 200 000 Kč. Zbylých 150 000 Kč se zúročí sazbou 0,01 % ročně

Co je to spořicí účet a jak funguje?

Obecně je spořicí účet jedním z typů bankovních účtů, které jsou poskytovány jako doplňkový produkt k účtu běžnému. Je zakládán za účelem shromažďování finančních prostředků, které klient poskytuje bance.

Ta mu na oplátku nabízí výhodnější úrok, kterým jej motivuje ke svědomitému odkládání peněz. Ke spořicímu účtu zpravidla nedostanete kartu, ani si na něm nenastavíte trvalý příkaz.

Reálné zhodnocení na spořicích účtech

Je důležité mít na paměti, že banky uvádějí pouze tzv. nominální úrok. O kolik své peníze reálně zhodnotíte však záleží také na inflaci. Pokud vám banka nabídne úrok např. 3 % ročně, ale inflace bude v daném roce činit 5 %, reálná kupní síla vašich uložených peněz poklesne, v tomto případě o 2 %.vzhledem k 15% dani z úroků bude situace ještě o poznání smutnější

S velkým zbohatnutím tedy nepočítejte. Pořád však lepší, než nechat přebytečné peníze odpočívat pod polštářem.

Charakteristika spořicího účtu ČS

Výše uvedené úrokové sazby získají pouze ti klienti, kteří mají zároveň otevřený také bežný účet, kterému ve spořce říkají „Plus účet“. Účet nemusíte aktivně využívat, stačí jej pouze vlastnit. Pokud běžný účet nemáte nebo nechcete mít, tak se vám spoření u „spořky“ nevyplatí.

Za zřízení a vedení spořicího účtu nic neplatíte, což se však ve většině případů nedá říct o běžném účtu. Jak už to tak u spořicích účtů bývá, peníze máte kdykoliv k dispozici. Množství peněz na spořicím účtu není omezeno minimální ani maximální výší.

Pozor však na to, že nad částku 200 000 Kč se vaše peníze již prakticky neúročí bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte běžný účet.

Kdy dostanu slíbený úrok?

Úrok je vypočítáván každý den na základě uložené částky. Reálně vám však bude připsán na začátku každého měsíce. Banky vždy uvádějí pouze celkovou roční úrokovou sazbu, neboli p.a.

Z připsaného úroku vám bude odečtena 15% daň, kterou za vás odvede banka. Dani podléhají pouze připsané úroky, nikoliv celá naspořená částka.

Bonus za pravidelné investování

Ještě vyšší úrok můžete získat, pokud ke spořicímu účtu vlastníte běžný účet a zároveň pravidelně investujete. Investování se již však pojí s určitým rizikem. Pozor také na to, že poplatky při investování ve spořce jsou relativně vysoké.

Poplatky na Spoření ČS

Založení, vedení a zrušení účtu 0 Kč :)
Všechny platby v rámci České spořitelny 0 Kč :)
Vklad a výběr hotovosti na pobočce 0 Kč :)
Vyhotovení a zaslání výpisu poštou 50 Kč :(
Vyhotovení elektronického výpisu 0 Kč :)
Internetové bankovnictví a appka 0 Kč :)
Příchozí platba z jiné banky 0 Kč :)
Odchozí platba do jiné banky 2 Kč :(

Pro klienty nad 70 platí snížená cena 30 Kč za vyhotovení a zaslání výpisu. Příchozí ani odchozí zahraniční platby nelze provádět.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Zřízení, vedení a zrušení účtu zdarma
  • Peníze kdykoliv k dispozici
  • Nepožaduje žádný minimální vklad ani zůstatek

Nevýhody

  • Úročení pouze do částky 200 000 Kč
  • Pro získání vyššího úroku je nutné vlastnit také běžný účet
  • Založení pouze na pobočcenebo v internetovém bankovnictví George, pokud jej máte k dispozici
  • Poplatek za odchozí platbu mimo banku
  • Nelze provádět zahraniční platby

O bance

Česká spořitelna je největší česká banka, která má na našem trhu nejdelší tradici. Od roku 2000 je součástí finanční skupiny Erste a mnoho jejích produktů je jedničkou na trhu.

Počet klientů k 31. 3. 2022 činí 4,5 miliónu. Bankomatů má tato tradiční banka více než 1 780 a poboček 415. Disponuje širokou nabídkou produktů a orientuje se na všechny typy klientely – osobní, firemní a korporátní bankovnictví.

Zajímá vás více o České spořitelně? Přečtěte si naši podrobnou recenzi, kde se dozvíte více.

Internetové bankovnictví ČS

Internetovému bankovnictví v České spořitelně říkají George. Internetové bankovnictví George již plně nahradilo dřívější Servis 24. Pro používání internetového bankovnictví si musíte zřídit tzv. – Bankovní IDentitu.

Internetové bankovnictví George umožňuje kompletní správu vašich financí. Disponuje fulltextovým vyhledáváním, pomocí kterého můžete snadno a rychle nalézt vše, co potřebujete.

Využívat můžete také adresář, ve kterém si vytvoříte kontakty a šablony pro snadnější zadávání plateb. Samozřejmostí je také datový import a export platebních příkazů.

Úvodní stránka – internetové bankovnictví České spořitelny

Otevřít galerii
Galerie obsahuje 4 obrázky

Jednorázová platba – internetové bankovnictví České spořitelny

Nastavení platební karty – internetové bankovnictví České spořitelny

Nastavení účtu – internetové bankovnictví České spořitelny

Mobilní aplikace České spořitelny

U největší tuzemské banky samozřejmě nesmí chybět mobilní aplikace. Pokud vlastníte mobilní telefon se systémem Android, můžete si ji stáhnout na Google Play, kde získala hodnocení 4,7 z maximálních pěti. Pro zařízení Apple je k dispozici v App Store.

Co všechno s aplikací zvládnete?

  • Placenípřevody mezi vlastními účty, jednorázové platby, trvalé platby i QR platby
  • Přihlašování otiskem prstu či Face ID
  • Nastavení limitů či blokaci karty
  • Zobrazení historie plateb včetně detailů
  • Sjednání cestovního pojištění

Jaké funkce jsou dosud nedostupné?

  • Potvrzování karetních transakcík potvrzování transakcí je zatím potřeba druhá aplikace George klíč
  • Založení běžného účtu v mobilní aplikaci
  • Sjednání půjčky v mobilní aplikaci

Hodnocení uživatelů v Google Play

George v mobilu Google Play

Hodnocení uživatelů v App Store

George v mobilu App Store

Jiné varianty spoření u České spořitelny

Kromě klasického spoření nabízí Česká spořitelna ještě další možnosti, jak si spořit na horší časy. Těmi jsou: stavební spoření, výherní vkladní knížka a doplňkové penzijní spoření. Pojďme se podívat, co vám mohou tyto produkty nabídnout.

Stavební spoření

Stavební spoření s Buřinkou nabízí garantovaný úrok na 6 let. Vklady jsou zde bezpečně uložené se zákonným pojištěním až do 2,5 mil. korun. Díky státní podpoře můžete dosáhnout na vyšší zhodnocení.

Pokud do spoření ročně vložíte alespoň 20 000 Kč, můžete čerpat státní podporu 2 000 Kč ročně.

Výherní vkladní knížka

Výherní vkladní knížka je také bezpečným produktem. Vaše vklady jsou ze zákona pojištěny. Knížka má neomezenou platnost, šetřit tedy můžete, jak dlouho chcete. Vkladní knížka bohužel není úročena, ale dvakrát ročně můžete vyhrát až 1 000 000 Kč.

Slosování probíhá podle pravidel 2× ročně. Knížku si lze založit a obsluhovat na pobočkách České spořitelny, které mají pokladnu.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření umožňuje, stejně jako např. stavebko, získat státní příspěvek. Ročně můžete od státu obdržet až 2 760 Kč. Využít navíc lze i daňové úlevy. Ročně tak ušetříte až 3 600 Kč na dani z příjmů.

Výše zhodnocení je závislá na strategii spoření. Příspěvky můžete rozložit do 1 až 4 účastnických fondů, které se liší mírou rizika a potencionálním výnosem.

Speciální akce

U spořicího účtu aktuálně banka nemá žádnou speciální akci, ale vaše dítě může získat bonus u Dětské vkladní knížky. Ve 12 letech od ČS dostane bonus 500 Kč a až mu bude 18, banka mu přidá ještě 1000 Kč.

Více se dozvíte na stránkách banky.

Jak účet založit?

Svůj spořicí účet si můžete založit pouze na pobočce. V internetovém bankovnictví je to možné pouze v případě, že již máte přístupové údaje.

Podmínky zřízení účtu

  • Věk 18 let
  • Platný průkaz totožnosti

Jak postupovat při založení spořicího účtu?

Pro založení Spoření ČS je nutné objednat se k bankéři ve vaší nejbližší pobočce. Podmínkou založení je věk minimálně 18 let. S sebou si vezměte doklad totožnosti (stačí občanský průkaz).

Pokud již vlastníte nějaký jiné bankovní produkt, tak je nejjednodušší založení v internetovém bankovnictví George.

Běžný účet není podmínkou

Zřízení běžného účtu není pro založení spoření podmínkou. Bez něj bude však úročení spořicího účtu pouze symbolické.

Pokud vás spořicí účet od České spořitelny nezaujal, mrkněte na další v našem srovnání spořicích účtů.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké platby lze u Spoření ČS provádět?

Ze spořicího účtu nebo na účet můžete provádět pouze tuzemské příchozí a odchozí úhrady. Zahraniční úhrady se nezaúčtují a vrátí se zpět.

Kolik spořicích účtů si mohu u ČS sjednat?

Na jedno rodné číslo si můžete sjednat jeden spořicí účet.

Na kolik mě vyjde zasílání výpisů?

Zasílání elektronických výpisů e-mailem je zdarma. Zaslání papírového výpisu stojí 50 Kč.

Musím být klientem České spořitelny?

Pro sjednání Spoření ČS nemusíte být klientem České spořitelny ani nemusíte využívat žádný produkt této banky.

Spořicí účty srovnání
60 100 0
Spořicí účty srovnání