Spořicí účet České spořitelny

Veškeré informace o účtu

Veronika Cvejnová

Ukládat si peníze na horší časy není nikdy od věci. Většina z nás nejprve zamíří do spořitelny, protože jak její název napovídá, spoření je její hlavní oblast. Měla by tedy přece nabízet výhodné úročení naspořených financí. Ale skutečně tomu tak je? Pojďme se podívat, co nám nabídne Spoření České spořitelny.

O bance

Česká spořitelna je největší česká banka, která má na našem trhu nejdelší tradici. Od roku 2000 je součástí finanční skupiny Erste a mnoho jejích produktů je jedničkou na trhu.

Počet klientů k 30. 9. 2020 činí 4,5 miliónu. Bankomatů má tato tradiční banka více než 1800 a poboček 446. Disponuje širokou nabídkou produktů a orientuje se na všechny typy klientely – osobní, firemní a korporátní bankovnictví.

Zajímá vás více o České spořitelně? Přečtěte si naši podrobnou recenzi, kde se dozvíte více.

Charakteristika Spoření ČS

Spoření České spořitelny nabízí úročení zůstatku do 200 000 Kč úrokem 1,50 %. Získání této úrokové sazby je však podmíněno vlastnictvím běžného účtu Plus, bez něhož sazba nekompromisně klesá na základních 0,2 %.

Za zřízení a vedení účtu nic neplatíte. Všechny tuzemské příchozí úhrady a zasílání výpisů ze spořicího účtu jsou též zdarma. Jak už to tak u spořicích účtů bývá, peníze máte kdykoliv k dispozici.

Co je to spořicí účet a jak funguje?

Spořicí účet je jedním z typů bankovních účtů, které jsou obvykle poskytovány jako doplňkový produkt k účtu běžnému. Nedostanete k němu kartu, ani si na něm nenastavíte trvalý příkaz. Na oplátku vám však banka nabídne výhodnější úrok, kterým vás motivuje ke svědomitému odkládání peněz.

Důležité informace k účtu

Pojďme se společně podívat na vše důležité, co se Spoření České spořitelny týká.

Pásma úročení a úroková sazba

Zůstatek na spořicím účtu ČS je úročen 1,50 % ročně do částky 200 000 Kč, zůstatek nad 200 000 Kč se úročí sazbou 0,01 %. Maximální ani minimální částky nejsou nijak omezeny.

Příklad úročení na spořicím účtu:

Pokud budete mít na účtu uloženo 250 000 Kč, tak částka 200 000 Kč bude úročena sazbou 1,50 % ročně a zbylých 50 000 Kč se úročí sazbou 0,01 %.

Podmínka vlastnictví běžného účtu

Získání úrokové sazby ve výši 1,50 % je podmíněno vlastnictvím běžného účtu Plus, bez něhož sazba nekompromisně klesá na základních 0,2 %.

Musím pravidelně spořit?

Pravidelné spoření není nutné, záleží pouze na vás, kdy a kolik na spořicí účet vložíte. Samozřejmě vám doporučujeme si měsíčně odkládat alespoň 10 % z výdělku.

Úroky se připisují pravidelně?

Úroky se připisují pravidelně na konci měsíce. Pokud v daném měsíci ze Spoření ČS vyberete jakoukoli částku, úroky se za tento měsíc nepřipíší.

Jaká je výpovědní lhůta?

Vaše finance na spořicím účtu nejsou nijak časově vázány, kdykoli si je můžete vybrat nebo někam převést.

Poplatky na Spoření ČS

Založení, vedení a zrušení účtu 0 Kč :)
Tuzemská příchozí a odchozí úhrada 0 Kč :)
Vklad a výběr hotovosti na pobočce 0 Kč :)
Vyhotovení a zaslání výpisu 0 Kč :)
Internetové bankovnictví a appka 0 Kč :)
Platby z nebo do jiné banky 2 Kč :(

Výhody a nevýhody

Výhody

 • Zřízení, vedení a zrušení účtu zdarma
 • Tuzemské příchozí a odchozí úhrady zdarma
 • Zřízení běžného účtu není podmínkou
 • Peníze kdykoliv k dispozici
 • Nepožaduje žádný minimální vklad ani zůstatek

Nevýhody

 • Úrok limitován výší vkladů
 • Pro získání vyššího úroku je nutné vlastnit také běžný účet Plus
 • Založení pouze na pobočceTelefonicky pouze v případě, kdy jsou v systému o vás aktuální všechny informace
 • Ke spoření ČS se nevydává platební karta

Kde můžu spravovat své peníze?

Své peníze budete spravovat v klasickém internetovém bankovnictví George a v mobilní aplikaci, stejně pohodlně jako jiné produkty u České spořitelny.

Internetové bankovnictví ČS

Internetové bankovnictví George Česká spořitelna zprovoznila v roce 2018. Spustila se na ni za to velká kritika, protože bankovnictví obsahovalo spoustu chyb a uživatelům nevyhovovalo. Nyní by již snad vše mělo být v pořádku.

Co vše bankovnictví umí?

Internetové bankovnictví George umožňuje kompletní správu vašich financí. Disponuje fulltextovým vyhledáváním, pomocí kterého můžete snadno a rychle nalézt vše, co potřebujete. Přihlašování a potvrzování plateb probíhá pomocí George klíče.

Využívat můžete také adresář, ve kterém si vytvoříte kontakty a šablony pro snadnější zadávání plateb. Samozřejmostí je také datový import a export platebních příkazů.

Jak vypadá internetové bankovnictví George? Podívejte se na video.

Mobilní bankovnictví ČS

Mobilní bankovnictví George v mobilu nabízí téměř shodné možnosti, jako počítačová verze. Zaujme vás zejména uživatelsky intuitivní grafika. V appce můžete platit, procházet historii transakcí, ukládat si účtenky, spravovat všechny své karty a nastavovat limity nebo provést blokaci karty.

 • [ok]Přihlašování a potvrzování plateb s George klíčem
 • [ok]Platba faktur nebo složenek pomocí vyfocení
 • [ok]Půjčka na pár kliknutí
 • [ok]Změna limitů a nastavení

Aplikaci lze bezplatně stáhnout na Google Play a App Store. Níže se můžete podívat na hodnocení uživatelů přímo z těchto online obchodů.

Hodnocení uživatelů v Google Play

George v mobilu Google Play

Hodnocení uživatelů v App Store

George v mobilu App Store

Jiné varianty spoření u České spořitelny

Kromě klasického spoření nabízí Česká spořitelna ještě další možnosti, jak si spořit na horší časy. Těmi jsou: stavební spoření, výherní vkladní knížka a doplňkové penzijní spoření. Pojďme se podívat, co vám mohou tyto produkty nabídnout.

Stavební spoření

Stavební spoření s Buřinkou nabízí garantovaný úrok 1,5 % na 6 let. Vklady jsou zde bezpečně uložené se zákonným pojištěním až na 2,6 mil. korun. Díky státní podpoře můžete získat zhodnocení až 3,4 % ročně.

Pokud do spoření ročně vložíte alespoň 20 000 Kč, můžete čerpat státní podporu 2 000 Kč ročně.

Výherní vkladní knížka

Výherní vkladní knížka je také bezpečným produktem. Vaše vklady jsou ze zákona pojištěny. Knížka má neomezenou platnost, šetřit tedy můžete, jak dlouho chcete. Vkladní knížka bohužel není úročena, ale dvakrát ročně můžete vyhrát až 1 000 000 Kč.

Slosování probíhá podle pravidel 2× ročně. Knížku si lze založit a obsluhovat na pobočkách České spořitelny, které mají pokladnu.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření umožňuje, stejně jako např. stavebko, získat státní příspěvek. Ročně můžete od státu obdržet až 2 760 Kč. Využít navíc lze i daňové úlevy. Ročně tak ušetříte až 3 600 Kč na dani z příjmů.

Výše zhodnocení je závislá na strategii spoření. Příspěvky můžete rozložit do 1 až 4 účastnických fondů, které se liší mírou rizika a potencionálním výnosem.

Speciální akce

U spoření ČS aktuálně banka nemá žádnou speciální akci, ale vaše dítě může získat bonus u Dětské vkladní knížky. Ve 12 letech od ČS dostane bonus 500 Kč a až mu bude 18, banka mu přidá ještě 1000 Kč.

Více se dozvíte na stránkách banky.

Jak účet založit?

Svůj spořicí účet si můžete založit pouze na pobočce. Telefonické založení je možné jenom v případě, že jsou v systému banky o vás aktuální všechny informace a dokumenty potřebné k založení.

Podmínky zřízení účtu

 • Věk 18 let
 • Platný průkaz totožnosti

Jak postupovat při založení spořicího účtu?

Pro založení Spoření ČS je nutné objednat se k bankéři ve vaší nejbližší pobočce. Podmínkou založení je věk minimálně 18 let. S sebou si vezměte doklad totožnosti (stačí občanský průkaz).

V některých případech je možné i telefonické založení, ale pouze za předpokladu, že o vás banka má k dispozici aktuální údaje.

Běžný účet není podmínkou

Zřízení běžného účtu není pro založení spoření podmínkou. Spořit můžete u ČS zcela samostatně, bez jakýchkoliv jiných produktů u této banky.

Zřízením běžného účtu Plus však dosáhnete na vyšší úrokovou sazbu.

Založit Spoření ČS

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké platby lze u Spoření ČS provádět?

Ze spořicího účtu nebo na účet můžete provádět pouze tuzemské příchozí a odchozí úhrady. Zahraniční úhrady se nezaúčtují a vrátí se zpět.

Kolik spořicích účtů si mohu u ČS sjednat?

Na jedno rodné číslo si můžete sjednat jeden spořicí účet.

Na kolik mě vyjde zasílání výpisů?

Zasílání elektronických výpisů e-mailem je zdarma. Jednou ročně vám banka zašle zdarma také papírový výpis.

Musím být klientem České spořitelny?

Pro sjednání Spoření ČS nemusíte být klientem České spořitelny ani nemusíte využívat žádný produkt této banky.

Komu účet doporučujeme?

Česká spořitelna se u svého Spoření nemůže chvástat kdovíjakým úrokem. Vyšší úroková sazba je navíc limitována výší vkladů a podmíněna vlastnictvím běžného účtu. Pokud na něm však máme najít nějaké výhody, patří k nim určitě nulové poplatky a možnost peníze kdykoliv vybrat.

Nevýhodou je jednoznačně nemožnost online sjednání. Na druhou stranu, spoření si snadno pouze s občankou sjednáte na některé z poboček banky, kterých je v ČR habaděj.

Pokud si tedy chcete uložit své finance do bezpečí a neočekáváte závratné úročení, možná by vám toto Spoření mohlo stačit.

Pokud byste ale raději zapátrali v úrodnější půdě, mrkněte na naše srovnání spořicích účtů.

Spořicí účty srovnání
52 100 0
Spořicí účty srovnání