Náhledový obrázek článku

Fondee recenze – efektivní a jednoduché investování?

Veronika CvejnováAutor článku

Fondee je nový český startup, který se snaží ukázat, že investovat lze jednoduše a zároveň efektivně. Zakladatelé zdůrazňují, že bychom neměli peníze nechávat ležet ladem, ale naopak mají vydělávat za nás. Pojďme se mrknout, jak investování s Fondee funguje a co obnáší. Bude to hračka?

Co je to Fondee?

Fondee je česká investiční platforma, prostřednictvím které lze investovat velmi snadno, podle západního stylu. Nemusíte tak do světa investování pronikat příliš hluboko ani dané oblasti kdovíjak rozumět.

Sami zakladatelé navíc hlásají, že je třeba finance zhodnocovat, a určitě bychom je neměli nechávat jen tak ladem na běžném účtu. Tam nám totiž nic nevydělají.

Tato platforma je tedy určena opravdu pro každého, i pro neinvestory, kteří se nemají chuť s investováním zabývat, nebo prostě jenom nemají dostatek času.

Prostřednictvím Fondee můžete zhodnocovat své volné finance ve fondech, které obsahují akcie a dluhopisy. Vybírat můžete z několika fondů různého zaměření.

Jak Fondee funguje?

Fondee funguje skutečně velmi jednoduše. Princip, na kterém je investování přes tuto platformu založeno, se dobře osvědčil i v zahraničí.

Fondee seskupí více investorů, díky čemuž vyjedná lepší podmínky u brokerů a nemá tak vstupní ani výstupní poplatky. Uživatelé zaplatí pouze malý roční poplatek.

Pokud se rozhodnete začít s investováním, stačí vám zpočátku klidně 1 000 Kč. Vše navíc probíhá snadno online. Po registraci si nejprve vyplníte dotazník, podle kterého platforma vyhodnotí váš vztah k investování a riziku. Na základě toho získáte doporučení na pro vás vhodný typ portfolia. Samozřejmě záleží pouze na vás, pro jakou rizikovost se nakonec rozhodnete.

A můžete investovat!

Za vložené finance si nakoupíte podíly ve zvolených fondech, které již obsahují určité množství akcií i dluhopisů. Kromě toho, že tak dochází ke snížení rizika, současně diverzifikujete své portfolio.

Fondee následně udržuje portfolio podle vámi zvoleného rozložení. Pokud budete potřebovat, investici můžete prodat a Fondee vám pošle peníze na účet.

Investovat s Fondee můžete jednorázově nebo pravidelně. Záleží pouze na vás, jaký způsob vám bude vyhovovat. Lepší bude samozřejmě pravidelné investování, které zajistí stabilnější výnos. Pasé není ani jednorázová investice, která je vhodná pro všechny, kdo mají volné finance k dispozici nestabilně.

Vedle webového rozhraní můžete k investování a ovládání investičního účtu nově využívat i mobilní aplikaci Fondee. Lze si ji stáhnout na Google Play. Pro telefony od Applu je k dispozici v App Store.

Jak funguje Fondee

Funkce rebalancování portfolia

Platforma Fondee se může pochlubit zajímavou funkcí rebalancování portfolia. Každé portfolio se skládá z různých instrumentů, jejichž hodnota se každým dnem mění. To může způsobit, že se složení portfolia odchýlí od původního modelu.

Z toho důvodu probíhá každý měsíc rebalancing portfolia (v obchodní dny, které jsou nyní každý pracovní den). Vklady a výběry tedy Fondee zpracuje ihned druhý den po přijetí. Rebalancing probíhá na základě přání klienta, který ve své klientské zóně schválí konkrétní obchodování. Pokud klient nemá o rebalancing zájem, proběhnout vůbec nemusí.

Pro koho je investování s Fondee vhodné?

Investování s Fondee je už ze své podstaty vhodné pro všechny "neinvestory", tedy pro ty, kdo nemají s investováním příliš mnoho zkušeností nebo se jím nechtějí zbytečně dlouho zabývat.

Na druhou stranu, i pokročilejší a zkušenější investor si zde najde to své a jistě dokáže z možností, které platforma nabízí, vytěžit co nejvíce. U Fondee investuje mnoho zkušených investorů, kteří službu považují za možnost rozšíření svého portfolia, nebo jednoduše nemají čas nebo nechtějí investice řešit.

Pokud se ptáte na výnos, bude-li se úroková sazba držet v hodnotách kolem 3 % až 8 %, stále máte šanci dosáhnout vyššího zhodnocení, nežli na spořicím účtu.

Jak Fondee vzniklo?

Fondee je český startup, který vznikl v roce 2017. Služba byla pro veřejnost spuštěna v lednu 2020. Cílem zakladatelů této platformy je umožnit Čechům investovat snadno, efektivně a levně, přičemž současně mnohem lépe nežli v bankách.

Zakladateli platformy Fondee jsou Eva a Honza, kteří dbají na transparentní přístup bez nesmyslných poradců, podmínek a poplatků.

Není třeba se znepokojovat, že tento portál vedou pouze dvě osoby. Oba mají totiž bohaté zkušenosti a prošli si složitou cestou, než vzniklo samotné Fondee.

Oba navíc vystudovali ekonomii v Anglii a mají za sebou praxi v různých finančních institucích, například na Ministerstvu financí či v Evropské bance. Také se jim podařilo získat licenci České národní banky a provozu Fondee tak absolutně nic nebrání.

Velkou výhodou je, že předem víte, do čeho investujete a kolik zaplatíte na poplatcích. Nemusíte se obávat, že vám investování ztíží nezkušení finanční poradci či nesrozumitelné podmínky. Cílem celého projektu je odstranit bariéry všem, kdo chtějí investovat, ale mají strach ze složitosti investování nebo nemají čas se svým financím věnovat.

Kolik za investování přes Fondee zaplatíte?

Oproti klasickým podílovým fondům jsou poplatky u Fondee transparentní a velmi nízké. Nesetkáte se zde se vstupními ani výstupními poplatky, pouze zaplatíte celkový roční poplatek za správu vašeho portfolia, který celkem činí 1,05 % z aktuální hodnoty portfolia.

Pro porovnání, poplatky za podílové fondy se pohybují průměrně na 2,7 % ročně a poplatky Fondee činí 0,9 % + 0,15 %, celkem tedy 1,05 %, viz tabulka.

Fondee poplatky

Jaké jsou pro a proti?

Výhody

  • Jednoduché a efektivní investování i pro neinvestory
  • Výše vkladů i pravidelnost záleží na vás
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
  • Nízký roční poplatek za správu
  • Funkce rebalancování portfolia

Nevýhody

  • Společnost má celkem krátkou historiiAvšak fondy, do kterých se investuje, existují několik let. Skutečný vývoj lze tedy ověřit velmi jednoduše. Stejně tak indexy, jejichž vývoj portfolia kopírují, mají mnohaletou historii.
  • Nelze nijak ovlivňovat skladbu investičního portfolia
  • Chybí mobilní aplikace

FAQ – Často kladené otázky

Kdo může s Fondee investovat?

S Fondee může investovat kdokoliv, komu již bylo 18 let a má bydliště v České republice. Další podmínkou je, abyste disponovali bankovním účtem v českých korunách.

Jaká je minimální investice?

Investovat můžete od 1 000 Kč, ale doporučená minimální investice činí alespoň 10 000 Kč.

Jaké mohu očekávat výdělky?

Rozsah zhodnocení se pohybuje od 3 % až 8 % ročně v závislosti na typu portfolia a zejména na rizikovosti.

Nabízí Fondee také finanční poradenství?

Ne, Fondee nenabízí ani nevykonává finanční poradenství.

Jaké je složení jednotlivých portfolií?

Vybírat můžete ze 7 typů portfolia, které se liší procentuálním zastoupením dluhopisů a akcií. Složení portfolia ovlivňovat nemůžete, pouze si můžete sami zvolit konkrétní typ.

Je třeba u investování řešit daně?

Ano, může nastat situace, kdy dosáhnete určitého výdělku a budete řešit daně. Fondee je na toto připraveno a na začátku roku má pro vás nachystané daňové podklady.

Kdy mohu vybrat své investice?

Své investice můžete na platformě prodat kdykoliv. Ke zprostředkování prodeje dochází obvykle do dvou týdnů, pokyn je zadán v nejbližším pracovním dni.

Co se stane, když Fondee zkrachuje?

Nic se prakticky nezmění. Finance jsou uloženy u právně oddělených entit. Fondee k nim přístup nemá, v případě krachu o ně nepřijdete.

Jak začít investovat s Fondee?

Registrace na Fondee probíhá snadno a rychle, zabere vám maximálně půl hodiny.

Na stránkách Fondee.cz kliknete na tlačítko Chci investovat (v pravém horním rohu). Následně vyplníte krátký registrační formulář. Svůj účet navíc můžete propojit s FB, LinkedIn nebo Googlem, což samozřejmě není podmínkou.

Následně ještě vyplníte investiční dotazník, který vám pomůže určit vhodný typ portfolia. Dotazník je krátký, obsahuje pouze 13 otázek. Na základě toho vám platforma nabídne doporučené typy investičních portfolií. Po registraci a vyplnění dotazníku pošlete první platbu, podepíšete smlouvu a již můžete investovat!

Fondee registrace

Závěr – Co říkáme na Fondee?

Fondee je investiční platforma vhodná pro méně zkušené investory nebo pro ty, kdo se s investováním nechtějí příliš zabývat. Je ale vhodná také pro zkušené investory, kteří chtějí diverzifikovat.

Velkou výhodou je nepřítomnost vstupních a výstupních poplatků i nízká minimální výše investice. Za nevýhodu pak považujeme chybějící mobilní aplikaci.

Zkušeným investorům by také mohla chybět možnost zasahovat do složení portfolia. Pokud chcete své finance zhodnotit úrokovou sazbou, která je lepší než na spořicím účtu, Fondee by pro vás mohlo být dobrou volbou. Nezapomeňte však, že i v tomto případě nese investování svá rizika.

Založit účet Fondee
82 100 0

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Založit účet Fondee