Náhledový obrázek článku

Pravidelně investovat? Proč začít?

Tým DuoFinance.cz

Zhodnocování peněz vždy zajímalo všechny lidi bez rozdílů. Někdo do této tématiky zabředl více, někdo jen letmo a někdo třeba vůbec. Jedna věc je však jistá. Dnes se k pravidelnému investování může připojit každý. Stavební spoření, termínované vklady, spořicí účet. K těmto produktům již lze přiřadit jen jedno slovo – neefektivní. Co tedy efektivní je?

Investice

Jednoduše jde o nákup podílových listů určitého fondu. Naše investované peníze poté tvoří součást obrovské sumy, která je dále investována. Cílem je, aby se tato obrovská suma zhodnotila. Čímž se automaticky hodnotí i naše prostředky.

Kruh se pak uzavírá ve chvíli, kdy zpět prodáváme podílové listy a obdržíme zhodnocené peníze.

To jako dostanu podílový list do ruky?

Ovšem, že ne. Klient pouze uzavře běžnou smlouvu a odesílá peníze ze svého účtu.

Př.: Rozhodnu se uzavřít investici na 30 let do svého důchodu. Chci posílat 500 Kč měsíčně. Vyberu si společnost, která nabízí sympatický fond s dobrými výsledky. S danou společností uzavřu smlouvu a odesílám svých 500 Kč.

Co to je ten fond a kdo se o něj stará?

Fondy zakládají různé finanční instituce. Například banky. Ty si určí správce fondu. Člověka, který rozhoduje o tom, kam a v jaké míře se bude investovat. Také již při vzniku instituce určí, jakým směrem se budou investice ubírat.

Proč pravidelná investice?

Jeden z hlavních důvodů, proč se investice staly tak populární a atraktivní. Málo komu totiž leží na účtu, či pod polštářem stovky tisíc. Avšak co takhle 1000 Kč měsíčně? To zní poněkud lépe. Zkrátka výhoda pravidelných investic je v možnosti postupně kumulovat peníze. Tudíž efektivněji spořit.

Jak dlouho bych měl investovat?

Obecně platí, že investice by měly trvat mezi 5 – 30 lety. Ovšem nikdo neurčuje přesný časový horizont, na který byste peníze měli investovat.

Velmi důležité je, že i když jsme naši investici plánovali na 30 let, můžeme ji kdykoliv zrušit, případně pozastavit.

Kdo si tedy může spořit formou této investice?

Smlouvu o takovéto investici může uzavřít každý starší 18 let. Poté odesílá jím zvolenou sumu. Jak s penězi následně vynaloží je na něm.

  • Důchod
  • Děti
  • Dům, auto…

6 výhod proti jiným produktům

  • Možnost libovolně zvyšovat, nebo snižovat investovanou částku
  • Dokonce můžeme kdykoliv peníze přestat posílat a po nějaké době opět začít
  • Možnost mimořádných vkladů
  • Žádné vázací lhůty
  • Možnost kdykoliv peníze vybrat do 14 dnů bez poplatků!
  • Možné mnohem vyšší zhodnocení

Jak tedy začít? Musím se vzdělávat?

I když může znít vše okolo pravidelných investic kdovíjak odborně a nesrozumitelně, není důvod podléhat panice. Máte-li zájem pouze o výhodné zhodnocení vašich peněz, nemusíte se nic učit.

Stačí si vybrat fond a začít.

Zde však vzniká jeden drobný problém. Jak si onen fond vybrat?

Mám pro vás – budoucí investory – jednoduché doporučení. Najděte si svého správce. Jistě máte svého finančního konzultanta, který vám pomáhá s výběrem pojištění, úvěrů a dalších služeb.

Tento člověk se jistě bude orientovat i v pravidelném investování. Pomůže vám vybrat ideální fond. Bude za vás sledovat průběh investice. A to nejdůležitější. Bude vás informovat, jak se vašim penězům daří.

Komentáře (1)

Ondřej

Dobrý den, máte zde hodně zajímavé články i srovnání bank, po kterém jsem si založil equa za bonus.

Co byste doporučil začínajícímu investorovi, který by se rád všemu přiučil a vybral tak vhodný produkt k investici?

Děkuji za každou odpověď. Můžu přihodit i email.

Ing. Marek Tesař

Dobrý den, v tomto případě neexistuje jednoduchá rada. Záleží hlavně na množství financí, které si můžete dovolit zainvestovat, na vašem věku, na riziku, které jste ochoten podstoupit a na spoustě dalších věcí.

Pokud se opravdu chcete ke všemu přiučit, na internetu nebo v knihovnách najdete nepřeberné množství materiálů ke studiu. Investování je hlavně během na dlouhou trať, protože pouze v delším časovém horizontu se projeví tzv. složené úročení, což je to největší "kouzlo" v oblasti investování.

Nedoporučuji vám spoléhat se na investiční poradce, protože jejich úkolem není zhodnotit vaše peníze, ale zinkasovat co nejvíce peněz na poplatcích a provizích.

Děkujeme za dotaz a přejeme co nejvíce úspěchů v investování.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email