Práce na internetu – největší rozcestník + 2 žhavé tipy!

Veronika Cvejnová

Internetové rozhraní je velmi rozsáhlé a nabízí nespočet možností všem, kdo s počítačem nebo telefonem alespoň trochu umí. Díky tomu, že lze již mnoho věcí vykonávat online, je možné také snadno sehnat práci přes internet nebo online brigádu. Můžete tak vydělávat peníze za pomocí práce z domu na PC. Jak si najít přivýdělek na internetu a jaké se nabízí možnosti? Máme pro vás několik skvělých tipů!

Jak vydělávat peníze online?

V posledních letech narůstá množství způsobů, jak vydělávat peníze za pomoci práce přes internet. Díky digitalizaci a usnadnění v uspěchaném světě mnoho lidí řeší své běžné denní záležitosti na internetu. Nakupují oblečení, elektroniku i potraviny. Nechávají si dovážet jídlo, vzdělávají se prostřednictvím online kurzů, prodávají své produkty nebo služby, komunikují s rodinou či přáteli.

Internet je náš druhý svět neomezených možností, ve kterém lze zařídit prakticky vše. Není tedy divu, že mnoho prací lze nyní vykonávat online. Práce na internetu již není nedosažitelná, právě naopak.

Pracovat online může téměř každý. Ať již student, maminka na mateřské, podnikatel či důchodce. I firmy zavádějí možnost pracovat z domu, na tzv. home office.

Na internetu si můžete přivydělat pár korun k výplatě, naspořit finanční rezervu, přivydělat k mateřské nebo se živit na plný úvazek. Pokud tedy hledáte způsoby, jak na práci na internetu nebo přivýdělek z domova, jste zde na správném místě!

Neomezené možnosti internetu

Internet nabízí nejen neomezené možnosti práce online, ale také široké množství vzdělávacích kurzů, online školení či videonávodů. Abyste tak mohli začít vykonávat svou novou práci online, můžete se na počítači nejprve začít vzdělávat.

Informace pro mnoho oborů – od internetového marketingu, až po webdesign, investování či například copywriting lze načerpat právě z online vzdělávacích kurzů.

V našem článku proto naleznete přehledně uspořádané informace, ve kterých se dozvíte, na jakých webových portálech naleznete práci z domu, jaké existují způsoby práce online, i kde hledat online vzdělávací kurzy.

Nabídka práce online

Existuje mnoho způsobů, jak si vydělávat online. Pojďme se podívat na konkrétní z nich.

Založte si e-shop

Založit si e-shop je v dnešní době hračka! Česká republika má dokonce nejvíce internetových obchodů v Evropě v přepočtu na obyvatele. E-shop si snadno založíte např. na platformách Shoptet.cz, Eshop-rychle.cz, UpGates.com nebo Exitshop.cz.

Pokud tedy máte výjimečný produkt nebo nabízíte zajímavou službu, prodej přes e-shop by mohl být skvělým způsobem výdělku. Pamatujte však, že ačkoliv je založení internetového obchodu snadné, práce okolo něj je mnohdy náročná – zejména pokud se vám prodeje rozjedou.

Obvykle je poté třeba zaměstnat marketingového specialistu a nechat si pomoci s vedením e-shopu od profesionálů.

Pracujte na volné noze

Již delší dobu toužíte být svým pánem a pracovat sami na sebe? I v tomto případě se můžete živit prací online. Umíte programovat, kreslit, čtivě psát nebo nastavovat PPC kampaně? To je pouze malý výčet činností, kterými se můžete na volné noze prostřednictvím internetu živit.

Práce na sebe má samozřejmě mnoho výhod i nevýhod. Nikdo vás nehlídá a nestojí vám za zády, ale je také nutné mít určitou disciplínu a nastavit si pravidelný režim. Pokud jste si jistí, že to zvládnete, není důvod takovou práci alespoň nevyzkoušet.

Co můžete dělat za práci online?

  • Správa sociálních sítí
  • Psaní článků – copywriting
  • Psaní blogu / natáčení videí na YouTube
  • Prodej vlastních fotografií
  • Stavba webů / kódování / grafika
  • Prodej vlastního E-booku
  • Překládání

První zakázky můžete snadno sehnat na některém z mnoha portálů pro freelancery nebo ve skupinách na Facebooku. Zaregistrujte se například na Webtrh.cz či Navolnenoze.cz, nebo zareagujte na poptávky na Stovkomat.cz či Freelancer.com!

Blogujte nebo tvořte videa na YouTube

Blogováním nebo vydáváním videí na YouTube lze dnes poměrně snadno vydělávat. Ale má to několik háčků. Musíte být kreativní, umět zaujmout vaše publikum a orientovat se v tvorbě obsahu. Také je potřeba být trpělivý, úspěch se totiž nedostaví hned.

Nejprve musíte nasbírat dostatečně velkou fanouškovskou základnu, která bude na vaši tvorbu reagovat. Až poté získáte první nabídky spolupráce. Mnoho blogerů potvrzuje, že blogovali několik let, než získali první placenou zakázku.

A jak začít blogovat nebo natáčet videa? Nejprve si zvolte, o čem budete psát. Pokud vás baví cestování, můžete založit cestovatelský blog. Zajímáte se o módu, kosmetiku nebo zdravý životní styl? Zaměřte svůj blog na toto téma. Pokud umíte dobře vařit a vymýšlíte vlastní recepty, vytvořte si blog o vaření – třeba jednou vydáte i kuchařku!

Dalším krokem je samozřejmě samotné založení blogu či webových stránek a volba vhodné domény. Pokud chcete vydávat videa, založte si kanál na YouTube. Určitě si nezapomeňte také vytvořit stránku na Facebooku a Instagramu, kde se můžete více sblížit se svým publikem.

Kde založit blog?

Jednoduchý blog si založíte na např. na platformě Wordpress.org, Webnode.cz nebo Blogger.com. Samozřejmě vyzkoušet můžete i Blog.cz nebo u nás ne tak známý Tumblr.com nebo Wix.com.

Výběr vhodné platformy je důležitý. Pamatujte, že některé věci už poté nelze příliš měnit nebo přidávat, proto si hned na začátku rozmyslete, na jaké platformě chcete blog tvořit a jak chcete, aby vypadal.

Poté již pouze stačí pravidelně vydávat články nebo videa a snažit se odlišit od ostatních. Cílem by mělo být, abyste psali nebo natáčeli o tom, co vás baví a současně, aby vámi vytvářený obsah byl pro vaše publikum přínosný.

Jak se na blogu nebo videích vydělává?

Blogeři nejčastěji vydělávají na reklamě. Mohou propagovat nějaký produkt nebo službu a firma jim za tuto propagaci zaplatí. Také se lze zapojit do jednoho z mnoha affiliate programů a do svých článků či do popisků pod videa umisťovat odkazy.

Pokud máte již rozběhnutý blog, můžete vyzkoušet portál Placla.cz nebo Stovkomat.cz.

Vzdělávejte ostatní – online!

Pokud umíte něco, co byste mohli předávat ostatním, můžete své zkušenosti a dovednosti prodat online. Vyzkoušejte například portály jako je Seduo.cz, Naucmese.cz, Vimvic.cz a mnoho dalších, kde můžete své online kurzy nabídnout.

Vzhledem k tomu, že se online vzdělávání čím dál tím více rozšiřuje, je zde vysoká šance, že si odběratele svých kurzů najdete. Velkou výhodou je, že připravíte jeden online kurz, který vám může vydělávat ještě dlouho po tom, co jej zveřejníte. Pokud tedy máte posluchačům co zajímavého nabídnout, určitě to vyzkoušejte!

Cashback – nakupujte a získávejte peníze zpět

Cashback, jinak také peníze z nákupu zpět, vám sice nevydělá mnoho peněz, ale pokud rádi a často nakupujete na internetu, můžete si přivydělat slušnou částku k výplatě. Odměna za nákup v partnerském e-shopu obvykle činí od 1–10 %.

Jak nakupovat na cashback portálu? Postup je jednoduchý. Nejprve se na portálu zaregistrujete a uděláte objednávku na jednom z partnerských e-shopů. Obvykle je nutné, abyste e-shop navštívili prostřednictvím cashback portálu – jedině tak se vám může odměna zaznamenat.

K tomu slouží také různé lištičky, které si nainstalujete a ony vám oznámí, že se právě pohybujete na jednom z partnerských portálů.

Následně obdržíte určité procento z nákupu zpět na svůj cashback účet. Odměny si poté můžete nechat vyplatit na bankovní konto.

Jaký je nejlepší cashback portál?

Cashback portálů je samozřejmě mnoho. Proto doporučujeme vybírat pouze ověřené portály a dívat se také na výši cashbacku, kterou nabízí. Vyzkoušejte například ověřené Tipli.cz, CashBackWorld.com, PlnaPenezenka.cz, Refundo.cz, Hamty.cz a další.

Zhodnocujte své finance prostřednictvím investic

Pokud máte našetřené nějaké peníze navíc, můžete se pustit do investování. Zde je však nutné mít alespoň základní povědomí o investicích a zejména jejich riziku. Žádná investice totiž není bezriziková, proto investujte pouze tehdy, když máte opravdu volné peníze, které na nic nepotřebujete.

Je také potřeba počítat s tím, že investování je běh na dlouhou trať. Musíte mít znalosti a dostatečnou trpělivost. Každá investice má svou míru rizika, své výhody i nevýhody. Záleží také na tom, zda-li jste spíše konzervativní investor nebo se nebojíte pustit do většího rizika.

Investovat můžete například do akcií, fondů, dluhopisů, komodit nebo kryptoměn. Nabízí se také možnost vložit své finance do P2P půjček nebo různých startupů. Ať se již rozhodnete pro jakýkoliv typ investování, výhodou je, že vaše finance nenecháte požírat inflací.

Pokud si na rizikové investování netroufnete, ale s inflací chcete přece jenom zabojovat, stačit by měl alespoň spořicí účet nebo vložení peněz do termínovaných vkladů.

Vydělávání peněz online sázením

Na internetu si můžete vydělávat kurzovým sázením. Ačkoliv tento způsob mnozí zatracují, je možné si přijít na pěkný přivýdělek (nebo také o spousty peněz přijít). Sázet můžete prakticky na cokoliv: od voleb, až po různá utkání a sportovní události.

Nevýhodou je, že sázkové kanceláře si mnohdy upravují kurz podle sebe. Vysoké kurzy znamenají nízkou pravděpodobnost na výhru, u nízkých kurzů jsou naopak zisky minimální.

Sázení na slepo se vám navíc nemusí vyplatit. Sázet byste proto měli zejména pokud máte dostatečné vědomosti a znalosti, které při sázení zvyšují vaši šanci na úspěch.

Pamatujte však, že dle výzkumů dlouhodobě ziskově sází pouhých 5 % klientů. Velký podíl na úspěchu mají totiž nejen znalosti, ale také velké štěstí. Jedná se tedy prakticky o hazard, podobný online kasinu.

Pokud bylo online sázení vaší jedinou nadějí, jak vydělávat na internetu, musíme vás zklamat. Tudy totiž cesta ke stabilnímu výdělku prostřednictvím práce online nevede.

Prodávejte své fotografie

Rádi a kvalitně fotografujete? Můžete si přivydělat prodejem svých fotografií na jedné z mnoha fotobank. Na internetu naleznete řadu databází, kde se můžete zaregistrovat a nabídnout k prodeji své fotky.

V každé databázi se musíte řídit interními pravidly, které stanovují velikost, kvalitu a ostrost fotek. Některé z databází jsou zaměřené na konkrétní téma, jiné vám dají volnou ruku. Samozřejmě, čím kvalitnější fotky nabídnete, tím lépe a dráž je můžete prodat.

Mezi nejznámější fotobanky patří Shutterstock.com, dále pak Pixtastock.com nebo Pixabay.com.

Nabídněte ručně vyráběné produkty

Pokud jste manuálně zruční a rádi vyrábíte šperky, vyšíváte, pletete nebo háčkujete, můžete zkusit nabídnout své ručně vyráběné produkty. Stejně tak, pokud umíte péct cukroví, zákusky či dorty, i v tomto případě můžete své dobroty nabídnout na sociálních sítích nebo portálech k tomu určených.

Pokud se této oblasti chcete věnovat, založte si vlastní blog nebo webové stránky a nabídněte své produkty tam.

V této oblasti aktuálně nejvíce frčí produkty pro děti, šperky, dekorační produkty či móda. S kvalitní reklamou nyní prodáte prakticky cokoliv. Inzerovat můžete např. na Facebooku, nebo na handmade portálech v ČR: Fler.cz, Simira.cz, Dogala.cz, Ceskatvorba.cz a další.

Klikání na reklamy – klikačky

Klikačky – neboli klikání na reklamy na internetu, byly asi zcela prvním způsobem, jak si vydělat online. Jestli jste se někdy zajímali o to, jak si lze snadno vydělat peníze na internetu, určitě jste na klikačky již narazili, a možná je dokonce také vyzkoušeli. Proto jsme se rozhodli je do našeho článku zařadit, ačkoliv se rozhodně nejedná o efektivní způsob vydělávání peněz.

Jaký je princip klikaček? Jednoduchý! Pouze klikáte na reklamy, za což získáváte malé odměny. Tato odměna se zvyšuje s počtem naklikaných reklam. Potíž je však v tom, že u většiny klikaček se setkáte s minimem vyplácených odměn – na které však bohužel nemáte šanci dosáhnout. Důvodem je to, že reklamy se vám po určité době začnou zobrazovat méně a méně, a vaše výdělky tak budou slábnout.

Své výdělky si tak nemůžete nikdy vybrat, protože minimální výše odměny nemáte šanci dosáhnout. Většina klikaček je tak spíše ztráta času, který můžete ostatně využít na efektivnější způsoby vydělávání peněz online. Klikačky jsme zde zmínili pouze jako jeden z možných způsobů, se kterým se na internetu pravděpodobně setkáte.

Multi-level marketing (MLM)

Multi-level marketing je stále poměrně populární metodou výdělku, která se rozšiřuje se sílou sociálních sítí. Jedná se o víceúrovňový marketing, který tvoří řetězec lidí.

Každý člen MLM týmu přivádí další prodejce a získává malou provizi z jejich prodejů. Každý prodejce si může budovat vlastní tým, který mu bude vydělávat. A stejně tak členové tohoto týmu mohou přivádět své vlastní prodejce a získávat z nich provize. A tímto způsobem se značka postupně dostává do povědomí lidí a buduje svůj marketing, postavený na přivádění stále nových a nových prodejců, kteří se snaží prodávat, jak jen to jde.

S tímto druhem marketingu se můžete setkat i mimo internet. Provozují jej například známé kosmetické značky jako je Avon, Oriflame, Mary Kay či prodejce přírodních produktů Herbalife.

Temnou stránkou MLM je, že se tento systém může kdykoliv zhroutit, protože už nebudou přicházet noví prodejci nebo lidé již nebudou kupovat produkty této značky.

Některé podvodné firmy navíc strategie MLM využívají k propagaci neexistujícího produktu. Nabízí například vysoké zhodnocení investic a provize za přivedení nových klientů. Ve většině případů se jedná o tzv. pyramidové podvody, kdy se celý systém dříve či později sesype a podvodná firma s penězi uteče někam do neznáma.

Stránky, které práci online nabízí

Už jste se rozhodli, jakou práci online chcete vykonávat, ale stále však nevíte, kde takovou práci najít? Proto jsme si pro vás připravili seznam stránek, které nabízí práci přes internet.

Zkuste se nejprve porozhlédnout na sociálních sítích (Facebook, Instagram nebo Twitter). Například na Facebooku v různých skupinách, jako je práce na dálku, práce pro freelancery nebo nabídka práce online, můžete narazit na zajímavou nabídku.

Nezapomeňte si také vyšperkovat svůj profil na Linkdein.com, který můžete používat při poptávání práce. Pokud nemáte webové stránky, lze odkaz na Linkedin profil přiložit k poptávce. Pozor, profil by vás měl reprezentovat.

Seznam portálů, kde hledat první zakázky

Práce pro blogery

Další zahraniční stránky nabízející práci online

Vzdělávací online kurzy

Pokud se plánujete živit prací online, musíte se neustále vzdělávat. Naštěstí – opět díky internetu – je mnoho možností, jak se vzdělávat sami a online z pohodlí domova. K sebevzdělávání vám internet pomůže výborně. Prakticky vše naleznete na Google.com a v dalších internetových vyhledávačích.

Zde zmíníme několik výborných webových portálů, kde naleznete online vzdělávací kurzy, ale kam také můžete přispět svou trochou do mlýna. Pokud tedy máte sami co předat nebo co naučit druhé, můžete vytvořit vlastní oline kurz a vydělávat si jeho prodejem.

Webové stránky s online vzdělávacími kurzy

Nejzajímavější bezplatné online kurzy

Na co si dát pozor při hledání práce online

Internet nám nabízí mnoho možností, jak si vydělat peníze z pohodlí domova. Není však pravdou, že přivýdělek online je vlastně bez práce a námahy. Pokud vám někdo nabízí online brigádu, která vám bude generovat zisk bez vašeho přičinění, něco je pravděpodobně špatně.

Práce přes internet s sebou přináší mnoho nesporných výhod. Můžete si zvolit, odkud budete pracovat, v jaký čas se do práce vrhnete i čím se chcete živit. Stále se však jedná o práci jako takovou, a nabízí-li vám někdo bezpracnou práci s vysokým zhodnocením, zpozorněte.

Na internetu se totiž vyskytuje mnoho podvodníků, kteří budou chtít zneužít každého, kdo hledá práci online. Nenechte se proto nachytat a pohybujte se pouze na ověřených portálech. Vždy si k dané práci nejprve zjistěte dostatek informací a své klienty nebo portály, které vám nabídnou práci online, si důkladně prověřte.

Spořicí účty srovnání
82 100 0

Komentáře (1)

Eanky napsal

Parádní článek, který je čtivý a přinesl mi užitečné rady a tipy.

Děkuji moc

Eanky

Ing. Marek Tesař napsal

Dobrý den, děkujeme za pochvalu, moc si toho vážíme :)

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Spořicí účty srovnání