10 největších bank světa

, Veronika Cvejnová

USA a Evropa nesahají těm největším světovým bankám ani ke kotníkům, zdatně se drží na posledních místech našeho žebříčku. Pojďme se podívat, jaké státy se honosí největšími bankami světa.

S&P Global Market London provádí každoroční srovnání světových bank podle aktiv. Společnost vybrala do svého žebříčku 28 bank z celého světa, jejichž aktiva přesahují 1 bilion dolarů. Jedná se o banky z Asie, Severní Ameriky a Evropy.

Překvapením tohoto žebříčku je, že se Spojené státy americké drží až na 6 příčce. Kdo obsadil ty první?

1. Industrial & Commercial Bank of China, Čína (ICBC)

Podle aktiv je ICBC se svojí hodnotou aktiv 4 biliony dolarů nejen největší bankou v Číně, ale především na světě.

Tato banka byla založena roku 1984 a je pod správou čínské nadnárodní bankovní společnosti. Je součástí "velké čtyřky" čínských státních komerčních bank. Další tři jsou Bank of China, Agricultural Bank of China a China Construction Bank.

ICBC je považována za největší banku a veřejnou společnost na světě, ale také se jedná o první čínskou banku, která dosáhla takového úspěchu. Je číslem 1 v žebříčku The Banker´s Top 1 000 World Banks a také první ve Forbes Global 2 000.

ICBC sídlí v Pekingu a má 460 000 zaměstnanců. Bankovní služby poskytuje 2,5 miliónům firmám a 150 miliónům jednotlivcům.

2. China Construction Bank (CCB)

Na druhém místě žebříčku se pevně drží China Construction Bank se svojí hodnotou aktiv 3,40 bilionu dolarů.

CCB patří k "velké čtyřce" největších bank v Čínské lidové republice. Byla založena v roce 1954 a má 13 629 domácích poboček. Stejně jako předchozí ICBC sídlí v Pekingu.

3. Agricultural Bank of China (ABC)

Třetí místo obsadila s hodnotou aktiv 3,24 bilionu dolarů Agricultural Bank of China, která je známá také jako AgBank. Také je součástí "velké čtyřky" bank v Čínské lidové republice. Byla založena v roce 1952 a sídlí v Pekingu.

Její pobočky naleznete v Číně, Honkongu, Londýně, Tokiu, New Yorku, Frankfurtu, Sydney, Soulu a Singapuru.

ABC má přes 320 miliónů maloobchodních zákazníků, 2,7 miliónů firemních klientů a téměř 24 tisíc poboček.

4. Bank of China

Bank of China je posledním členem "velké čtyřky". S hodnotou aktiv 2,99 bilionu dolarů se drží na bramborovém místě žebříčku S&P Global Market London.

Tato banka byla založena v roce 1912 a stejně jako předchozí banky sídlí v Pekingu. Úzce spolupracuje se svojí dceřinou bankou Bank of China (Hongkong), ačkoliv je od ní oddělena.

5. Mitsubishi UFJ Financial Group, Japonsko (MUFG)

Konečně se dostáváme k pátému místu a loučíme se tak s čínskými bankami. Na chvíli se podíváme k čínským sousedům přes moře – s hodnotou aktiv 2,79 bilionu dolarů se totiž na úctyhodném pátém místě ocitla japonská banka Mitsubishi UFJ Financial.

MUFG byla založena sloučením v roce 2005 a sídlí v Tokiu. Jedná se o největší finanční skupinu v Japonsku a druhou největší bankovní holdingovou společnost na světě. Je také jednou z hlavních společností skupiny Mitsubishi.

6. JPMorgan Chase, USA

Ačkoliv bychom USA očekávali někde na prvních místech tohoto žebříčku, umístila se americká banka JPMorgan Chase s hodnotou aktiv 2,53 bilionu dolarů až na šesté příčce.

Tato americká nadnárodní investiční banka a finanční společnost byla založena v roce 2000sídlí v New Yorku. Je největší bankou spojených států a podle tržní kapitalizace je to také nejhodnotnější banka na světě.

7. HSBC, Velká Británie

Na sedmé příčce žebříčku, s hodnoutou aktiv 2,52 bilionů dolarů, se umístila britská bankovní a finanční mezinárodní síť HSBC, která zahrnuje 7 500 poboček ve více než 80 zemích a oblastech Evropy, Asie, Tichomoří, Ameriky, Středního východu a Afriky.

HSBC je jednou ze čtyř hlavních clearingových bank ve Spojeném království a je 100% dceřinou společností HSBC Holdings.

8. BNP Paribas, Francie

Osmé místo obsadila francouzská mezinárodní bankovní skupina BNP Paribas s hodnotou aktiv 2,36 bilionu dolarů.

Tato banka působí v současné době v 75 zemích. Byla založena v roce 1848 ještě jako Banque Nationale de Paris (BNP), v roce 1872 byla založena instituce Paribas a oba tyto názvy se propojily v roce 2000 jako BNP Paribas. Identita této banky je stále propojena s pvní institucí z roku 1848.

9. Bank of America, USA

Na deváté příčce se umístila americká nadnárodní společnost Bank of America s hodnotou aktiv 2,28 bilionu dolarů.

Tato banka sídlí v Charlotte v Severní Karolíně a byla založena v roce 1904 jako Bank of Italy a konečně v roce 1998 jako Bank of America.

Podle aktiv se jedná o druhou největší banku ve Spojených státech amerických.

10. Credit Agricole, Francie

Poslední desáté místo našeho žebříčku zakončuje francouzská banka Credit Agricole s hodnotou aktiv 2,12 bilionu dolarů.

Tato banka se někdy nazývá "la banque verte" (zelená banka), vzhledem ke svým vazbám na zemědělství.

Credit Agricole sdružovala síť francouzských družstevních a vzájemných bank až se v roce 1990 stala mezinárodně uznávanou bankou.

Pořadí jednotlivých bank jsme čerpali z žebříčku S&P Global Market London zveřejněném na portále businessinsider.com.

Srovnání běžných účtů 2020

Komentáře

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Srovnání běžných účtů 2020