Kdo vlastní české banky? Češi zas tak moc ne

Tomáš Korábečný

Pojďme si představit majitele českých bank! Najdeme mezi nimi i nějaké Čechy?

Majitel: Home Credit B.V.100% podíl

Země majitele: Nizozemsko

Již od svého zrodu v roce 2011 Air Bank spadá pod společnost Home Credit.

Přestože Home Credit sídlí v Nizozemsku, většina zisků stejně končí v českých kapsách. Home Credit totiž patří mezi největší klenoty investiční skupiny PPF.

Majoritním vlastníkem byl z 98,93 % Čech Petr Kellner, který tragicky zahynul v roce 2021 na Aljašce. Minoritními akcionáři jsou méně známí společníci Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusar, kteří oba vlastní po 0,535 % akcií. Ředitelem společnosti je od roku 2021 Jiří Šmejc.

V roce 2021 byl dohodnut a schválen prodej celé Air Banky bance Moneta Money Bank. V roce 2022 ale z obchodu sešlo, přičemž důvodem byla údajně makroekonomická situace a změny ve vedení PPF.

Majitel: CREDITAS B.V.

Země majitele: Česká republika

Banka Creditas získala bankovní licenci v roce 2016. Přičemž už od roku 1996 na trhu Creditas působila jako družstevní záložna.

Většinovým majitelem je investiční skupina CREDITAS, která sídlí v Nizozemsku. Konečným vlastníkem této skupiny je však český miliardář a investor Pavel Hubáček. Skupina CREDITAS koupila v roce 2021 společnost Ekorent, která se zaměřuje na financování.

O rok později doslova "zachránila" banku Expobank tím, že ji odkoupila. Expobank se navíc následně změnila na Max Banku a stala se čistě retailovou online bankou.

Majitel: Erste Group Bank AG98,97% podíl

Země majitele: Rakousko

Sáhodlouhou historii České spořitelny mohou mnohé banky jen závidět. Nás však v tuto chvíli zajímá jen minulost poměrně nedávná.

Těsně po kuponové privatizaci jsme mohli Spořku ještě považovat za českou. Zlom přišel v roce 2000. V tomto roce vstoupila do hry rakouská skupina Erste, jež koupila 52 % podílu.

Od té doby Erste po malých krůčcích skupuje podíly od menších akcionářů. Díky vytrvalému tempu nyní Erste vlastní bezmála 100% podíl.

Majitel: KBC Bank N.V. 100% podíl

Země majitele: Belgie

Československá obchodní banka. Krásný to název pro banku působící v České republice i na Slovensku od roku 1964.

Pravdou je, že po privatizaci v roce 1999 začala většina zisků odtékat pralinkářům do Belgie. V roce 2007 se pak belgická KBC stala 100% vlastníkem. Česku zbyl jen trpce znějící přívlastek v názvu banky.

Pápá "česká" banko!

Majitel: Raiffeisenbank a.s.Českou Raiffeisenbank a.s. vlastní rakouská Raiffeisenbank International.

Země majitele: Rakousko

Skupinu Equa Group Ltd v roce 2021 přes svou českou pobočku koupila rakouská Raiffeisenbank International od bývalého vlastníka Anacap Financial Partners LLP. Společnost Equa bank a.s. zanikla 1. 1. 2022 během fúze s Raiffeisenbank a.s.

Na podzim roku 2022 došlo k finálnímu sloučení a změnám. Od 14. 11. 2022 se klienti již mohli přihlašovat do Raiffeisenbankovnictví a začít používat kód banky Raiffeisenbank.

Max Banka (původní Expobank)

Majitel: Investiční skupina CreditasMajitel skupiny je Pavel Hubáček.

Země majitele: Česká investiční skupina se sídlem v Nizozemsku.

Expobank se na českém trhu pohybuje od roku 1991. Prošla si mnohými změnami, až byla po výměnách akcionářů v roce 2014 odkoupena ruskou bankou Expobank podnikatele Igora Kima a pojmenována právě jako Expobank CZ.

V roce 2022 došlo k akvizici Expobank investiční skupinou Creditas, která se stala novým vlastníkem banky Expobank CZ a.s. Ihned na to se Expobank změnila na Max Banku. Zakladatelem a vlastníkem skupiny Creditas je Pavel Hubáček.

Majitel: Fio holding, a.s.Holding vlastní Petr Marsa a Romuald Kopún

Země majitele: Česká republika

Historie Fio banky sahá do roku 1993, kdy čtyři matfyzáci založili společnost Fio. Toho času se Fio soustředilo výhradně na obchodování na burze. V roce 1996 rozšířilo svůj repertoár o družstevní záložnu.

Pánové makali a makali, až se v roce 2008 rozhodli zažádat o bankovní licenci. Tu jim Česká národní banka přiklepla v roce 2010.

Fio banka je od samotného založení v českých rukách. Petr Marsa a Romuald Kopún, tak zní jména původních i současných majitelů. Smekám před vámi klobouk, pánové!

Majitel: ING Bank N.V.

Země majitele: Nizozemsko

ING v roce 2021 skončila s poskytováním služeb fyzickým osobám.

J&T Banka

Majitelé: Ivan Jakabovič, Jozef Tkáč

Země majitelů: Česko, původně Slovensko

J&T Banka působí na českém finančním trhu od roku 1998. Majitelem banky je skupina J&T Finance Group SE, jejímiž akcionáři jsou slovenští podnikatelé Ivan Jakabovič, Jozef Tkáč a společnost Rainbow Wisdom Investments Limited.

Společnost se zaměřuje na privátní a retailové bankovnictví, správu majetku fyzických osob a firem, investice a projektové financování.

Většinový majitel: Société Générale60,4% podíl

Země majitele: Francie

Komerční banka vznikla v roce 1990 vyčleněním ze Státní banky československé.

V roce 1997 pak vláda schválila prodej státního podílu. Za 40 miliard korun jej získala francouzská Société Générale.

V roce 2022 vlastní Société Générale přesně 60,4 % akcií. Zbývajících 39,6 % drží drobní akcionáři. K 31. prosinci 2021 měla Komerční banka 58 444 akcionářů, z toho 52 823 byly fyzické osoby z České republiky.

Majitel: Commerzbank69,27% podíl

Země majitele: Německo

mBank na českém trhu působí od roku 2007. Jedná se o polskou banku, která je však vlastněna německou Commerzbank, což je německý gigant s historií do roku 1870.

Commerzbank vlastní 69,27% podíl. Zbývající část akcií se volně obchoduje na burze cenných papírů ve Varšavě.

Majitel: mnoho akcionářů bez většinového podílu

Země majitele: -

Majoritní akcionář: neexistujeNejvětší podíl vlastní skupina PPF.

Značka GE se v českých luzích a hájích objevila v roce 1997, kdy americká korporace GE (General Electric) koupila Agrobanku. Po osmi letech došlo ke změně názvu z původního GE Capital Bank na GE Money Bank.

V roce 2015 se gigant GE rozhodl, že se zbaví celé své finanční divize. Začalo to přejmenováním na Moneta Money Bank v květnu 2016. Pár dní po přejmenování pak Moneta uvolnila 51 % akcií na pražskou burzu.

Akcie Monety jsou veřejně obchodovatelné. Seznam akcionářů, kteří vlastní více než 1 % akcií, naleznete na webových stránkách Monety. K 31. prosinci 2022 měla Moneta více než 22 tisíc akcionářů ze 40 zemí. Aktuální hodnotu akcií Monety naleznete na kurzy.cz.

Majitel: Raiffeisenbank International AG

Země majitele: Rakousko

Raiffeisenbank působí na českém trhu od roku 1993, kdy dostala povolení od ČNB a založila první pobočku v Českých Budějovicích.

Raiffeisenbank převzala v roce 2006 tehdejší eBanku, díky čemuž výrazně vzrostl počet klientů a zdvojnásobila se pobočková síť.

V roce 2021 Raiffeisenbank koupila populární Equa banku. V roce 2022 došlo k fúzi a značka Equa bank pomalu a jistě zaniká.

Majitel: Sberbank Europe AGTuto společnost pak vlastní ruská Sberbank of Russia

Země majitele: Rusko

Sberbank se do České republiky dostala tak, že v roce 2013 odkoupila Volksbank.

Českou Sberbank vlastní (100% podíl) rakouská Sberbank Europe AG, která je dceřinou společností ruské Sberbank of Russia. Sberbank of Russia patří z 50 % ruské centrální bance a dalších 50 % připadá na menší anonymní investory.

Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině se Sberbank dostala do problémů, které vyústily až k odebrání licence Českou národní bankou 30 dubna 2022. Sberbank tedy v České republice končí. Náhrady vkladů jsou klientům vypláceny prostřednictvím garančního systému.

Dne 2. 5. 2022 vstoupila Sberbank do likvidace, v srpnu téhož roku se pak dostala do konkursu. V konkursu se majetek banky zpeněžuje a výtěžek se rozděluje mezi věřitele.

Trinity Bank

Majitel: mnoho akcionářů bez většinového podílu

Země majitele: -

Majoritní akcionář: neexistujeNejvětší podíl vlastní zakladatel a předseda dozorčí rady Radomír Lapčík.

Trinity Bank byla založena jako Moravský Peněžní Ústav (MPU) Radomírem Lapčíkem v roce 1996. V roce 2018 získala bankovní licenci a přejmenovala se na současný název Trinity Bank.

Trinity Bank je akciová společnost s přibližně deseti tisíci akcionáři. Jejím zakladatelem a předsedou dozorčí rady je Ing. Radomír Lapčík, LL.M., který zároveň vlastní necelých deset procent banky.

Majitel: UNICREDIT Group100% podíl

Země majitele: Itálie

UniCredit Bank v České republice vznikla v roce 2007 sdružením HVB Bank a Živnostenské banky.

V roce 2013 pak došlo ke spojení české a slovenské UniCredit pod jednu střechu, čímž vznikla současná UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Momentálně je 100% akcionářem československé UniCredit Bank italský UNICREDIT S.p.A. Vlastnická struktura této mateřské firmy je velmi rozdrobená.

Zdroj informací

Všechny informace na této stránce pochází z oficiálních zdrojů. Tedy webových stránek bank, obchodního rejstříku a výročních zpráv.

Srovnání běžných účtů 2023
72 100 0

Komentáře (5)

Nn napsal

Jedná se o hrubý přehled. Seznam není absolutně kompletní a nepředstavuje výčet bank působících na českém trhu, ani kompletní přehled českých bank.

Denisa T. napsal

Dobrý den, hrozí krach Uni Credit bank? Mám si vybrat z účtu peníze a raději převést k Air bank? Děkuji za odpověď.

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

krach UniCredit Bank ani jiné banky v České republice nehrozí. Jediná Sberbank má ruské majitele, a proto se dostala do problémů.

I přesto však může být vhodné nemít v jedné bance více než 2 500 000 Kč. Vklady do této částky jsou totiž pojištěny. Větší částky tedy doporučuji rozdělit mezi více bank tak, aby v jedné bance nebylo více než 2 500 000 Kč.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Dagmar napsal

Dobrý den ,nehrozí prosím další vyloučení bank ?

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

zřejmě myslíte konec Sberbank u nás. V současnosti odebrání licence nebo krach jiné banky nehrozí. V případě Sberbank banka doplatila na to, že je vlastněna subjektem z Ruska. Neustála především sankce ze strany Evropské unie a odliv vkladů ze strany veřejnosti. Ostatní banky nemají ruské majitele, tudíž stejná situace, v jaké se ocitla Sberbank, nenastane.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Hana napsal

Která banka mimo FIO banky je Česká ,s vlastnikem Čechem ? Nemělo by se České spořitelně odejmout název Česká ? Neni to klamàní zákazníků ? Když v Bruselu vadilo u Ramy pojmenování máslo, proč nejsou tak důslední u Rakouské České spořitelny ?

Martin napsal

Stačí si to přečíst, určitě česká je AirBank, která je vlastněna skupinou PPF.

Martin napsal

Myslím si, že pokud má PPF sídlo v Nizozemí, tak určitě nejde AirBank považovat za Českou.

Tomáš – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

toto je zajímavý komentář. Podobné je to s ČSOB. O důvodech, proč tomu tak je, můžeme pouze spekulovat. Nicméně firmu, která pěstuje české brambory, může také vlastnit zahraniční firma, já v tom žádný problém nevidím.

Z pohledu české ekonomiky by samozřejmě bylo lepší, kdyby banky a jejich zisky náležely českým občanům :)

Jarda napsal

Měla by to být i Moneta.

Martin napsal

Česká spořitelna klame i v reklamě, kde upozorňuje na to, že je Česká. Já osobně jsem pro Creditas, ti snad jsou naši a nebudou posílat miliardy do zahraničí. :-)

JBabicka napsal

To jo, až na to že jsou napojený na rusáky…

Hyhlas Jerry napsal

Veřejně psát o nějakém napojení banky na zahraničí bez ověření pravdivé informace?

Alena Frydrychová napsal

A kde je Raiffeisenbank?

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

děkujeme za upozornění, doplníme.

Každopádně českou Raiffeisenbank vlastní rakouská skupina Raiffeisen Bank International.

JP napsal

A tu vlastní kdo? :)

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

Raiffeisen Bank International je akciová společnost, tudíž ji vlastní mnoho různých subjektů. Akcie jsou obchodovány na burze ve Vídni.

Aktuální vlastnickou strukturu najdete pod tímto odkazem: https://www.rbinternational.com/en/investors/rbi-share/shareholder-structure.html

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2023