Kdo vlastní české banky? Češi zas tak moc ne

Tomáš Korábečný

Pojďme si představit majitele českých bank! Najdeme mezi nimi i nějaké Čechy?

Majitel: Home Credit B.V.100% podíl

Země majitele: Nizozemsko

Již od svého zrodu v roce 2011 Air Bank spadá pod společnost Home Credit.

Přestože Home Credit sídlí v Nizozemsku, většina zisků stejně končí v českých kapsách. Home Credit totiž patří mezi největší klenoty investiční skupiny PPF.

PPF oficiálně kontrolují 3 akcionáři. Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho dva méně známí společníci Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusar. Po tragickém úmrtí Petra Kellnera je však jeho 98,93% podíl předmětem dědického řízení. Jeho dva partneři pak vlastní shodně 0,535 % akcií.

V roce 2021 byl dohodnut a schválen prodej celé Air Banky. Novým vlastníkem se stane skupina MONETA. Transakce bude dokončena v roce 2022.

Majitel: CREDITAS B.V.

Země majitele: Česká republika

Banka Creditas získala bankovní licenci v roce 2016. Přičemž už od roku 1996 na trhu Creditas působila jako družstevní záložna.

Většinovým majitelem je investiční skupina CREDITAS, která sídlí v Nizozemsku. Konečným vlastníkem této skupiny je však český miliardář a investor Pavel Hubáček.

Majitel: Erste Group Bank AG98,97% podíl

Země majitele: Rakousko

Sáhodlouhou historii České spořitelny mohou mnohé banky jen závidět. Nás však v tuto chvíli zajímá jen minulost poměrně nedávná.

Těsně po kuponové privatizaci jsme mohli Spořku ještě považovat za českou. Zlom přišel v roce 2000. V tomto roce vstoupila do hry rakouská skupina Erste, jež koupila 52 % podílu.

Od té doby Erste po malých krůčcích skupuje podíly od menších akcionářů. Díky vytrvalému tempu nyní Erste vlastní bezmála 100% podíl.

Majitel: KBC Bank N.V. 100% podíl

Země majitele: Belgie

Československá obchodní banka. Krásný to název pro banku působící v České republice i na Slovensku od roku 1964.

Pravdou je, že po privatizaci v roce 1999 začala většina zisků odtékat pralinkářům do Belgie. V roce 2007 se pak belgická KBC stala 100% vlastníkem. Česku zbyl jen trpce znějící přívlastek v názvu banky.

Pápá "česká" banko!

Majitel: Raiffeisenbank a.s.Českou Raiffeisenbank a.s. vlastní rakouská Raiffeisenbank International.

Země majitele: Rakousko

Skupinu Equa Group Ltd v roce 2021 přes svou českou pobočku koupila rakouská Raiffeisenbank International od bývalého vlastníka Anacap Financial Partners LLP.

Důsledkem této transakce bude sloučení Equa bank pod křídla české Raiffeisenbank, které pravděpodobně nastane na podzim roku 2022.

Expobank

Majitel: Igor Kim100% podíl

Země majitele: Rusko

Expobank se na českém trhu pohybuje od roku 1991. Prošla si mnohými změnami, až byla po výměnách akcionářů v roce 2014 odkoupena ruskou bankou Expobank podnikatele Igora Kima a pojmenována právě jako Expobank CZ.

V březnu 2022 byl oznámen prodej Expobank do rukou konsorcia složeného z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. Transakci ještě musí schválit Česká národní banka. Po uskutečnění tohoto obchodu přestane mít Expobank ruského majitele.

Majitel: Fio holding, a.s.Holding vlastní Petr Marsa a Romuald Kopún

Země majitele: Česká republika

Historie Fio banky sahá do roku 1993, kdy čtyři matfyzáci založili společnost Fio. Toho času se Fio soustředilo výhradně na obchodování na burze. V roce 1996 rozšířilo svůj repertoár o družstevní záložnu.

Pánové makali a makali, až se v roce 2008 rozhodli zažádat o bankovní licenci. Tu jim Česká národní banka přiklepla v roce 2010.

Fio banka je od samotného založení v českých rukách. Petr Marsa a Romuald Kopún, tak zní jména původních i současných majitelů. Smekám před vámi klobouk, pánové!

Majitel: ING Bank N.V.

Země majitele: Nizozemsko

ING v roce 2021 skončila s poskytováním služeb fyzickým osobám.

Většinový majitel: Société Générale60,4% podíl

Země majitele: Francie

Komerční banka vznikla v roce 1990 vyčleněním ze Státní banky československé.

V roce 1997 pak vláda schválila prodej státního podílu. Za 40 miliard korun jej získala francouzská Société Générale.

V roce 2022 vlastní Société Générale přesně 60,4 % akcií. Zbývajících 39,6 % drží drobní akcionáři. K 31. prosinci 2021 měla Komerční banka 58 444 akcionářů, z toho 52 823 byly fyzické osoby z České republiky.

Majitel: Commerzbank69,27% podíl

Země majitele: Německo

mBank na českém trhu působí od roku 2007. Jedná se o polskou banku, která je však vlastněna německou Commerzbank, což je německý gigant s historií do roku 1870.

Commerzbank vlastní 69,27% podíl. Zbývající část akcií se volně obchoduje na burze cenných papírů ve Varšavě.

Majitel: mnoho akcionářů bez většinového podílu

Země majitele: -

Majoritní akcionář: neexistujeNejvětší podíl vlastní skupina PPF.

Značka GE se v českých luzích a hájích objevila v roce 1997, kdy americká korporace GE (General Electric) koupila Agrobanku. Po osmi letech došlo ke změně názvu z původního GE Capital Bank na GE Money Bank.

V roce 2015 se gigant GE rozhodl, že se zbaví celé své finanční divize. Začalo to přejmenováním na Moneta Money Bank v květnu 2016. Pár dní po přejmenování pak Moneta uvolnila 51 % akcií na pražskou burzu.

Akcie Monety jsou veřejně obchodovatelné. Seznam akcionářů, kteří vlastní více než 1 % akcií, naleznete na webových stránkách Monety. Největší podíl v současnoti drží skupina PFF zesnulého Petra Kellnera. Aktuální hodnotu akcií Monety naleznete na kurzy.cz.

Majitel: Raiffeisenbank International AG

Země majitele: Rakousko

Raiffeisenbank působí na českém trhu od roku 1993, kdy dostala povolení od ČNB a založila první pobočku v Českých Budějovicích.

Raiffeisenbank převzala v roce 2006 tehdejší eBanku, díky čemuž výrazně vzrostl počet klientů a zdvojnásobila se pobočková síť.

V roce 2021 Raiffeisenbank koupila populární Equa banku. V budoucnu tedy pravděpodobně značka Equa bank zanikne a klienti budou přesunuti pod křídla Raiffeisenbank.

Majitel: Sberbank Europe AGTuto společnost pak vlastní ruská Sberbank of Russia

Země majitele: Rusko

Sberbank se do České republiky dostala tak, že v roce 2013 odkoupila Volksbank.

Českou Sberbank vlastní (100% podíl) rakouská Sberbank Europe AG, která je dceřinou společností ruské Sberbank of Russia. Sberbank of Russia patří z 50 % ruské centrální bance a dalších 50 % připadá na menší anonymní investory.

Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině se Sberbank dostala do problémů, které vyústily až k odebrání licence Českou národní bankou. Sberbank tedy v České republice končí. Náhrady vkladů jsou klientům vypláceny prostřednictvím garančního systému.

Trinity Bank

Majitel: mnoho akcionářů bez většinového podílu

Země majitele: -

Majoritní akcionář: neexistujeNejvětší podíl vlastní zakladatel a předseda dozorčí rady Radomír Lapčík.

Trinity Bank byla založena jako Moravský Peněžní Ústav (MPU) Radomírem Lapčíkem v roce 1996. V roce 2018 získala bankovní licenci a přejmenovala se na současný název Trinity Bank.

Trinity Bank je akciová společnost s přibližně deseti tisíci akcionáři. Jejím zakladatelem a předsedou dozorčí rady je Ing. Radomír Lapčík, LL.M., který zároveň vlastní necelých deset procent banky.

Majitel: UNICREDIT Group100% podíl

Země majitele: Itálie

UniCredit Bank v České republice vznikla v roce 2007 sdružením HVB Bank a Živnostenské banky.

V roce 2013 pak došlo ke spojení české a slovenské UniCredit pod jednu střechu, čímž vznikla současná UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Momentálně je 100% akcionářem československé UniCredit Bank italský UNICREDIT S.p.A. Vlastnická struktura této mateřské firmy je velmi rozdrobená.

Zdroj informací

Všechny informace na této stránce pochází z oficiálních zdrojů. Tedy webových stránek bank, obchodního rejstříku a výročních zpráv.

Srovnání běžných účtů 2022
72 100 0

Komentáře (5)

Nn napsal

Jedná se o hrubý přehled. Seznam není absolutně kompletní a nepředstavuje výčet bank působících na českém trhu, ani kompletní přehled českých bank.

Denisa T. napsal

Dobrý den, hrozí krach Uni Credit bank? Mám si vybrat z účtu peníze a raději převést k Air bank? Děkuji za odpověď.

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

krach UniCredit Bank ani jiné banky v České republice nehrozí. Jediná Sberbank má ruské majitele, a proto se dostala do problémů.

I přesto však může být vhodné nemít v jedné bance více než 2 500 000 Kč. Vklady do této částky jsou totiž pojištěny. Větší částky tedy doporučuji rozdělit mezi více bank tak, aby v jedné bance nebylo více než 2 500 000 Kč.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Dagmar napsal

Dobrý den ,nehrozí prosím další vyloučení bank ?

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

zřejmě myslíte konec Sberbank u nás. V současnosti odebrání licence nebo krach jiné banky nehrozí. V případě Sberbank banka doplatila na to, že je vlastněna subjektem z Ruska. Neustála především sankce ze strany Evropské unie a odliv vkladů ze strany veřejnosti. Ostatní banky nemají ruské majitele, tudíž stejná situace, v jaké se ocitla Sberbank, nenastane.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Hana napsal

Která banka mimo FIO banky je Česká ,s vlastnikem Čechem ? Nemělo by se České spořitelně odejmout název Česká ? Neni to klamàní zákazníků ? Když v Bruselu vadilo u Ramy pojmenování máslo, proč nejsou tak důslední u Rakouské České spořitelny ?

Martin napsal

Stačí si to přečíst, určitě česká je AirBank, která je vlastněna skupinou PPF.

Martin napsal

Myslím si, že pokud má PPF sídlo v Nizozemí, tak určitě nejde AirBank považovat za Českou.

Tomáš – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

toto je zajímavý komentář. Podobné je to s ČSOB. O důvodech, proč tomu tak je, můžeme pouze spekulovat. Nicméně firmu, která pěstuje české brambory, může také vlastnit zahraniční firma, já v tom žádný problém nevidím.

Z pohledu české ekonomiky by samozřejmě bylo lepší, kdyby banky a jejich zisky náležely českým občanům :)

Jarda napsal

Měla by to být i Moneta.

Martin napsal

Česká spořitelna klame i v reklamě, kde upozorňuje na to, že je Česká. Já osobně jsem pro Creditas, ti snad jsou naši a nebudou posílat miliardy do zahraničí. :-)

JBabicka napsal

To jo, až na to že jsou napojený na rusáky…

Hyhlas Jerry napsal

Veřejně psát o nějakém napojení banky na zahraničí bez ověření pravdivé informace?

Alena Frydrychová napsal

A kde je Raiffeisenbank?

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

děkujeme za upozornění, doplníme.

Každopádně českou Raiffeisenbank vlastní rakouská skupina Raiffeisen Bank International.

JP napsal

A tu vlastní kdo? :)

Marek – DuoFinance.cz napsal

Dobrý den,

Raiffeisen Bank International je akciová společnost, tudíž ji vlastní mnoho různých subjektů. Akcie jsou obchodovány na burze ve Vídni.

Aktuální vlastnickou strukturu najdete pod tímto odkazem: https://www.rbinternational.com/en/investors/rbi-share/shareholder-structure.html

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2022