Jak předčasně ukončit povinné ručení

,

Za povinné ručení se nikomu nechce platit víc než je nutné. V Česku je dle údajů České kanceláře pojistitelů téměř 7,1 miliónu pojištěných vozidel. Když se majitel některého z nich dozví, že na povinném ručení může ušetřit zajímavý obnos, nastává otázka, jak co nejrychleji zrušit stávající…Proto si v dnešním článku ukážeme možnou cestu.

Někdy je lepší počkat do konce

Tuto možnost doporučuji obzvláště pokud do konce aktuální smlouvy chybí jen dva či tři měsíce nebo si nemůžete dovolit mít auto ani jeden den mimo provoz. Stačí nejpozději do 6 týdnů před koncem zaplaceného pojistného období napsat dopis na pojišťovnu, že svou smlouvu nebudete dál prodlužovat. Pak jen vyčkáte do konce pojistné doby a nemusíte se trápit s vyřizováním. Fakticky se však nejedná o předčasné, ale o řádné ukončení povinného ručení.

Využijte depozit vozidel

Depozit vozidel je ne moc známá cesta, jak předčasně ukončit povinné ručení. Jedná se o státem zřizovanou službu a česky řečeno jde o dočasné vyřazení vozidla z provozu. Obvykle tuto službu využívají firmy, které svá vozidla využívají sezónně. Případně lidé, kteří jedou na nějaký čas do zahraničí a nechtějí vozidlo na nikoho přepisovat.

Jak funguje depozit?

Vozidlo můžete uložit do depozitu na obecních úřadech s rozšířenou působností. Stačí vám napsat písemnou žádost o udělení vozidla do depozitu. Pak na úřadě předložíte následující dokumenty:

  • doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)
  • originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku (u firemních vozidel)
  • technický průkaz vozidla

Po vyřízení formalit bude vaše vozidlo po stanovenou dobu (minimálně jeden den) v depozitu, a tak si určitě naplánujte den bez něj.

Kolik stojí depozit?

Předčasné ukončení povinného ručení pomocí depozitu vás vyjde na 100 korun. Jedná se o jednorázový poplatek a jeho výše nezáleží na délce depozitu ani dalších faktorech. Zaplatíte jej na úřadě při vyřizování žádosti. Přijde vám to moc? A co když pomocí optimalizace povinného ručení ušetříte ročně klidně 1000 až 3000 korun?

Pojišťovna vrátí poměrnou část

Pokud se ptáte, co se stane se zaplaceným pojistným, odpověď je jednoduchá – dostanete od pojišťovny odpovídající díl zpět. Jen je třeba jí dát o depozitu včas vědět.

Závěrem…

Dávejte si pozor na různé makléře atd., abyste zbytečně nenechali vyždímat svou kapsu. Depozit stojí v současné době všude 100 Kč. Všechny peníze navíc jdou do kapsy člověka, kterému je dáte. Pokud vás zajímají další detaily okolo depozitu, napište mi nebo se podívejte na portál veřejné správy.

Založit nové povinné ručení
Jak předčasně ukončit povinné ručení 4.3 5 1 3 hlasy, přidejte svůj!

Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře. Změňme to!

Napište komentář

Založit nové povinné ručení