Náhledový obrázek článku

Jak předčasně ukončit povinné ručení?

Tomáš KorábečnýAutor článku

Za povinné ručení se nikomu nechce platit víc, než je nutné. V Česku je dle údajů České kanceláře pojistitelů téměř 8,5 miliónu pojištěných vozidel. Když se majitel některého z nich dozví, že na povinném ručení může ušetřit zajímavý obnos, nastává otázka, jak co nejrychleji zrušit to stávající. Proto si v dnešním článku ukážeme možnou cestu.

Jak ukončit povinné ručení?

Povinné ručení je vždy nutné ukončit písemně. Je nutné dodržet přesný postup, který stanovuje zákon. K výpovědi lze využít formuláře vaší pojišťovny (který obvykle naleznete na webových stránkách), ale výpověď můžete také napsat podle vlastních slov.

Výpověď odešlete jako doporučený dopis, a to na sídlo pojišťovny nebo adresu, kterou uvádí pro příjem pošty. Kromě písemného podání je u většiny pojišťoven možné podat výpověď na pobočce.

Máte-li datovou schránku, můžete výpověď poslat prostřednictvím ní. Nejprve si však zjistěte, zda má pojišťovna příjem zpráv z datové schránky povolený.

Co musí být součástí výpovědi?

  • Číslo pojistné smlouvy
  • Jméno pojistníka (obchodní název)
  • Adresa pojistníka nebo sídlo firmy
  • Důvod výpovědi (prodej vozu, likvidace apod.)
  • Případně korespondenční adresa
  • Datum a podpis pojistníka

Někdy je lepší počkat do konce

Tuto možnost doporučuji obzvláště pokud do konce aktuální smlouvy chybí jen dva či tři měsíce nebo si nemůžete dovolit mít auto ani jeden den mimo provoz.

Stačí nejpozději do 6 týdnů před koncem zaplaceného pojistného období napsat dopis na pojišťovnu, že svou smlouvu nebudete dál prodlužovat. Pak jen vyčkáte do konce pojistné doby a nemusíte se trápit s vyřizováním. Fakticky se však nejedná o předčasné, ale o řádné ukončení povinného ručení.

Využijte depozit vozidel

Depozit vozidel je ne moc známá cesta, jak předčasně ukončit povinné ručení. Jedná se o státem zřizovanou službu a česky řečeno jde o dočasné vyřazení vozidla z provozu. Obvykle tuto službu využívají firmy, které svá vozidla využívají sezónně. Případně lidé, kteří jedou na nějaký čas do zahraničí a nechtějí vozidlo na nikoho přepisovat.

Jak funguje depozit?

Vozidlo můžete uložit do depozitu na obecních úřadech s rozšířenou působností. Stačí vám napsat písemnou žádost o udělení vozidla do depozitu. Pak na úřadě předložíte následující dokumenty:

  • doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)
  • originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku (u firemních vozidel)
  • technický průkaz vozidla

Po vyřízení formalit bude vaše vozidlo po stanovenou dobu (minimálně jeden den) v depozitu, a tak si určitě naplánujte den bez něj.

Kolik stojí depozit?

Předčasné ukončení povinného ručení pomocí depozitu vás vyjde na 100 korun. Jedná se o jednorázový poplatek a jeho výše nezáleží na délce depozitu ani dalších faktorech. Zaplatíte jej na úřadě při vyřizování žádosti. Přijde vám to moc? A co když pomocí optimalizace povinného ručení ušetříte ročně klidně 1 000 až 3 000 korun?

Pojišťovna vrátí poměrnou část

Pokud se ptáte, co se stane se zaplaceným pojistným, odpověď je jednoduchá – dostanete od pojišťovny odpovídající díl zpět. Jen je třeba jí dát o depozitu včas vědět.

Závěrem

Dávejte si pozor na různé makléře atd., abyste zbytečně nenechali vyždímat svou kapsu. Depozit stojí v současné době všude 100 Kč. Všechny peníze navíc jdou do kapsy člověka, kterému je dáte. Pokud vás zajímají další detaily okolo depozitu, napište nám nebo se podívejte na portál veřejné správy.

Založit nové povinné ručení
78 100 0

Komentáře (3)

Dobrý den, na jakou maximální dobu lze uložit motorku do depozitu a je podmínkou zpětného vyjmutí z depozitu platná technická? Děkuji Hanka

Dobrý den,

maximální doba uložení do depozitu je 18 měsíců.

Ano, pro vyzvednutí z depozitu je zapotřebí mít platnou technickou kontrolu.

Děkuji za dotaz a přeji vám příjemný den.

omlouvám se za nepravdivou informaci, hodilo mě to na stránky, které se sice tváří jako registr, ale je to jakýsi zproztředkovatel.. jinak "Vyřazení vozidla z registru na 12 měsíců je zpoplatněno částkou 200 Kč." O ceně za zkončení registru se úřad nezmiňuje

Dobrý den, zrovna to řeším, registr vozidel Trutnov chce za vložení do depozitu 1000, za vyřazení z depozitu 1000. tudíž 2000 czk

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Založit nové povinné ručení