Náhledový obrázek článku

Investiční zlato, bezpečný přístav pro vaše finance

David Talpa

Přemýšlíte, kam investovat nebo uložit své finance? Nechcete je nechat ležet na běžném či spořicím účtu? Chcete mít ve svém portfoliu pořádnou porci jistoty? Pak je pro vás investice do zlata správná volba.

Proč investovat do fyzického zlata?

Zlato je považováno za oblíbený prostředek zhodnocení a pojištění finančních prostředků v dlouhodobém horizontu. Už od pradávné historie víme, že je tato komodita bezpečná a slouží jako uchovatel hodnoty.

Je to bezpečný přístav pro ochranu finančních prostředků před inflací a případnou celosvětovou krizí. Nejvíce to dokazují astronomické ceny zlata v letech 2008 až 2012, kdy cena zlata vyletěla o několik desítek procent nahoru.

Nespornou výhodou zlata oproti papírovým bankovkám je, že tato komodita má skutečnou reálnou hodnotu a neztrácí svou kupní sílu. Na naší planetě se nachází v omezené míře a není možné ho uměle vyrobit.

Co je investiční zlato?

Investiční zlato je zvláštní druh zlata, který se používá jako prostředek k investování. Jedná se o druh fyzického zlata, ať už v podobě různých slitků, cihliček či mincí. Investiční zlato podléhá zvláštnímu režimu a je státem zvýhodněno. Jeho nákup je osvobozen od DPH a prodej je rovněž osvobozen od daně z příjmu.

Na rozdíl od virtuálního zlata, do něhož lze investovat na burze a které fyzicky nevlastníme, můžeme mít investiční zlato uloženo doma či v bezpečí trezoru. Nemusíme se tak obávat krachu celého finančního systému a ztráty vynaložených prostředků. Investiční zlato se prodává ve vysoké ryzosti a původ je garantován výrobcem.

Kde lze investiční zlato sehnat?

V České republice existuje mnoho možností nákupu této krásné komodity. Své investiční zlato si můžete pořídit jak v kamenných prodejnách, tak i na internetu. Mezi největší internetové hráče u nás patří:

Správný čas na nákup zlata?

Je velmi těžké předpovědět správný čas nákupu zlata, avšak největší poptávka po zlatě nastává v době nejistoty.

Do ceny zlata velmi zasahuje také kurz dolaru. V případě, kdy se kurz dolaru znehodnocuje, cena zlata roste a naopak. Avšak není to pravidlem.

Mezi další faktory významně ovlivňující cenu zlata patří chování velkých centrálních bank. Výsostné postavení má v současné době Čína.

Důležitým faktorem je také stav nalezišť zlata a vytěžené množství za rok. Investorům, kteří uvažují o zlatě jako pojistce do delšího časového období při kombinaci s jinými aktivy, se vyplatí nakoupit zlato v době hospodářské prosperity a růstu.

Rada na závěr

Pokud se chcete dlouhodobě zabezpečit, tak je zlato správná volba. K investici nepotřebujete stovky tisíc korun, i za pár tisícovek snadno pořídíte zlatý slitek či minci.

Zlato můžete pořídit svým blízkým jako přání k životnímu jubileu nebo jako dárek narozenému potomkovi. Je to mnohem kvalitnější, a hlavně bezpečnější investiční nástroj než klasické zakládání stavebního spoření či spořicího účtu v bance, jejichž podmínky jsou velmi nestálé a často se mění.

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email