Náhledový obrázek článku

Co říkáme na internetové bankovnictví Fio banky?

Veronika Cvejnová

Fio banka byla první bankou v České republice, která v roce 1998 spustila Internetbanking. Vytvořila tak opravdu povedené bankovnictví, které splňovalo svoji funkci. Jak si ale tato průkopnická banka poradila s novým bankovnictvím, které do světa vypustila v roce 2015? Pojďme si ho prověřit!

O Fio bance

Fio banka je ryze česká banka, která byla založena v roce 1993 ještě pod názvem Finanční institut skupiny Fio. Již od počátku byla řízena tvrdou rukou mladých talentovaných studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří toužili proniknout do světa finančních operací.

Stala se z ní tak úspěšná a stabilní společnost, které se jako první roku 1998 podařilo dokonce spustit Internetbanking.

V roce 2006 Finanční institut skupiny Fio zakoupil mimoburzovní trh RM-systém a začal tak poskytovat investiční i bankovní služby po celé České republice.

V roce 2010 se pak institut stal oficiálně bankou, které se nyní daří poskytovat výhodné a levné bankovní služby, a neustále přichází s novými inovacemi. Možná právě díky tomu, že neustále zvyšuje kvalitu služeb, zaznamenává stálý nárůst klientů. Nyní jich eviduje přes 800 000.

O historii Fio banky se dočtete více ve článku na Wikipedie.cz.

Pojďme se tedy podívat, jak se Fio bance podařilo nové internetové bankovnictví.

Internetové bankovnictví Fio bank

Internetové bankovnictví Fio banky již potřebovalo změnu. Požadavky klientů se neustále zvyšují a stejně tak, jako inovují i ostatní banky, pustila se v roce 2015 do inovace i Fio banka. Ta si zakládá na moderním, přehledném a intuitivním ovládání.

Největší změnou však byla obnova technologického pozadí bankovnictví, které se nyní dokáže přizpůsobit neustále narůstajícímu počtu klientů. Inovace navíc zajišťují klientům snadnou a spolehlivou správu financí.

Změnou prošel i celkový vzhled bankovnictví. To by mělo být údajně modernější, přehlednější a svěží. Cílem je klientovi práci v bankovnictví usnadnit, ne jej zahltit mnoha novými funkcemi. Výhodou je, že banka zachovala původní funkce, na které byli klienti zvyklí, a přidala pouze pár užitečných novinek.

Funkce IB

Internetbanking si mohou klienti zřídit zdarma k běžnému nebo spořicímu účtu Fio. Bankovnictví je přehledné, intuitivní a nabízí vysokou úroveň zabezpečení. Má spoustu moderních funkcí, které usnadňují správu financí a uživatelům jsou přínosné.

Jaké nabízí funkce?

Přehled o pohybech na účtu

V Internetbankingu naleznete vše, co potřebujete vědět o svých financích. Zobrazit si tak můžete: výpis z účtu, zůstatek na účtu, elektronické výpisy, neomezenou historii pohybů i přehled zadaných platebních příkazů společně s jejich stavy.

Platební karta

Prostřednictvím bankovnictví můžete snadno zažádat o platební kartu.

Šablony a parametry účtu, filtry

Můžete provádět nastavení šablon, nastavovat parametry účtu i podúčtu, filtry a máte přehled akcí realizovaných na vašem kontě.

Nastavení aplikace

Snadno si také nastavíte úvodní stránku pro přihlášení, změníte heslo nebo přizpůsobíte grafickou klávesnici.

Fio servis

Prostřednictvím aplikace a funkce Fio servis také můžete zaslat dotaz a poradit se.

Hlásiče

O dění na účtu vás informují tzv. hlásiče, které si nastavíte podle svých potřeb.

Jaké finanční operace lze v bankovnictví provádět?

 • Trvalý příkaz, tuzemský i jednorázový příkaz k úhradě
 • Zřízení, změna či zrušení trvalého příkazu, příkazu k inkasu či souhlasu s inkasem či SIPO
 • Dobití kreditu na mobilním telefonu
 • Online žádost o platební kartu
 • Zřízení podúčtů i jejich zrušení
 • A mnoho dalších funkcí, které naleznete na stránkách Fio banky.

Jak zřídit IB?

Zřízení Internetbankingu lze provést na kterékoliv pobočce Fio banky. Chcete-li zažádat o běžný účet a jste fyzická osoba a občan ČR, zažádat můžete i on-line pomocí krátké žádosti zde.

Internetbanking je možné využívat k jakémukoliv běžnému i spořicímu účtu či termínovanému vkladu.

Náhled do bankovnictví

Řeči hezké, ale jak to vypadá? Níže naleznete screenshoty jednotlivých sekcí internetového bankovnictví Fio banky.

Úvodní stránka

Úvodní stránka, internetové bankovnictví Fio banky

Zadání jednorázové platby

Jednorázová platba, internetové bankovnictví Fio banky

Nastavení platební karty

Detail platební karty, internetové bankovnictví Fio banky

Obecná nastavení

Nastavení účtu, internetové bankovnictví Fio banky

Naše videorecenze

Mobilní aplikace Smartbanking

Fio banka byla také první bankou, která poskytla svým klientům mobilní bankovnictví s názvem Smartbanking, vyvinuté pro chytré telefony a tablety. To se dokonce umístilo v roce 2015 na prvním místě v soutěži Zlatá koruna.

Díky této aplikaci mohou uživatelé kdykoliv a kdekoliv zdarma zkontrolovat stav účtu, prohlížet historii transakcí a zadávat platební příkazy v rámci České republiky a Slovenska zdarma.

Funkce aplikace Smartbanking

 • Změna nastavení platebních karet
 • Výhodné platby do zemí Eurozóny
 • Transakce v rámci ČR a Slovenska zdarma
 • Prohlížení historie transakcí
 • Kontrola zůstatků na vašem kontě
 • Přečíst zprávy a informace od banky
 • Najít nejbližší pobočku či bankomat

Výhody Smartbankingu

 • Mnoho užitečných funkcíKalkulačka poplatků, kurzovní lístek, seznam poboček a bankomatů, kontakty
 • Výpis z účtu v PDF
 • Zřízení i používání aplikace je zdarma
 • Uživatelsky přívětivé a moderní prostředí

Aplikace Smartbanking je podporována operačním systémem iOs 7.0 (a výš), Android 2.2 (a výš), Windows Phone 8.0 (a výš). Stáhnout si ji můžete z Google Play, App Store nebo Windows Phone Store.

Reklamní video

Bezpečnost

Internetové bankovnictví je chráněno vícestupňovou ochranou. Do Internetbankingu se přihlašujete pomocí uživatelského jména a hesla. Operace, jako změna nastavení, změna hesla, transakce či nastavení trvalých příkazů, jsou chráněny unikátním klíčem, který je dále chráněn heslem majitele nebo jednorázovým kódem zaslaným SMSkou na klientovo telefonní číslo.

Každý klient si může zabezpečení přizpůsobit podle svých potřeb a platby potvrzovat oběma způsoby najednou nebo si sám nastavit, co není nutné autorizovat třeba vůbec. To lze provést v sekci Nastavení v záložce Autorizace.

Jaké jsou způsoby autorizace

 • Pomocí SMS kódů
 • Elektronickým klíčem
 • Oběma způsoby současně

Výhody a nevýhody

Výhody

 • Demo Internetbanking na 30 dní
 • Transakce v rámci ČR a SK zdarma
 • Hlásiče, které informují o dění na účtu
 • Vlastní uživatelské jméno dle libosti
 • Zajímavé funkce a vysoká úroveň zabezpečení

Nevýhody

 • Nelze hledat platby podle popisu transakce
 • Někdy pomalejší a "zasekané"

Závěr

Internetbanking i Smartbanking od Fio banky jsou považovány za povedené aplikace sloužící k pohodlné správě financí. Mají velké množství užitečných funkcí a zároveň uživatelsky přívětivé ovládání. Banka se snažila zachovat vše, co uživatelům vyhovovalo na původním bankovnictví, a pouze on-line prostředí zmodernizovat a přidat nové prvky. To se jí rozhodně vydařilo.

Někteří uživatelé si však stěžují na občasné zpomalení celého systému nebo zasekávání. Další nevýhodou samotné banky je menší počet poboček i bankomatů, ale vezmeme-li v potaz, že je téměř vše možné zařídit pomocí Internetbankingu, pravděpodobně to není zas tak velký problém.

Více o Fio bance se dozvíte v naší recenzi Fio banka – ryze česká banka s tradicí.

Srovnání běžných účtů
82 100 0

Komentáře (3)

Mullerová Anna

Také se nemohu dostat na svůj účet,všechny pokusy jsou špatně,musím to zkoušet hodně dlouho,než se trefím.Co s tím máte?

Petr Rakowski

Již několik dnů se nemůžu dostat na svůj účet! Všechny pokusy ztroskotají i když provádím všechny úkony jako dříve, Iterbanking prostě je zablokován!!! Co se s tím dá dělat??? Přece není možné běhat do banky s každou platbou!!!

Ing. Marek Tesař

Dobrý den,

nezbývá nic jiného než vše řešit s Fio bankou. V případě nefunkčního IB by měla banka sjednat neprodlenou nápravu.

Jan

Děvenko! První banka v ˇˇCR, která rozeběhla internetové b. byla EBANKA, kterou Kočárník prodal Raiffenzen bance a které jsem byl klientem 7 let.Ž

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů