Náhledový obrázek článku

Jak funguje bankovní identita a proč si ji (ne)pořizovat?

Veronika Cvejnová

Bankovní identita se postará o lepší přístup k online službám a propojí váš život v digitálním světě pomocí jednoho ID. Zjednoduší vám přihlašování, ušetří čas, a navíc je zadarmo. Jak bankovní identita funguje a proč si ji (ne)pořizovat?

Co je to bankovní identita?

Bankovní identita umožňuje lidem a firmám, aby se k online službám a do internetového bankovnictví přihlašovali pod jedním ID. Jedná se prakticky o elektronickou občanku, která je určená k ověření totožnosti během online přihlašování.

Lidé se tak snáze dostanou ke svým datům a rozšíří se jim možnosti autorizované online komunikace se státními úřady, městy i obcemi. Do internetových samoobsluh a dalších služeb budou moci používat jedno přihlášení.

Bankovní identita ve zkratce:

  • Jednoduché a sjednocené přihlášení
  • Data v bezpečí pod heslem a bezpečnostními prvky
  • Snadné sjednání a bez poplatků
  • Ušetří čas strávený na úřadech

Vznik bankovní identity

Vznik bankovní identity umožnila novela zákona č. 21/1992 Sb. o bankách a zákona č. 253/2008 Sb. o opatřeních proti terorismu. V roce 2020 ji v testovací verzi spustily první banky, konkrétně Česká spořitelna a ČSOB. O rok později přešly do ostrého provozu. Postupně je následují další české banky.

Jak bankovní identita funguje?

Cílem bankovní identity je usnadnit a propojit elektronickou identifikaci a podepisování dokumentů mezi soukromými subjekty a státními orgány. Dle Bankovní asociace tak může identitu získat až 5,5 miliónu lidí, kteří mají internetové bankovnictví.

Pokud si založíte bankovní identitu, již si nemusíte zřizovat datovou schránku nebo elektronický podpis. Služby bankovní identity banky poskytují zdarma. Pro banky to má ale také své výhody.

Oproti jiným nestátním poskytovatelům kvalifikovaného systému identifikace (např. mojeID, I.CA) mají banky přístup k základním registrům. V nich si mohou za zákonem stanovených podmínek ověřit identitu klienta a aktuální údaje.

Jak a kde se bankovní identita používá?

Bankovní identitu můžete používat všude, kde to poskytovatelé umožňují. Přihlásíte se stejně snadno, jako do internet bankingu.

Využijete ji při vstupu do internetových samoobsluh a služeb nebo při jednání se státní správou a úřady.

Soukromé služby

  • Přihlášení do internetového bankovnictví
  • Přihlášení do klientských samoobsluh a zón
  • Komunikace s poskytovateli energií
  • Registrace do e-shopů a webů
  • Komunikace s nemocnicemi

Státní služby

  • Komunikace s občanským portálem
  • Nahlížení do bodového systému řidiče
  • Komunikace s úřady a státními subjekty
  • Přihlášení do daňového portálu
  • Nahlížení do katastru nemovitostí
  • Přístup do živnostenského rejstříku
  • Získání výpisu z trestního rejstříku
  • Přístup do aplikace eRecept

Proč si ji (ne)pořizovat?

Bankovní identita může být dobrý sluha, ale špatný pán. Díky snazšímu přihlašování a ušetření času si ji oblíbíte, může vás ale naopak trápit bezpečí vašich dat. Ačkoliv je údajně bezpečná a vaše data jsou chráněna, možná se neubráníte pocitu, že má k vašim interním informacím přístup někdo další.

Proč byste si ji mohli oblíbit?

Spoustu věcí vyřešíte snadno online pouhým otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje. Bankovní identita vám pomůže při jednání se státními složkami, ale i s mnohými firmami. Přihlásíte se pomocí ní do mnoha různých účtů včetně internetového bankovnictví. Navíc je zdarma, přitom vám ušetří mnoho starostí a někdy i peněz.

Proč si ji raději nepořídit?

Samozřejmě existují důvody, proč se rozhodnete si bankovní identitu nepořizovat. Tím hlavním je bezpečnost, a to i přesto, že data jsou dle Bankovní asociace zcela v bezpečí.

Propojení přístupu k bankovnictví a ke službám státu vám ale vyhovovat nemusí. Pokud by se vám totiž někdo naboural do bankovního účtu, rázem tak získává přístup ke všem službám pod vaší identitou. A to by rozhodně nebylo příjemné.

Na druhou stranu, banky, a další subjekty využívající bankovní identitu, pouze zajišťují identifikaci a k datům klienta přístup nemají. V praxi tedy platí, že banka má přístup pouze k bankovním údajům klienta, ale ne k žádným dalším informacím, ke kterým se klient pod bankovní identitou přihlašuje. A stejně tomu je i u ostatních subjektů.

Zajímavý pohled na bankovní identitu poskytuje také článek na lupa.cz.

Jaké banky ji umožňují?

Pro poskytování bankovní identity musí banka získat akreditaci od ministerstva vnitra. Prozatím ji získalo 5 českých bank:

  • Air Bank
  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • Moneta Money Bank

Další banky by měly postupně přibývat.

Bankám, které spustily bankovní identitu, se také věnuje článek na Měšec.cz.

Zřízení bankovní identity

Bankovní identitu si jednoduše zřídíte u své banky. Většina bank, které s ní již pracují, vám ji sjednají automaticky. Jejich podmínkou obvykle bývá mít internetové bankovnictví dané banky, a alespoň jednou navštívit pobočku a samozřejmě předložit při své návštěvě občanský průkaz. Tím jste se u banky ověřili osobně a nic tak nebrání založit vám bankovní identitu.

Banky navíc umožňují bankovní identitu vypnout v internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci. Ne každý totiž souhlasí s takovýmto online propojením, proto je správné, že vám dá vaše banka na výběr.

Srovnání běžných účtů 2024

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2024