Náhledový obrázek článku

Novinka roku 2024 – Dlouhodobý investiční produkt

David Lín

Po dlouhé době jsme se dočkali něčeho, co vypadá jako taková malá důchodová reforma. Za vším stojí DIP. Nejedná se tentokrát o omáčku, ale o novinku ve státem podporovaných penzijních produktech. Jak DIP funguje a jak ho využít?

Co je to DIP?

DIP je zkratka pro Dlouhodobý investiční produkt a jedná se o legislativní novinku, která vstoupila v platnost 1. 1. 2024. Ve své podstatě DIP není jeden produkt, ale spíše režim, ve kterém si můžete odkládat na penzi a stát vám za to poskytne určité výhody ve formě daňových odpočtů a možnosti příspěvku zaměstnavatele. Jedná se tedy o zajímavou alternativu k již známému penzijnímu připojištění a doplňkovému penzijnímu spoření (DPS).

Výhody Dlouhodobého investičního produktu

Daňové odpočty

Jednou z výhod Dlouhodobého investičního produktu, je možnost odečíst si ze základu daně z příjmu veškeré vaše vklady až do výše 48 000 Kč za zdaňovací období.Zdaňovací období = 1 rokLimit 48 000 Kč je však souhrnný pro všechny státem podporované důchodové produkty, tedy kromě DIPu ještě životní pojištění a DPS.DPS = doplňkové penzijní spoření

Reálná úspora na dani tedy činí maximálně 7 200 Kč za rok a to za předpokladu, že investujete do DIPu 48 000 Kč ročně (4 000 Kč měsíčně) a vychází vám daňová povinnost na dani z příjmu min. 7 200 Kč.Při nižší daňové povinnosti nebo daňovém bonusu nevyužijete všechen potenciál daňové úspory při investici 48 000 Kč za rok.
Oproti DPS se odečítají z daňového základu všechny vaše vklady.DPS umožňuje odpočet na vklady nad 1 700 Kč. Prvních 1 700 Kč tedy v DPS nelze odečíst.

Další výhody

Další výhodou je, že do DIPu vám může přispívat zaměstnavatel, jehož příspěvky jsou osvobozeny od odvodů a daně až do 50 000 Kč za rok. Velkou změnou oproti DPS je u DIPu širší výběr poskytovatelů a investičních strategií. V praxi tak v režimu DIP lze sjednat např. podílový fond, ETF nebo dokonce koupit cenné papíry napřímo.

To značně rozšiřuje možnosti investování v DIPu oproti DPS, ve kterém jsou povoleny jen některé investiční nástroje a strategie. Navíc narozdíl od DPS je možné po splnění podmínek vybrat prostředky najednou bez nutnosti platit daň z výnosů. Také poplatky jsou v DIPu srovnatelné nebo nižší než u standardní nabídky investic a DPS.

Nevýhody Dlouhodobého investičního produktu

V rámci režimu DIP není možné čerpat státní příspěvek jako je tomu u DPS. Místo toho DIP nabízí daňový odpočet z celého vašeho vkladu. DIP má dvě podmínky stanovené zákonem. První je, že investování do DIPu musí trvat minimálně 10 let, a druhou, že je výběr prostředků možný až po dosažení 60 let věku.

Tyto podmínky podmiňují daňový odpočet, ale neznamená to, že si své peníze i výnosy nemůžete vybrat dříve. Pouze byste přišli o daňový odpočet, který pokud jste si odečítali, musíte při předčasném výběru dodanit za posledních 10 let včetně dodanění příspěvku zaměstnavatele. Výjimkou je invalidita třetího stupně nebo přechod k jinému poskytovateli Dlouhodobého investičního produktu.

Jak si založit DIP?

DIP si můžete založit stejně jako ostatní finanční produkty u investiční společnosti, banky či brokera. S výběrem a nastavením vám může pomoct váš finanční poradce. U některých již sjednaných smluv např. investic do podílových fondů je, či bude nabízena možnost převedení smlouvy do režimu DIP.Zda to je možné záleží na poskytovateli – banka, investiční společnost, broker

Podmínka držet prostředky v DIPu min. 10 let se začíná v tomto případě počítat od momentu převedení smlouvy do DIPu. Měli byste zvážit, zda přechod vaší stávající smlouvy do režimu DIP je výhodný, zejména proto, že se vaše již vložené prostředky stanou méně likvidní, ale už si na ně zpětně nemůžete aplikovat daňový odpočet. Proto je vhodné se zamyslet, zda má převedení staré smlouvy smysl, nebo je výhodnější založit smlouvu novou.

Poskytovatelé DIP

Jako jedny z prvních začaly DIP nabízet banky ČSOB a Raiffeisenbank, ke kterým se přidaly investiční společnosti Conseq, Portu, Patria a dalších několik společností. Další společnosti rychle přibývají a očekáváme, že většina bank a investičních společností dříve či později budou také nabízet produkty v režimu DIP.

Závěrem

DIP přináší po dlouhých letech nový vítr do plachet státem podporovaným penzijním produktům. Díky flexibilnější struktuře, ať už se jedná o možnost volby z mnoha investičních nástrojů či možnosti vybrat po splnění časové a věkové podmínky vklad i výnosy najednou bez zdanění, představuje DIP zajímavou alternativu k DPS i investičním produktům.

Zároveň však umožňuje ušetřit na daních až 7 200 Kč ročně a využít případného příspěvku zaměstnavatele. Zda se vám DIP vyplatí, záleží na vaší konkrétní situaci. Nebojte se tedy tuto novinku prodiskutovat se svým finančním poradcem.

Srovnání bankovních účtů
92 100 0

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí. Díky.
Jméno
Email
Srovnání bankovních účtů